تحصیل در ایتالیا یا فرانسه یکی از گزینه هایی است که باعث تردید افراد برای اخذ بورسیه های تحصیلی و شرکت در آزمون ها می شود. هر دو کشور دارای سیستم آموزشی بسیار قوی هستند و بهترین گزینه برای تحصیل در اروپا می باشند.

همین کیفیت آموزشی باعث سردرگمی متقاضیان برای انتخاب بین ایتالیا و فرانسه شده است. برای این که انتخاب راحت تری بین این دو دانشگاه داشته باشید ابتدا باید شرایط و نیازهای خود را با شرایط تحصیلی هر کدام از این دو کشور تطبیق دهید.

دانشگاه های ایتالیا و فرانسه

هر دو کشور ایتالیا و فرانسه دارای برترین و برجسته ترین دانشگاه ها هستند و در جدول رتبه بندی می توانید نام دانشگاه های این دو کشور را به عنوان برترین دانشگاه های جهان مشاهده کنید.

در این بین ایتالیا با داشتن 36 دانشگاه و فرانسه با داشتن 28 دانشگاه در بالاترین رده بندی جدول قرار گرفته اند. همچنین ایتالیا از جمله قدیمی ترین و معروف ترین دانشگاه ها را در خود جای داده است که از جمله این دانشگاه ها می توان به دانشگاه میلان، دانشگاه رم و دانشگاه بولونیا اشاره کرد.

بررسی هزینه تحصیلی

هزینه تحصیلی در ایتالیا: دانشگاه های ایتالیا از جمله دانشگاه هایی است که هزینه کمتری را برای تحصیل از دانشجویان اخذ می کند. دانشگاه های سراسری این کشور هزینه ای بسیار کم داشته و حتی برخی از دانشجویان به صورت رایگان به تحصیل مشغول می شوند.

هزینه تحصیل در فرانسه: دانشگاه های دولتی فرانسه از سال 2019 تغییراتی را در زمینه پرداخت شهریه ایجاد کرد و مبلغی را به هزینه های تحصیل اضافه نمود. این قانون با توجه به اعتراض برخی از دانشجویان به ثبت رسید.

شرایط تحصیل در ایتالیا و فرانسه

شرایط تحصیل در ایتالیا

  • عدم تاثیر معدل بر روی پذیرش
  • بدون نیاز به شرکت در آزمون
  • داشتن گپ تحصیلی
  • بدون محدودیت سنی

البته لازم به ذکر است که برای ورود به دانشگاه های ایتالیا به ارائه مدرک زمان نیاز است و شما می توانید تا زمان ثبت نام دانشگاه مدرک زبان خود را دریافت کنید.

شرایط تحصیل در فرانسه

شرایط تحصیل در فرانسه به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی شما بستگی دارد به همین دلیل در صورتی که قصد تحصیل در فرانسه را دارید باید شرایط پذیرش در هر یک از دانشگاه های این کشور را با دقت مورد بررسی قرار داده تا مشکلی در پذیرش به وجود نیاید.

امکان کار در حین تحصیل در ایتالیا و فرانسه

یکی از مزیت های تحصیل در ایتالیا این است که دانشجویان در حین تحصیل می توانند مشغول به کار شده و از این طریق بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را دریافت کنند.

همچنین در فرانسه نیز می توان در حین تحصیل به فعالیتی مشغول شد و حقوق دریافت کرد. برای این کار باید ابتدا ثبت نام خود را انجام داده تا بتوانید مجوز اقامت دانشجویی را کسب کنید.

مقایسه بورسیه های تحصیلی

یکی از دلایلی که باعث محبوبیت ایتالیا در بین متقاضیان شده، امکان دریافت بورسیه تحصیلی می باشد. کشور ایتالیا برای حمایت از افرادی که قادر به پرداخت شهریه تحصیلی نیستند، شرایطی را فراهم کرده تا با استفاده از بورسیه تحصیلی در تمامی مقاطع تحصیلی بتوانند به صورت رایگان در این کشور درس بخوانند. برای این کار دانشجویانی که تحت حمایت خانواده هستند با ارائه فیش حقوقی می توانند نسبت به اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا اقدام کنند.

در فرانسه نیز امکان اخذ بورسیه تحصیلی وجود داشته ولی برای دریافت آن شرایط خاصی نیاز است و شانس دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی کمی پایین می باشد. اغلب ملاک برای اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور رزومه دانشجو خصوصا سوابق تحصیلی می باشد.

مقایسه بررسی امکان اقامت در این دو کشور

یکی از اهداف اکثر دانشجویانی که قصد تحصیل در کشورهای اروپایی را دارند این است که پس از تحصیل اقامت در همان کشور را نیز کسب کنند. هر دو کشور این امکان را فراهم کرده اند که دانشجو پس از تحصیل نیز بتواند مجوز اقامت در آن کشور را نیز اخذ کنند.

در فرانسه دانشجویان برای دریافت اقامت خود ابتدا باید اقامت موقت دریافت کنند که این نوع اقامت تنها به دانشجویان کارشناسی به بالا تعلق می گیرد.

در ایتالیا نیز پس از اتمام تحصیل به مدت 12 ماه می توانند مجوز اقامت اخذ کنند و در این مدت شغلی را برای خود انتخاب کنند. در صورتی که این افراد بتوانند به مدت 5 سال در این کشور زندگی کرده و کار کنند می توانند مجوز اقامت در ایتالیا را به صورت دائم کسب نمایند.

مقایسه شرایط پذیرش در ایتالیا و فرانسه

پذیرش در دانشگاه های این دو کشور به صورت آنلاین انجام می شود. پذیرش در فرانسه مستلزم مهارت در زبان انگلیسی بوده و گاها تسلط بر زبان فرانسوی نیز لازمه پذیرش در دانشگاه های این کشور به شمار می رود.

ایتالیا برای پذیرش نیاز به مهارت در زبان انگلیسی بوده و شما می توانید مدارک خود را به سفارت این کشور ارائه دهید. همچنین برای تحصیل در این کشور بحث ملیت نیز مطرح است.

هزینه تحصیل در کشور ایتالیا و فرانسه

کشور ایتالیا این امکان را برای دانشجویان خود فراهم کرده تا با هزینه ای کمتر در این کشور مشغول به تحصیل شوند. همچنین در این دانشگاه ها امکان دریافت بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد.

در کشور فرانسه نیز با استفاده از بورسیه تحصیلی می توانید هزینه های تحصیل خود را کاهش دهید. میزان هزینه تحصیل در این کشور به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی شما بستگی دارد.

شرایط زندگی در ایتالیا و فرانسه

ایتالیا و فرانسه هر دو دارای شرایط آب و هوایی مطلوب بوده و دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیادی است. ایتالیا به دلیل وجود آثار باستانی فراوان و همچنین وجود موزه های پزشکی تحصیل در این کشور را آسان تر کرده است.

همچنین کشور ایتالیا برای دانشجویان شرایطی از جمله استفاده از وسیله حمل و نقل به صورت نیم بها را نیز فراهم کرده تا دانشجویان در این کشور بتوانند علاوه بر تحصیل، خاطرات به یادماندنی را نیز برای خود رقم بزنند.

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

Rate this post