17 نوامبر: روز جهانی دانشجویان

برای تقریباً 80 سال ، 17 نوامبر روز جهانی دانشجو را جشن گرفته است. پیشینه تاریخی آن غم انگیزتر از آن است که تصور کنید.

برای درک بهتر زمینه آنچه منجر به روز جهانی دانشجو شده است ، نگاهی به تاریخ اروپا قبل از جنگ جهانی دوم مهم است. در سال 1933 ، آدولف هیتلر در آلمان به قدرت رسید. طی سالهای بعد ، این کشور ادعاهای تهاجمی فزاینده ای نسبت به سرزمینهای خارج از مرزهای خود ابراز داشت ، اما آنها فکر می کردند که آنها متعلق به رایش آلمان هستند. در سال 1938 ، هیتلر اتریش ، کشور خود را ضمیمه کرد. اندکی بعد ، چکسلواکی مجبور شد بخشهایی از خاک خود را تسلیم کند ، و کنترل رایش سوم بر مناطق چک را تحت کنترل خود درآورد ، و اسلواکی مجبور به تجزیه شد و به عنوان “یک کشور ماهواره ای” رفتار کرد. همه اینها قبل از آغاز جنگ رایش سوم علیه لهستان در سپتامبر 1939 اتفاق افتاد ، که با تسلیم لهستان در اوایل اکتبر 1939 پایان یافت.

قیام های دانشجویی در پراگ ، 1939

با توجه به این زمینه ، در 28 اکتبر 1939 ، دانشجویان دانشگاه چارلز در پراگ تظاهرات بزرگداشت بیست و یکمین سالگرد استقلال جمهوری چکسلواکی را برگزار کردند. این تظاهرات توسط نیروهای اشغالگر نازی به طرز وحشیانه ای سرکوب شد. 15 دانشجو به شدت زخمی شدند و یکی از آنها بعد از دو هفته بر اثر اصابت گلوله از دنیا رفت.

برای یک روز قبل از تشییع جنازه او ، 15 نوامبر 1939 ، دانشجویان هم سوگ و ماتم غمگین خواستار اجازه تشییع جنازه از طریق شهر داخلی پراگ شدند ، که – به طرز شگفت انگیزی – توسط دولت حمایتی اعطا شد. این موکب هزاران دانشجو را به خود جلب کرد و بیشتر به تظاهراتی علیه نیروهای نازی تبدیل شد. واکنش آنها ، یک بار دیگر ، شدید و وحشیانه بود. مورخان گمان می كنند كه دولت حامی حفاظت از كشور تصمیم گرفت اجازه این موكب را بدهد زیرا آنها منتظر نتیجه خشونت آمیز بودند و می خواستند از این امر به عنوان تظاهر برای بستن همه دانشگاه های چك استفاده كنند ، در نتیجه فعالان دانشگاهی یاغی را تضعیف می كنند.

آنها نه تنها دانشگاهها را تعطیل کردند ، بلکه بیش از 1200 دانشجو را دستگیر و به اردوگاه کار اجباری ساکسنهاوزن تبعید کردند. در 17 نوامبر 1939 ، نه نفر از معترضین – هشت دانشجو و یک استاد – بدون محاکمه اعدام شدند. از بین 1200 دانش آموز اخراج شده ، حداقل 20 نفر از حبس خود دوام نیاوردند. دانشگاهها تا پایان جنگ به استثنای دانشگاه آلمان در پراگ بسته بودند. دو تظاهرات در اکتبر و نوامبر 1939 تنها قیامهای بزرگتر چکسلواکی علیه نیروهای نازی بود.

در سال 1941 ، دو سال پس از وقایع ، شورای بین المللی دانشجویان با حضور تعدادی دانشجوی پناهنده در لندن ، انگلستان برگزار شد. در این شورا ، تصمیم گرفته شد برای بزرگداشت این مناسبت ، روز جهانی دانشجویان در 17 نوامبر ، تاریخ اعدام ها ، معرفی شود. در سالهای بعدی پس از جنگ جهانی دوم ، این سنت توسط اتحادیه بین المللی دانشجویان و طیف وسیعی از سازمانها رعایت شده است.

انقلاب مخملی ، 1989

جمهوری چک و اسلواکی ممکن است امروز تنها کشورهایی باشند که روز جهانی دانشجو رسماً به عنوان یک تعطیل رسمی برگزار می شود ، حتی اگر غیرمستقیم باشد: در 17 نوامبر 1989 ، تظاهرات و اعتراضات مربوط به روز جهانی دانش آموز باعث ایجاد زنجیره ای از حوادث شد که در نهایت منجر به در طی چند هفته اصلاح چکسلواکی سوسیالیست وقت به یک سیستم دموکراتیک. این انقلاب به دلیل انتقال قدرت نسبتاً مسالمت آمیز و بدون خشونت “مخمل” نامیده شد.

امروز روز جهانی دانشجویان

امروز ، جمهوری چک و اسلواکی 17 نوامبر را “روز مبارزه برای آزادی و دموکراسی” ، تعطیل رسمی می دانند.

با این حال ، این روز در کشورهای دیگر نیز دارای اهمیت است. با تاریخ نسبتاً ناراحت کننده خود ، 17 نوامبر امروز بیشتر روزی برای بزرگداشت و وسیله ای برای فعالیت دانشجویی است. در این زمینه ، برجسته ترین سازمان ، سازمان تنظیم اتحادیه های دانشجویی مدارس اروپا است. آنها هر ساله از طریق فعالیت های مختلف ، همیشه با هدف بهبود آموزش عالی برای دانشجویان و جامعه در مقیاس وسیع ، آگاهی از حقوق و نیازهای دانشجویان را افزایش می دهند.

موسسه سفیران دانش روز بین المللی دانشجو را به شما تبریک میگوید. شما می توانید برای دریافت مشاوره تحصیل در ایتالیا با کارشناسان خبره مجموعه تماس حاصل فرمایید.

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

Rate this post