دانشگاه تورورگاتا رم

دانشگاه تورورگاتا رم


دانشگاه تورورگاتا رم

بسیاری از علاقمندان به تحصیل در ایتالیا مشتاق آشنایی با دانشگاه های مختلف ایتالیا هستند، موسسه یگانه سفیران دانش ( گروه اعزامی اپلای ایتالیا ) اقدام به بررسی دقیق دانشگاههای ایتالیا نموده است. در این بخش دانشگاه تورورگاتا رم را که از دانشگاه های جوان کشور ایتالیا و از بهترین دانشگاه های ایتالیا ست مورد بررسی و معرفی قرارداده است.

در این مقاله می خوانیم :


 معرفی دانشگاه تورورگاتا رم ( University of Rome Tor Vergata )
 دانشکده های دانشگاه تورورگاتا رم
 واحد های تحقیقاتی مستقر در دانشگاه تورورگاتا رم
 رتبه بندی دانشگاه تورورگاتا رم
 برخی رشته های انگلیسی زبان دانشگاه تورورگاتا رم

معرفی دانشگاه تورورگاتا رم

شهر رم دارای دانشگاههای متعددی است که دارای اعتبار و شهرت جهانی هستند. از میان این دانشگاهها می توان به دانشگاه ساپینزا و دانشگاه تورورگاتا رم اشاره نمود. ساپینزا بزرگترین دانشگاه اروپا و قدیمی ترین دانشگاه شهر رم می باشد. همچنین بر اساس رتبه بندی معتبر QS این دانشگاه جزء 200 دانشگاه برتر جهان می باشد. با توجه به اینکه دانشگاه ساپینزا جزء دانشگاههای رده ممتاز وزارت علوم است، این دانشگاه یکی از مهمترین مقاصد دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در ایتالیا می باشد.

از دیگر دانشگاههای کشور ایتالیا، می توان به دانشگاه تورورگاتا رم اشاره نمود که از دانشگاههای دولتی ایتالیا بوده و دارای تجهیزات و امکانات مدرن و گسترده ای است.
به دلیل فعالیت و برنامه ریزی های مناسب بخش بین الملل دانشگاه تورورگاتا این دانشگاه دارای رشته های متعددی است که به زبان انگلیسی ارائه می شود.

 

دانشگاه تورورگاتا رم در کشور ایتالیا در سال 1982 تاسیس شد پردیس این دانشگاه که به سبک پردیس های آنگلوساکسون بنا شده دارای وسعتی بیش از 600 هکتار می باشد. وسعت عظیم فضا و محوطه دانشگاه این امکان را فراهم ساخته که هر کدام از دانشکده ها (اقتصاد، حقوق، فنی و مهندسی، علوم انسانی، پزشکی و علوم پایه) به طور جداگانه، و در ساختمان هایی مدرن قرار گیرند و از مراکز تحقیقاتی مهمی همچون انجمن تحقیقات ملی و آژانس فضایی ایتالیا برخوردار باشند.

 

این ویژگی، دانشگاه تورورگاتا رم را به یکی از پویا ترین مراکز آموزشی و تحقیقاتی ایتالیا تبدیل کرده است. بیمارستان مخصوص این دانشگاه نیز که با ساختار پزشکی بسیار پیشرفته داخل محوطه دانشگاه قرار دارد، هم در سطح منطقه ای و هم ملی از اعتبار و شهرت خاصی برخوردار می باشد.

 

دانشکده های دانشگاه تورورگاتا رم

دانشگاه تورورگاتا رم شامل شش دانشکده مختلف از جمله :

اقتصاد، مهندسی، علوم انسانی، حقوق، پزشکی و علوم است. دانشگاه تورورگاتا رم حدود 34000 دانشجو، 1400 استاد، 900 کارمند اداری و فنی دارد و در مجموع 121 برنامه کارشناسی، 159 برنامه کارشناسی ارشد و 66 برنامه دکتری را ارائه می دهد.

 

دانشکده اقتصاد تورورگاتا بین سه دانشکده اقتصادی برتر ایتالیا در رتبه بندی سالانه روزنامه لاریپابلیکا (La Repubblica) قراردارد. دانشکده های اقتصادی تورورگاتا در حال حاضر دارای بالاترین امتیاز ملی ایتالیا و رتبه 93 در سراسر جهان است. این دانشکده در زمینه اقتصاد مالی بسیار قوی است.

 

دانشگاه تورورگاتا رم با هدف ارائه آموزش های با کیفیت بالا برای دانش آموزان و برآورده ساختن نیازها وایجاد فرصت های نیروی کار در قرن بیست و یکم تاسیس شد. این دانشگاه که به عنوان دانشگاه دوم رم هم شناخته می شود یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی واقع در رم، ایتالیا است. رئیس فعلی دانشگاه جوزپه نولی، استاد دانشکده پزشکی و جراحی است.

این دانشگاه نام خود را از خانه روستایی قرن چهاردهم “Turris Virgatae” که متعلق به خانواده نجیب زاده رومی به نام انیبالدی بود الهام گرفته است.

 

دانشگاه تورورگاتا رم از جوان ترین و بهترین دانشگاههای ایتالیا می باشد اما با وجود جوان بودن خیلی سریع به بالاترین استاندارد های اروپا و ایتالیا رسیده است و یکی از بهترین مقاصد دانشجویان برای تحصیل در ایتالیا می باشد. تورورگاتا بخشی از EUA است که شبکه ای از مؤسسات آموزشی عالی و کنفرانس های بازرسان 46 کشور اروپایی را نمایندگی می کند.تور ورگاتا همچنین در ژانویه 2015 بین 18 دانشگاه اروپایی زیر پنجاه ساله با حضور معتبر در رتبه بندی اصلی بین المللی قراردارد.

 

هدف دانشگاه تورورگاتا رم

ماموریت دانشگاه تورورگاتا رم کمک به آموزش و پرورش، آموزش مردم، تحقیقات علمی و نوآوری های تکنولوژیکی، سازمانی و اجتماعی مورد نیاز برای دستیابی به یک توسعه پایدار در ایتالیا، اروپا و سراسر جهان بر اساس اهداف توسعه پایدار است.

 

همانطور که اجرای اقدامات لازم برای انجام چنین هدف بلند پروازانه مستلزم مهارت های بالا و مدیریت فرایندهای پیچیده است، نه تنها دانشگاه تورورگاتا عمیقا متعهد به آموزش عالی و تحقیقات علمی است، بلکه همکاری نزدیک با بخش خصوصی، نهادهای عمومی و سازمان های غیر انتفاعی در سطح ملی و بین المللی نیز جز سیاست های جدایی ناپذیر دانشگاه تورورگاتا رم است. این هدف به نفع تصویب سیاست ها و رفتارهایی است که با توجه به رفاه مردم و شرایط کشور تدوین شده است.

 

دانشگاه تورورگاتا رم که هدف آن ارتقای تحقیق و تدریس می باشد ترکیبی از سنت های هنر لیبرال با تاکید بر جهت گیری حرفه ای در زمینه اقتصاد، مهندسی، علوم و پزشکی است. بسیاری از استادان دانشگاه از اعضای مهم محیط زیست فرهنگی و سیاسی ایتالیا هستند.

 

دانشگاه تورورگاتا رم همیشه متعهد به انجام بهترین کیفیت در زمینه تحقیق و تدریس است. به موجب جوایز تحقیقاتی و تعداد قراردادهای تحقیقاتی که در حال حاضر فعال هستند، حمایت مالی قابل توجهی از این دانشگاه به عمل می آید. یکی از مدرن ترین بیمارستان های دانشگاهی ایتالیا (Tor Vergata Polyclinic) با تجهیزات پیشرفته پزشکی در محوطه دانشگاه است. بیمارستان دانشگاهی با ساختارهای پیشگیرانه تشخیصی و درمانی مجهز است و یک بیمارستان فوق پیشرفته در سطح ملی و بین المللی محسوب می شود.

 

واحد های تحقیقاتی مستقر در دانشگاه تورورگاتا رم

در سال 1987 مرکز مطالعات اقتصادی و بین المللی (CEIS) در این دانشگاه تاسیس شد.این مرکز تحقیقاتی بین المللی شناخته شده در دانشکده اقتصاد دانشگاه رم تورورگاتا مستقر است. CEIS در ایجاد و حمایت از تحقیقات بین المللی و شبکه های آموزش عالی در زمینه های اصلی اقتصاد مشغول است. CEIS میزبان سمینارها و کنفرانس های متعدد است که متشکل از اقتصاددانان برجسته و کارشناسان در دانشگاه ها و دولت ایتالیا است.

در دانشگاه تورورگاتا رم موسسات تحقیقاتی دیگرنیز وجود دارد. مرکز اصلی جدید آژانس فضایی ایتالیا در تاریخ 25 ژوئیه 2012 در تورورگاتا افتتاح شد. سایر مراکز مهم ملی عبارتند از: تور پژوهشی موسسه تحقیقات ملی و موسسه ملی استروفی فیزیک. آژانس ملی ایتالیا برای فن آوری های جدید انرژی و محیط زیست (ENEA)، مرکز آژانس های فضایی اروپا ( European Observatory ) و موسسه ملی فیزیک هسته ای ایتالیا. دانشگاه تورورگاتا رم یک محیط تحقیق منحصر به فرد و یکی از پویاترین مجتمع های دانشگاهی کشورایتالیا است.

 

دانشجویان بین المللی دانشگاه تورورگاتا رم

بین‌المللی شدن این دانشگاه پس از گذراندن سال‌های اولیه تأسیس، بیش از پیش مد نظر قرار گرفت، در نتیجه این دانشگاه شروع به سازماندهی رشته‌های مختلف و جذب دانشجوی خارجی برای تحصیلی در مقاطع مختلف نمود.
در حال حاضر از حدود 34000 هزار دانشجوی این دانشگاه بیش از 3000 نفر از دانشجویان بین المللی هستند که برای تحصیل در ایتالیا این دانشگاه جوان اما با کیفیت ایتالیایی را انتخاب کرده اند.

داشتن بورسیه استانی و بورسیه های تحصیلی یکی از دلایلی است که باعث شده تحصیل در ایتالیا علی الخصوص دانشگاه تورورگاتا رم مقصدی جذاب برای دانشجویان مستعد و علاقمند خارجی به حساب آید. دانشجویان می تواند با دریافت بورسیه استانی یا بورسیه های تحصیلی هزینه های تحصیل خود را به صفر رسانده و از زندگی و تحصیل در یک کشور پیشرفته اروپایی لذت ببرند.

 

سهولت دسترسی به دانشکده ها

علاوه بر حمل و نقل عمومی که توسط خطوط مترو و اتوبوس ارائه می شود، دانشگاه همچنین دارای یک سرویس اتوبوس رایگان است که آن را به ایستگاه قطار تورورگاتا و ایستگاه مترو di Anagnina متصل می کند.

 

اسامی شخصیت های مشهور دانشگاه تورورگاتا رم

آلفونسو پکرواراسکنیو، وزیر سابق ایتالیا در زمینه محیط زیست، زمین و دریا و عضو سابق پارلمان ایتالیا
جیووانی تریا، وزیر اقتصاد و امور مالی ، استاد اقتصاد، دبیر اقتصاد دانشکده اقتصاد
رناتو بروناتا، وزیر سابق ایتالیا، عضو پارلمان اروپا، استاد اقتصاد
انریکو جیووانی، مدیر ارشد سابق OECD، استاد اقتصاد و وزیر سابق رفاه ایتالیا
ساباتینو موسکاتی ، باستان شناس و زبان شناس، استاد فنولوژی
ماریو پرنیولا، فیلسوف، استاد زیبایی شناسی
سیموناتتا پروپری والنتی رودینو، مورخ هنر، استاد تاریخ هنر
آلساندرو پیپرنو، نویسنده، استاد ادبیات فرانسه
لوسیو روسو، فیزیکدان، ریاضیدان و مورخ علمی، استاد حساب احتمالی
گوستاو پیگا، استاد اقتصاد
دومنیک آنجلا اونالی ، استاد ادبیات انگلیسی و آمریکایی، رمان نویس، شاعر، منتقد ادبی

رتبه بندی دانشگاه تورورگاتا رم
رتبهعدد
رتبه جهانی :511
رتبه در ایتالیا :7
رتبه در علوم طبیعی :289
رتبه در علوم پزشکی :280
رتبه در علوم انسانی :347
رتبه در علوم مهندسی :307

برخی رشته های انگلیسی زبان دانشگاه تورورگاتا رم

  • علوم مهندسی مکاترونیک
  • MBA پزشکی
  • بیوتکنولوژی اقتصاد
  • داروسازی مهندسی شیمی نانو
  • مالی و بانکداری حقوق تجارت اروپا
  • مهندسی ICT فعالیت بدنی و ارتقاء سلامتی

دانشگاه تورورگاتا رم تنها دانشگاهی است که رشته داروسازی را علاوه بر زبان ایتالیایی به زبان انگلیسی نیز برای دانشجویان بین المللی ارائه میکند.این دانشگاه در پی سیاست های جذب دانشجویان مستعد دیگر کشورها به منظور تحصیل در ایتالیا در سال 2009 اقدام به ارائه رشته داروسازی به زبان انگلیسی با همکاری دانشگاه ناتینگهام (Nottingham) و ) و دانشکده داروسازی Alliance Boots از کشور انگلستان نموده است.

 

برای متقاضیان تحصیل در ایتالیا لازم به ذکر است که مدرک ارائه شده توسط دانشگاه تورورگاتا رم مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران می باشد.

 

گروه اعزامی اپلای ایتالیا که تحت مجوز وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران و با عنوان موسسه یگانه سفیران دانش به فعالیت می پردازد، با چندین سال تجربه در زمینه اعزام دانشجو به منظور تحصیل در ایتالیا به فعالیت می پردازد هرساله موفق به کسب پذیرش از دانشگاه های ایتالیا برای تعداد زیادی از متقاضیان عزیز در رده های مختلف تحصیلی گشته است.

 

این موسسه با افتخار اعلام می دارد همه علاقمندان به تحصیل در ایتالیا می توانند از مشاوره رایگان ( آنلاین ، تلفنی ، حضوری ) این موسسه برخوردار شوند تا از زبده ترین کارشناسان ما در زمینه های اپلای ، بورسیه استانی ، مشاوره های سفارت ایتالیا و ویزای تحصیلی ایتالیا و … کسب اطلاعات کنند.