کمتر کسی است که نام ایتالیا را شنیده باشد اما با شهر تاریخی و توریستی ونیز در شمال شرقی این کشور آشنایی نداشته باشد . شهر ونیز را اگر مشهور ترین جاذبه توریستی ایتالیا به حساب نیاوریم قطعا جزء سه مقصد برتر توریستی کشور ایتالیا می توان به حساب آورد . خاص بودن این شهر به دلیل موقعیت خاص شهری و کانال های آب که در میان کوچه و خیابان های شهر ریشه دوانده اند باعث شده است که میلیون ها نفر هرساله برای بازدید از این شهر رویایی به کشور ایتالیا سفر کنند . شهر ونیز متشکل از 118 جزیره کوچک است که توسط کانال های آب از همدیگر جدا شده اند و با بیش از 400 پل با هم ارتباط پیدا کرده اند . نام ونیز از قوم ونیتی که در قرن دهم قبل از میلاد مسیح در این منطقه ساکن بوده اند گرفته شده است .

این شهر تاریخی پایتخت جمهوری ونیز بوده است . جمهوری ونیز (697-1797)یکی از مهمترین نیروهای مالی و دریایی در قرون وسطی و رنسانس بود و منطقه ای برای جنگ های صلیبی و همچنین یک مرکز مهم تجارت (به ویژه ابریشم، غلات و ادویه ) و هنر در قرن 13 تا پایان قرن هفدهم به شمار میرفت . شهر ونیز به عنوان نخستین مرکز مالی واقعی بین المللی در نظر گرفته شده است که در قرن نهم ظهورکرد است و در قرن چهاردهم بیشترین اهمیت را به خود اختصاص داد .  همین امر ونیز را به شهری ثروتمند تبدیل کرد . این شهر در سال 1866 میلادی عضوی از پادشاهی ایتالیا شد .

ونیز به عنوان  ملکه آدریاتیک ، شهر آب ،  شهر پلها ،  شهر شناور نیز نامیده می شود . کانال  تالاب و بخشی از شهر به عنوان یک میراث جهانی یونسکو فهرست شده است. جزیره های  ونیز برای زیبایی خود در  معماری و آثار هنری مشهور هستند. ونیز برای چند جنبش مهم هنری شناخته شده است. ونیز مخصوصا در دوران رنسانس  نقش مهمی در تاریخ موسیقی سمفونی و اپرا دارد و محل تولد آنتونیو ویلوالدی است ( آهنگساز و ویلونیست مشهور ایتالیایی ) .

آب و هوای و جغرافیای شهر ونیز کشور ایتالیا :

ونیز شهری با زمستان های سرد و تابستان های گرم و مرطوب است . میانگین بارندگی در طول یکسال  750 میلی متر است که این مقدار تقریبا در طول سال در تمامی فصل های توزیع شده است . زمستان شهر ونیز که  از دسامبر تا فوریه ادامه دارد  سرد، مرطوب  است . سرد ترین ماه ها در زمستان معمولا ژانویه و دسامبر است . وجود مه در شب های زمستانی امری طبیعی است . بارش برف تقریبا در هر سال دیده می شود، اما به طور کلی شاهد برف های سنگینی نخواهیم بود .

فصل بهار که از ماه مارس تا می به طور می انجامد فصلی بارانی و از لحاظ جوی ناپایدار است .  از نیمه دوم آپریل به بعد درجه حرارت بیشتر شده و از ناپایداری جوی کاسته می شود .

فصل تابستان از ماه ژوئن تا آگوست است که هوایی گرم و افتابی را داراست و درجه حرارت گاها تا 35 درجه سانتی گراد هم می رسد .

فصل پاییز از سپتامبر است تا نوامبر . اوایل فصل پاییز دارای هوای خوشایند و دلپذیر است و  به تدریج سرد و بارانی می شود .

مقدار تابش آفتاب در ونیز در اواخر بهار و تابستان، از ماه می تا آگوست ، زمانی که روزهای آفتابی زیادی وجود دارد، خوب است و در ماه سپتامبر قابل قبول است. در بقیه سال، مقدار آن بالا نیست بیشتر اوقات هوا ابری و یا همراه با مه است .

بهترین زمان برای شنا کردن در دریا ماه آگوست است که آب به اندازه کافی گرم است .

بهترین دوره ها برای بازدید از ونیز بهار و پاییز است، مخصوصا از اواسط آوریل تا اواسط ماه ژوئن و ماه سپتامبر. با این حال، در هر دو دوره، ممکن است روزهایی همراه با  باران باشد. جولای  و آگوست ، و به ندرت نیمه دوم ژوئن، می تواند داغ و پر حرارت باشد و زیاد برای بازدید از ونیز مناسب نیست .

اقتصاد شهر ونیز در کشور ایتالیا :

ونیز از گذشته تا الان مرکز مهمی برای تجارت و دریا نوردی به حساب می آمده است . امروزه اقتصاد ونیز به طور عمده بر اساس گردشگری، کشتی سازی (عمدتا در مستر و پورتو مارگره)، خدمات، تجارت و صادرات صنعتی است. تولیدات شیشه و بلور نیز از دیگر صنایع ونیز است که اقتصاد این شهر را رونق می دهد .

همانطور که گفته شد مهمترین صنعت شهر ونیز که در اقتصاد آن بسیار موثر است صنعت گردشگری است . سالانه میلیون ها توریست از این شهر بازدید می کنند که همین امر باعث رونق اقتصادی این شهر گشته است . میزان گردشگران این شهر تا 60 هزار گردشگر در روز برآورد شده است . برآورد سالانه گردشگران نیز بین 22 تا 30 میلیون نفر در سال تخمین زده شده است .

در دهه 1980 کارناوال ونیز دوباره احیا شد  و شهر تبدیل به یک مرکز عمده کنفرانس ها و جشنواره های بین المللی مانند بنیاد معتبر ونیز و جشنواره فیلم ونیز شده است که بازدید کنندگان زیادی را  از سراسر جهان برای نمایش های تئاتری، فرهنگی، سینمایی، هنری و موسیقی به این شهر روانه می کند . شهر نیز به شدت به تجارت کروز وابسته است . کمیته ویزای کروز تخمین زده است که مسافران کشتی کروز بیش از 150 میلیون یورو (193 میلیون دلار آمریکا) در سال برای شهر ونیز درآمد زایی داشته اند .

جاذبه های توریستی شهر ونیز کشور ایتالیا :

کلیسای سنت مارک

این کلیسا شناخته شده شده ترین کلیسا در شهر ونیز به شمار می رود که با گنجینه هنری بیزانس تزیین شده است .

میدان سنت مارک

یکی از بزرگترین و معروف ترین میدان های شهر ونیز .

Palazzo Ducale

کانال بزرگ (Grand canal)

این کانال آبراه اصلی شهر ونیز به حساب می آید . بسیاری از خانه های اشراف و بزرگان ونیز در جوار این کانال ساخته شده اند .

Ponte di Rialto

کاخ سنگی که در سال 1558 میلادی ساخته شده است .

Scuola Grande di San Rocco

این ساختمان سنگ مرمر سفید با نمای  چشمگیر بین سالهای 1515 و 1560 ساخته شده است .

Peggy Guggenheim

مجموعه شخصی پگی گوگنهایم که دارای آثار هنری با ارزش بسیار زیادی است .

سانتا ماریا گلوریا داری فراری

ساخت این کلیسای گوتیک در سال 1340 آغاز شد و اواسط قرن 15 به پایان رسید .

حمل و نقل  شهر ونیز کشور ایتالیا :

شهر ونیز مجموعه ایی از 118 جزیره در یک مساحت 50 هزار کیلومتری مربعی است که با بیش از 400 پل و 177 کانال به هم مرتبط شده اند . از قدیم الایام قایق های کوچک و بزرگ وسیله اصلی رفت و امد داخل شهر بوده اند اما این شهر زیبا انواع دیگری از حمل و نقل را نیز در خود جای داده است .

حمل و نقل عمومی :

وسیله اصلی حمل و نقل در ونیز وسایل نقیله آبی موتوری هستند که در امتداد کانال بزرگ و بین جزایر شهر تردد می کنند .

منطقه اصلی ونیز از 5 قسمت تشکیل شده که پرجمعیت ترین مناطق این شهر هستند و چندین مسیر اتوبوس و تراموا دارند .

قطارها :

ونیز توسط قطارهای منطقه ای و ملی از جمله قطارهای فلورانس میلان ، تورین ،  رم ، و ناپل ، حمایت  می شود . ایستگاه قطار سنت لوسیا در کنار شهر تاریخی ونیز واقع شده است

بنادر :

بندر ونیز (ایتالیایی: Porto di Venezia) هشتمین بندر پرجمعیت دریای مدیترانه در بخش کروز است  . به عنوان مرکز اصلی کشتیهای کروز. این یکی از بنادر اصلی ایتالیا است و در لیست بنادر پیشرو اروپایی قرار دارد که در زمره بنادر استراتژیک شبکه های اروپایی قرار دارند.

فرودگاه ها :

فرودگاه بین المللی مارکو پولو (Aeroporto di Venezia Marco Polo) که به نام جهانگرد شهیر ونیزی مارکوپولو نام گذاری شده است فرودگاه اصلی این شهر است و توسط حمل و نقل عمومی از داخل شهر قابل دسنرس است .

همچنین بخوانید:

تحصیل در ایتالیا

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

Rate this post