تحصیل در رشته تاریخ در ایتالیا

آیا کنجکاو هستید که درباره تاریخ ملت های دیگر بیشتر بدانید؟ آیا همیشه دوست داشته اید از مهمترین مکانهای تاریخی جهان بازدید کنید؟ آیا شما یک علاقه مند به تاریخ هستید که می خواهید یک برنامه تحصیل در ایتالیا با تمرکز بر تاریخ را شروع کنید؟ خوشبختانه برای شما ، برنامه های تحصیلی زیادی در خارج از کشور برای رشته های تاریخ و مقصد وجود دارد.

مقصد محبوب این کشورها آلمان ، انگلیس ، فرانسه ، ایتالیا و یونان است. اگر می خواهید چیزی کمتر معمولی داشته باشید ، برای کسب اطلاعات در مورد تاریخ غیر غربی به چین ، ژاپن ، مصر ، اردن ، کوبا یا آمریکای لاتین بروید.

برای انواع برنامه ها ، می توانید از یک برنامه تحصیل سنتی در خارج از کشور شرکت کنید که در کلاس های دانشگاه ، یک برنامه سفر مسافرتی یا برنامه های کوتاه مدت به رهبری اساتید دانشگاه محل تحصیل خود در تابستان شرکت کنید.

با مطالعه تاریخ در خارج از کشور ، از تاریخچه منبع مطلع شوید یا گوشه دیگری از همان داستان را گوش دهید.امکان تحصیل رشته تاریخ در ایتالیا معمولاً در مقاطع مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه‌های مختلف این کشور فراهم است.

رشته تاریخ

رشته تاریخ دانش کشف و گردآوری و مرور حقیقتِ اتفاق‌های رخ‌داده در گذشته است. هدف ازآموزش دانش تاریخ بیان توضیحی واضح از رویدادها در گذر زمان است؛ البته روایت علت‌و‌معلولیِ آنان باید صادقانه شود. درواقع، مطالعۀ تاریخ به انسان کمک می‌کند تا جامعۀ امروزی را بهتر بشناسد و تفاوت و تکامل جوامع مختلف را درطول سالیان دراز درک کند. درک صحیح از گذشته به تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی بهتر برای زمان اکنون موثر می‌شود. در ابتدا، به‌نظر می‌‌رسد تاریخ روایتگر وقایعی در گذشته باشد؛ اما درحقیقت تأثیر بسزایی بر زمان حال می‌گذارد.

فارغ‌التحصیلان رشته تاریخ در مقاطع مختلف تحصیلی می‌توانند در مشاغل بسیاری مشغول به کار شوند؛ از‌جمله موزه‌داری، افسر حفاظت از ساختمان‌های تاریخی، باستان‌شناسی، روزنامه‌نگاری و کتابداری. در این مقاله، برای علاقه‌مندان به تحصیل رشته تاریخ در ایتالیا دربارۀ مقاطع مختلف و بورسیه‌های تحصیلی و دانشگاه‌های برتر به‌منظور تحصیل این رشته اطلاعات بیشتری بیان خواهیم کرد.

تحصیل در مقطع کارشناسی رشته تاریخ

تحصیل رشته تاریخ در ایتالیا در مقطع کارشناسی بسته به دانشگاه مورد نظر تمام‌وقت است و سه تا چهار‌ سال طول می‌کشد و هزینۀ تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی متفاوت است. شایان ذکر است بورسیه‌های تحصیلی که دانشگاه‌های دولتی برای متقاضیان در نظر می‌گیرند، بخش زیادی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا را پوشش می‌دهد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته تاریخ

طول دوره تحصیل در رشته تاریخ در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد دو سال است و تمام‌وقت است. در پایان دورۀ کارشناسی ارشد، از دانشجویان ملزم به ارائه پایان‌نامه خواهند بود.

تحصیل در مقطع دکتری رشته تاریخ

تحصیل رشته تاریخ در ایتالیا در مقطع دکتری سه‌ساله و تمام‌وقت است و در پایان دوره دانشجویان می بایست پایان‌نامه ارائه دهند و از آن دفاع کنند.

دانشگاه‌های برتر ایتالیا برای تحصیل در رشته تاریخ

دانشگاه‌های بسیاری امکان تحصیل رشته تاریخ در ایتالیا را فراهم کرده‌اند. درادامۀ مقاله، با تعدادی از این دانشگاه‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

دانشگاه بولونیا (University of Bologna)

دانشگاه بولونیا , معتبرترین دانشگاه ایتالیا و اروپا در منطقۀ بولونیا قرار دارد و قدیمیترین دانشگاه‌‌ دنیاست. در سال ۲۰۲۱، دانشگاه بولونیا در رتبه صدوشصتم دانشگاه  های برتر جهان جای دارد. تحصیل رشته تاریخ گرایش «فرهنگهای جهانی؛ تاریخچه و مطالعات شرقی» در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه بولونیا دوساله و تمام‌وقت است و به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. گرایش دیگری از مقطع کارشناسی ارشد رشته تاریخ در دانشگاه دولتی بولونیا ارائه می‌شود که «مطالعات ایتالیایی؛ فرهنگ‌های ادبی اروپا و زبان‌شناسی» نام دارد. این برنامه نیز دوساله و تمام‌وقت است و ارائه دروس به زبان انگلیسی است. افزون‌براین، فرصت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته تاریخ گرایش «باستان‌شناسی و میراث انتقادی کاربردی؛ باستان‌شناسی و فرهنگ‌های جهان باستان» در دانشگاه بولونیا فراهم است. این رشته تمام‌وقت است و دو سال به‌طول می‌انجامدو به زبان انگلیسی آموزش داده می شود.

دانشگاه پادووا (University of Padua)

دانشگاه پادووا در شهر پادووا ایتالیا قرار دارد و دومین دانشگاه قدیمی ایتالیا و پنجمین دانشگاه قدیمی جهان است. این دانشگاه در سال ۲۰۲۱در جایگاه دویستوشانزدهمین دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. تحصیل رشته تاریخ گرایش «علوم کاربردی در زمینۀ هنر، مواد باستانشناسی و اماکن» در این دانشگاه دوساله و تمام‌وقت است و دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

دانشگاه پیزا (University of Pisa)

دانشگاه پیزا در شهر پیزا  ایتالیا واقع شده و در فهرست برترین دانشگاه‌های دنیا در سال ۲۰۲۱، در رتبه سیصدوهشتادوسوم دنیا قرار گرفته است. تحصیل رشته تاریخ در مقطع دکتری این دانشگاه سه ساله و تمام‌وقت و زبان انگلیسی ارائه می شود.

دانشگاه توروِرگاتا رُم (University of Rome Tor Vergata)

دانشگاه توروِرگاتا رُم یکی از دانشگاه‌های دولتی ایتالیاست که در شهر رُم ایتالیا قرار گرفته است. تحصیل در رشته تاریخ گرایش «تاریخ اروپا» در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه توروِرگاتا رُم به مدت 2 سال طول می‌کشد و تمام‌وقت است و دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

بورسیه‌های متنوع برای تحصیل رشته تاریخ

شهریۀ دانشگاه‌های ایتالیا ارزان‌تر از دیگر کشورهای قاره اروپا است و این موضوع یکی از دلایل اصلی محبوبیت تحصیل در این کشور محسوب می‌شود. با این وجود دولت و دانشگاه‌های ایتالیا نیز با اعطای بورسیه‌های مختلف، شرایطی فراهم می‌کنند تا دانشجویان مستعد تحصیل رایگان و مقرون‌به‌صرفه را در این کشور تجربه کنند. بورسیۀ استانی و بورسیۀ وزارت خارجه و بورسیۀ استعدادیابی، از‌جمله بورسیه‌های دولتی هستند که دانشجویان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

شرایط ورود

برخی از دانشگاه های ایتالیا به سوابق تحصیلی افراد و اخذ نمره عالی در درس تاریخ در دوره دبیرستان نیاز خواهند داشت، برای مثال در کشور انگلستان، اخذ رشته تاریخ در صورت عدم داشتن سوابق تحصیلی برای افراد مقدور می باشد.

بسیاری از عناوین مانند : هنر، علوم انسانی و علوم اجتماعی قادر به ایجاد آمادگی در افراد جهت اخذ رشته تاریخ خواهند بود که مواردی مانند : سیاست، فلسفه، ادبیات انگلیسی و اقتصاد را شامل می شود.شهریه دانشگاه های این رشته و هزینه و شهریه تحصیل رشته از کشوری به کشور دیگر و بسته به نوع دانشگاه (خصوصی یا دولتی) متفاوت است. در آمد رشته تاریخ در خارج از کشور نیز متغیر است و بستگی دارد در کدام کشور قصد داشته باشید با این رشته مشغول به کار شوید.

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

Rate this post