دانشگاه ساپینزا رم

افرادی که علاقمند به تحصیل در ایتالیا هستند و قصد سفر و مهاجرت به ایتالیا برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف را دارند نیازمند آن هستند که اطلاعات جامعی درباره کشور ایتالیا، دانشگاه های آن، بورسیه استانی ایتالیا، چگونگی اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا ، تحصیل در ایتالیا و … داشته باشند.

موسسه یگانه سفیران دانش در یک سلسله مطلب به معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا از جهات مختلف پرداخته است. در این نوشتار به معرفی دانشگاه ساپینزا رم که یکی از معتبرترین دانشگاه های ایتالیاست برای علاقمندان به تحصیل در این دانشگاه پرداخته شده است. مهمترین موضوعات که در این مقاله می خوانید :


 معرفی دانشگاه ساپینزا رم Sapienza University of Rome
 تاریخچه دانشگاه ساپینزا رم
 محوطه دانشگاه ساپینزا رم
 رنکینگ دانشگاه ساپینزا رم

معرفی دانشگاه ساپینزا رم

دانشگاه ساپینزا رم با بیش از 700 سال سابقه قدیمی ترین دانشگاه در شهر رم و یکی از قدیمی ترین دانشگاههای اروپا است. این دانشگاه با 111000دانشجو و 4000استاد و 4000کارمند بزرگترین دانشگاه اروپا می باشد.

دانشگاه ساپینزا رم با رتبه 217 در میان دانشگاههای جهان همواره جزء برترین دانشگاههای اروپا و جهان جای داشته است و بسیاری از فارغ التحصیلان واساتید این دانشگاه در عرصه های علمی،اقتصادی، سیاسی و … به موفقیت های چشمگیری دست یافته اند.

تاریخچه دانشگاه ساپینزا رم

دانشگاه ساپینزا رم (ایتالیایی: Sapienza – Università di Roma) یک دانشگاه تحقیقاتی دانشگاهی واقع در رم است. دانشگاه ساپینزا رم بزرگترین دانشگاه اروپا از لحاظ ثبت نام دانشجویان و تعداد دانشجو است.

همچنین این دانشگاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه ها در تاریخ است که در سال 1303 تاسیس شد. دانشگاه ساپینزا یکی از معتبر ترین دانشگاه های ایتالیا است که همواره در رتبه یک تا سه بهترین دانشگاه های ایتالیا حضور دارد. این دانشگاه بدون شک جزو اولین مقاصدی است که از طرف دانشجویان متاضی تحصیل در ایتالیا انتخاب می شود.

دانشگاه ساپینزا رم به طور مداوم نقش مهمی در تاریخ ایتالیا بازی کرده و به طور مستقیم در تغییرات و تحولات کلیدی در جامعه، اقتصاد و سیاست نقش داشته است.

بیش از صدو یازده هزار دانشجوی شاغل در دانشگاه ساپینزا می توانند از بیش از 350 برنامه تحصیلی (لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا) و بیش از 350 دوره تخصصی و حرفه ای را انتخاب کنند، در حالی که “دانشکده مطالعات پیشرفته” برای بهترین دانشجویان برنامه های افتخاری و تحصیلات رایگان را اجرا می کند.

همچنین دانشگاه ساپینزا رم جزء بهترین دانشگاههای ایتالیا است که از طریق برگزاری آزمون IMAT در رشته پزشکی به زبان انگلیسی دانشجو می پذیرد. رشته پزشکی که به زبان انگلیسی ارائه می شود یک دوره 6 ساله است و مورد تایید وزارات بهداشت ایران می باشد.

محوطه دانشگاه ساپینزا رم

ساختمان جدید دانشگاه ساپینزا رم، ساخته شده در سال 1935 توسط مارچلو پیاچنتینی ساخته شده است. دانشگاه ساپینزا رم دارای بسیاری از ساختمان ها در رم است، اما پردیس اصلی آن Città Universitaria است که به وسعت 44 هکتار در نزدیکی ایستگاه Roma Tiburtina قرارگرفته است.

این دانشگاه دارای مدارس ماهواره ای خارج از رم است، که مرکز اصلی آن در آمریکای لاتین است. در سال 2011 ، با همکاری منطقه لاتزیو، یک پروژه برای ساخت یک پردیس با سالن های محل اقامت در نزدیکی ایستگاه Pietralata آغاز شد.

به منظور مقابله با تعداد روزافزون متقاضیان، رکتور ( رییس دانشگاه ) نیز طرح جدیدی را برای گسترش منطقه Città Universitaria با دفاتر مجدد و تقسیم دانشکده ها، و نیز ایجاد محوطه های جدید برای میزبانی دانشجویان خارجی و خارجی، تصویب کرد.

پژوهش در دانشگاه ساپینزا رم

دانشگاه ساپینزا رم دارای 11 دانشکده، 63 بخش و مراکز تحقیقاتی مختلف است که سطح بالایی از برتری در باستان شناسی، فیزیک و اخترفیزیک و همچنین علوم انسانی و میراث فرهنگی، مطالعات محیط زیست، فناوری نانو، سلول و ژن درمانی، طراحی و هوا فضا را در اختیار دارد.

 

بر اساس رتبه بندی دانشگاههای پیشرو جهان دانشگاه ساپینزا رم رتبه نخست دانشگاههای ایتالیا را برای کیفیت تحقیقات و آموزش به دست آورد. دانشگاه ساپینزا رم در بسیاری از زمینه های پژوهشی به عنوان معیار و محکی برای اعتبار نتایج علمی منتشر شده سنجیده می شود.

این دانشگاه سالهاست با توجه به سنت دیرینه خود فعالیت های پیشرفته تحصیلی، تحقیق و نوآوری، آموزش های عالی و فرصت های تحقیقاتی را ارائه می دهد. محوطه اصلی دانشگاه یک شهر واقعی در شهر واقع در قلب رم است.

دانشگاه ساپینزا مکان فوق العاده ای برای دانش آموزان و معلمان از سراسر جهان برای دیدار، تبادل و توسعه ایده ها و فلسفه های جدید است وهمچنین پژوهش های نوآورانه تحقیقاتی است.

امکانات دانشگاه ساپینزا رم

دانشگاه ساپینزا رم دارای امکانات بسیار گسترده ای است که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • 55 کتابخانه مجهز : با اتاق های مطالعه 24 ساعته، که مجموعه ای از کامل ترین منابع مطالعاتی و تحقیقاتی برای تمامی حوزه های علمی و پژوهشی است.یکی ازکتابخانه دانشگاه ساپینزا رم به نام کتابخانه آلساندریا (Biblioteca Universitaria Alessandrina)، ساخته شده در سال 1667 توسط پاپ الکساندر، دارای کتابخانه 1.5 میلیون جلد کتاب می باشد.
  • 18 موزه : که دارای مجموعه هایی از آثار فاخر و شاهکارهای تاریخی و هنری قرون وسطی و دیگر ادوار تاریخی هستند.
  • دفاتر Ciao and Hello : که برای ارائه راهنمایی های لازم به دانشجویان همواره در دسترس هستن و مسئولیت هدایت دانشجویان را در زمینه های متفاوت به خصوص در ابتدای ورود دانشجویان به دانشگاه بر عهده دارند.
  • دفاتر هدایت و راهنمایی دانشکده ها : که خاص هر رشته ی تخصصی می باشد و مشاوره های مورد نیاز دانشجویان را به آنها ارایه می دهند.
  • دفاتر کار مخصوص دانشجویان معلول : دانشگاه ساپینزا رم به منظور رفاه حال دانشجویان با شرایط جسمی خاص دفتر کار هایی ویژه این افراد در نظر گرفته است.
  • سالن و زمین های ورزشی متعدد : که برای ترویج فعالیت های ورزشی و اجتماعی در اختیار دانشجویان قرارمی گیرد.
  • دو بیمارستان : که برای ارائه خدمات پزشکی به دانشجویان و کارمندان دانشگاه ساپینزا رم هستند.
  • امکانات کامل جهت فعالیت های فرهنگی و هنری :  همچون سالن های موسیقی،تئاتر،رادیو آنلاین و … در دانشگاه ساپینزا وجود دارد که می توانند سبب افزایش مهارت های دانشجویان علاقه مند به این حوزه ها باشد.
  • دانشگاه ساپینزا رم  : فرصت های بسیاری از جمله بورس تحصیلی در خارج از کشور، کارآموزی در کشورهای اروپایی و غیر اروپایی و دکترای بین المللی را برای دانشجویان خود فراهم می کند.
رنکینگ ( رتبه بندی ) دانشگاه ساپینزا رم
رتبه دانشگاهعدد
رتبه جهانی دانشگاه :183
رتبه دانشگاه در ایتالیا :1
رتبه جهانی هنر و علوم انسانی :95
رتبه جهانی در رشته مهندسی و تکنولوژی :145
رتبه جهانی دانشگاه در رشته های پزشکی :140
رتبه جهانی دانشگاه در رشته های علوم اجتماعی :196

رشته های انگلیسی زبان دانشگاه ساپینزا رم

دانشگاه ساپینزا رم برای دانشجویانی که علاقمند به تحصیل در ایتالیا هستند و مایل هستند دروس خود را به زبان انگلیسی بخوانند تعدادی رشته را در مقطع لیسانس و فوق لیسانس به زبان انگلیسی ارائه می کند.

در رشته های بیوانفورماتیک، مهندسی ساختمان پایدار (Sustainable Building Engineering) و پرستاری به زبان انگلیسی و در مقطع کارشناسی دانشجو می پذیرد.

رشته های مقطع کارشناسی ارشد که به زبان انگلیسی ارائه می شود

Product design
Computer Science
Transport Systems Engineering
Control Engineering
Sustainable Transportation and Electrical Power Systems
Artificial Intelligence and Robotics
Engineering in Computer Science
English and Anglo-American Studies
Cognitive neuroscience
Fashion studies
Cybersecurity
Economics and communication for management and innovation
Statistical Methods and Applications
European studies
Data Science

فارغ التحصلان سرشناس دانشگاه ساپینزا رم

بسیاری از افراد مشهور در ساپینزا تحصیل کردند، این دانشگاه از قدیم تحصیلات فارغ التحصیلان مشهور زیادی را شامل می شده است. از جمله بسیاری از برندگان نوبل، رؤسای پارلمان اروپا و کمیسیون اروپا، روسای چندین کشور، شخصیت های برجسته مذهبی، دانشمندان و فضانوردان و … . در لیست زیر تعدادی از افراد مشهوری که برای تحصیل در ایتالیا به دانشگاه ساپینزا رم رفته اند را مشاهده می کنید :

فدریکا موگرینی : رییس سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا
ماریا مونتسوری : دانشمنددعلوم طبیعی موسس روش آموزش مونتسوری است که به عنوان یکی از تأثیرگذارترین دانشمندان زن شناخته می شود .
فدریکو فلینی: فیلمساز مشهور و بنام ایتالیایی
انریکو فرمی : برنده جایزه نوبل 1938
دنیل بووت : برنده جایزه نوبل پزشکی در سال 1957. بووت برای کشف داروهایی که اقدامات خاصی از انتقال دهنده های عصبی را مسدود می کند مشهور شده است. او برای کشف خود در سال 1937 ( آنتی هیستامین ها )شناخته شده است، این ماده در بیماری های آلرژیک استفاده می شود.
پیترو بلوسکی : رهبر مهندسی جنبش مدرن معماری
سرجیو بالانزینو : معاون دبیر کل ناتو، سرجیو بالانزینو قانون. دو بار دبیر کل ناتو
اومبرتو گیدونی : فضانورد آژانس فضایی اروپا
ماریو دراگی : رییس بانک مرکزی اروپا
برناردو برتولوچی : کارگردان و فیلمنامه نویس مشهور ایتالیایی و برنده جایزه اسکار بهترین فیلم نامه اقتباسی در یکی از دوره های جایزه اسکار
نیکولا کابیبو : رئیس موسسه ملی فیزیک هسته ای ایتالیا
عبدالرشید علی شرمارکی: نخست وزیر سومالی و دومین رئیس جمهور سومالی
انریکو جیوانی : مدیر اجرایی ایتالیایی سابق در بانک جهانی. مدیر کل سابق وزارت خزانه داری ایتالیا
لوکا دی مونتدزمولو : کار آفرین و رییس اسبق هیئت مدیره شرکت فراری و فیات اتومبیلز
گابریله د انونزیو : ادبیات شاعر، روزنامه نگار، نمایشنامه نویس
ویتو ولترا : فیزیک ریاضی ریاضیدان و فیزیکدان، شناخته شده برای نظریه معادلات انتگرال و معادلات
انریکو جیوانی : رییس مرکز آمار ایتالیا
اوانجلیستا توریچلی : سازنده بارومتر
آنتونیو تاجانی : رئیس پارلمان اروپا. عضو کمیسیون اروپا برای صنعت و کارآفرینی

گروه اعزامی اپلای ایتالیا که تحت مجوز وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران و با عنوان موسسه  یگانه سفیران دانش به فعالیت می پردازد، با چندین سال تجربه در زمینه اعزام دانشجو به منظور تحصیل در ایتالیا به فعالیت می پردازد هرساله موفق به کسب پذیرش از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای تعداد زیادی از متقاضیان عزیز در رده های مختلف تحصیلی گشته است.

موسسه یگانه سفیران دانش ( گروه اعزامی اپلای ایتالیا ) با افتخار اعلام می دارد همه علاقمندان به تحصیل در ایتالیا می توانند از مشاوره رایگان ( آنلاین ، تلفنی ، حضوری ) این موسسه برخوردار شوند تا از زبده ترین کارشناسان ما در زمینه های اپلای، بورسیه استانی ایتالیا، مشاوره های سفارت ایتالیا و ویزای تحصیلی ایتالیا و … کسب اطلاعات نمایند.

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

4/5 - (5 امتیاز)