آزمون های تولک (Test OnLine Cispel) آزمون‌های استاندارد هستند که برای سنجش دانش داوطلبان جهت ورود به دانشگاه‌های ایتالیا در رشته‌های مختلف برگزار می‌شوند.

کشور ایتالیا سالانه میزبان تعداد زیادی از دانشجویان از سراسر جهان است و با توجه به موقعیت این کشور و دارا بودن دانشگاه های برتر و مطرح  اروپا و جهان ،مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا در سال های اخیر بیشتر از هر زمانی دیگر مورد توجه دانشجویان و دانش آموزان ایرانی قرار گرفته است.

متقاضیان زیادی هستند که قصد دارند  تحصیلات عالی خود را در دانشگاه های معتبر اروپایی شروع کنند ،اما به دلیل متفاوت بودن نحوه ی پذیرش در هر رشته و مقطع  تحصیلی ،پروسه ی گرفتن پذیرش تحصیلی سختی ها و دانش خاص خود را می طلبد.

در این مقاله که توسط تیم ایتالی اپلای و مجموعه یگانه سفیران دانش گرد آوری شده است، می توانید اطلاعاتی کامل و جامع در مورد سری آزمون های TOLC تولک بدست بیاورید و به کمک مشاورین متخصص موسسه یگانه سفیران دانش مهاجرت تحصیلی مطئن تر و آسان تری به ایتالیا داشته باشید.

به دلیل افزایش تعداد دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در ایتالیا و خصوصا مقطع لیسانس خوشبختانه هرساله بر تعداد رشته هایی که در مقطع لیسانس کشور ایتالیا به زبان انگلیسی ارئه می شوند افزوده می شود. همین افزایش تعداد متقاضیان تحصیل در ایتالیا باعث شده است که هر دانشگاه با کمک آزمون های تولک سطح علمی و آمادگی متقاضیان را برای هر ورود به هر رشته مورد بررسی قرار دهند و سپس با توحه به ظرفیت های مورد نیاز از بین متقاضیان اقدام به پذیرش کنند.

به همین دلیل هر رشته و حتی هر دانشگاه شرایط پذیرش متفاوتی دارد. ما در اینجا لیست دقیق و کاملی  از دانشگاه ها و رشته هایی که به وسیله ی آزمون های تعیین سطح سری TOLC دانشجو می پذیرند را گرد آوری کردیم و به توضیح و تشریح انواع آزمون های تولک پرداخته ایم، شما می توانید با مطالعه این مقاله با توجه به رشته ی مورد نظر برای مقطع لیسانس اطلاعات جامعی را کسب کنید.

آزمون های تولک (TOLC) چیست؟

آزمون های تولک آن دسته از آزمون هایی هستند که هر دانشگاه با توجه به نیاز یا افزایش سطح علمی متقاضیان برای ورود به مقطع لیسانس کشور ایتالیا مورد استفاده قرار می دهد. آزمون تولک به دانشگاه کمک می کند که از بین متقاضیانی که سطح علمی مطلوب تری دارند را برای پذیرش نهایی در رشته ی مورد نظر انتخاب کند. این آزمون ها با توجه به استاندارد های آموزشی طراحی می شود و آزمون های نسبتا آسانی به شمار می روند.

مباحث آزمون ها از دورس پایه و مقطع دبیرستان هست که متقاضیان عزیز می توانند با مطالعه سر فصل های هر آزمون که در این مقاله به آن ها اشاره شده است با آمادگی کامل اقدام به شرکت در آزمون کنند و با کسب نمره های مورد قبول دانشگاه شانس پذیرش خود را در دانشگاه مد نظر افزایش دهند.

انواع آزمون های TOLC(تولک)

 • تولک اقتصاد و علوم اجتماعی و آماری (TOLC-E)
 • تولک مهندسی (TOLC-I)
 • تولک داروسازی (TOLC-F)

 

تولک اقتصاد و علوم اجتماعی و آماری (TOLC-E):

در حال حاضر دانشگاه هایی که در زیر آورده شده با آزمون TOLC-E در رشته های لیست شده دانشجو می پذیرد.

 • دانشگاه بلونیا (BOLOGNA) در رشته ی اقتصاد و تجارت (Business and Economics)
 • دانشگاه کا فوسکاری ونیز (Ca ‘Foscari) در رشته های مدیریت دیجیتال (Digital Management)، مدیریت تجارت (Business Administration) و اقتصاد و تجارت(Economics and Business)
 • دانشگاه لوئیجی وان ویتلی (Luigi Vanvitelli) در رشته ی تجزیه و تحلیل داده (Data Analytics)
 • دانشگاه مسینا (Messina)در رشته ها ی اقتصاد، بانک و امور مالی (Economy, banking and finance)، اقتصاد و تجارت (Business economics) و مدیریت کسب و کار (Business management)
 • دانشگاه میلان (milan) در رشته ی سیاست حقوق و اقتصاد بین الملل (International Politics, Law and Economics)
 • دانشگاه پیزا (Pisa) در رشته ی مدیریت برای تجارت و اقتصاد (Management for Business and Economics)
 • دانشگاه تورین (Torin) در رشته های مدیریت و تجارت (Business and management)، اقتصاد تجارت (Business economics)، اقتصاد (economy) و مدیریت اطلاعات و ارتباطات شرکتی (Management of information and corporate communication)
ساختار آزمون TOLC-E:
بخش هاتعداد سوالاتزمان هر بخش
منطق1330دقیقه
درک مطلب1030دقیقه
ریاضیات1330دقیقه
مجموع36سوال90دقیقه
سرفصل های آزمون:
بخشموضوعنمرهزمان
استدلال و منطق و درک مطلبمهارت خواندن، درک مطلب، قدرت تصمیم گیری و مهارت فکر کردن1340 دقیقه
ریاضیات– خصوصیات و عملیات روی اعداد (اعداد صحیح، منطقی، اعداد واقعی)، قدر مطلق، چند جمله ای ها (عملیات، فاکتور بندی)

– معادلات و نابرابری های جبری درجه اول و دوم یا قابل کاهش

– قدرت ها و ریشه های مربع شکل، نماها و لگاریتم ها، محاسبات با لگاریتم

– معادلات و نابرابری های عقلانی کسری، غیر منطقی، لگاریتمی و نمایی

– ریاضیات نمادین

– راه حل عملی سیستم های ساده خطی

– مختصات کارتزین، معادلات خطوط و مکانهای ساده (دایره ها، بیضوی ها، پارابولا ها، هیبربولا)

– نمودارهای توابع ابتدایی

1340 دقیقه
انگلیسی– گرامر، واژگان، درک مطلب1025 دقیقه

نکات:

 • نمره کل آزمون TOLC-E 36 است.
 • زمان کل آزمون 105 دقیقه است.
 • برای هر پاسخ صحیح 1 نمره و برای هر پاسخ غلط 0.25 نمره کسر می شود.
 • به ازای هر سوال بی پاسخ نمره ای تعلق نمی گیرد.
 • بخش انگلیسی اختیاری است و نمره آن در نمره نهایی آزمون لحاظ نمی شود.

همچنین بخوانید: آزمون آیمت

ارزشیابی و امتیاز بندی:
ارزیابی آزمون

TOLC-E یک آزمون فردی است، که سوالات هر دواطلب با داوطلب دیگر متفاوت است. سوالات توسط کامپیوتر به طور خودکار و تصادفی  انتخاب می شود. تمام سوالات آزمون ها به همین صورت طرح می شوند به همین ترتیب آزمون ها از لحاظ سختی و آسانی با هم برابر هستند.

نتیجه آزمون هر فرد با توجه به تعداد جواب های درست و نادرست و بدون پاسخ مشخص می شود که نمره کل هر فرد با توجه به امتیاز های زیر به دست می آید: 1 نمره برای هر پاسخ صحیح، 0 نمره برای هر سوال بدون پاسخ و 0.25 نمره ی منفی برای هر  پاسخ نادرست است.

هر دانشگاه ممکن است حداقل نمره ی خاصی را برای آزمون TOLC-E در نظر بگیرند که البته سالانه متغییر است. لذا متقاضیان عزیز باید توجه بفرمایند که اگر حداقل نمره ی مشخص شده از طرف دانشگاه را کسب نکردند آزمون را تکرار کنند و در فرصت های بعدی با دقت بیشتر سعی کنند نمرات خود را بالاتر ببرند. هر شخص چندین بار اجازه ی شرکت در این آزمون را دارد اما آخرین نمره ی کسب شده ملاک ارزیابی شخص در دانشگاه مورد نظر است.

بازه زمانی آزمون:

آزمونTOLC-E در دفعات متفاوتی از ژانویه تا نوامبر هر سال برگزار می شود که هر دانشگاه ممکن است تاریخ و بازه ی زمانی خاصی را برای پذیرش متقاضیان ملاک ارزیابی قرار دهد.

نحوه برگزاری آزمون:
 • این آزمون آنلاین و به صورت غیر حضوری برگزار می گردد.
 • هزینه آزمون: 30یورو

تولک مهندسی(TOLC-I):

این آزمون مربوط به رشته های مهندسی است که شامل: مهندسی کامپیوتر،مهندسی عمران، مهندسی هوا و فضا، مهندسی انرژی و سایر رشته های مهندسی می باشد.

دانشگاه و رشته هایی که با آزمون تولک مهندسی دانشجو می پذیرند شامل:

 • دانشگاه سپینزا رم (Sapienza) رشته علوم کامپیوتر کاربردی و هوش مصنوعی (Applied Computer Science and Artificial Intelligence)
 • دانشگاه کافوس کاری ونیز (Ca ‘Foscari) رشته های:
  1. انفورماتیک (Informatica )
  2. علوم محیطی (Environmental Sciences)
  3. علم و فناوری برای میراث فرهنگی (Science and technology for cultural heritage)
  4. شیمی و فن آوری های پایدار (Sustainable chemistry and technologies)
  5. مهندسی فیزیک (Physical engineering)
 • دانشگاه لوئیجی وان ویتللی (Luigi Vanvitelli):
  1. ریاضی (Math)
  2. فیزیک (Physics)
 • دانشگاه مسینا (Messina):
  1. مهندسی الکترونیک و کامپیوتر (Electronic and computer engineering)
  2. مهندسی صنایع (Industrial engineering)
  3. مهندسی مدیریت (Management engineering)
  4. مهندسی عمران (civil engineering)
ساختار آزمون تولک مهندسی(TOLC-I):
بخش های سوالاتتعداد سوالات هر بخشزمان پاسخگویی برای هر بخش
استدلال و منطق1020دقیقه
ریاضیات2050دقیقه
علوم پایه(شیمی)1020دقیقه
درک مطلب1020دقیقه
مجموع50110دقیقه

 

سرفصل آزمون:
بخشموضوعاتنمرهزمان
ریاضیات– خواص و عملیات اعداد (اعداد صحیح، گویا، اعداد حقیقی) – مقدار مطلق – توان ها و جذرها – لگاریتم ها و توان ها – ریاضیات نمادین – چند جمله ای ها (عملیات، تجزیه) – معادلات و نابرابری های درجه اول و دوم یا قابل تقلیل – سیستم معادلات درجه اول2050 دقیقه
منطق– استدلال – استنتاج – قیاس – قضایا – تناقض – مجموعه ها – روابط – توابع1530 دقیقه
علوم– فیزیک: مکانیک، گرما، الکترومغناطیس، موج ها، اپتیک، هسته ای – شیمی: ساختار اتم، پیوند شیمیایی، ترمودینامیک، شیمی آلی – زیست شناسی: سلول، ژنتیک، تکامل، بوم شناسی1530 دقیقه
درک مطلب– خواندن متون مختلف (اخبار، مقالات علمی، ادبیات) – درک ایده اصلی – استخراج اطلاعات -تفسیر و تحلیل – خلاصه نویسی1020 دقیقه
آزمون مهارت انگلیسی (اختیاری)– واژگان – گرامر – درک مطلب – نوشتن3060 دقیقه

 

زمان برگزاری آزمون:

این آزمون هر ساله در سه دوره برگزار می شود.

  1. 11 مه تا 05 ژوئن (21 اردیبهشت تا 15 خرداد)
  2. 1 ژوئیه تا 10 ژوئیه (10 تیر تا 19 تیر 9)
  3. 11 سپتامبر 25 آگوست

آزمون تولک داروسازی(TOLC-F):

اهمیت سلامتی و مشاغل مرتبط با سلامت انسان ها بر کسی پوشیده نیست. با توجه به گسترش  بیماری ها و اپیدمی ها و تلاش انسان برای دست یابی به سلاحی مطمئن و ابزاری مناسب برای مقابله با بیماری های مختلف که هرساله تعداد زیادی قربانی می گیرد، نیاز انسان در زمینه ی سلامت، راه های پیشگیری از گسترش بیماری، کنترل بیماری و تولید واکسن ها  و تولید داروها بیش از پیش احساس می شود.

از این رو تحصیل در رشته ی داروسازی مورد توجه تعداد زیادی از دانشجویان برای ادامه تحصیل و ورود به دنیای کار قرار گرفته است. موقعیت های بی شمار شغلی و در آمد مناسب پس از فارغ التحصیلی در رشته ی داروسازی این رشته را جز سه رشته ی برتر حوزه ی علوم پزشکی قرار داده است. داروسازان می توانند در محیط های مختلفی از جمله کلینیک ها، بیمارستان ها و آزمایشگاه های تحقیقاتی مشغول به کار شوند.

کشور ایتالیا با توجه به موقعیت علمی و با وجود دانشگاه های برتر اروپا و جهان مقصد تعداد زیادی از دانشجویان برای ادامه تحصیل در رشته ی داروسازی است. به دلیل هزینه ی پایین زندگی و تحصیل، همچنین رنکینگ و سطح علمی بالای دانشگاه های ایتالیا و ظرفیت بالای پذیرش دانشگاه های ایتالیا در رشته ی داروسازی برای دانشجویان غیر اروپایی، ایتالیا یکی از بهترین گزینه ها برای ادامه تحصیل در رشته ی داروسازی است. همچنین متقاضیان تحصیل در رشته ی داروسازی در کشور ایتالیا می توانند با کسب بورسیه استانی می توانند زندگی و تحصیل رایگانی داشته باشند.

در حال حاضر داروسازی به زبان انگیسی  در ایتالیا فقط در  دانشگاه تورورگاتای رم و بلونیا ارائه می شود. هر دو دانشگاه جز دانشگاه های برتر و معتبر ایتالیا و اروپا به حساب می آیند.

برای ورود به رشته ی داروسازی در ایتالیا متقاضیان می بایست در آزمون تولک اف (تولک داروسازی) با سایر متقاضیان رقابت کنند. در ادامه ی این مقاله که توسط تیم اپلای ایتالیا و مجموعه ی موسسه یگانه سفیران دانش گرد آوری شده است شما اطلاعات جامع و کاملی در مورد آزمون tolc-f کسب خواهید کرد.

دانشگاه و رشته هایی که با آزمون تولک داروسازی (TOLC-F) دانشجو می پذیرند شامل:
 1. دانشگاه تورورگاتا رم (Tor Vergata) رشته ی داروسازی
 2. دانشگاه بلونیا (Bologna) رشته ی داروسازی
 3. دانشگاه مسینا (Messina) رشته ی داروسازی
ساختار آزمون داروسازی در ایتالیا(TOLC-F):
بخش هاتعداد سوالاتزمان پاسخگویی
زیست شناسی15سوال20دقیقه
شیمی15سوال20دقیقه
ریاضی7سوال12دقیقه
فیزیک7سوال12دقیقه
استدلال و منطق6سوال8دقیقه
مجموع50سوال72 دقیقه
نحوه امتیاز دهی:
 1. هر پاسخ صحیح 1امتیاز
 2. هر پاسخ غلط 25.امتیاز منفی
 3. بدون پاسخ 0 امتیاز
سرفصل های آزمون تولک داروسازی(TOLC-F):
بخشسرفصل هانمرهزمان (دقیقه)
زیست شناسی-ترکیب شیمیایی موجودات زنده -عناصر تنوع زیستی -زیست شناسی سلولی -چرخه سلولی، تولید مثل، وراثت -انرژی زیستی -مبانی آناتومی انسان -مبانی فیزیولوژی1530
شیمی– قانون اساسی ماده. ساختار اتم. سیستم دوره ای عناصر- مبانی شیمی عمومی و غیرآلی، ترکیبات غیر آلی- واکنشهای شیمیایی و استوکیومتری – فرایند اسیدها و بازها – شیمی آلی1530
ریاضیات– مجموعه های عددی – عبارات جبری – معادلات و نابرابری ها – مثلثات – تعریف عملکرد – هندسه هواپیما – هندسه جامد – هندسه تحلیلی – ترکیبیات، احتمال و آمار714
فیزیک– معیارها – سینماتیک و پویایی – نیروها – مکانیک سیالات – ترمولوژی، تئوری جنبشی گاز، ترمودینامیک – الکترواستاتیک، جریان های الکتریکی، مغناطیس714
منطق و زبان– منطق گزاره ها – شرایط لازم و کافی – تفسیر انواع مختلف نمایش ها و جداول گرافیکی – ملاحظه مفاهیم ریاضی ابتدایی612
نحوه برگزاری آزمون:

هزینه ی شرکت در آزمون: 30یورو

بازه زمانی آزمون: این آزمون به دفعات متعددی در سال برگزار می گردد و هر دانشگاه بازه ی زمانی خاصی را برای برگزاری آزمون در نظر می گیرد

نمره آزمون تولک

نمره قبولی در آزمون تولک به چند عامل بستگی دارد، هر رشته تحصیلی نمره قبولی خاص خود را دارد. به طور کلی، رشته های پزشکی و دندانپزشکی به نمره بالاتری نسبت به رشته های علوم انسانی نیاز دارند. هر دانشگاه ایتالیایی ممکن است نمره قبولی متفاوتی برای همان رشته تحصیلی تعیین کند و نمره قبولی می تواند هر سال با توجه به تعداد متقاضیان و ظرفیت دانشگاه ها تغییر کند.

نمره حداقل برای قبولی در آزمون تولک بین 10 تا 20 است. برای قبولی و تحصیل پزشکی در ایتالیا و تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا، نمره بین 25 تا 30 نیاز است. منابع برای یافتن نمره قبولی برای هر دانشجو وب سایت دانشگاه، موسسات مهاجرتی و آزمون های آزمایشی می باشد.

سخن آخر

آزمون های تولک چالش‌برانگیز اما قابل غلبه هستند با آمادگی و تلاش می‌توانید از آن سربلند بیرون بیایید. به یاد داشته باشید که کلید موفقیت در این آزمون، برنامه‌ریزی دقیق، مطالعه عمیق و تمرین مداوم است. اپلای ایتالی هر ساله شرایط را برای شرکت کنندگان آپدیت می کند و اطلاعات دقیق را در اختیار آن ها قرار میدهد. برای اطلاع دقیق از شرایط این آزمون و کسب منابع و اطلاعات بیشتر با شماره مشاوران ما در صفحه اصلی سایت تماس بگیرید.

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

2.3/5 - (6 امتیاز)