دانشگاه کالیاری (ایتالیایی: Università degli Studi di Cagliari) یک دانشگاه دولتی در شهر کالیاری در جزیره ساردینیا ایتالیاست . این دانشگاه در سال 1606همراه با دانشگاه های اسپانیایی سالامانکا، والادولید و لریادا تاسیس شد اما شروع به کار آن در سال 1620 میلادی بود .

در ابتدا رشته های قانون، ادبیات لاتین یونانی  عبری، هنرهای لیبرال، پزشکی، جراحی، فلسفه و علوم ارائه شد . ، با گسترش دانشکده ها و موسسات علمی ساختمان های جدیدی برای دانشگاه کالیاری ساخته شد .

ساختمان جدید دانشگاه در پایان قرن 18 ساخته شد است که  از دفتر ریاست و دفاتر اداری میزبانی می کند. قرن نوزدهم و بیست و یکم تاکید بیشتری بر فعالیت های پژوهشی گذاشته و نتایج مهم و قابل تحسین بین المللی را به ویژه در زمینه های پزشکی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی و باستان شناسی به ارمغان آورد.

امروز، رویای بزرگ به حقیقت پیوسته است و یک دانشگاه جدید دانشگاه در حومه شهردر  منطقه ایی 73 هکتاری واقع شده است .

در حال حاضر دانشگاه کالیاری یکی از بزرگترین دانشگاه های  منطقه ساردینیا است که به لطف سیاست بین المللی، مطالعات و موافقت نامه های متعدد خود با دانشگاه های معتبر اروپا و سراسر جهان  ، معتبر و شناخته شده است .

این موسسه آموزش عالی که بیش از 400 سال از عمر آن میگذرد دارای یک سیاست پذیرش انتخابی مبتنی بر آزمون ورودی است که این میزان پذیرش 80 تا 90 درصد است . متقاضیان بین المللی نیز واجد شرایط درخواست ثبت نام می باشند .

در میان استاتید برجسته دانشگاه کالیاری می توان به کورادو جینی ، جوزپه برتزو ، ارنستو د مارتینو ، لودویک گیمونت ، پائولو روسی  و… اشاره کرد .

اطلاعات مختصر دانشگاه کالیاری :

نام دانشگاه   :     university of cagliari                      سال تاسیس دانشگاه :    1620 میلادی

رتبه کشوری : 34                                                      رتبه جهانی : 1000 +

تعداد دانشجو :   حدود 30 هزار نفر                               درصد دانشجویان خارجی :  4 درصد

شهریه دانشگاه :   1000 الی 2000 یورو در سال                 وبسایت :  www.unica.it

تعداد اساتید : 3000 نفر                                               تقویم دانشگاه : ترمیک

نام مخفف :     unica

دانشکده های و گروه های تحصیلی دانشگاه کالیاری :

7 دانشکده  در دانشگاه کالیاری وجود دارد که رشته ها و گروه های تحصیلی مختلف در آن تقسیم می شود . متقاضیان تحصیل در ایتالیا می توانند یکی از این رشته ها را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند :

دانشکده علوم اقتصادی، جغرافیایی و سیاسی                       دانشکده علوم انسانی

دانشکده مهندسی و معماری                                             دانشکده پزشکی و جراحی

دانشکده زیست شناسی                                                    دانشکده علوم

دانشکده داروسازی

 انواع خدمات ارائه شده در دانشگاه کالیاری برای دانشجویان :

دانشگاه کالیاری متعهد به هدایت و خدمت به جامعه دانشجویی خود با هدف  ترویج و ارتقاء دانش و سطح رفاه آنها  است .

1 . کتابخانه دانشگاه کالیاری :

دانشگاه کالیاری همانند دیگر دانشگاه های ایتالیا دارای یک سیستم کتابخانه ایی است که انواع مختلفی از کتاب ها ، مجلات ، نسخه های خطی و قدیمی، منابع آنلاین ، پایان نامه ها و … را برای دانشجویان ،کارکنان و اساتید این دانشگاه قابل دسترس می نماید . خدمات کتابخانه برای تمامی دانشجویان اعم از داخلی و خارجی در دسترس خواهد بود .

2 . مرکز ورزش دانشگاه کالیاری :

مرکز ورزش دانشگاه‌کالیاری (cus) فعالیت های ورزشی و مسابقات را برای این دانشگاه مدیریت می کند . 10 رشته ورزشی ، 1000 ورزشکار و  4000 دانشجوی عضو این مرکز تحت مدیریت مرکز CUS هستند . همه دارندگان کارت عضویت می توانند در رشته های زیر مجموعه مرکز CUS  به فعالیت های مختلف ورزشی بپردازند .

3 . بیمارستان  دانشگاه کالیاری :

بیمارستان دانشگاه کالیاری که توسط قطعنامه شورای منطقه ای تاسیس شده است و خدمات درمانی را برای دانشجویان و عموم مردم ارائه می کند .

رتبه بندی دانشگاه کالیاری :

رتبه در کشور : 34                                         رتبه جهانی :  1000 +

پژوهش و تحقیقات علمی در دانشگاه کالیاری  :

دانشگاه  کالیاری به طور فعال از پیشرفت اندیشه های فکری ، پیشرفت علم و دانش و  ایده های جدید استقبال می کند. دانشگاه کالیاری متعهد به به اشتراک گذاشتن نتایج تحقیقات و توسعه خود در دانش و بهبود زندگی اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و فکری کالیاری و منطقه ساردینیا است. با حدود 400 توافقنامه بین المللی، دانشگاه کالیاری همراه با دانشجویان کنونی و فارغ التحصیل آن، فعالانه در فرایند آموزشی شرکت می کند که همین امر دانشگاه را با دیگر نقاط جهان متصل و متحد خواهد کرد .

معرفی مختصر شهر کالیاری :

کالیاری یک شهر در جزیره ساردینا ایتالیا و پایتخت این جزیره زیبا است . جمعیت شهر حدود 155000 نفر می باشد و بزرگترین شهر جزیره ساردینیا می باشد . کالیاری شهری باستانی با تاریخی بسیار کهن است که  شاهد حکومت چندین تمدن بوده  است .

امروز، این شهر یک مرکز فرهنگی، آموزشی، سیاسی و هنری برای جزیره ساردینیا  است که به خاطر معماری چند هزا ساله اش و چندین بنای تاریخی شناخته شده است .

همچنین مرکز اقتصادی و صنعتی ساردینیا با داشتن یکی از بزرگترین بنادر دریای مدیترانه، یک فرودگاه بین المللی و سطح بالای درآمد در ایتالیا قابل مقایسه با چند شهر شمالی ایتالیا است که تاثیر زیادی را در اقتصاد کشور ایتالیا گذاشته است .

کالیاری ، به عنوان پایتخت منطقه مستقل ساردینیا، مرکز اداری و دفتر مرکزی این منطقه و همچنین دفاتر محلی اداره مرکزی ایتالیا است. کالیاری همچنین مرکز اصلی تجاری و صنعتی جزیره است که دارای دفاتر تجاری و کارخانه های متعدد در مرزهای شهری است .

کالیاری دارای آب و هوای مدیترانه با تابستان های گرم و خشک و زمستان بسیار خفیف است. دما در  تابستان می تواند کمی بیش از 40 درجه سانتیگراد (104 درجه فارنهایت) و گاهی اوقات با رطوبت بسیار بالا باشد، در حالی که در فصل زمستان، تحت شرایط خاص و نادر، درجه حرارت کمی پایین تر از صفر است.

بارش برف های سنگین در هر سی سال به طور متوسط رخ می دهد و بارش برف در این شهر بسیار نادر است .  هزینه های زندگی در شهر کالیاری مانند دیگر شهرهای جنوبی ایتالیا نسبت به شهرهای شمالی کشور ایتالیا مقادیر بسیار کمتری است .

این بدین معنی است که دانشجویان پس از اخذ بورسیه استانی ایتالیا قادر خواهند بود هزینه های تحصیل و دانشگاه را به طور کامل پرداخت کرده و قسمتی از وجه دریافت شده از دولت ایتالیا را نیز طرف زندگی شخصی خویش بنمایند .

همچنین بخوانید:

دانشگاه تورورگاتا رم

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

Rate this post