شهر تورین یک  شهر و منطقه مهم ایتالیا در شمال غربی این کشور است . تورین مرکز استان پیه مونته ایتالیاست که جمعیتی بین 1.7 تا 2.2 میلیون نفر را در خود جای داده است . تورین در سال بین سالهای 1861 تا 1865 میلادی پایتخت پادشاهی ایتالیا بوده است . این شهر در حال حاضر میزبان برخی از بهترین دانشگاه های و کالج های  ایتالیا، مانند دانشگاه تورین و  دانشگاه پلی تکنیک تورین می باشد .

آب و هوا و جغرافیای شهر تورین ایتالیا :

شهر تورین در شمال غربی ایتالیا واقع شده است. در قسمتهای غربی و شمالی توسط رشته کوه آلپ  و در قسمت شرقی با تپه ها احاطه شده است . چهار رودخانه بزرگ از این شهر عبور می کنند و به همین علت این شهر نام شهر چهار رودخانه معروف شده است . مهمترین ویژگی های جغرافیایی شهر‌تورین آب و هوای سرد ، قرارداشتن در دامنه های رشته کوه آلپ و رودخانه پو است . در تورین زمستان ها سرد و خشک هستند و تابستان ها خفیف و نه چندان گرم . بارش های بارن معمولا در فصل بهار و پاییز هستند . در شهر تورین تشکیل مه در شهر در زمستان امری طبیعی به حساب می آید .

اقتصاد شهر تورین ایتالیا :

گرچه اهمیت تجاری و اهمیت سیاسی تورین از زمان جنگ جهانی دوم از دست رفته بود اما به تدریج  تورین به عنوان بزرگترین خط مقدم اروپا برای صنعت، و تجارت تبدیل شد که  بخشی از “مثلث صنعتی” مشهور همراه با میلان و جنوا است. تورین در ایتالیا پس از میلان و رم از لحاظ قدرت اقتصادی در رتبه سوم قرار دارد .  تورین که میزبان صنعت خودرو سازی ایتالیاست ( شرکت های خودرو سازی فیات و آلفا رومئو )  با داشتن تولید ناخالص داخلی 58 میلیارد دلار از شهر های ثروتمند دنیا به حساب می آید .

تورین مرکز اصلی خودرو و شرکت های هوافضا است، کارخانه شرکت فیات (Fabbrica Italiana Automobili Torino؛ کارخانه ایتالیایی اتومبیل تورین ایتالیا)، بخشی از گروه خودروی فیات کرایسلراست که  ششمین شرکت بزرگ خودروسازی در جهان است. سایر شرکت های فعال در تورین عبارتند از مازراتی ، لانچیا ، آلفا رومئو ، جنرال موتورز ، ایویکو ،  کاپا و … .  این شهر همچنین برای صنعت هوافضا  شرکت های (Alenia Aeronautica، Thales Alenia Space و Avio) شناخته شده است و ماژول های ایستگاه فضایی بین المللی در تورین تولید می شوند. .

مکان های دیدنی شهر تورین ایتالیا :

این شهر دارای فرهنگ و تاریخ غنی است و به خاطر گالری های متعدد هنری، رستوران ها، کلیساها، کاخ ها، خانه های اپرا، پایتازا، پارک ها، باغ ها، تئاتر ها، کتابخانه ها، موزه ها و دیگر مکان ها شناخته شده است. تورین به خوبی برای معماری رنسانس، باروک، روکو، نئو کلاسیک و … شناخته شده است . تورین یکی از 10 شهر پربازدید ایتالیا و یکی از 250 شهر توریستی دنیا به حساب می آید . تعدادی از برجسته ترین مکان های دیدنی شهر تورین در لیست زیر قابل مشاهده است :

‏ ‏Palazzo Reale‏ ، کاخ سلطنتی ‏

  ‏Palazzo Madama‏  ‏ ‏‏‏‎، قصر مادام ( کاخ مادام ) :‏ ‏‏ ‏‏‏‏‏‏‏ ‏ ‏ ‏

Mole Antonelliana، موله آنتونلیانا : نماد اصلی شهر تورین ، موزه ملی سینما . ‏ ‏‏‏

Cathedral of San Giovanni Battista‏ ، کلیسای جامع سن جیوانی باتیستا: ساخت این کلیسا به قرن پانزدهم میلادی بازمی گردد و اصلی ترین جذابیت آن به خاطرداشتن  لباسی است که مسیحیان ادعا می کنند تن پوش حضرت مسیح در هنگام مصلوب شدن بوده است . همچنین این در کلیسا اولین نمونه معماری رنسانس در شهر‌تورین  به کار رفته است .

‏Borgo Medioevale and Parco del Valentino‏ ، روستای قرون وسطایی و پارک والنتینو

‏Porta Palatina‏ دروازه پالاتین که نزدیک به دوهزار سال قدمت دارد .

‏‏Museo Nazionale dell’Automobile‏ ، موزه ملی اتومبیل : این موزه سیر پیشرفت خودروسازی را در ایتالیا نشان می دهد و یکی از دیدنی ترین موزه های های تورین است .

حمل و نقل در شهر تورین ایتالیا :

حمل و نقل ریلی :

این شهر در حال حاضر تعداد زیادی از ایستگاه راه آهن و جاده ها را دارد. یکی از پروژه های بلندپروازانه شهر‌تورین دوبرابر کردن ظرفیت راه آهن تورین-میلان  از طریق افزایش خطوط است .

ایستگاه مترو تورین :

ایستگاه مترو تورین در سال 2006 میلادی افتتاح شد و به بهر برداری رسید . این مترو هم اکنون با یک خط و 21 ایستگاه مشغول خدمت رسانی به شهروندان است . هم اکنون نیز طرح گسترش مترو به ایستگاه ها و خطوط جدید در دست اجرا است.

فرودگاه بین المللی تورین :

این شهر دارای فرودگاه بین المللی است که حدود 13 کیلومتر از مرکز تورین فاصله دارد و از طریق یک سرویس راه آهن و اتوبوس قابل دسترسی است .

حمل و نقل عمومی در تورین :

حمل و نقل عمومی در شهر تورین توسط تاکسی ، اتوبوس و مترو انجام می شود .

آمار حمل و نقل عمومی تورین در تورین :

میانگین ساعات زمانی که مردم در حمل و نقل عمومی در تورین سفر می کنند در یک روز کاری 65 دقیقه است. 14٪ از مردم  سوار بیش از 2 ساعت در هر روز از وسال نقلیه عمومی استفاده  میکنند . میانگین زمانی که مردم در ایستگاه اتوبوس یا قطار صبر می کنند 14 دقیقه است، در حالی که 19 درصد از مردم  هر روز بیش از 20 دقیقه صبر می کنند . میانگین مسافت معمولا در یک سفر واحد با وسایل حمل و نقل عمومی 5.9 کیلومتر می باشد، در حالی که 9٪ در یک مسیر بیش از 12 کیلومتر مسافرت می کنند.

همچنین بخوانید:

تحصیل در ایتالیا

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

3.2/5 - (4 امتیاز)