شهر بولزانو ( تلفظ ایتالیایی بولتسانو ) مرکز استان تیرول جنوبی در شمال کشور ایتالیاست . استان تیرول شمالی ترین استان کشور ایتالیا است که بر روی دامنه های رشته کوه آلپ واقع شده است .

این استان یکی از خاص ترین مناطق کشور ایتالیا است که فرهنگ آن تلفیقی از فرهنگ های ایتالیایی و آلمانی است . زبان مردم شهر هم عمدتا آلمانی و ایتالیایی است .

این استان به دلیل منطقه استراتژیک خود دارای سطح بالایی از توجهات دولت ایتالیا  است که شامل طیف وسیعی از قدرت های قانونگذاری و اجرایی منحصر به فرد و یک رژیم مالی است که اجازه می دهد تا بخش عمده ای از درآمد های مالیاتی را حفظ کند. از سال 2016 تیرول جنوبی یکی از  ثروتمندترین استان های  ایتالیا و یکی از ثروتمندترین مناطق اتحادیه اروپا است .

شهر بوزن بولزانو که مرکز استان تیرول جنوبی است دارای نزدیک به صدو ده هزار نفر جمعیت است که بزرگترین شهر در استان تیرول جنوبی به حساب می آید . این شهر همواره برای داشتن کیفیت خوب زندگی مشهور بوده است .

این شهر دارای یک دانشگاه آزاد  ( دانشگاه غیر دولتی بوزن بولزانو ) است که در آن کلاس های درس ،  سخنرانی ها و سمینارها به زبان انگلیسی، آلمانی و ایتالیایی برگزار می شود . این دانشگاه تنها دانشگاه سه زبانه کشور ایتالیا است .

این شهر همیشه به خاطر داشتن فرهنگ ها و زبان های مختلف به عنوان پل بین شمال و جنوب ایتالیا در نظر گرفته شده است .

آب و هوای و جغرافیای شهر بولزانو کشور ایتالیا :

شهر بولزانو درای مساحتی برابر با 53 کیلومتر مربع است که 28 کیلومتر مربع آن قابل سکونت است و مورد استفاده مسکونی قرار گرفته است .

مرتفع ترین نقطه شهر 1616 متر بالاتر از سطح دریا و پست ترین نقطه آن 232 متر بالاتر از سطح دریا است . نزدیک ترین شهر به بولزانو شهر ترنتو در فاصله 58 کیلومتری آن است .

بولزانو به دلیل شرایط کوهستانی خود یک شهر سرد به حساب می آید . میانگین دمانی سالانه آن 11 درجه سانتی گراد است و متوسط بارش باران در یک سال 784 میلی متر تخمین زده شده است .

تابستان ها در بولزانو معتدل و دلپذیر و زمستان ها بسیار سرد هستند .  حداقل در 8 ماه از 12 ماه سال حداقل دما زیر 10 درجه سانتی گراد است که همین امر این شهر را به یک شهر نسبتا سردسیر تبدیل کرده است .

اقتصاد شهر بولزانو در کشور ایتالیا

اقتصاد این شهرستان ( بولزانو )  ترکیبی از کشاورزی (از جمله ، میوه، و محصولات لبنی)، گردشگری، صنایع دستی سنتی (چوب، سرامیک)، و صنایع پیشرفته مانند صنایع سنگین (ماشین آلات، خودرو، و فولاد) است . اقتصاد محلی بسیار وابسته به بخش دولتی و به ویژه دولت استانی است .

جاذبه های توریستی شهر بولزانو  کشور ایتالیا

مرکز شهر قرون وسطایی، کلیساهای گوتیک و رومانسک  و فرهنگ دوزبانه ایتالیایی – آلمانی بولزانو را به یک شهر و مقصد گردشگری محبوب تبدیل کرده است . تعدادی از دیدنی های شهر بولزانو در این مطلب به اختصار معرفی شده اند:

میدان والتر:  با مجسمه Walther von der Vogelweide

موزه باستان شناسی تیرول جنوبی : مهمترین نکته این موزه این است که دارای مومیایی اوتسی است . اوتسی مرد یخی مومیایی طبیعی ایی است که بیش از 5300 سال پیش در رشته کوه لپ جان داده و بدنش به دلیل سرما و قرار گرفتن در یخ در طی این مدت نسبتا سالم مانده است . اوتسی در سال 1991 در کوهستانی بین ایتالیا و اتریش یافت شد . اوتسی قدیمی ترین مومیایی طبیعی در اروپا به حساب می آید .

موزه هنر های معاصر بولزانو

کلیسای جامع گوتیک : که ساخت آن در سال 1184 آغاز شد .

قلعه Runkelstein :  ساخته شده در سال 1237 میلادی .

موزه شهر بولزانو  : مجموعه موزه شامل آثار هنری مانند  نقاشی، مجسمه ها، الماس ها و …  از سراسر تیرول جنوبی است . دسترسی به موزه محدود است و فقط بخشی از مجموعه ارزشمند قابل مشاهده است .

موزه طبیعت :  این موزه به حوزه هایی مانند زمین شناسی و جانوران اختصاص یافته است .

حمل و نقل شهر بولزانو کشور ایتالیا

بولزانو از طریق خطوط حمل و نقل جاده ایی به ترنتو و ورونا در ایتالیا ، به اینسبروک (اتریش) و مونیخ (آلمان) متصل است . شهر بولزانو به سیستم راه آهن ایتالیا متصل است. ایستگاه راه آهن بولزانو، که در سال 1859 افتتاح شد، بخشی از راه آهن برنر (ورونا-اینسبروک) است که بخشی از مسیر اصلی راه آهن بین ایتالیا و آلمان است . شهر‌بولزانو دارای فرودگاه نیز می باشد که به بیشتر نقاط ایتالیا پرواز دارد .

شهر بولزانو دارای یک شبکه 50 کیلومتری از مسیر های دوچرخه سواری نیز است . انتخاب این شهر برای دانشجویان تحصیل در ایتالیا یک انتخاب مناسب است.

همچنین بخوانید:

دانشگاه پادوا

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

Rate this post