نکات مهم در زمینه تحصیلی ایتالیا

تحصیل در ایتالیا یکی از امتیازاتی است که بسیاری از افراد آرزوی کسب آن را دارند. دانشگاه های این کشور از نظر کیفیت و اعتبار مدرک در سطح بسیار بالایی قرار دارد و از این رو افرادی که در این دانشگاه ها پذیرفته می شوند می توانند از مزایای تحصیل در ایتالیا بهره مند شوند. در این مقاله قصد داریم در مورد نکات مهم تحصیلی ایتالیا با شما صحبت کنیم تا با اطلاع و آگاهی بیشتری در این دانشگاه ها مشغول به تحصیل شوید. از جمله این نکات به شرح ذیل می باشد:

از همراه داتشن لوازم غیر ضروری به ایتالیا خودداری کنید.

تمامی مدارک خود را پیش از ورود به کشور ایتالیا از جمله مدارک هویتی، مدارک تحصیلی، مدارک زبان و … چک کنید.

به صورت میانگین هنگام ورود به کشور ایتالیا حداقل 5 هزار یورو با خود به همراه داشته باشید.

پس از دریافت نامه پذیرش به سفارت ایتالیا مراجعه کرده و مراحل اخذ ویزای تحصیلی را با موفقیت طی کنید.

نامه پذیرش در دانشگاه و دامه دریافت ویزای موقت تحصیلی را در هنگام ورود به ایتالیا با خود به همراه داشته باشید زیرا پس از ورود مورد بررسی قرار می گیرد.

برای دریافت اطلاعات تحصیلی و قوانین حاکم بر ایتالیا از افراد مشاورین و موسسات معتبر کمک بگیرید.

حداقل ده روز پیش از شروع سال تحصیلی در ایتالیا حضور داشته تا تاخیری نداشته باشید.

دوره های تحصیلی ایتالیا در سال 2021

کشور ایتالیا به دلیل عضویت در اتحادیه اروپا در زمینه های مختلفی همچون خدمات اجتماعی، بهداشت، پوشش های بیمه ای و دیگر موارد دارای استانداردهای بالایی است. همچنین کشور ایتالیا و ایران به دلیل مشترکات تاریخی و تمدنی دیرینه بهترین گزینه ها برای تحصیل در کشور ایتالیا محسوب می شود. کشور ایتالیا در سال 2021 سخت گیری بسیاری را در زمینه های پذیرش دانشجو انجام داده و از این رو دانشجویان باید تمامی استانداردها را رعایت کند. زبان تحصیلی این دانشگاه ایتالیایی بوده و برخی از دوره ها نیز آموزش ها به زبان انگلیسی صورت می گیرد.

ویزای تحصیلی ایتالیا چیست و چه مدارکی برای دریافت آن لازم است؟

ویزای تحصیلی به دانشجویان این امکان را می دهد که همانند یک شهروند ایتالیایی در این کشور زندگی کنند. این ویزای تحصیلی تنها به دانشجویانی تعلق می گیرد که در دانشگاه های معتبر ایتالیا پذیرش شده اند. برای دریافت ویزای تحصیلی باید مدارک زیر را به سفارت ایتالیا تحویل دهید:

  • مدارک هویتی شامل پاسپورت، شناسنامه، کارت ملی، سوء پیشینه، عکس و …
  • مدارک تحصیلی شامل مدارک دانشگاهی، مدارک دیپلم، ریز نمرات و …
  • رزومه تحصیلی بسیار قوی
  • گواهی تمکن مالی

شرایط کار دانشجویی در دانشگاه ایتالیا

مطابق با قوانین تحصیلی ایتالیا، دانشجویانی که در دانشگاه های این کشور در حال تحصیل هستند این اجازه را دارند که به صورت پاره وقت و در هفته 20 ساعت به کار مشغول شوند. پیدا کردن کار در ایتالیا آسان نبوده و افرادی که به زبان انگلیسی مهارت دارند می توانند راحت تر در این کشور کار پیدا کنند. اشتغال به کار در ایتالیا فرصتی را برای دانشجویان فراهم می کند تا علاوه بر تامین بخشی از هزینه های زندگی در این کشور، پس از اتمام تحصیل ویزای کاری دریافت کرده و پس از آن اقامت کشور ایتالیا را برای خود رقم بزنید.

آیا پذیرش در دانشگاه های ایتالیا تنها با آزمون ورودی امکان پذیر است؟

خیر اکثر دانشگاه های دولتی ایتالیا بدون آزمون دانشجو پذیرش می کنند و تنها بخشی از دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو آزمون هایی را تحت عنوان آزمون های آیمت برگزار می کنند و از بین واجدین شرایط افرادی را که نمرات بالایی را در این آزمون اخذ کرده اند را پذیرش می کنند. برخی از دانشگاه ها نیز مصاحبه هایی را به صورت آنلاین انجام می دهد تا میزان مهارت دانشحویان را مورد ارزیابی قرار دهد. ولی به طور کلی می توان گفت که اعتبار مدرک تحصیلی و تسلط به زبان انگلیسی و ایتالیایی از جمله امتیازاتی است که باعث پذیرش شما در دانشگاه های ایتالیا می شود.

شرایط اسکان دانشجویان بین المللی ایتالیا به چه صورت است؟

خوابگاه هایی که از طرف دانشگاه به دانشجویان تعلق می گیرد از نظر کیفیتی نسبت به خوابگاه های خصوصی بهتر است و هزینه دریافتی این خوابگاه ها نیز به مراتب پایین تر است. قیمت این خوابگاه ها با توجه به تعداد اتاق ها و هم اتاقی ها متغیر بوده و امکانات آن ها با یکدیگر تفاوت دارد.

همچنین خوابگاه های خصوصی موجود در دانشگاه برای افرادی است که دارای بودجه بیشتری هستند و این خوابگاه ها به مراتب کیفیت بالاتری دارند. ولی در صورتی که دانشجو بخواهد به صورت مستقل خانه اجاره کند می تواند به بنگاه های ایتالیا مراجعه کرده و با توجه به میزان بودجه مورد نظر محله و نوع آپارتمان خود را انتخاب کند.

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

4/5 - (1 امتیاز)