پنج دلیل برای تحصیل در اروپا

تحصیل در اروپا طرفداران بسیاری دارد و سالانه بر تعداد متقاضیان افزوده می شود. دلایل زیادی برای تحصیل در اروپا وجود دارد که ما در این مقاله قصد داریم در مورد پنج دلیل برای تحصیل در اروپا که اهمیت بیشتری دارد صحبت کنیم. شما برای تحصیل در اروپا می توانید ابتدا رشته مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس با بررسی تمامی دانشگاه های اروپایی بهترین دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کنید.

ویزای تحصیلی اروپا

در واقع ویزای تحصیلی اروپا همان اجازه اقامت دانشجویان در تمامی کشورهای اروپا می باشد. با دریافت این ویزا دانشجو از سه ماه پیش از شروع تحصیل می تواند وارد این کشور شده و تا حدود شش ماه پس از پایان تحصیل نیز می تواند در این کشور باقی بماند.

متقاضیانی که در دانشگاه های اروپایی پذیرفته شده اند می توانند به سفارت کشور مورد نظر رفته و درخواست وقت مصاحبه دهند و در روز تعیین شده برای مصاحبه مراجعه کنند.

پنج دلیل برای تحصیل در اروپا

با توجه به این که تعداد درخواست ها برای مصاحبه زیاد است متقاضیان باید حداقل سه ماه پیش از شروع کلاس ها درخواست خود را ارائه نمایند. این درخواست مصاحبه می تواند به صورت اینترنتی نیز صورت گیرد.

سفارت نتیجه مصاحبه را طی ایمیلی به متقاضی ارسال خواهد کرد. متقاضیان در روز مصاحبه باید تمامی مدارک خود را اعم از انگیزه نامه، پاسپورت، مدارک هویتی و … را به سفارت کشور مورد نظر ارائه دهند. لیست کامل مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی در سایت سفارت قرار دارد و شما می توانید آن را به صورت پی دی اف دریافت نمایید.

پر کردن فرم درخواست ویزای تحصیلی اهمیت بسیاری دارد و افراد باید این فرم را به صداقت کامل پر کنند. در صورتی که پس از بررسی ثابت شود که اطلاعات ارائه شده ناقص بوده و یا اشتباه است درخواست ویزای وی ریجکت خواهد شد. در واقع این فرم نشان دهنده شخصیت و سبک زندگی متقاضی بوده و هدف وی را از تحصیل در اروپا مشخص می کند به همین دلیل فرم درخواست ویزا باید به دقت پر شود.

هزینه تحصیل در اروپا

پایین بودن هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپایی یکی از دلایل مهم برای تحصیل در اروپا می باشد. دانشگاه های اروپا به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم بندی می شود. دانشگاه های خصوصی اروپایی تحت حمایت دولت نبوده و تمامی هزینه ها برعهده دانشجویان می باشد ولی دانشگاه های دولتی که تحت حمایت دولت هستند، به صورت رایگان بوده و تمامی هزینه های تحصیل دانشجویان از طرف دولت پرداخت می شود.

دانشجویانی که در دانشگاه های دولتی اروپا در حال تحصیل هستند در ابتدای هر ترم مبلغی را باید بابت بیمه و خدمات دانشجویی به حساب دانشگاه واریز کنند. همچنین اروپا بورسیه های تحصیلی را برای دانشجویان ممتاز و نخبه در نظر گرفته تا این دسته از افراد با هزینه کمتری بتوانند در دانشگاه های اروپایی به تحصیل بپردازند. افرادی که بورسیه تحصیلی شامل حال آن ها می شود، امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های اروپایی را خواهند داشت.

شرایط کار حین تحصیل در اروپا

یکی از مزیت های تحصیل در کشورهای اروپایی این است که دانشجویان می توانند ضمن تحصیل در دانشگاه شغلی را نیز برای خود پیدا کنند. کار ضمن تحصیل در اروپا مزایای بسیاری را برای دانشجویان به دنبال دارد که یکی از مهم ترین آن ها اخذ اقامت کاری پس از پایان تحصیل می باشد. دانشجویان با استفاده از اقامت کاری می توانند پس از پایان تحصیل در اروپا از طریق اقامت کاری در این شهر مانده و پس از مدتی اقامت دائم اروپا را دریافت کنند.

همچنین کار حین تحصیل بخشی از بودجه مورد نیاز برای زندگی در این کشور را نیز تامین خواهد کرد. البته لازم به ذکر است که شرایط کار در اروپا مساعد نبوده و دانشجویان برای پیدا کردن کار در این کشور باید با زبان تحصیلی آشنا باشند. بر اساس قوانین تحصیل در اروپا دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد می توانند ضمن تحصیل در اروپا به مدت 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند و دانشجویان دکترا نیز در هفته 30 ساعت می توانند در حین تحصیل کار کنند.

در صورتی که دانشجو تخصصی داشته باشد بر اساس آن در موسسات و شرکت ها مشغول به کار شوند و افرادی که فاقد تخصص هستند نیز می توانند در مراکز خدماتی و فروشگاه ها استخدام شوند.

زبان تحصیل در اروپا

دانشگاه های اروپایی برای رفاه دانشجویان بین المللی امکان تحصیل دو زبانه را فراهم کرده است. یکی از زبان تحصیل در کشورهای اروپایی انگلیسی و زبان دیگر زبان حاکم بر کشور مورد نظر می باشد.

دانشجویان این کشور باید مدرک زبان خود را در هنگام پذیرش برای دانشگاه ارسال کنند تا بتوانند تاییدیه پذیرش دریافت نمایند. اغلب دانشگاه های اروپایی به زبان انگلیسی دروس خود را ارائه می کنند ولی در صورتی که دانشگاهی دروس خود را به زبان کشور خود ارائه نماید در ابتدای ترم کلاس هایی رایگان را در اختیار دانشجویان قرار می دهد تا دانشجویان از آن بهره برده و زبان خود را تقویت کنند.

کیفیت آموزشی بالا

کیفیت آموزشی بالای دانشگاه های اروپایی یکی از پنج دلیل برای تحصیل در اروپا به شمار می رود. برترین و برجسته ترین اساتید در دانشگاه های اروپا گرد هم آمده اند و همین امر موجب شده که دانشگاه های اروپا بالاترین کیفیت آموزشی را به دانشجویان خود ارائه کند.

دروس این دانشگاه ها به صورت کاملا برنامه ریزی شده بوده و بر اساس متدهای روز دنیا انتخاب شده است. مدارک دانشگاهی اروپایی بسیار معتبر هستند و فارغ التحصیلان این دانشگاه ها می توانند در بهترین مراکز دولتی استخدام شوند.

برترین دانشگاه های اروپایی

اروپا دارای برترین دانشگاه های جهان است. تمامی دانشگاه های اروپایی در لیست رتبه بندی جهانی قرار گرفته اند و کیفیت آموزشی دانشگاه های اروپا بسیار بالا می باشد. از جمله برترین دانشگاه های اروپا می توان به دانشگاه ایتالیا، آلمان، نروژ، فرانسه و … اشاره کرد.

دلایل انتخاب اروپا برای تحصیل

تحصیل در دانشگاه های ایتالیا مزایایی بسیاری داشته و دلایل زیادی برای تحصیل در دانشگاه های اروپایی وجود دارد. از جمله پنج دلیل برای تحصیل در اروپا را در بالا برای شما عنوان کردیک که این پنج دلیل شامل هزینه پایین تحصیل در اروپا و تحصیل در ایتالیا، اخذ ویزای تحصیلی اروپا، کیفیت آموزشی بالا، کار ضمن تحصیل و زبان تحصیل در ار.پا می شود. ولی دلایل دیگری نیز برای تحصیل در اروپا وجود دارد که عبارت است از:

 • اخذ کمک هزینه های تحصیلی
 • امکان کارآموزی در اروپا
 • جذب سریع به بازار کار
 • ارائه مدرک تحصیلی بسیار معتبر
 • بهره مندی از مجرب ترین اساتید
 • خوابگاه های دانشجویی

تحصیل پزشکی در اروپا

یکی از برجسته ترین دانشگاه های اروپایی، دانشگاه های پزشکی می باشد. رشته های پزشکی اروپا شامل رشته های مختلفی می شود که هر کدام به پیش نیازهای خاصی نیاز داشته و مدرک ارائه شده در آن برای مراکز مختلف قابل قبول می باشد. افرادی که در رشته پزشکی دانشگاه های اروپایی فارغ التحصیل شده اند می توانند پس از تحصیل در کلینیک های خصوصی معتبر و یا در مراکز پزشکی دولتی به سرعت جذب کار شوند.

همچنین بخوانید: قدیمی ترین دانشگاه های اروپا

تحصیل رشته مهندسی در اروپا

رشته های مهندسی یکی از معتبرترین رشته های تحصیلی اروپا است که تنوع رشته بسیاری دارد. یکی از برترین دانشگاه های مهندسی اروپایی دانشگاه میلان بوده که در کل جهان اعتبار بسیار بالایی دارد. امروزه اغلب مهندسین برجسته و نام آور دنیا از دانشگاه های اروپایی فارغ التحصیل شده اند. اکثر دانشگاه های مهندسی اروپا در لیست رتبه بندی جهانی موفق به کسب رتبه شده و جایگاه ویژه ای را در دنیا به خود اختصاص داده اند.

تحصیل در رشته هنر در اروپا

از دیرباز تاکنون دانشگاه های هنر اروپا شهرتی جهانی داشته اند و متقاضیان بسیاری را از سراسر دنیا به خود جذب کرده است. از جمله مهم ترین رشته های هنر می توان به رشته های مجسمه سازی، طراحی، معماری، نقاشی، گرافیک و … اشاره کرد. دانشگاه های هنر اروپا دارای مراکزی برای ارائه هنر افراد بوده و از این رو خلاقیت دانشجویان فارغ التحصیل در دانشگاه های این کشور بسیار بالا می باشد.

سن تحصیل در اروپا

دانشگاه های اروپا هیچ محدودیت سنی را برای پذیرش دانشجویان تعیین نکرده و هر سنی در این دانشگاه ها قابل پذیرش هستند. البته نمی توان گفت که سن دانشجو در امتیاز پذیرش بی تاثیر است زیرا یکی از ملاک های پذیرش در دانشگاه های اروپایی کم بودن گپ تحصیلی و یا همان فاصله بین اخذ آخرین مدرک تحصیلی تا زمان درخواست پذیرش می باشد. بنابراین هر چه سن متقاضی پایین تر باشد، امتیاز قبولی متقاضی در دانشگاه نیز بیشتر خواهد بود ولی به صورت مستقیم سن بر روی پذیرش دانشجو تاثیر ندارد.

مزایای تحصیل در اروپا

تحصیل در دانشگاه های اروپا مزایای بسیاری را به دنبال دارد که از جمله این مزایا به شرح ذیل می باشد:

 • اعتبار دانشگاه های اروپایی بسیار بالا می باشد.
 • هزینه تحصیل در این دانشگاه ها بسیار پایین است.
 • کیفیت آموزشی این دانشگاه ها فوق العاده بالا است.
 • شما با تحصیل در اروپا می توانید ویزای تحصیلی دریافت کنید.
 • دانشجویان اروپایی می توانند در خوابگاه های دانشگاه اقامت کنند.

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

Rate this post