چرا ایتالیا را برای تحصیل انتخاب کنیم؟

ایتالیا یکی از کشورهای اروپایی است که به علت مزایای بیشماری که دارد یکی از مقاصد افراد جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های آن می باشد. امتیازات مثبت بسیاری در دانشگاههای این کشور مانند هزینه های پایین وجود دارد که باعث می شود تعداد زیادی از افراد جهت تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های متعددی که در این کشور وجود دارد درخواست پذیرش دهند. در ادامه به دلایل مختلفی که باعث می شود بسیاری از افراد، ایتالیا را جهت تحصیل انتخاب نمایند اشاره شده است.

چرا ایتالیا را برای تحصیل انتخاب کنیم

تحصیل در ایتالیا

افرادی که قصد دارند به یکی از کشورهای اروپایی جهت ادامه تحصیل مهاجرت نمایند، همواره ایتالیا جزء اولین گزینه ها برای اپلای می باشد چرا که دانشگاه های ایتالیا از نظر سطح علمی دارای رتبه بالایی بوده و این دانشگاه ها را از معتبرترین و قدیمی ترین دانشگاه های دنیا می دانند. یکی از دلایل دیگری که افراد تمایل به پذیرش از دانشگاه های این کشور دارند فرهنگ چند زبانی ایتالیا می باشد و رشته های مختلف به زبان های ایتالیایی و انگلیسی تدریس می گردد. تعداد زیاد دانشگاه های برتر در سطح جهان نیز از جمله دلایل تمایل به تحصیل در ایتالیا می باشد. از جمله دانشگاه مطرح در این کشور می توان به دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشگاه میلان، دانشگاه ساپینزا رم و دانشگاه فوسکاری ونیز اشاره کرد که هر یک از این دانشگاه دارای رنکینگ خوبی در نظام های رتبه بندی مختلف می باشند.

مقرون به صرفه بودن تحصیل در ایتالیا

با وجود کیفیتی که دانشگاه های ایتالیا دارند، شهریه ها و هزینه های تحصیلی که از دانشجویان دریافت می شود نسبت به سایر دانشگاه های جهان اندک بوده و علاوه بر آن خدمات عالی نیز به دانشجویان ارائه می دهد. کمک هزینه های تحصیلی در دانشگاه های ایتالیا به افراد اعطا می شود و معمولا دانشجویانی که در دانشگاه های ایتالیا مشغول به تحصیل می باشند از نظر بودجه و هزینه مشکل خاصی نخواهند داشت. متوسط شهریه ای که دانشگاه های مختلف ایتالیا از دانشجویان دریافت می کنند مبلغی در حدود850  تا 1000 یورو در سال می باشد و میانگین مخارج زندگی در این کشور 750 تا 1000 یورو در ماه می باشد که این هزینه برای مواردی مانند اجاره مسکن، حمل و نقل، غذا و تفریحات صرف می گردد. البته این میزان هزینه ها در شهرهای مختلف ایتالیا متغیر می باشد. از گران ترین شهرهای این کشور می توان به میلان، رم و بولونگا اشاره کرد در حالی که پیزا، پادوا و تورین را جزء شهرهای ارزان ایتالیا می دانند.

اعتبار علمی و رنکینگ دانشگاه های ایتالیا

اعتبار علمی و رنکینگ دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا را می توان از قدیمی ترین دانشگاه های جهان دانست و سطح علمی این دانشگاه ها در میان سایر دانشگاه های جهان از رتبه خوبی برخوردار می باشد. فارغ التحصیلان از دانشگاه های مختلف ایتالیا معمولا جذب بازار کار شده و فرصت های شغلی مناسبی را به دست می آورند. بسیاری از افراد نیز پس از پایان تحصیلات در دانشگاه های ایتالیا، می توانند اقامت این کشور را گرفته و در همانجا مشغول به کار گردند. در سال 2018 سی دانشگاه کشور ایتالیا در رنکینگ نظام رتبه بندی QS قرار داشته و تعداد 14 دانشگاه این کشور نیز در لیست 500 دانشگاه برتر دنیا جای گرفته اند.

علاقمندان به رشته های مهندسی عمران، معماری، طراحی و مهندسی مکانیک می توانند برای دانشگاه پلی تکنیک میلان که در رتبه 170 رنکینگ QS قرار دارد اقدام به اپلای نمایند. دانشگاه بولونیا نیز در سال 1088 تاسیس شده و در لیست بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارد. دانشگاه پیزا نوزدهمین دانشگاه قدیمی دنیا بوده و گالیله نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شده است.

شاخص های بالای زندگی در ایتالیا

ایتالیا کشوری اروپایی است که شهروندان آن از امکانات رفاهی و اجتماعی مناسبی برخوردار می باشند. سطح بهداشت در همه شهرهای این کشور بالا بوده و امید به زندگی در آن 83 سال می باشد. وجود صنایع و مشاغل مختلف در این کشور باعث شده تا افراد زیادی که جهت تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند شغل مناسبی را پیدا کرده و در این کشور اقامت بگیرند.

از نکات مورد توجهی که می توان در ایتالیا نام برد شباهت فرهنگی آنها با کشور ایران است و مردمانی مهربان و خونگرم دارد.

شگفتی های فراوان در کشور ایتالیا

شگفتی ها و عجایب بسیاری در ایتالیا وجود دارد و سازه های بسیار قدیمی در این کشور به چشم می خورد که از آن میان می توان به کلیسای پانتئون، مقبره های بسیار قدیمی مردگان، موزه عجیب فلورانس و … نام برد. عجیب ترین و جذاب ترین نمونه های معماری دنیا را می توان در شهرهای مختلف ایتالیا مشاهده کرد و از فلورانس به عنوان مهد معماری دنیا نام برده می شود. غذاهای معروف و عامه پسندی در ایتالیا به چشم می خورد که پیتزا و اسپاگتی را می توان از مشهورترین غذاهای ایتالیایی دانست. وجود جاذبه های گردشگری فراوان باعث می شو تا هر ساله گردشگران زیادی به این کشور وارد شده و از شگفتی هایی که در شهرهای مختلف این کشور وجود دارد بازدید نمایند.

اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا در مقطع لیسانس

افرادی که تمایل به اخذ پذیرش از دانشگاه های مختلف ایتالیا در مقطع لیسانس می باشند نیاز به ارائه مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی به دانشگاه مورد نظر دارند. رشته هایی که در مقطع لیسانس در ایتالیا تدریس می گردد اکثرا به زبان ایتالیایی بوده و تعدادی از رشته ها به زبان انگلیسی خواهد بود. پس از ارائه درخواست از دانشگاه مورد نظر متقاضیان باید در مصاحبه ای که به صورت اسکایپ و یا حضوری از طرف دانشگاه صورت می گیرد شرکت نمایند. ریزنمرات تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی ترجمه شده به زبان ایتالیایی و تائید دادگستری و وزارت امور خارجه نیز باید به دانشگاه ارائه شده و همچنین ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی سطحB2 و یا گذراندن ۲ سال تحصیلی دانشگاهی به زبان انگلیسی نیز از مدارک مورد نیاز برای اپلای در دانشگاه های ایتالیا می باشد. در دانشگاه هایی که ایتالیایی زبان می باشند نیز مدرک مهارت زبان ایتالیایی سطحB2 ضروری خواهد بود.

ارائه پرینت حساب بانکی و گردش مالی ۳ ماهه متقاضی، ارائه پاسپورت معتبر، ارائه رسید رزرو بلیط رفت و برگشت به ایتالیا، ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا و رسید پرداخت ۵۰ یورو هزینه بررسی مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا برای تحصیل در دانشگاه های مختلف ایتالیا مورد نیاز می باشد.

شرط معدل نیز در دانشگاه های مختلف متفاوت بوده و باید به شرایط معدل و نمره زبانی که در سایت دانشگاه آورده شده است توجه نمود.

اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

متقاضیانی که تمایل به ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های ایتالیا در مقطع فوق لیسانس می باشند در ابتدا باید مدرک کارشناسی از یک دانشگاه یا موسسه آموزش عالی معتبر باشند. مدرک زبان انگلیسی با توجه به دانشگاه مورد نظر باید به دانشگاه ارائه گردد. ارائه توصیه نامه از اساتید دوره کارشناسی نیز از موارد ضروری برای اپلای در دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد می باشد. علاوه بر آن نیاز است فرد رزومه علمی تحصیلی، انگیزه نامه تحصیلی، توصیه نامه تحصیلی، پایان نامه تحقیق برای اخذ پذیرش تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد را به دانشگاه ارائه دهد. ریزنمرات و و معدل تحصیلی کارشناسی باید به زبان انگلیسی ترجمه شده و سپس به دانشگاه ارسال گردد. مدت زمان تحصیل در دوره فوق لیسانس در دانشگاه های کانادا دو سال بوده و فرد می تواند از کمک هزینه های تحصیلی که دانشگاه به دانشجویان می دهد استفاده نماید.

اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا در مقطع دکتری

در این مقطع نیز، فرد باید مدرک کارشناسی ارشد خود را به همراه رزومه علمی تحصیلی، انگیزه نامه تحصیلی، توصیه نامه تحصیلی، پایان نامه تحقیق به دانشگاه ارائه کرده و مدرک زبان معتبر مورد نیاز دانشگاه را نیز ارسال نماید. در صورتی که دانشجو  مقاله علمی چاپ شده دارد باید این مقالات را برای دانشگاه ارسال نماید. مدت زمان تحصیل در این مقطع در دانشگاه های ایتالیا 4 سال بوده و دانشجو می تواند در طول این مدت به انجام کارهای دانشجویی جهت تامین بخشی از هزینه های خود در دانشگاه بپردازد. وجود توصیه نامه از اساتید مقاطع قبلی در پذیرش دوره دکتری ضروری می باشد. لازم به ذکر است که تحصیل در این مقطع معمولا به زبان ایتالیایی بوده و تعدادی از دروس به زبان انگلیسی تدریس می گردند؛ بنابراین تسلط به این دو زبان برای اپلای دانشگاه های کانادا در مقطع دکتری ضروری خواهد بود.

اگر به دنبال بورسیه های تحصیلی هستید

خبر خوش این است که فارغ از اینکه نمرات و معدل تحصیلات مقاطع قبلی تان چگونه است، میتوانید با ارائه چند مدرک بسیار ساده، از دانشگاه های ایتالیا بورسیه های 5000 یورویی در سال با امکان دریافت خوابگاه را دریافت کنید.

به شما توصیه می کنیم قبل از هرگونه اقدامی، برای ادامه تحصیل در ایتالیا ابتدا با مشاورین کارآزموده و با تجربه موسسه تکیه گاه دانش، با مجوز رسمی حوزه ایتالیا از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تماس حاصل نمائید و از خدمات مشاوره توسط کارشناسان موسسه بهره مند گردید.

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)