یکی از سوالاتی که به طور مکرر از ما پرسیده می شود این است که آیا تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟. مدرک زبان ارائه شده برای ورود به دانشگاه های این کشور زبان انگلیسی می باشد زیرا دروس ارائه شده و همچنین آزمون های ورودی این دانشگاه ها به زبان انگلیسی است و از این رو دانشجویان و متقاضیان باید تسلط کامل بر روی این زبان را داشته باشند تا بتوانند نمره قبولی در این آزمون ها را کسب کرده و به این دانشگاه ها وارد شوند.

ارائه مدرک زبان به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی شما بستگی دارد و شما پیش از هر کاری ابتدا باید رشته و مقطع تحصیلی خود را مشخص کنید. ولی توصیه می شود که تا حدودی با زبان ایتالیایی آشنایی داشته باشید تا زندگی در این کشور برای شما راحت تر شود.

شرایط تحصیلی در ایتالیا بدون مدرک زبان

ایتالیا یکی از کشورهای پیشرفته در اروپا است که مقصد تعداد زیادی از مهاجران می‌باشد. بسیاری از دانشجویان از نقاط مختلف دنیا برای تحصیل و بهبود شرایط زندگی، با هدف تحصیل در مقاطع مختلف به این کشور مهاجرت می‌کنند. ایتالیا با وجود نداشتن اقتصاد قدرتمند، شرایط مناسبی برای داشتن یک زندگی باکیفیت را برای افراد فراهم کرده است.

می‌توان گفت هزینه‌های پایین زندگی و کار توجه بسیاری از دانشجویان را برای مهاجرت و زندگی در این کشور جلب می‌کند. افراد برای مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا می‌توانند از دانشگاه‌های خوب این کشور پذیرش بگیرند.

اخذ ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان

اخذ ویزای تحصیلی و نیاز به مدرک‌زبان از جمله موضوعاتی است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. از آن جا که آزمون های ورودی آی مت و همچنین تدریس دروس در ایتالیا به زبان انگلیسی است، اخذ ویزای تحصیلی بدون ارائه مدرک زبان انگلیسی امکان پذیر نبوده و دانشجو علاوه بر ارائه مدرک‌زبان انگلیسی باید تا حدودی با زبان ایتالیایی نیز آشنا باشند.

همچنین میزان تسلط شما به زبان انگلیسی و ایتالیایی به دانشگاه های این کشور نیز بستگی دارد و شما باید در برخی از دانشگاه های این کشور مدرک زبان ایتالیایی را نیز ارائه دهید. ولی اغلب دانشگاه های ایتالیا تدریس را به زبان انگلیسی آغاز می کنند و دانشجو در طی تحصیل خود می تواند در دوره های آموزش زبان ایتالیایی نیز شرکت کرده و مدرک این زبان را نیز دریافت کند.

شرایط ویژه برای تحصیل بدون مدرک زبان

یکی از ویژگی‌های مهم تحصیل در ایتالیا امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی است. در تعداد زیادی از دانشگاه‌های خوب و قدیمی این کشور، بیشتر رشته‌های ارائه شده به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و این موضوع شرایط را برای دانشجویان بین‌المللی بسیار ساده‌تر می‌سازد. بدلیل اهمیت زبان در دوره تحصیل، ارائه مدرک زبان انگلیسی یکی از مهمترین مراحل برای دریافت پذیرش می‌باشد.

علاوه‌ بر این در بعضی موقعیت‌ها امکان تحصیل بدون مدرک زبان برای افراد فراهم می‌شود که تحت شرایط خاص می‌توانند آن را برای گرفتن پذیرش و ویزا همراه با بقیه مدارک ارسال نکنند. برای بررسی دقیق‌تر راجع‌به این شرایط خاص بیشتر صحبت می‌کنیم.

همانطور که می‌دانید زبان یکی از مهمترین و اساسی‌ترین مدارک برای گرفتن پذیرش می‌باشد. اما در کشور ایتالیا، بعضی از دانشگاه‌ها برای تعدادی از رشته‌ها امکان تحصیل بدون زبان را فراهم کرده‌اند. شما می‌توانید بدون ارائه مدرک در این دانشگاه‌ها به تحصیل بپردازید.

دانشگاه ترنتو، دانشگاه ناپل، دانشگاه جان کابوت تعدادی از این دانشگاه‌ها هستند. اگر قصد دارید بدون داشتن مدرک زبان مهاجرت کنید، بهتر است اطلاعات دقیق‌تری در این رابطه کسب کنید.

یکی دیگر از حالاتی که در آن شما مجبور به ارائه مدرک زبان نیستید، این است که مقطع قبلی خود را به زبان انگلیسی گذرانده باشید. دیگر لازم نیست مدرک زبان خود را به همراه سایر مدارک ارسال کنید. شما باید یک مدرک رسمی ارائه دهید تا نشان بدهد دوره قبلی خود را به زبان انگلیسی گذرانده‌اید.

در بعضی دانشگاه ‌های ایتالیا مصاحبه و آزمون‌های آنلاین و تصویری جایگزین مدارک مربوط به زبان شده است. در این حالت شما به مصاحبه‌ای دعوت می‌شوید که قرار است در آن میزان تسلط شما بر زبان انگلیسی سنجیده شود و توسط این روش می‌توانید بدون ارائه زبان به تحصیل بپردازید.

تاثیر زبان در اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه تحصیلی به شما کمک می کند تا به صورت رایگان در دانشگاه های ایتالیا تحصیل خود را آغاز کنید. بورسیه تحصیلی برای افراد کم درآمد بوده و برای اخذ آن باید فیش حقوقی خود و یا سرپرست خوانوار را ارئه دهید. تسلط بر زبان انگلیسی و ایتالیایی باعث می شود که افرادی که با شما مصاحبه می کنند بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته و راحت تر بورسیه تحصیلی شما را تایید کنند.

شما می توانید پیش از حضور در جلسات محاسبه در کلاس های فشرده آموزش زبان انگلیسی و ایتالیایی شرکت کرده تا شانس خود را برای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا افزایش دهید. ایتالیا دارای دانشگاه های بسیار معتبر بوده و قبولی در این دانشگاه های یکی از بزرگترین پله برای ترقی محسوب می شود.

همچنین لازم به ذکر است که برای دریافت بورسیه ایتالیا شما باید رزومه ای قوی ارائه دهید. بورسیه تحصیلی معمولا به مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر تعلق می گیرد. شما اگر چه برای تحصیل به زبان ایتالیایی نیاز نداشته باشید و دروس به زبان انگلیسی ارائه شود ولی برای داشتن زندگی راحت و برقراری ارتباط با افراد بهتر است که به زبان ایتالیایی نیز تسلط داشته باشید.

دریافت بورسیه بدون مدرک زبان در ایتالیا

در سیستم آموزشی و دانشگاهی ایتالیا، 5 بورسیه اصلی وجود دارند که بدون نیاز به زبان به افراد تعلق می‌گیرند. بورسیه تحصیلی دانشگاه بولونیا، بورسیه تحصیلات عالی دانشگاه میلان، بورسیه شایستگی دانشگاه پیزا و بورسیه وزارت امور خارجه ایتالیا از این قبیل کمک‌ هزینه‌ها هستند.

علاوه‌بر این ممکن است بعضی دانشجویان کم درآمد دانشگاه پادوا از معافیت جزئی یا کلی از شهریه برخوردار باشند که این مورد هم مثل بقیه موارد نیازی به زبان ندارد.

مدرک زبان در مقطع کارشناسی در ایتالیا

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا باید حتما در آزمون های ورودی این دانشگاه شرکت کنید. آزمون های ورودی دانشگاه ایتالیا که به آزمون های آی مت مشهور است. به زبان انگلیسی برگزار شده و شما باید حتما پیش از برگزاری آزمون ها مدرک زبان خود را تحویل به سفارت ایتالیا دهید.

همچنین پیش از اقدام به دریافت ویزای تحصیلی باید در کلاس های آموزش زبان شرکت کرده و مدرک آن را در هنگام ورود به دانشگاه به همراه داشته باشید.

تحصیل در مقطع کارشناسی و دکترا در ایتالیا

برای اخذ پذیرش در دانشگاه های ایتالیا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیازی به ارائه مدرک زبان نمی باشد ولی برای اخذ ویزای تحصیلی شما باید مدرک‌زبان ارائه دهید.

بنابراین یکی از مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا ارائه مدرک‌زبان انگلیسی و در برخی از دانشگاه ها ارائه مدرک زبان ایتالیایی نیز می باشد.

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا

ارائه مدرک‌زبان یکی از دغدغه های اکثر دانشجویانی است که قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارند. دانشجویانی که قصد اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را دارند حتما باید به دنبال اخذ مدرک زبان خود باشند زیرا یکی از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی، ارائه مدرک‌زبان می باشد. همچنین بهتر است دانشجویان پیش از ورود به دانشگاه های این کشور، مدرک متوسطه زبان ایتالیایی را نیز کسب نمایند.

زبان تحصیل در ایتالیا

زبان مورد نیاز برای ورود به دانشگاه های ایتالیا به نوع رشته و دانشگاه شما بستگی دارد. شما پیش از شرکت در آزمون باید مدرک‌زبان خود را به سفارت ایتالیا ارائه نمایید.

نمره آیلتس مدرک شما نیز باید 5.5 باشد تا مورد قبول این سفارت قرار گیرد. برای ورود به دانشگاه های ایتالیا در مقطع دکترا نیازی به ارائه مدرک زبان نیست. برای فارغ التحصیلی 3 الی 5 سال زمان نیاز می باشد.

دروس ارائه شده در این دانشگاه ها به زبان انگلیسی و یا زبان ایتالیایی تدریس می شود. شما باید تسلط کافی بر روی این دو زبان داشته باشید تا بتوانید واحدهای خود را به خوبی پاس کنید.

مشکلات تحصیل بدون زبان در ایتالیا

اگر شما زبان ضعیفی داشته باشید، پس از مهاجرت دچار مشکل خواهید شد. تسلط معمولی بر زبان انگلیسی جزو واضح‌ترین کارهایی است که پیش از اقدام به مهاجرت باید درباره آن تحقیق کرده باشید. حضور در اجتماع به‌واسطه کار کردن و سایر فعالیت‌ها به شما کمک بیشتری در زمینه یادگیری زبان ایتالیایی خواهد کرد.

همچنین شما می‌توانید پیش از سفر در کلاس‌هایی که سفارت ایتالیا در ایران برگزار می‌کند شرکت کنید. در صورتی که تسلط کافی به زبان ایتالیایی نداشتید و مشغول به تحصیل به زبان انگلیسی بودید می‌توانید از امکاناتی که دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند استفاده کنید. بسیاری از دانشگاه‌ها کلاس‌های زبان ایتالیایی را در محیط دانشگاه برای شما برگزار می‌کنند.

تحصیل در کالج‌های ایتالیا بدون مدرک زبان

بطور کلی تحصیل در ایتالیا با کمک توسط بورسیه‌های مختلفی که توسط این کشور ارائه می‌شود، ساده‌تر از سایر کشورها است. در اصل تحصیل رایگان در ایتالیا بدون مدرک زبان یکی از مسائل مهمی است که به دغدغه بسیاری از دانشجویان تبدیل شده است و عده زیادی به دنبال یافتن روش‌هایی برای برطرف کردن مشکل زبان خود هستند. همانطور که می‌دانید ارائه مدرک زبان انگلیسی برای دانشگاه‌های این کشور ضروری است اما درباره مدرک زبان ایتالیایی می‌توانیم بیشتر گفت‌وگو کنیم. تحصیل در کالج‌های کشور ایتالیا برای بسیاری از افراد انتخاب خوبی محسوب می‌شود و به همین دلیل بهتر است بدانید که شما در اصل 3 راه پیش رو دارید.

  • در حالت اول ممکن است شما پیش از این در دانشگاه یا موسسه‌ای به زبان انگلیسی تحصیل کرده باشید. در این شرایط تنها ارائه‌کردن مدرکتان به همراه سربرگ رسمی موسسه می‌تواند دلیل قانع‌کننده‌ای برای توجیه نداشتن مدرک زبان شما باشد. در اصل تحصیل شما در دانشگاهی دیگر به زبان انگلیسی، نشان‌دهنده تسلط کافی شما بر این زبان است.
  • در حالت دوم دانشجو برای مقاطع بالایی مثل ارشد و دکترا درخواست خود را به دانشگاه اعلام کرده است. در چنین شرایطی می‌توانید با گفتگو با استاد مربوطه، راجع به نداشتن مدرک زبان صحبت کنید. معمولاً اساتید با برگزاری یک جلسه مصاحبه، به بررسی سطح تسلط شما بر زبان انگلیسی می‌پردازند.
  • آخرین روشی که می‌توانید به وسیله آن به تحصیل رایگان در بدون مدرک زبان فکر کنید، دریافت پذیرش مشروط از دانشگاه و گذراندن یک دوره زبان در دانشگاه‌های کشور ایتالیا است.

لیست دانشگاه ها

تعدادی از دانشگاه‌های این کشور به شما اجازه تحصیل رایگان در ایتالیا بدون مدرک زبان را می‌دهند. درباره این دانشگاه‌ها بیشتر صحبت می‌کنیم. این دانشگاه‌ها از مدرک بسیار معتبری در سطح جهانی برخوردار هستند و برای تعدادی از رشته‌ها بدون داشتن مدرک زبان امکان تحصیل در این دانشگاه‌ها برای شما فراهم می‌باشد. دانشگاه بولونیا، فلورانس، پیزا، میلان، ناپل، پادوا، ورونا، سپینزا و ترنتو موسسات آموزش عالی هستند که شرایط مناسبی را برای تحصیل رایگان در ایتالیا بدون مدرک زبان برای شما ایجاد می‌کنند.

شرایط کار کردن در زمان تحصیل در ایتالیا

یکی از ویژگی‌های خوب ویزای تحصیلی ایتالیا، امکان کار کردن به میزان 20 ساعت در هفته هم‌زمان با تحصیل است. این موضوع، فرصتی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی این کشور قرار می‌دهد. با کار کردن در کنار تحصیل، شرایط زندگی و مالی خود را بهبود ببخشند. نداشتن مدرک زبان مانع قانونی در برابر انجام کار دانشجویی شما نخواهد شد. اما در کل افرادی که تا حدودی به زبان ایتالیایی مسلط هستند، می‌توانند بهتر از سایر افراد با مردم ارتباط برقرار کنند و در فرآیند پیدا کردن کار نیز با مشکلات کمتری روبرو باشند.

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در طیف وسیعی از مشاغل در ایتالیا کار کنند. برخی از مشاغل محبوب برای دانشجویان بین‌المللی عبارتند از: مشاغل مربوط به دانشگاه مانند دستیار تدریس یا محقق، مشاغل خدماتی است. مانند رستوران‌داری یا فروشندگی، مشاغل دانشجویی مانند کار در کتابخانه یا آزمایشگاه همچنین کار کردن در زمان تحصیل در ایتالیا مزایا و معایب زیادی دارد. از جمله: تأمین هزینه‌های زندگی، آشنایی با فرهنگ و زبان ایتالیایی، افزایش مهارت‌های شغلی یا تاثیر بر عملکرد تحصیلی، تداخل با فعالیت‌های دانشجویی

جمع‌بندی

امروزه ایتالیا بهترین گزینه و کم‌هزینه‌ترین مقصد برای مهاجرت تحصیلی به‌شمار می‌آید. این کشور با ارائه بورسیه‌های استانی هزینه فرآیند مهاجرت را برای دانشجویان کمتر می‌کند و همین موضوع توجه آن‌ها را به این کشور جلب می‌کند. با وجود شرایط خاص می‌توان به تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا پرداخت و این امکان برای تعداد محدودی از دانشگاه‌های این کشور وجود دارد.

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)