قدیمی ترین دانشگاه ها در 10 کشور اروپایی

دانشگاه ها چنان بخشی اساسی از تمدن ما شده اند که ما فراموش می کنیم زمانی قبل از وجود آنها وجود داشته است. مفهوم دانشگاه به عنوان مرکز آموزش عالی ، تقریباً 1000 سال پیش یک اختراع اروپایی بود. در طول قرن ها ، ایده های اصلی که این نهادها را شکل داده اند ، متحول شده اند  و همچنین انقلابی.

بسیاری از موسسات باستانی امروزه نیز در حال فعالیت هستند و مکانهایی هستند که تاریخ با روشهای نوین تحقیق مطابقت دارد. و گرچه سنت همه چیز نیست ، آنها توانسته اند رتبه های خود را در میان معتبرترین و با نفوذترین دانشگاه ها حفظ کنند و بسیار مورد توجه دانشجویان بین المللی هستند. در این مقاله ، نگاهی به قدیمی ترین دانشگاه های ده کشور اروپا می اندازیم.

ایتالیا: دانشگاه بولونیا ، 1088

قدیمی ترین دانشگاه در اروپا – و همچنین قدیمی ترین دانشگاه در جهان دانشگاه بولونیا در کشور ایتالیا است . در واقع ، این موسسه ای است که اصطلاح “دانشگاه” (در لاتین) “universitas” برای آن ایجاد شده است – این کلمه قبل از آن وجود نداشته است. در اصل برای ترویج مطالعات حقوقی تاسیس شده بود و مدتهاست که در سایر رشته ها منشعب شده است. در طول قرن ها ، فارغ التحصیلان برجسته دانشگاه بولونیا تعدادی پاپ ، کوپرنیک ، دانته و حتی سازنده اتومبیل انزو فراری را شامل شده است. اگر علاقه مند به تحصیل در ایتالیا با مشاوران خبره موسسه سفیران دانش تماس حاصل فرمایید.

مکان: بولونیا ، ایتالیا

تاسیس: 1088

دربارهدانشگاه بولونیا (UNIBO)، یک دانشگاه عمومی است و قدیمی ترین دانشگاه در عملیات مستمر در جهان غرب است. این مدرسه از 11 مدرسه تشکیل شده است و اولین مکان تحصیل برای استفاده از اصطلاح Universitas برای شرکتهای دانشجویی و کارشناسی ارشد بود ، که برای تعریف این موسسه در بولونیا قرار گرفت.

منشأ این دانشگاه را می توان در جوامع دانشجویان خارجی موسوم به “ملتها” جستجو کرد که دانش پژوهانی را از شهر برای آموزش آنها استخدام می کردند. آنها انجمن بزرگتری را تشکیل دادند که به یک دانشگاه تبدیل شد . UNIBO از نظر تاریخی به دلیل آموزش قوانین متعارف و قانون مدنی مشهور است و در تدوین قانون روم قرون وسطی نقش اساسی داشت. تا زمان مدرن ، تنها مدرک اعطا شده در دانشگاه دکترا بود ، اما اکنون مدرک لیسانس و فوق لیسانس در هر 11 مدرسه سازنده دانشگاه ارائه می شود.

تعداد دانشجویان: 82،363 (در مقطع کارشناسی 52،787 ؛ کارشناسی ارشد 29،576)

شعارPetrus ubique pater legum Bononia mater (لاتین) ؛ سنت پیتر همه جا پدر قانون است ، بولونیا مادر آن است

رنگها: قرمز

فارغ التحصیلان برجسته: انزو فراری ، پیدا شده از اسکودریا فراری

واقعیت جالب: دانش آموزان دو خرافات را رعایت می کنند که منجر به عدم موفقیت در تحصیل می شود: صعود به بالای Torre Degli Asinelli ، که یکی از دو برج برجسته منطقه است و پیاده روی در وسط Piazza Maggiore.

آلمان: دانشگاه هایدلبرگ ، 1386

قدیمی ترین دانشگاه آلمان در شهر کوچک هایدلبرگ ، بین فرانکفورت و اشتوتگارت واقع شده است. 30000 دانشجوي آن حدود يك پنجم جمعيت شهر را تشكيل مي دهند. اما تأثیر آن محدود به منطقه نیست.  دانشگاه هایدلبرگ با تمرکز بر تحقیقات پیشرفته بیش از 30 برنده جایزه نوبل را ایجاد کرده است. این دانشگاه برای ادامه تحصیل کارشناسی ارشد و دکتری در آلمان یک انتخاب مناسب برای متقاضیان ایرانی محسوب می شود. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت germanyapply.com مراجعه نمایید.

انگلیس: دانشگاه آکسفورد ، 1096 و دانشگاه کمبریج ، 1209

دانشگاه آکسفورد انگلستان دومین دانشگاه قدیمی و هنوز قدیمی ترین دانشگاه در جهان انگلیسی زبان است. طبق برخی منابع ، تدریس از اوایل سال 1096 در آکسفورد انجام می شد ، اما وقتی دانشگاه در سال 1167 ، هنری دوم دانشجویان انگلیسی را از تحصیل در دانشگاه پاریس منع کرد ، این دانشگاه به سرعت افزایش یافت.

آکسفورد در کانون اختلافات در طول تاریخ ، از جمله ترجمه کتاب مقدس به انگلیسی – در مخالفت مستقیم با خواسته های دوران پاپ – بوده است و هنری هشتم باعث شد که دانشگاه طلاق وی از کاترین آراگون را تأیید کند. این صحنه همچنین صحنه پیش بینی دقیق استاد ادموند هالی از بازگشت دنباله دار بود که اکنون به عنوان ستاره دنباله دار هالی شناخته می شود.

امروزه دانشگاه آکسفورد به عنوان یک مدرسه فوق العاده رقابتی و عالی رتبه شناخته می شود. بیش از 22000 دانشجو در این دانشگاه شرکت می کنند و طبق وب سایت رسمی آن ، 94 درصد فارغ التحصیلان ظرف شش ماه پس از اتمام دوره های تحصیلی شغل دارند.

فرانسه: دانشگاه پاریس ، حدود سال 1150

دانشگاه پاریس ، که اغلب به نام “لا سوربن” شناخته می شود ، بین سالهای 1160 و 1250 در پایتخت فرانسه تاسیس شده است . درباره تاریخ اصلی تأسیس دانشگاه پاریس فرانسه ، معروف به سوربن” ، بحث هایی وجود دارد . در اصل به عنوان یک شرکت خصوصی در حدود سال 1150 ظهور کرد و بعداً به عنوان دانشگاه منصوب شد. دانشگاه دیگر به شکل اصلی خود وجود ندارد. در عوض ، به دنبال شورش هایی در اواخر دهه 1960 ، دانشکده ها به سیزده بخش تقسیم شدند.

سوربن یکی از اولین دانشگاههای تاسیس شده در اروپا است ، اگرچه فعالیت آن ،به دلیل  انقلاب فرانسه ,بین سالهای 1793 و 1896 متوقف شد  امروز ، دانشگاه پاریس در سطح شهر پراکنده است ، زیرا در سال 1970 به 13 موسسه خودمختار تقسیم شده است ، که همه شهرت بالای دانشگاه اصلی را حفظ می کنند. از این 13 بخش، دانشگاه سوربن (ادغام جدیدی از دانشگاه سوربن پاریس-دانشگاه و دانشگاه پیر و ماری کوری، 83 رتبه سوم  در جهان و دانشگاه سوربن جدید (دارای بالاترین رتبه ها هستند.

دانشگاه سالامانکا ، اسپانیا – 1134

دانشگاه سالامانکا که در 120 مایلی غرب مادرید واقع شده است ، واقعاً باستانی است. این مسسه ارجمند در سال 1218 با حکم سلطنتی پادشاه آلفونسو نهم به طور رسمی تأسیس شد ، اگرچه در واقع در سال 1134 تاسیس شد و تدریس در این مکان حداقل به سال 1130 برمی گردد – که این دانشگاه را به قدیمی ترین دانشگاه اسپانیا تبدیل می کند.

سالامانکا 81 دوره مختلف را ارائه می دهد و به دلیل جذب دانشجو از اسپانیا و فراتر از آن شناخته شده است. در سال 2008 ، 35 درصد دانشجویان دکترای آن غیر اروپایی بودند و تعداد زیادی از آنها از آمریکای لاتین بودند. این دانشگاه یک برنامه اسپانیایی بسیار قوی دارد که دوره های زبان را در بیش از 7000 دانشجو در یک سال ارائه می دهد. در همین حال ، برنامه های دکترای آن شامل میکروبیولوژی و ژنتیک مولکولی ، علوم اعصاب ، روانشناسی و علوم ماقبل تاریخ است. جالب اینجاست که قرن ها پیش دانشگاه نیز نقشی اساسی در توسعه اولیه حقوق و علوم اقتصادی داشته است.

پرتغال: دانشگاه کویمبرا ، 1290

تاسیس 1290

قدیمی ترین دانشگاه پرتغال در اصل در لیسبون در سال 1290 تاسیس شد و قبل از انتقال دائمی به مکان فعلی خود ، بارها در آنجا منتقل شد. دانشگاه کویمبرا نامگذاری شده برای “گروه کویمبرا” است ، انجمنی از دانشگاههای تحقیقاتی سنتی در اروپا ، که در این مقاله بسیاری از اعضای آن به تصویر کشیده شده اند.  دانشگاه کویمبرا (431 ST  در رتبه بندی جهان)، چند بار توسط پادشاهان خواستار انتقال یافت، در نهایت پایان دادن به در کویمبرا، سومین مرکز شهری کشور و خانه تاریخ دوران روم باستان واقع شد.

این دانشگاه با یک جامعه دانشجویی از بیش از 24000 می باشد، دانشگاه کویمبرا را از طریق بسیاری اصلاحات رادیکال بوده است، و برای چندین دهه تنها دانشگاه در پرتغال بود.در سال 2013 ، دانشگاه کویمبرا با به رسمیت شناختن بناهای تاریخی ، حیاط باز ، سنت های فرهنگی و مناظر خیره کننده در سطح شهر به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد.

اسکاتلند: دانشگاه سنت اندروز ، 1410-1413

قدیمی ترین دانشگاه اسکاتلند بین سالهای 1410 تا 1413 یعنی نیم قرن پس از جنگ استقلال دوم اسکاتلند تاسیس شد. در ابتدا ، دروس تدریس شده حول الهیات و فلسفه می چرخیدند. امروزه دانشگاه سنت اندروزه برنامه های تحصیلی را در طیف گسترده ای از رشته های دانشگاهی ارائه می دهد.

اتریش: دانشگاه وین ، 1365

دانشگاه وین, بیش از یک رکورد ثبت کرده است: نه تنها قدیمی ترین دانشگاه در کشورهای آلمانی زبان است. با بیش از 90،000 دانش آموز ، همچنین بزرگترین دانشجو با ثبت نام است. و در بیشتر رتبه بندی ها ، دانشگاه وین معمولاً بهترین امتیاز را در داخل اتریش کسب می کند .

سوئد: دانشگاه اوپسالا ، 1477

چند قرن طول کشید تا طراحان مد مدیترانه ای مفهوم دانشگاه ها را به عنوان مراکز آموزش عالی به شمال دور صادر کردند. در شمال اروپا, سوئد با تأسیس دانشگاه اوپسالا برای اولین بار در سال 1477 انجام شد. این دانشگاه در شهر اوپسالا ، یک شهر کوچک در شمال استکهلم ، معمولاً شهری است که بیشتر تجسم زندگی دانشجویی در سوئد است.

دانمارک: دانشگاه کپنهاگ ، 1479

دانشگاه کپنهاگ دانمارک قدیمی ترین دانشگاه در این کشور است. از فارغ التحصیلان برجسته می توان به سورن کی یرگگارد فیلسوف و نیلز بور ، برنده نوبل فیزیک اشاره کرد. این موسسه همچنان یکی از معتبرترین دانشگاه های دانمارک است و همچنین بزرگترین دانشگاه است.

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

Rate this post