با توجه به رشد روزافزون مهاجرت برای کار، زندگی و ادامه تحصیل درکشورهای دیگر و از آنجا که مدرک زبان انگلیسی معتبر یکی از ارکان مهم و مدارک مورد نیاز برای رسیدن به این اهداف می باشد اهمیت اخذ مدرک زبان انگلیسی و آزمون های زبان نیز بسیار بیشتر از گذشته شده است. آزمون PTE یکی از آزمون های زبان معتبردر جهان می باشد که چندین بار در سال و در سراسر جهان در مراکز متفاوتی برگزار می شود. از مزایای این آزمون زبان می توان به هزینه ی پایین آن نسبت به دیگر آزمونهای زبان اشاره کرد.

سالانه هزارن نفر از افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان و به ویژه استرالیا را دارند دربیش از100 مرکز برگزاری آزمون های PTE در کشورهای مختلف جهان شرکت می کنند و با کسب نمرات بالا دراین آزمون مهارت خود را درزبان انگلیسی نشان دهند.
در اینجا قصد داریم که برای آشنایی بیشتر متقاضیان محترم به معرفی آزمون PTEبپردازیم.

آزمون PTE

آزمون PTE یکی از آزمون های زبان انگلیسی معتبر می باشد که توسط سازمان PEARSON برگزار می شود که ناشر کتب longman نیز می باشد.

نام این آزمون مخفف Pearson Test of English است که به اختصار و با نام آزمون PTE برگزار می شود.
مدرک این آزمون یکی از مدارک زبان انگلیسی است که اداره مهاجرت استرالیا آن را به رسمیت شناخته و نشان دهنده مهارت در زبان انگلیسی لازم برای ورود به بازار کار این کشور است.

برخی کشورهای دیگر نیز برای موارد مهاجرتی متفاوت این مدرک را به رسمیت می شناسند و شما با توجه به کشور و دانشگاه مقصد خود می توانید ابتدا از اعتبار این مدرک زبان اطمینان حاصل کنید و سپس برای شرکت در دوره های آن اقدام نمایید.

متقاضیان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در کشورهای اروپایی و یا اشخاصی که برنامه ورود به بازارکار و یافتن شغل در کشورهای انگلیسی زبان به ویژه استرالیا را دارند از مخاطبان اصلی این آزمون هستند.

ساختار آزمون PTE

آزمون زبان PTE نیز مشابه دیگر آزمون های زبان معتبر جهانی همچون آیلتس و تافل دارای چهار مهارت اصلی است که در سه بخش مجزا خواهند بود.

بخش های متفاوت آزمون عبارتند از بخش Listening ، and Speaking Writing و Reading که در ادامه به معرفی هر بخش خواهیم پرداخت.

بخش and Speaking Writing:

مدت زمان این بخش از آزمون بین 77 تا 93 دقیقه است که در این مدت زمان باید به سوالات مطرح شده پاسخ دهید.سوالات این بخش از آزمون شامل نوشتن یک مقاله 20 دقیقه ای ، خلاصه نویسی یک متن کوتاه و پاسخ به سوالات کوتاه برای بخش نوشتاری می باشد.

در قسمت مربوط به مکالمه معرفی شخصی، بلند خواندن یک متن، توصیف یک تصویر و سخنرانی کردن جز موارد خواسته شده از متقاضیان می باشد.

سوالات این بخش به گونه ای طراحی شده است که نشان دهنده این است که شما چطور می توانید ازتوانایی ها و مهارت های خود در گرامر، دامنه واژگان و…. استفاده نمایید. توانایی درک مطلب، یافتن نکات کلیدی، توانایی تحلیل و ارائه خود در مکالمات بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

بخش Reading :

دومین بخش آزمون PTE بخش خواندن است که مدت زمان در نظر گرفته شده برای آن بین 32 تا 41 دقیقه می باشد.
این بخش از آزمون شامل موارد زیر می باشد:
– پر کردن جاهای خالی
– پاسخ گویی به سئوالات چهارگزینه ای
– اصلاح پاراگراف ها
– خواندن و نوشتن: پرکردن قسمت های خالی
نکات ومهارت های که در این بخش دارای اهمیت است، دامنه واژگان وسیع، توانایی درک و تحلیل متون نوشتاری، درک نکات اصلی و ایده محوری متن های ارائه شده می باشد.

بخش Listening :

مدت زمان قسمت شنیداری آزمون PTE بین 45 تا 75 دقیقه می باشد که متقاضیان می بایست به موارد مطرح شده در این مدت زمان پاسخ دهند.
توجه شود که فایل های صوتی تنها یک بار پخش خواهند شد، بنابراین متقاضیان باید در زمان پخش فایل های صوتی دقت کافی داشته باشند تا تمامی اطلاعات لازم را برای پاسخگویی به سوالات دریباند.
خلاصه متون گفتاری،سئوالات چهارگزینه ای، پرکردن جاهای خالی و انتخاب کردن خلاصه ی درست متن و کلمات گم شده همگی جز مواردی هستند که در این بخش از آزمون مورد سنجش قرار خواهند گرفت.
توانایی درک مطلب، یافتن نکات کلیدی و به خاطر سپردن نظرات ارائه شده در مکالمات بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

سیستم نمره دهی و اعلام نتایج آزمون PTE

نتیجه کلی آزمون به صورت عددی در محدوده ای بین10 تا 90 نمره گزارش خواهد شد که در واقع میانگینی از نتایج مربوط به بخش های Listening ، and Speaking Writing و Reading است که محدوده آنها نیز از 10 تا 90 نمره می باشد.

یکی از امتیازات و نکات مثبت آزمون PTE این است که نمره منفی ندارد و در صورتی که پاسخ سوالی اشتباه باشد هیچ امتیازی از متقاضیان کم نخواهد شد، همچنین نتیجه آزمون 5 روز پس از آزمون اعلام می گردد و متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت PEARSON و حساب کاربری خود از نتیجه آزمون مطلع شوند.

مراکز برگزاری آزمون PTE:

این آزمون در بسیاری از کشورهای جهان برگزار می شود، اما متاسفانه به دلیل تحریم ها پند سالی است که در کشور ایران برگزار نخواهد شد.
متقاضیان گرامی می توانند برای شرکت در آزمون PTE به مراکز موجود در کشورهای دیگر مانند ترکیه، آذربایجان، کردستان عراق و یا امارات متحده عربی مراجعه نمایند.

همچنین بخوانید:

منابع آزمون imat

بورسیه ایتالیا

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

Rate this post