اگر تصمیم دارید برای تحصیل به ایتالیا بروید ، اگر تصمیم دارید به ایتالیا مهاجرت کنید ، اگر تصمیم دارید از مزایای عالی بورسیه استانی ایتالیا استفاده کنید یا اگر به هر دلیل دیگری قصد مهاجرت به ایتالیا را دارید به شما پیشنهاد می کنیم متن زیر را بخوانید . در این متن اطلاعات جالبی برای همه متقاضیان تحصیل به ایتالیا یا علاقمندان مهاجرت و تحصیل در ایتالیا آورده شده است . در این نوشته سعی شده اطلاعاتی آورده شود که یک دید کلی برای شما عزیزان نسبت به کشور ایتالیا ارائه کند .

درباره کشور ایتالیا :

شما به یک زمین با ویژگی های منحصر به فرد اما برجسته چه می گویید؟ سرزمین پیتزا و پاستا، سرزمین اختراع ویولن، پیانو و موسیقی باروک، سرزمین لامبورگینی، فراری و آلفا رومئو، سرزمین رومئو و ژولیت، سرزمین آسانسور … سرزمین ایتالیا . با توجه به ویژگی های ذکر شده، ایتالیا پنجمین کشور پر بازدید ترین جهان است  . پایتخت آن، رم، به عنوان شهر ابدی هم شناخته می شود، که یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان است  . ایتالیا دارای دو کشور مستقل درون مرز خود است یعنی جمهوری سن مارینو و شهر واتیکان. رنگ سبز پرچم ایتالیا طبیعت را نشان می دهد، سفید نشانگر قله های پوشیده از برف های آلپ است و قرمز نشان دهنده مبارزه و خونریزی است که باعث ایجاد استقلال در کشور شد.

آب و هوا : ایتالیا از آب و هوای مدیترانه برخوردار است. آب و هوای نیمه گرمسیری در جنوب کشور ، نیمه گرمسیری در مرکز و کوهسنانی و سرد در شمال .. زمستان سرد، مرطوب و پر برف است در حالی که تابستان اغلب خشک و گرم است. دمای متوسط در زمستان بین 0 تا 12 درجه سانتیگراد و در تابستان بین 20 تا 30 درجه سانتیگراد است.

غذا : ایتالیا را می توان کشور غذا نامید ، غذا کاملا وارد فرهنگ ایتالیا شده است . هر منطقه از ایتالیا با توجه شرایط اقلیمی خود غذاهای متفاوتی دارند . شهر های ساحلی از ماهی به عنوان غذای اصلی استفاده می کنند یا شهر های جنوبی از زیتون و گوجه فرنگی به وفور در غذاهایشان استفاده می کنند

فرهنگ : در فرهنگ ایتالیایی زنان کاملا حقوق مساوی با مردان دارند. در خانواده ها، مردان “سر” و زنان “روح” خانواده هستند.خانواده رکن اصلی ملت ایتالیاست. یک عادت و پسندیده در ایتالیا مراقبت از والدین و سر زدن به آنهاست. تحصیلات عالیه در این کشور بسیار تأکید می شود. مردم هنگام روبرو شدن باهم با بوسیدن و آغوش گرفتن همدیگر احوالپرسی می کنند. آنها به شدت به نگاه کردن مستقیم به چشم مخاطب معتقد هستند ،  زیرا اعتقاد بر این است که اگر شما نتوانید به چشم مخاطبتان نگاه کنید، چیزی را پنهان می کنید. سالخوردگان بسیار محترم هستند و مراقبت های زیادی در خصوص حفظ شرافت انسانی انجام می گیرد.

دین : اکثریت مردم ایتالیا مسیحی کاتولیک هستند ولی دیگر ادیان و مذاهب مانند اسلام ، یهودیت ، مسیحیان ارتدکس و… محترم شمرده می شوند

اقتصاد : اقتصاد ایتالیا بین شمال و جنوب متنوع است. شمال، توسعه یافته و صنعتی است که توسط شرکت های خصوصی تحت سلطه قرار دارد در حالیکه جنوب کمتر توسعه یافته، کشاورزی و بسیار یارانه ای دارد. محصولات کشاورزی ایتالیا شامل میوه ها، سبزیجات، انگور، سیب زمینی، چغندر قند، دانه، سویا، زیتون و محصولات لبنی است. صنایعی که به توسعه ایتالیا کمک می کنند، گردشگری، ماشین آلات، پارچه و لباس، وسایل نقلیه موتوری، نوشیدنی های الکلی و تنباکو و مواد معدنی هستند

10 دلیل برای اینکه برای تحصیل به ایتالیا بروید :

آیا تا به حال در مورد تحصیل در کشوری که می توانید تقریبا همه چیز را در اطراف خود داشته باشد فکر کرده ایید ؟ دانشگاه های مدرن در کنار دانشگاه هایی چند صد ساله ، سواحل و آفتاب دلپذیر در کنار پیست های اسکی درجه یک ، آمفی تئاتر دوهزار ساله در کنار به روز ترین ساختمان ها ، لذت خوردن غذا های اصیل و سنتی در کافه ایی کوچک در جنوب ایتالیا در کنار رستوران های چند ستاره ی میلان و … بسیاری از تضاد ها و شگفتی های دیگر. در این بخش 10 دلیل برای اینکه ایتالیا را برای تحصیل و مهاجرت انتخاب کنید نوشته شده است

1 . دانشگاه های برتر با سیاست بین المللی

بسیاری از دانشگاه های  ایتالیا جزو دانشگاه های برتر دنیا بوده و سیاست های بین المللی این دانشگاه ها باعث شده است که همکاری های بسیاری با دیگر کشور ها و دانشگاه های مطرح و صاحب علم داشته باشند . از همین رو دانشگاه های ایتالیا همواره در حال پیشرفت هستند و سال به سال به اعتبار آنها افزوده می شود.

 1. ایتالیا یک مقصد مقرون به صرفه برای دانشجویان بین المللی است

ایتالیا یکی از مقرون به صرفه ترین کشورهای اروپایی است. شما می توانید از زندگی در یک کشور پیشرفته و متمدن اروپایی با تاریخ چند هزار ساله لذت ببرید ولی هزینه زیادی نپردازید.

میانگین تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا: 850 تا 1000 یورو در سال

میانگین هزینه تحصیل برای دانشجویان خارج اتحادیه اروپا 1000 الی 4000 یورو در سال

متوسط هزینه های زندگی: 600 تا 1000 یورو در ماه برای مسکن، غذا، حمل و نقل و سرگرمی

گران ترین شهرهای: رم، میلان و بولونیا

ارزان تر در شهرهای: پیزا، پادو، و تورین

البته لازم به ذکر است که هزینه های زندگی در و تحصیل به ایتالیا در شهر ها و نقاط مختلف متفاوت است و این مبلغ درج شده یک عدد حدودی است . در ضمن دانشجویان در صورت گرفتن بورسیه استانی ایتالیا هزینه های تحصیل خود را به شدت کاهش داده و مبلغی نیز به عنوان پول نقد در اختیار خواهند داشت .این به این معنی است که نه تنها برای تحصیل پولی پرداخت نمی کنند بلکه کمک هزینه زندگی و تحصیل هم دریافت خواهند کرد.

 1. 3. سفر آسان و حمل و نقل گسترده

در ایتالیا شما می توانید  با یک اتوبوس یا قطار از میلان سرد فرار کنید و به یک ساحل گرم و آفتابی بروید یا از هرج و مرج بولونیا به نقطه ایی دنج و ساکت در دیگر سمت اروپا پناه ببرید . سیستم حمل و نقل گسترده و مدرن ایتالیا سفر کردن را در این کشور بسیار آسان نموده است .

به طور میانگین  هر شهر بزرگ در ایتالیا  به طور کامل به کشورهای اروپایی و غیر اروپایی با 87 از طریق  فرودگاه متصل است. شما به راحتی می توانید با قطار سفر کنید، همه شهرهای بزرگ ایتالیا با 77 ایستگاه اصلی قطار متصل هستند. این باعث می شود که بسیاری از دانشجویان که دوست ندارند با ماشین یا هواپیما سفر کنند بتوانند از طریق خطوط ریلی قطار سفری راحت را داشته باشند.

 1. کشور پر از شگفتی ها

ایتالیا به حق کشور شگفتی هاست .اگر دوستدار طبیعت هستید  می توانید از آتشفشان اِتنا در جزیره سیسیل ، حیان وحش توسکانی ، قله های پوشیده از برف آلپ ، سواحل صخره ایی و زیبای کاتانیا ، پارک های ملی بکر و دست نخوره و بسیاری مناطق طبیعی دیگر ایتالیا دیدن کنید

اگه علاقمند به تاریخ و بناهای تاریخی هستد ما به شما شهر رم و آمفی تئاتر 2000 ساله کولوسئوم ، کلسیای سانتا ماریای میلان و نقاشی دیواری مشهور شام آخر لئوناردو داوینچی ، برج کج شهر پیزا ، آرامگاه میکل آنژ و گالیله در کلیسای سانتا کروچه فلورانس ، شهر های باستانی پمپی و هرکولانیوم که  و … را پیشنهاد می کنیم.

دوستداران هنر نیز می توانند از موزه های معروف مانند اوفیزی (اوفیتزی) در فلورانس و  موزه مصر شناسی تورین یا از معماری مسحور کننده شهر های قدیمی ایتالیا لذت ببرند .

نگران اوقات فراغت خود در ایتالیا نباشید ، در این کشور همیشه چیزی برای دیدن و جایی برای رفتن در هنگام اوقات فراغت خود خواهید یافت . از کشف ناشناخته ها در ایتالیا لذت ببرید…

5.پاستا و پیتزای اصیل

ایتالیایی ها برای پیتزا معروف هستند؛ مطمئنا می توانید پیتزا را در هر کجای این دنیا بخورید، اما فقط می توانید “پیتزا واقعی” را در ایتالیا پیدا کنید. پیتزا در اواخر قرن هجدهم در ناپل واقع در جنوب ایتالیا متولد شد و بدون شک یکی از محبوب ترین غذا های دنیاست که خیلی زود به تمامی کشور های دنیا راه پیدا کرده است . پیتزا را  می توان جزوی از فرهنگ ایتالیا دانست .

پاستا نیز دیگر غذای محبوبی است که خواستگاه آن ایتالیاست . اگر خواستار چشیدن طعم واقعی پاستا هستید سری به ایتالیا بزنید .

7.زندگی شبانه در ایتالیا

در مقایسه با کشورهای دیگر در بخش جنوبی اروپا، زندگی در ایتالیا از شب آغاز می شود. ساعت 8 صبح خیابان ها پر از زندگی و تحرک است است. در بسیاری از شهرهای اروپایی، ساعت 6 بعد از ظهر، شهر به نظر می رسد که ناگهان خاموش می شود. افراد دیگر وجود ندارد و محیط واقعا ما را به افسردگی سوق می دهد. اما این اتفاق قطعا در ایتالیا اتفاق نخواهد افتاد!

 1. تحصیل به زبان انگلیسی ، بورسیه استانیِ جذاب

در ایتالیا بسیاری از رشته های پرطرفدار به زبان انگلیسی ارائه می شوند تا کسانی که علاقه ایی به یادگیری زبان ایتالیایی ندارند نیز شانس تحصیل در این کشور را داشته باشند .

در ایتالیا، شما می توانید یک برنامه تحصیلی مناسب را به زبان انگلیسی در هر زمینه ای که می خواهید تصور کنید، از فشن و مد تا علوم رایانه ای پیدا کنید، که بسیاری از آنها انگلیسی هستند. بسیاری از رشته های پرطرفدار مانند ، معماری ، عمران ، طراحی فشن و مد ، کامپیوتر ، طراحی محصول ، مارکتینگ ، پزشکی ، دندان پزشکی ، داروسازی ، پرستاری ، MBA ، انواع مدیریت ها ، امنیت شبکه و کامپیوتر ، محیط زیست ، کشاورزی ، رباتیک و هوش مصنوعی ، توریسم ، مهندسی معدن ، مهندسی نفت ، مهندسی برق و مخابرات و چندین و چند رشته متنوع دیگر در گرایش و علوم مختلف به زبان انگلیسی ارائه می شوند .

اما بدون شک جذاب ترین نکته تحصیل در ایتالیا علی الخصوص برای دانشجویان ایرانی وجود بورسیه استانی ایتالیا ست . بورسیه استانی ایتالیا منحصرا و تنها در ایتالیا وجود دارد و هیچ کشوری در جهان بورسیه ایی به این سبک ندارد . اعطای این بورسیه نیازمند هیچگونه روزمه قوی اعم از معدل بالا ، مقالات متعدد ، کار پژوهشی و … نیست و براساس درآمد سرپرست یا خود دانشجو تعلق میگیرد .دانشجویان برای گرفتن بورسیه استانی ایتالیا فقط کافیست با مدارک مالی به دولت ایتالیا اثبات کنندکه برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا دچار مشکل هستند. پس از آ میتوانند از مزایای بی نظیر و منحصر به فرد بورسیه استانی استالیا نهایت استفاده را بکنند و با خیال راحت به تحصیل بپردازند .

بورسیه استانی ایتالیا شامل 5200 یورو وجه  نقد برای هر سال تحصیلی که دانشجو در ایتالیا اقامت دارد ، تخفیف 90 درصدی یا معافیت کامل از پرداخت شهریه دانشگاه ، تخفیف 70 درصدی برای خوابگاه و سلف سرویس ، تخفیف های عالی برای کارت تردد در کل استان محصل تحصیل و… است .

9.مراسم فارغ التحصیلی شاد و مفرح

در ایتالیا، دانشجویان تحصیلات تکمیلی از طریق مراسمی شاد و پرشور برگزار می گردد تا خاطره ایی به یاد ماندنی را برای دانشجویان برای همیشه به جای بگذارد.

 1. محیط هنری، معماری و مد

دانشجویانی که ایتالیا را برای تحصیل در رشته هایی مانند هنر، معماری یا مد انتخاب کرده اند ، هرگز از تصمیم خود پشیمان نخواهند شد.. حتی اگر در ایتالیا برای تحصیل در هر رشته دیگری بسر می برید، مطمئنا این ویژگی های فرهنگ ایتالیایی را درک خواهید کرد.

ایتالیا جایگاه هنر رنسانس است، هر جا که به ایتالیا بروید، چیزی جز شگفتی های معماری نیست . چه چیز دیگری وجود دارد؟ این یک واقعیت شناخته شده است که ایتالیایی ها به خاطر معماری ، هنر و خانه های فشن و مد خود مشهور هستند .

از دیگر مزایای تحصیل در ایتالیا به این موارد مهم نیز می توان اشاره کرد :

 • عضویت در اتحادیه اروپا
 • روابط خوب سیاسی و تجاری با ایران
 • اقلیم جذاب و متنوع
 • اقامت قانوتی
 • سهولت اخذ ویزای تحصیلی
 • تردد در تمامی کشورهای عضو شینگن با ویزای ایتالیا

10 نکته جالب در مورد ایتالیا

 • نام رسمی ایتالیا ایتالیا جمهوری ایتالیا است. ایتالیا به نام “Bel Paese” نامگذاری شده که به معنی کشور زیبا است.
 • ایتالیا دارای بیشترین سایت گردشگری ثبت شده در یونسکو در میان همه کشورهاست است (54 سایت )
 • ایتالیا محل تولد رنسانس بود، دوره ای از دستاوردهای فرهنگی بزرگ در شعر، معماری و نقاشی.
 • هنرمندان مشهور مانند میکل آنژ، رافائل، دوناتلو و لئوناردو داوینچی ایتالیایی بودند.
 • مک دونالد در سال 1986 در رم به دنیا آمد.
 • انواع مختلفی از پنیر مانند پارمسان، موتزارلا و ریکوتا در ایتالیا اختراع شد.
 • پیتزا در سال 1860 در ناپل اختراع شد.
 • دستگاه اسپرسو، دماسنج، عینک چشم و کلن همه اختراعات ایتالیایی هستند.
 • قبل از اتخاذ یورو، ارز ایتالیا به عنوان لیره شناخته شد.
 • ایتالیا هتل های بیشتری نسبت به سایر کشورهای اروپایی دارد.

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

2.5/5 - (2 امتیاز)