رشته های مهندسی یکی از رشته های بسیار پرطرفدار در دانشگاه های ایتالیا بوده که سالانه متقاضیان زیادی به قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه ها با یکدیگر به رقابت می پردازند. رشته‌های‌مهندسی ایتالیا شامل بورسیه شده و متقاضیان در صورت عدم توانایی مالی می توانند از این طریق با هزینه ای بسیار کمتر در دانشگاه های ایتالیا مشغول به تحصیل شوند.

حال ما از دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل در رشته های پزشکی هستند سوال می کنیم که کدام یک از رشته‌های‌ مهندسی در دانشگاه های ایتالیا برای شما مناسب است؟ برای این که مناسب ترین رشته‌های‌مهندسی را  برای خود تعیین کنید باید با انواع رشته ها و شرایط آن آشنا شوید که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

تحصیل در رشته های مهندسی در ایتالیا

رشته های مهندسی در دانشگاه های ایتالیا

برای پذیرش در رشته‌های‌مهندسی باید مدرک آیلتس را ارائه دهید. همچنین ارائه مدرک تحصیلی مربوط به آن مقطع نیز الزامی است. دانشگاه های معتبر بسیاری در ایتالیا رشته های مهندسی را ارائه می کنند که یکی از معروف ترین آن ها دانشگاه میلان می باشد. رشته هایی نظیر عمران نیز در بین رشته‌های‌مهندسی طرفداران بیشتری داشته و هر فرد با توجه به علایق و استعدادهای خود یکی از رشته های تحصیلی را انتخاب می کند.

مهندسی شیمی در ایتالیا

رشته شیمی از جمله رشته‌های‌مهندسی در ایتالیا است که در هر سه مقطع تحصیلی ارائه می گردد. متوسط طول تحصیلی در رشته های مهندسی با توجه به مقطع تحصیلی تعیین می شود و حدود 4 ترم و به مدت 2 سال می باشد. این فرصت برای دانشجویان رشته مهندسی شیمی در ایتالیا فراهم است که در مجهزترین و بروزترین دانشگاه های ایتالیا تحصیل کنند و از این تجهیزات جهت دسترسی به دستاوردهای جدید و تکنولوژی های روز دنیا استفاده کنند.

رشته مهندسی مکانیکی در ایتالیا

رشته های مهندسی در دانشگاه های ایتالیا

رشته های مهندسی مکانیکی در ایتالیا مانند سایر رشته های موجود در دانشگاه های این کشور در تمامی مقاطع دانشجو می پذیرد. دوره های آموزشی این رشته اغلب به زبان ایتالیایی تدریس می شود و دانشجویان این رشته باید برای ورود به این دانشگاه ها در مساحبات این دانشگاه ها شرکت کند. از جمله دانشگاه های معتبری که رشته مهندسی مکانیکی ارائه می دهد عبارت است از: دانشگاه پادوآ، دانشگاه ساپینزای رم، دانشگاه بولونیا، دانشگاه فلوزانس، دانشگاه پالرمو، دانشگاه تورین و دانشگاه پلی تکنیک میلان.

رشته مهندسی برق در ایتالیا

رشته‌های‌مهندسی برق ایتالیا از جمله رشته هایی است که به صورت خصوصی تدریس می شود. این رشته گرایش های مختلفی دارد و طول مدت تحصیل آن حداقل به 4 ترم می رسد که این زمان به مقطع تحصیلی و گرایش شما بستگی خواهد داشت. دانشگاه تورین و میلان از جمله معروف ترین دانشگاه هایی است که این رشته را ارائه می دهد.

رشته مهندسی کامپیوتر در ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای پیشرو در زمینه علم و تکنولوژی می باشد. رشته مهندسی کامپیوتر از جمله مهم ترین رشته های مهندسی ایتالیا بوده که مهندسین بسیاری در این زمینه تحصیل کرده و به درجات بالایی رسیده اند. رشته مهندسی کامپیوتر یکی از رشته های بسیار تخصصی بوده که تمامی واحدهای آن توسط اساتید بسیار مجرب و حرفه ای تدریس می شود.

مناسب ترین رشته های مهندسی

سلیقه و استعداد تاثیر بسیاری در موفقیت های انسان دارد و هر فرد باید رشته مورد نظر خود را بر اساس استعداد و سلایق خود انتخاب کند. امروزه مشاورین بسیاری در زمینه تعیین رشته مورد نظر برای هر فرد در حال فعالیت هستند و با توجه به معیارهایی تعیین می کنند که چه رشته ای برای متقاضی مناسب تر است. این معیار توسط گزینش های متعدد و نظر سنجی های مختلفی صورت می گیرد.

بهترین دانشگاه های مهندسی در ایتالیا

ایتالیا یکی از بهترین دانشگاه ها را در زمینه رشته های مهندسی به خود اختصاص داده و فرصتی بسیار ارزشمند را در اختیار علاقه مندان به این رشته قرار داده تا بتوانند با هزینه ای پایین در بهترین دانشگاه های تخصصی رشته‌های‌مهندسی تحصیل کنند. همچنین وجود کارخانجات صنعتی متعدد در کشور ایتالیا این امکان را برای دانشجویان رشته‌های‌مهندسی فراهم کرده تا در حین تحصیل نیز بتوانند در این کارخانجات و شرکت ها مشغول به کار شده و تجارب ارزشمندی را کسب کنند. از جمله بهترین و معتبرترین دانشگاه های مهندسی ایتالیا عبارت است از:

 • دانشگاه پلی تکنیک میلان
 • دانشگاه پلی تکنیک تورین
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه ساپینزا رم
 • دانشگاه ترنتو
 • دانشگاه ناپل
 • دانشگاه پیزا
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه پاویا
 • دانشگاه سالرنو
 • دانشگاه فلورانس
 • دانشگاه سنت آنا
 • دانشگاه کالیاری
 • دانشگاه پلی تکنیک باری
 • دانشگاه پروجا
 • دانشگاه رم تورورگاتا
 • دانشگاه رم تری
 • دانشگاه پارتنون ناپل
 • دانشگاه مودنا رجیو امیلیا
 • دانشگاه تریسته
 • دانشگاه کالابریا
 • دانشگاه جنوا
 • دانشگاه مارکه
 • دانشگاه لاکویلا
 • دانشگاه فرارا
 • دانشگاه کاسینو
 • دانشگاه اودینه
 • دانشگاه سلنتو
 • دانشگاه پارما
 • دانشگاه برشا

شرایط تحصیل در رشته های مهندسی ایتالیا

رشته های مهندسی در دانشگاه های ایتالیا

شرایط پذیرش در رشته های مهندسی در دانشگاه های ایتالیا از قوانین خاصی پیروی می کند و برای ورود به این دانشگاه ها باید مدارک مورد نیاز آن را ارائه دهید. به طور کلی شرایط پذیرش در رشته‌های‌مهندسی دانشگاه های ایتالیا به شرح زیر می باشد:

 • داشتن مدراک تحصیلی معتبر
 • ارائه مدرک و تسلط بر زیان انگلیسی
 • برخورداری از معدل مناسب
 • داشتن گپ تحصیلی
 • عدم وجود محدودیت سنی

زبان مورد نیاز برای رشته های مهندسی ایتالیا

دروس مهندسی ایتالیا معمولا به زبان انگلیسی تدریس می شود ولی برای شرکت در برخی از رشته های مهندسی ایتالیا ارائه مدرک زبان ایتالیایی نیز الزامی می باشد. همچنین مقطع تحصیلی نیز بر روی زبان مورد نیاز برای تحصیل نیز تاثیر بسیاری دارد.

هزینه تحصیل در رشته های مهندسی در ایتالیا

هزینه تحصیل در رشته‌های‌مهندسی در ایتالیا به مقطع تحصیلی و رشته آن بستگی دارد. اکثر دانشگاه های ایتالیا این امکان را برای دانشجویان این رشته فراهم کرده که از طریق بورسیه تحصیلی به صورت رایگان در رشته مورد نظر خود شرکت کنند به همین دلیل پذیرش در دانشگاه های این کشور از نظر اقتصادی به صرفه می باشد.

شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص تحصیل در ایتالیا با کارشناسان موسسه یگانه سفیران دانش تماس حاصل فرمایید.

بهترین دانشگاه‌های مهندسی ایتالیا

دانشجویان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های مهندسی ایتالیا، به دلیل وجود صنایع متنوع در این کشور، امکان کار کردن در صنایعی مثل ماشین و ابزارآلات، مواد غذایی، پوشاک و لباس، وسایل نقلیه و مواد پلاستیکی را دارند.

دانشگاه‌های این کشور از قدیمی‌ترین مراکز علمی در اروپا هستند و علاوه‌بر این، دانشگاه‌های مهندسی آن سطح علمی بالایی در رتبه‌بندی‌های جهانی دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر به بررسی جزئی‌تر تعدادی از دانشگاه‌های مهندسی ایتالیا پرداختیم.

دانشگاه پلی تکنیک میلان

این دانشگاه برترین دانشگاه فنی مهندسی ایتالیا است که رتبه جهانی بسیار بالایی دارد. دانشگاه پلی تکنیک میلان بسیاری از رشته‌های خود را به زبان انگلیسی تدریس می‌کند و بیش از 4000 نفر از ظرفیت آن را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. این دانشگاه رشته های مهندسی مثل مهندسی شیمی، الکترونیک، هوانوردی، برق قدرت، کامپیوتر و غیره را ارائه می‌دهد.

یکی از ویژگی‌های خاص این دانشگاه، توجه ویژه شرکت‌های بزرگ به فارغ‌التحصیلان آن است. سطح علمی بالای این مرکز باعث شده کمپانی‌های درجه‌یک به دانشجویان آن توجه خاصی داشته باشند. این موضوع باعث می‌شود پس از اتمام درس افراد به‌سادگی وارد بازار کار شوند و مشکلی از این جهت نداشته باشند.

دانشگاه پلی تکنیک تورین

این دانشگاه قدیمی‌ترین دانشگاه فنی مهندسی ایتالیا است که از سطح علمی بالایی برخوردار است. این دانشگاه ارائه کننده رشته‌هایی مثل مهندسی عمران، صنایع، مدیریت و مهندسی ریاضی، فناوری اطلاعات، محیط زیست، معماری و طراحی است که بیشتر آن‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. بخش زیادی از افراد این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند و رقابت قدرتمندی برای صندلی‌های آن برقرار است. 

دانشگاه ساپینزا رم

دانشگاه ساپینزا یک دانشگاه تحقیقاتی در رم است که بزرگترین مرکز علمی ایتالیا شناخته شده است. این دانشگاه دارای 11 دانشکده است که در رشته‌های مختلف به تدریس پرداخته‌اند و رشته های مهندسی در این دانشگاه از اهمیت بالایی برخوردارند. بر اساس رتبه‌بندی‌های جهانی، دانشگاه ساپینزا رتبه اول در میان دانشگاه‌های ایتالیا در کیفیت تحقیقات و آموزش را کسب کرده است.

شرایط تحصیل در دانشگاه‌های مهندسی ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا بدلیل داشتن کیفیت زیاد از نظر علمی و همچنین ارائه امکانات فوق‌العاده به دانشجویان بین‌المللی، شرایط ویژه‌ای را برای پذیرش دانشجویان در نظر گرفته‌اند تا رقابت میان درخواست کنندگان بالا برود. برای توضیح بیشتر درباره این ویژگی‌ها بیشتر گپ میزنیم.

معدل خوب

معدل بالا شرط اصلی برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های مهندسی ایتالیا نیست. این یعنی اگر شما معدل بالایی نداشته باشید، نباید ناامید شوید. باید توجه کنید که معدل شرط اصلی محسوب نمی‌شود و افراد می‌توانند با تمرکز بیشتر بر روی توانمندی‌های دیگر خود، این نقص را جبران کنند. در اصل داشتن معدل خوب به پذیرش آسان‌تر شما کمک می‌کند.

شرایط سنی

در ایتالیا، محدودیت سنی برای پذیرش در دانشگاه وجود ندارد. با این حال، افراد با سنین بالاتر ممکن است برای پذیرش در برخی از رشته‌ها یا دانشگاه‌ها با چالش‌هایی روبرو شوند.

گپ تحصیلی

گپ تحصیلی مانع از گرفتن پذیرش در بسیاری از کشورها می‌شود، اما در ایتالیا اینگونه نیست. افراد حتی با داشتن وقفه‌های چندین ساله نیز می‌توانند برای گرفتن پذیرش اقدام کنند.

جمع بندی

از تمامی صحبت‌های بالا می‌توان نتیجه گرفت که ایتالیا یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی به‌شمار می‌آید. این کشور زیبای اروپایی با داشتن دانشگاه‌های معتبر و خوب در زمینه علوم مهندسی توجه مهندسان را در سرتاسر دنیا به‌خود جلب می‌کند. هر ساله دانشجویان زیادی از سراسر دنیا توسط بورسیه‌های استانی ایتالیا وارد این کشور می‌شوند و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل می‌پردازند.

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

4.5/5 - (2 امتیاز)