هزینه زندگی در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی چقدر است؟

بسیاری از افراد هنگامی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند همواره نگران مخارج زندگی در این کشور می باشند. دانشگاه های ایتالیا از جمله دانشگاه های بزرگ در سطح دنیا هستند که رتبه علمی بالایی دارند. هزینه دانشگاه های این کشور به صورت چشمگیری پایین بوده و بخشی از هزینه های زندگی را دولت ایتالیا پرداخت خواهد کرد. هزینه زندگی در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی به نوع دانشگاه و محل زندگی دانشجو بستگی دارد. هر کدام از دانشجویان دانشگاه های خصوصی و دولتی در ایتالیا قوانین و شرایط خاص خود را دارند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا قطعا پایین تر از دانشگاه های خصوصی می باشد. در نتیجه در صورتی که هزینه کافی برای پرداخت شهریه دانشگاه را ندارید بهتر است در دانشگاه های دولتی ایتالیا پذیرش بگیرید. هزینه این دانشگاه ها بستگی به مقطع تحصیلی و رشته شما دارد ولی میانگین شهریه دانشگاه های دولتی را می توان بین 0 تا 5000 یورو برآورد کرد. همچنین پذیرش در دانشگاه های دولتی ایتالیا علاوه بر پایین بوده هزینه تحصیل دارای امکاناتی از جمله تخفیف در هزینه حمل و نقل نیز می باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا

همان طور که مشخص است هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بیشتر از دانشگاه های دولتی می باشد. دانشگاه های ایتالیا دارای شهریه ای ثابت بوده و در هر سال حدود هزینه شهریه در این دانشگاه ها بین 3000 تا 3500 تخمین زده می شود. دانشجویان دانشگاه های خصوصی ایتالیا باید علاوه بر پرداخت هزینه های دانشگاه، توانایی پرداخت هزینه های زندگی در این کشور را نیز داشته باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در میلان

شهر میلان ایتالیا دارای بهترین دانشگاه پلی تکنیک می باشد که دانشگاهی پیشرو در زمینه آموزشی محسوب می شود. هزینه تحصیل در این دانشگاه به صورت سالانه در حدود 3900 یورو بوده و در صورتی که با استفاده از بورسیه تحصیلی در این دانشگاه پذیرش بگیرید، هزینه زندگی در این شهر به مراتب پایین تر خواهد بود. دانشگاه میلان یک فرصت ایده آل برای علاقه مندان به تحصیل در اروپا محسوب می شود.

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی

اصلی ترین بخش هزینه زندگی در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی عبارت است از:

هزینه منزل: بخش عمده ای از هزینه زندگی دانشجویان بین المللی شامل هزینه مسکن می شود. اغلب دانشگاه های ایتالیا برای دانشجویان بین المللی خوابگاه هایی را تعیین کرده تا دانشجویان بتوانند با هزینه ای پایین تر در آن زندگی کنند. این خوابگاه ها دارای امکانات رفاهی مختلفی هستند و تعداد اتاق ها و نوع خوابگاه بر روی میزان هزینه های آن تاثیرگذار است. همچنین دانشجویان در صورت خرید و یا اجاره آپارتمان شخصی تمامی هزینه ها بر عهده خود می باشد.

حمل و نقل: اکثر دانشجویان ایتالیا دارای تحقیقاتی در زمینه حمل و نقل هستند به همین دلیل دانشجویان با هزینه ای پایین تر می توانند در سطح شهر تردد داشته و گشت و گذار کنند.

شهریه دانشگاه: شهریه دانشگاه های ایتالیا متغیر بوده و هر دانشگاه و هر مقطعی دارای شهریه متفاوت می باشد. دوره های دکترا هزینه بیشتری نسبت به سایر مقاطع داشته و افرادی که از طریق بورسیه در این دانشگاه ها تحصیل می کنند نیازی به پرداخت هزینه ندارند.

هزینه درمان: دانشجویان بین المللی در سطوح مختلف تحصیلی می توانند به مراکز درمانی مراجعه کرده و از تمامی پوشش های درمانی بهره مند شوند. همچنین دانشجویان باید مدارکی را دال بر سلامت در کشور خود ارائه دهند تا ثابت شود که دانشجو در گذشته سابقه بیماری خاصی نداشته باشد.

مهم ترین هزینه زندگی در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی

تامین مسکن از جمله اصلی ترین هزینه زندگی در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی به شمار می رود. دانشجویان بین المللی می توانند از طریق بورسیه تحصیلی در خوابگاه های دانشگاه به صورت رایگان و یا با هزینه پایین اقامت داشته باشند. در صورتی که دانشجو تصمیم داشته باشد که به صورت شخصی اتاق کرایه کند باید تمامی هزینه های مسکن را خود پرداخت نماید.

شرایط کار برای دانشجویان بین المللی

دانشجویانی که از کشورهای دیگر به منظور تحصیل وارد کشور ایتالیا می شوند، می توانند در حین تحصیل به صورت پاره وقت و در هفته حداقل بیست ساعت کار کنند. اشتغال در کار به دانشجویان بین المللی کمک می کند تا بخشی از هزینه های زندگی در کشور ایتالیا را تامین کنند.

هزینه زندگی دانشجویان بین المللی در مقاطع کارشناسی

دانشگاه های ایتالیا از نظر علمی همواره رو به رشد بوده و هر ساله کیفیت آموزشی در این دانشگاه ها بیش از قبل می شود. هزینه زندگی برای دانشجویان مقاطع کارشناسی برای هر فرد شامل هزینه مواد غذایی، هزینه حمل و نقل و سایر هزینه های هر فرد می باشد که این میزان با توجه به سبک زندگی هر فرد و نیازهای هر فرد تعیین می گردد.

هزینه زندگی دانشجویان بین المللی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا

دولت ایتالیا به دانشجویان مقاطع کارنشاسی ارشد و خصوصا دکترا اهمیت بیشتری داده و سعی می کند که کمک هزینه زندگی دانشجویان در این مقاطع را بیشتر کرده و کمک مالی بیشتری به این دسته از دانشجویان نماید تا بتوانند با دغدغه ای کمتر در این کشور به تحصیل بپردازند.

زندگی در ایتالیا پس از فارغ التحصیلی

یکی از روش های رایج برای دریافت اقامت ایتالیا از طریق تحصیل می باشد و در صورتی که دانشجو فارغ التحصیل شود باید کشور ایتالیا را ترک کند. ولی دانشجو برای تمدید اقامت خود می تواند از روش های مختلفی همچون کار و یا سرمایه گذاری مجدد اقامت کشور ایتالیا را اخذ نماید.

زندگی در کشور ایتالیا چگونه است؟

زندگی در کشور ایتالیا

ایتالیا دارای آب و هوایی بسیار مناسب بوده و جاذبه های گردشگری بسیاری دارد. کشور ایتالیا دارای فرهنگی غنی بوده و زندگی در این کشور سرشار از چالش و هیجان می باشد. برای راحت زندگی کردن در این کشور تسلط بر زبان ایتالیایی الزامی است تا بتوانید به راحتی نیازهای خود را برطرف کرده و با دیگران معاشرت داشته باشید.

ارزان ترین شهر برای زندگی دانشجویان بین المللی در ایتالیا کدام است؟

در واقع هزینه زندگی در شهرهای مختلف ایتالیا تفاوت چندانی با یکدیگر نداشته و تنها پرداخت هزینه مسکن و شهریه دانشگاه متفاوت می باشد. با دریافت بورسیه تحصیلی می توانید از تخفیفات چشمگیری در هزینه شهریه دانشگاه و مسکن بهره مند شوید.

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

Rate this post