بهترین دانشگاههای ایتالیا

موسسه یگانه سفیران دانش یکی از معتبرترین موسسات اعزام دانشجو است که با مجوز رسمی وزارت علوم و تحقیقات، سالهاست که در زمینه اعزام دانشجویان گرامی به بهترین دانشگاههای ایتالیا اقدام می کند. در مقالۀ پیش رو این موسسه سعی کرده تا به بهترین وجه ممکن اساسی ترین اطلاعات مورد نیاز شما دانشجویان گرانقدر را در اختیارتان قرار دهد تا به سادگی بتوانید مسیر خود را با اطلاعات دقیق و بروز انتخاب فرمایید.

در این مقاله می خوانیم :


 بهترین دانشگاههای ایتالیا کدامند
 20 دانشگاه برتر ایتالیا از میان بهترین دانشگاههای ایتالیا
 جزئیات دقیق بهترین دانشگاههای ایتالیا
 رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی در بهترین دانشگاههای ایتالیا

اخذ ویزای شینگن و تحصیل در اروپا در دانشگاه های معتبر بدون پرداخت هزینه تحصیل، رویای بسیاری از جوانان در سرتاسر دنیاست. تمامی این شرایط در کشور ایتالیا وجود دارد. کشور و دانشگاههای ایتالیا در دهه اخیر به شدت مورد علاقه علاقمندان به تحصیل در ایتالیا قرار گرفته است . از کشور عزیزمان ایران نیز در سالیان اخیر بسیاری از دانشجویان و فارغ التحصیلان دوره متوسطه برای تحصیل در ایتالیا در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری به این کشور سفر کرده اند. متقاضیان تحصیل در ایتالیا قادر خواهند بود در طیف وسیعی از رشته ها ( مهندسی، علوم انسانی، علوم پزشکی، علوم پایه و … ) به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی ادامه تحصیل دهند.

بهترین دانشگاههای ایتالیا کدامند؟

با وجود بهترین دانشگاههای ایتالیا و چند دلیل دیگر، کشور ایتالیا بهترین مقصد برای ادامه تحصیل در اروپا می باشد.

  • وجود دانشگاه هایی با اعتبار علمی بالا
  • وجود بورسیه استانی که منحصرا مختص کشور ایتالیاست ( 5200 یورو وجه نقد در سال ، تخفیف 90 درصدی یا معافیت کامل از پرداخت شهریه ، تخفیف خوابگاه و… )
  • سهولت پذیرش از سوی دانشگاههای ایتالیا
  • بورسیه های مختلف تحصیلی تا 14000 یورو در سال
  • عدم سخت گیری سفارت ایتالیا در صدور ویزای تحصیلی ایتالیا
  • هزینه کمتر زندگی نسبت به دیگر کشور های پیشرفته اروپایی

موسسه یگانه سفیران دانش قصد دارد در این مطلب به معرفی و بررسی 20 دانشگاه برتر کشور ایتالیا به همراه مختصری از تاریخچه آن بپردازد. لطفا تا انتهای این نوشتار ما را همراهی بفرمایید.

20 دانشگاه از بهترین دانشگاههای ایتالیا

1. دانشگاه ساپینزا university of Sapienza

دانشگاه ساپینزا شهر رم (ایتالیایی: Sapienza – Università di Roma) یک دانشگاه تحقیقاتی دانشگاهی واقع در رم است و یکی از بهترین دانشگاههای ایتالیا است. دانشگاه ساپینزا بزرگترین دانشگاه اروپا از لحاظ ثبت نام دانشجویان و تعداد دانشجو است.
همچنین این دانشگاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه ها در تاریخ است که در سال 1303 تاسیس شد. دانشگاه ساپینزا رم با بیش از 700 سال سابقه قدیمی ترین دانشگاه در شهر رم و یکی از قدیمی ترین دانشگاههای اروپا است. این دانشگاه با 111000 دانشجو و 4000 استاد و 4000 کارمند بزرگترین دانشگاه اروپا می باشد. از افراد مشهور دانشگاه ساپینزا می توان به فدریکا موگرینی( رییس سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا ) ، انریکو فرمی (برنده جایزه نوبل 1938 به عنوان استاد ) ، فدریکو فلینی (فیلمساز مشهور و بنام ایتالیایی ) اشاره کرد.

اطلاعات دانشگاه ساپینزا
رتبه کشوری :1
رتبه جهانی :183
تعداد دانشجو :بیش از 111000
درصد دانشجویان خارجی :6 درصد
شهریه دانشگاه :2 الی 4 هزار یورو در سال
وبسایت :www.uniroma1.it

رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه ساپینزا
طراحی محصولعلوم کامپیوترمهندسی عمران ( حمل و نقل )
مهندسی کنترل برق قدرت (انتقال )هوش مصنوعی و رباتیکزبان شناسی
علوم اعصابمطالعات مدامنیت سایبری
مطالعات اروپاعلوم داده هااقتصاد و ارتباطات برای مدیریت و نوآوری

2. دانشگاه پلی تکنیک میلان university of polytechnic Milan

دانشگاه پلی تکنیک میلان که در سال 1863 میلادی تاسیس شد یکی دیگر از بهترین دانشگاههای ایتالیا و برترین دانشگاه فنی مهدسی ایتالیا و یکی از بهترین دانشگاههای جهان است. دانشگاه فنی مهندسی میلان در بسیاری از رشته ها به عنوان یک موسسه پژوهشی برجسته در سراسر جهان در نظر گرفته می شود. دانشکده های معماری این دانشگاه از شهرت جهانی برخوردار بود و هرساله تعداد زیادی از دانشجویان از تمامی اقصی نقاط دنیا برای تحصیل در این دانشگاه به ایتالیا سفر می کنند ، این دانشگاه از محبوب ترین مقاصد دانشجویان برای تحصیل در ایتالیا می باشد. از مشاهیر دانشگاه پلی تکنیک میلان می توان جیولی ناتتا (شیمیدان و برنده جایزه نوبل )، جیوانی باتیستا پیرلی ( کارآفرین و مایک کارخانه مشهور تایر سازی پیرلی در میلان ) را نام برد.

اطلاعات کلی دانشگاه پلی تکنیک میلان
رتبه کشوری :2
رتبه جهانی :195
تعداد دانشجو :حدود 40000
درصد دانشجویان خارجی :10 درصد
شهریه دانشگاه :3 الی 4 هزار یورو در سال
وبسایت :www.polimi.it

رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه پلی تکنیک میلان
عمران مهندسی برق قدرتطراحی داخلی مهندسی الکترونیکطراحی فشن و مد
مهندسی انرژی هسته اییطراحی دیجیتال مدیریت مهندسیطراحی محصول
مهندسی کامپیوترمهندسی هوانوردیمهندسی زمین شناسی
مهندسی فضامهندسی موسیقیمهندسی شیمی
مهندسی فیزیکمهندسی اتوماسیون و کنترل ریاضیاتبرنامه ریزی طراحی شهر
مهندسی موادمهندسی مخابراتنانوتکنولوژی

3. دانشگاه بلونیا university of bologna

دانشگاه بلونیا در شمال کشور ایتالیا، قدیمی ترین دانشگاه دنیا و یکی از بهترین دانشگاههای ایتالیا است که در سال 1088 میلادی تاسیس شد. بولونیا مرکز بزرگ آموزش و فرهنگ در دوره میانه و اوایل رنسانس بود که مقصد بسیاری از دانشجویان جهت تحصیل در کشور ایتالیا می باشد. قدمت این دانشگاه نزدیک به هزار سال است و دارای ١١ دانشکده می باشد . دانشگاه بلونیا دوره های گسترده ای را در زمینه های فرهنگی، هنری و علمی ارائه می نماید که در آینده موجب به اشتغال موفقیت آمیزدانشجویان خواهد بود. از افراد مشهوری که در دانشگاه بلونیا تحصیل کرده اند می توان به پیر پائولو پازولینی ( فیلمساز ایتالیایی ) و چندین پاپ اشاره کرد.

اطلاعات کلی دانشگاه دانشگاه بلونیا
رتبه در کشور :3
رتبه جهانی :203
تعداد دانشجو :حدود 85000
درصد دانشجویان خارجی :6 درصد
شهریه :3 الی 4 هزار یورو در سال
وبسایت :www.unibo.it

رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه بلونیا
ژنومیک اقتصاد و تجارتاقتصاد و مالیبیوانفورماتیک
مرمت آثار تاریخیمهندسی هوافضاعمران فراساحل
مهندسی عمرانمهندسی اتوماسیونمهندسی مخابرات
طراحی پیشرفته برق خودروزبانجامعه و ارتباطات
پزشکیدانش دیجیتالفرهنگ سلامت
روانشتاسی شغلیمطاعات اروپای شرقیمدیریت اقتصاد سلامت
منابع اقتصادی و توسعه پایدارمدیریت اقتصادسیاست بین الملل
توریسممدیریت فرهنگ مدعلوم آماری
حقوق بشرنوآوری و سازماندهی فرهنگ و هنر

4. دانشگاه میلان university of Milan

دانشگاه پلی تکنیک میلان ایتالیا واقع در شهر میلان و استان لومباردی بزرگترین دانشگاه این منطقه است که در سال میلان در سال 1924 تاسیس شد متشکل از دو مؤسسه بود که پیشینه خوبی از مطالعات پزشکی، علمی و انسانی داشت: Academademia Scientifico-Letteraria (آکادمی علمی-ادبی)، فعال از سال 1861، و موسسه Clinici di Perfezionamento (تخصص بالینی)، تاسیس در سال 1906.

اطلاعات کلی دانشگاه میلان
رتبه در کشور :4
رتبه جهانی:223
تعداد دانشجویان :64000
درصد دانشجویان خارجی :5 درصد
شهریه دانشگاه :2.5 الی 3.5 هزار یورو در سال
وبسایت:www.unimi.it

رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه میلان
بیو تکنولوژی سلولی و مولکولیپزشکی و جراحیگیاه شناسی
مدیریت منابع انسانیبیو تکنولوژی و بیواکونومیشیمی صنعتی
بیو تکنولوژی پزشکیاقتصاد غذا و محیط زیستمالی و اقتصاد
مدیریت نوآوری و کارآفرینیتوسعه پایدارعلوم داده و اقتصاد

5. دانشگاه پادوا university of padua

دانشگاه پادوا ایتالیا واقع در شمال ایتالیا در سال 1222 پس از آن که گروهی از دانش آموزان و معلمان تصمیم گرفتند از دانشگاه بولونیا به اینجا بروند تأسیس شد و امروزه یکی از بهترین دانشگاههای ایتالیا می باشد. دفاع از آزادی اندیشه در تحصیل و تدریس، یکی از ویژگی های متمایزی بود که امروزه در شعاراین دانشگاه هم وجود دارد. استفاده از روش های تجربی و علمی همراه با تدریس قرن شانزدهم و هفدهم، پادوا را به یک کارگاه ایده ها تبدیل کرد و به خواستگاه شخصیت هایی تبدیل شد که تاریخ فرهنگی و علمی بشریت را تغییر دادند، از افراد بسیار مشهور که در این دانشگاه تحصیل و رشد کرده اند می توان به ستاره شناس مشهور لهستانی نیکلاس کوپرنیک اشاره کرد. همچنین وینچنزو گالوچی که اولین پیوند قلب در ایتالیا را انجام داد. این دانشگاه در رشته های بیولوژی و بیوتکنولوژی از دانشگاه های بسیار معتبر جهان می باشد.

اطلاعات کلی دانشگاه پادوا
رتبه کشوری :5
رتبه جهانی :227
تعداد دانشجویان :60000 نفر
درصد دانشجویان خارجی :4درصد
شهریه :3 الی 4 هزار یورو در سال
وبسایت :www.unipd.it

رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه پادوا
روانشناسی ( کارشناسی )مهندسی محیط زیستبیولوژی مولکولی
مهندسی ریاضیاتبیوتکنولوژی پزشکیعصب شناسی روانشناسی بالینی
بیوتکنولوژی داروییحقوق بشرفیزیک اقتصاد و مالی
فیزیکِ اطلاعات کشاورزی پایدارآی سی تیعلوم جنگل
مدیریت بازرگانیکار آفرینی و نوآوریتوسعه پایدار منطقه ایی
مطالعات اروپا و جهانعلوم اطلاعات

6. دانشگاه پیزا university of pisa

دانشگاه پیزا ایتالیا ( تاسیس شده در سال 1343 میلادی) در شهر پیزا و استان توسکانی از قدیمی ترین دانشگاههای ایتالیا و اروپا می باشد. با توجه به جمعیت محدود شهر پیزا و تعداد بسیار بالای دانشجویان این دانشگاه، می توان گفت که شهر پیزا به یک شهر دانشجویی تبدیل شده است . دانشگاه پیزا با رتبه ممتاز جزء دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم ایران است و یکی از بهترین دانشگاههای ایتالیا می باشد و یکی از مقاصد دانشجویان ایرانی علاقه مند به ادامه تحصیل در ایتالیا می باشد . از افراد مشهوری که در دانشگاه پیزا تحصیل کرده اند می توان به آندره بوچلی خواننده و موسیقیدان مشهور ایتالیایی و انریکو فرمی ( به عنوان دانشجو ) برنده جایزه نوبل فیزیک اشاره کرد .

اطلاعات کلی دانشگاه پیزا
رتبه در کشور :6
رتبه جهانی :253
تعداد دانشجویان :حدود 55000 نفر
درصد دانشجویان خارجی :4 درصد
شهریه دانشگاه :2 الی 3 هزار یورو در سال
وبسایت :www.unipi.it

رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه پیزا
مهندسی هوافضاعلوم داده ها و بیزینسمهندسی کامپیوتر
علوم کامپیوتر و شبکهاقتصادمهندسی هسته ایی
مهندسی بیوتیکمهندسی مواد و نانو تکنولوژیعلوم اعصاب

7. دانشگاه فلورانس university of Florence (Firenze)

دانشگاه فلورانس ایتالیا یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی ایتالیا واقع در فلورانس ایتالیا است واقع در استان توسکانی است و یکی از بهترین دانشگاههای ایتالیا می باشد. این دانشگاه از قدیمی ترین دانشگاههای ایتالیا است و از سطح کیفی و پژوهشی بالایی برخوردار است . شهر فلورانس از لحاظ تاریخی یکی از شهر های مشهور ایتالیاست که سابقه تاریخی ، هنری و فرهنگی درخشانی دارد . دانشجویان علاقمند به تحصیل در ایتالیا که شهر فلورانس را برای تحصیل خود انتخاب می کنند علاوه بر یک دانشگاه سطح اول می توانند از زیبایی های شهر فلورانس نیز نهایت استفاده را بکنند. تحصیل در ایتالیا و به خصوص در فلورانس می تواند جایگاه ایده آل برای تحصیل در خارج از کشور باشد، مخصوصا اگر شما دوست دارید علاقمند به طبیعت و معمای رنسانس باشید. از افراد مشهوری که در دانشگاه فلورانس تحصیل کرده اند می توان یه آلساندرو پرتینی ( رییس جمهور سابق ایتالیا بین سالهای 1978 الی 1985 ) و دانته آلیگیری ( نویسنده مشهور ایتالیایی و نویسنده کتاب کمدی الهی ) اشاره کرد .

اطلاعات کلی دانشگاه فلورانس
رتبه کشوری :7
رتبه جهانی :297
تعداد دانشجویان :حدود 55000 نفر
درصد دانشجویان خارجی :7 درصد
شهریه دانشگاه :1700 الی 2700 یورو در سال
وبسایت :www.unifi.it

رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه فلورانس
مدیریت ریسک و مالیاقتصاد و توسعهزمین شناسی
مدیریت منابع طبیعیتوریسم

8 . دانشگاه تورین university of turin

دانشگاه تورین ایتالیا ( تاسیس شده در سال 1404 میلادی ) واقع در شهر تورین در شمال غربی ایتالیا ونزدیک به مرز فرانسه و در منطقه پیمونت قرار دارد و یکی از بهترین دانشگاههای ایتالیا است. این دانشگاه ازدانشگاه های دولتی ایتالیاست که در لیست وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران در لیست دانشگاه های ممتاز قرار دارد. از افراد مشهوری که در دانشگاه تورین بوده اند می توان به جیانی آنیلی ( رییس سابق شرکت خودرو سازی فیات ) و لیدیا پوئت ( اولین مدافع حقوق زنان در ایتالیا ) اشاره کرد .

اطلاعات کلی دانشگاه تورین
رتبه در کشور :8
رتبه جهانی :328
تعداد دانشجویان :حدود 65000 نفر
درصد دانشجویان خارجی :6 درصد
شهریه دانشگاه :1.5 الی 2.5 هزار یورو در سال
وبسایت :www.unito.ir

رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه تورین
مطالعات حقوقی بین المللیتجارت و مدیریتبیولوژی سلولی و ملکولی
پزشکی علوم مواد اقتصادMBAمطالعات بین الملل
مطالعات حقوقی اروپا

9. دانشگاه فدریکو ناپولی university of naples federico

دانشگاه فدریکو ایتالیا که بعد از دانشگاه لوییجی وان ویتلی دانشگاه دوم شهر ناپل نامیده می شود. در سال 1224 میلادی توسط پادشاه سیسیل و فرمانده امپراتوری روم تاسیس شد و یکی از دانشگاه های دولتی در جنوب ایتالیا واقع در شهر ناپل می باشد و یکی از بهترین دانشگاههای ایتالیا است. دانشگاه فدریکو از دانشگاه هایی است که رشته پزشکی را برای دوستداران تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهد. تمامی مدارک صادر شده از دانشگاه فدریکو مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد .
از افراد مشهوری که در دانشگاه فدریکو بوده اند میتوان به سامانتا کریستوفورتی ( فضا نورد ایتالیایی آژانس فضایی اروپا ) و جورجیو ناپولیتانو ( رییس جمهور سابق ایتالیا ) اشاره نمود .

اطلاعات کلی دانشگاه فدریکو ناپولی
رتبه در کشور :9
رتبه جهانی :365
تعداد دانشجو :حدود 78000 دانشجو
درصد دانشجویان خارجی :5 درصد
شهریه دانشگاه :1000 تا 2000 یورو در سال
وبسایت :www.unina.it

رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه فدریکو
بیولوژی و اکولوژیمحیط زیست دریاییمعماری
مهندسی زیستیصنعتی پزشکیمهندسی ریاضیات
روابط بین المللاقتصاد و مالی

10.دانشگاه تور ورگاتا university of tor vergata

دانشگاه تور ورگاتا ایتالیا در سال 1982 تاسیس شد و یکی از جوان ترین و بهترین دانشگاههای ایتالیا می باشد اما با وجود جوان بودن خیلی سریع به بالاترین استاندارد های اروپا و ایتالیا رسیده است و یکی از بهترین مقاصد دانشجویان برای تحصیل در ایتالیا می باشد. تور ورگاتا بخشی از EUA است که شبکه ای از مؤسسات آموزشی عالی و کنفرانس های بازرسان 46 کشور اروپایی را نمایندگی می کند. تور ورگاتا همچنین در ژانویه 2015 بین 18 دانشگاه اروپایی زیر پنجاه ساله با حضور معتبر در رتبه بندی اصلی بین المللی قراردارد. تورورگاتا همیشه متعهد به انجام بهترین کیفیت در زمینه تحقیق و تدریس است. به موجب جوایز تحقیقاتی و تعداد قراردادهای تحقیقاتی که در حال حاضر فعال هستند، حمایت مالی قابل توجهی از این دانشگاه به عمل می آید. از افراد شناخته شده که در دانشگاه تور ورگاتا حضور داشته اند می توان به آلفونسو پکرواراسکنیو ( وزیر سابق ایتالیا در زمینه محیط زیست، زمین و دریا و عضو سابق پارلمان ایتالیا ) و رناتو بروناتا ( وزیر سابق ایتالیا، عضو پارلمان اروپا، استاد اقتصاد ) اشاره کرد.

اطلاعات کلی دانشگاه تور ورگاتا
رتبه در کشور :10
رتبه جهانی :404
تعداد دانشجو :حدود 40000 نفر درصد
دانشجویان خارجی :13 درصد
شهریه دانشگاه :3 الی 4 هزار یورو در سال
وبسایت :www.uniroma2.com

رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه تور ورگاتا
علوم مهندسیمکاترونیکMBA
پزشکیبیوتکنولوژیاقتصاد
داروسازیمهندسی شیمی نانومالی و بانکداری
حقوق تجارت اروپامهندسی ICTفعالیت بدنی و ارتقاء سلامتی

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

5/5 - (3 امتیاز)