دانشجویان متقاضی تحصیل در اروپا و تحصیل در ایتالیا می بایست هنگام مراجعه به سفارت برای اخذ پذیرش علاوه بر مدارک تحصیلی و نامه پذیرش خود ، مدرک زبان انگلیسی ( برای دانشجویانی که متقاضی تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی هستند)  و مدرک زبان ایتالیایی (برای دانشجویانی که متقاضی تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی هستند ) را نیز باید همراه خود به سفارت ببرند .

همه چیز در مورد مدارک زبان مورد تایید سفارت ایتالیا

داشتن مدرک زبان برای اخذ ویزای تحصیلی از سفارت ایتالیا در تهران الزامیست و بدون ندرک زبان به هیچ وجه ویزای تحصیلی ایتالیا صادر نخواهد شد .
متقاضیان تحصیل در ایتالیا که می خواهند به زبان انگلیسی تحصیل کنند می توانند مدارک زبان زیر را برای ارائه به سفارت ایتالیا برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا ارائه دهند . لازم به ذکر است نمرات درج شده حداقل نمره می باشد :

تافل (TOEFL) : 78                        اف سی ای (FCE) : 169

ایلتس (IELTS) : 6                          تولیمو (TOLIMO)  : 600

دانشجویانی که متقاضی تحصیل در ایتالیا هستند نیز می بایست یکی از مدارک زبان ایتالیایی زیر را به سفارت ارائه دهند . لازم به ذکر است حداقل سطح این مدارک B2  می باشد .

 1. CELI
 2. CILS
 3. ROMA TRE ( IT)
 4. (PLIDA) DANTE ALIGHIERI

CELI.1

گواهی دانش زبان ایتالیایی یا CELI که توسط دانشگاه پروجا کشور ایتالیا ارائه می شود ،  یک گواهینامه بین المللی شناخته شده زبان ایتالیایی است برای سنجیدن آشنایی به زبان ایتالیایی افراد . این گواهی  به عنوان یک مدرک رسمی توسط وزارت آموزش و تحقیقات ایتالیا و وزارت امور خارجه ایتالیا و سفارت ایتالیا در تهران پذیرفته شده است . مدرک چلی نشان دهنده یكی از امتحانات زبان ایتالیایی است و اغلب از متقاضیان مهاجرت، كار و تحصیل گرفته می شود.

تاریخچه

آزمون چلی (CELI) ابتدا در سال 1987 معرفی شد، گواهینامه چلی برای ارائه کیفیت بالا در آزمونهای زبان ایتالیایی طراحی شده است و  دانشگاه پروجا  مسئول ایجاد، توزیع، ارزیابی و نمره دهی آن  است .

سطوح آزمون

CELI1 : مرحله اول آزمون حاوی مهارت های کلی است . نتیجه قبولی یا رد شدن در امتحان یکبار و آن هم پس از پایان امتحان اعلام می شود .

CELI2 : مرحله دوم دارای مراحل سخت تری نسبت به مرحله اول است . هر سطح از مولفه ها 25 درصد از کل نمره ها است . نمرات A , B ,C  نمره قبولی و نمره D,E  نمره مردودی هستند .

CELI 3  : در سطح سوم سختی آزمون افزایش می یابد . در این بخش مولفه ها درصد برابری ندارند ، مهارت صحبت کردن 30 درصد ، مهارت نوشتن 20 درصد ، و مابقی امیتازات نیز بین مهارت های خواندن و شنیدن (LISTENING) تقسیم می شوند . این بخش نیز از نمره A تا E نمره بندی می شوند .

سطح چلی3 معادل سطح B2 است که حداقل نمره مورد قبول سفارت ایتالیا در ایران است .

آزمون و نتایج

. امتحان چلی در سه جلسه سالانه (بهار، تابستان و پاییز) در ایتالیا در دانشگاه دانشگاه پروجا  برای متقاضیان خارجی ، در ادارات متعدد مجاز و همچنین در خارج از کشور در موسسات فرهنگی ایتالیا برگزار می شود.

متقاضیانی که مایل به کسب مدرک چلی می باشند، باید حداقل دو ماه قبل از امتحان، ثبت نام و پرداخت هزینه را انجام دهند. هنگامی که یک متقاضی برای امتحان ثبت نام  می کند و آزمون را می دهد ، بر اساس دستورالعمل اتحادیه اروپا توسط دانشگاه پروجا ارزیابی می شود و به طور متوسط سه ماه پس از آزمون ، مدرک رسمی را کسب می کند. امتحانات سالانه چندین بار در سراسر جهان برگزار می شود.بسیاری از سازمانها در سرتاسر جهان دوره های آمادگی و مطالعات برای امتحانات را ارائه می دهند تا متقاضیان امتحان هستند بتوانند با آنچه مورد نیاز است آشنا شوند. وزارت علوم و تحقیقات ایتالیا مدرک چلی(CELI)   را به عنوان یک گواهی نامه زبان ایتالیایی معتبر برای ثبت نام در هر دانشگاه ایتالیایی در سهمیه دانش آموزان خارجی تایید می کند.

Cils.2 :

گواهینامه چیلز توسط که توسط دانشگاه سیه نا صادر می شود  یک گواهینامه صلاحیت زبان ایتالیایی برای دانشجویان خارجی است . صدور گواهینامه چیلز اولین گواهینامه زبان ایتالیایی است که شش سطح مهارت های ارتباط زبان شناسی را از چارچوب مرجع مشترک اروپایی اعمال کرده و برای افراد  خارجی در ایتالیا ارائه شده است .

سطوح آزمون CILS

CILS 1  اولین سطح(B1)  این سطح پایین ترین سطح آزمون چیلز است .

CILS 2 سطح دوم (B2) یک آزمون چهار ساعته با  درجه سختی بیشتری نسبت به مرحله قبلی است. این سطح به عنوان شناخت توانایی متقاضی برای صحبت مداوم به ایتالیایی در نظر گرفته می شود و سطح آن می تواند برای ورود به یک دانشگاه ایتالیایی کافی باشد .

CILS 3 سطح سوم (C1) این سطح مجددا از سطح قبلی سخت تر است و نشانگر صلاحیت بالایی در صحبت کردن به زبان ایتالیایی است. متقاضی باید یک آزمون 5 ساعته را برای دریافت این سطح انجام دهد.

CILS 4 سطح چهارم (C2) بالاترین سطح مهارت چیلز است. پس از اتمام موفقیت آمیز معاینه پنج و نیم ساعته این سطح ، متقاضی تقریبا می تواند زبان ایتالیایی را روان و بدون مشکل صحبت کند.

Roma tre it .3

مرکز زبان شناسی دانشگاه در سال 1994 در دانشگاه روما تره تاسیس شد.

این دانشگاه خدماتی را در زمینه آموزش زبان ارائه می دهد و به نیازهای روز افزون و جدید دانشگاه پاسخ می دهد.

گواهینامه IT گواهی صلاحیت عمومی در زبان خارجی ایتالیایی است که توسط دانشگاه روما تره ( دانشگاه سوم رم )  ارائه شده است. این گواهینامه توسط وزارت امور خارجه ایتالیا و سفارت ایتالیا در تهران به رسمیت شناخته شده است و تمامی مراحل آن توسط دانشگاه روماتره انجام می شود .

امتحان IT به شش سطح تقسیم می شود که مطابق با سطوح پیشنهاد شده توسط چارچوب مرجع مشترک اروپا می باشد:

A1 , A2 , B1 , B2 , C1 , C2

 • سطح A2 آزمون IT برای خارجیانی است که برای اقامت درخواست داده اند.
 • سطح B2 برای دانشجویانی است که متقاضی تحصیل در ایتالیا هستند .
 • سطح B2 این دانشگاه برای سفارت ایتالیا در تهران جهت صدور ویزای تحصیلی ایتالیا کافیست.
 • معلمان غیر ایتالیایی و خارجی در کشور ایتالیا باید در سطح C2 باشند

امتحانات چندین بار در سال در دانشگاه روما تره در مرکز زبانشناسی دانشگاه و دیگر موسسات وابسته، ور  در خارج از کشور در موسسات فرهنگی ایتالیا و سایر موسسات وابسته به آن نیز برگزار می شود.

PLIDA .4

Dante Alighieri

گواهی PLIDA (Progetto Lingua Italiana Dante Alighieri) به معنای پروژه زبان ایتالیایی دانته آلیگیری می باشد  . انجمن دانته آلیگیری نهاد برگزاری آزمون PLIDA  با تایید از دانشگاه ساپینزای رم است. این آزمون بر اساس اصول ارتباطی، بر اساس وظایف زندگی واقعی طراحی شده است تا توانایی در چهار حوزه را بررسی کند: گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن.

این گواهینامه میزان تسلط بر زبان ایتالیایی را به عنوان یک زبان خارجی برای افراد متقاضی ورود به ایتالیا گواهی می کند و توسط انجمن دانته آلیگیری صادر می شود. PLIDA به طور رسمی به عنوان گواهی صلاحیت در زبان ایتالیایی توسط وزارت امور خارجه به رسمیت شناخته شده است و می تواند برای ثبت نام دانشگاه ها یا برای دریافت اجازه اقامت طولانی مدت مورد استفاده قرار گیرد. . این گواهی فقط پس از گذراندن آزمون زبان استاندارد به دست می آید. شعبه رم دانته آلیگیری انجمن مرکز رسمی بررسی برای صدور گواهینامه PLIDA  است

گواهی PLIDA به طور رسمی توسط وزارت امور خارجه، وزارت کار و رفاه و وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه و تحقیقات ایتالیا به رسمیت شناخته شده است. همچنین این گواهی نامه توسط سفارت ایتالیا در تهران برای صدور ویزای تحصیلی ایتالیا مورد قبول قرار می گیرد .

تست PLIDA را تنها کسانی می توانند انجام دهند که زبان مادری شان ایتالیایی نباشد. تمام داوطلبان می توانند آزمون را در هر سطحی که بخواهند انجام دهند ، و پیش از آن لازم نیست که آزمون ها را در سطح پایین تر گذرانده باشند .

آزمون در شش سطح A1 تا C2 وجود دارد که با توجه به سطوح چارچوب مشترک اروپا تعیین می شود :

A1: پایین ترین سطح این گواهینامه . توانایی استفاده از عبارات روزمره پرسش و پاسخ در مورد جزئیات و …

A2: توانایی برقراری ارتباط در وظایف ساده و معمولی که نیازمند تبادل ساده و مستقیم اطلاعات در زمینه های روزمره است، مانند توصیف شخصی و خانوادگی، خرید، جغرافیای محلی و اشتغال.

: توانایی درک متون نوشته شده و سخن گفتن در موضوعات آشنا. در این سطح، فرد قادر به تاثیر کلام در یک گفتگو برای ابراز نظرات و دادن توضیحات ساده است.

B2 : شایستگی در زبان که در یک زمینه سنتی (برای ثبت نام در مدرسه یا دانشگاه ها) ضروری است، برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها نیز حداقل این سطح مورد نیاز است . این سطح همچنین برای برای فعالیت هایی که شامل تعامل با عموم مردم و روابط کاری می باشد مورد قبول است. در این سطح، می تواند با یک فرد ایتالیایی روان و بدون مشکل صحبت کند.

C1 : فرد در این سطح تسلط خوبی به زبان ایتالیایی دارد و قادر خواهد بود در تمامی محیط ها ی کاری (حرفه ای، تجاری، صنعتی و اداری) بدون مشکل با دیگران ارتباط بگیرد. همچینین فرد می تواند طیف وسیعی از متون و کلمات را درک کرده و معانی مختلف را از بین نوشته ها درک نماید .

C2 : این سطح عالی ترین سطح تست PLIDA می باشد . در این مرحله فرد در تمامی 4 مهارت آزمون به نهایت توانمندی رسیده است .

نمایندگی های معتبر برای آزمون چلی و چیلز :

 1. مدرسه ایتالیایی پیترو دلا واله Pietro della valle  :

مدرسه ایتالیایی پیترو دلا واله که در کنسولگری ایتالیا در تهران قرار داد یکی از مراکز معتبر برای برگزاری آزمون چلی و چیلز می باشد.

آدرس و وبسایت مدرسه ایتالیایی پیترو دلا واله در  تهران :

وبسایت مدرسه ایتالیایی پیترو دلا واله :  www.scuolaitalianatehran.com

آدرس مدرسه ایتالیایی پیترو دلا واله : کنسولگری ایتالیا در تهران ، خیابان جردن خیابان فرزان شرقی پلاک 15

شماره تماس مدرسه ایتالیایی پیترو دلا واله : 88190160

ایمیل بخش دانشجویی مدرسه ایتالیایی پیترو دلا واله:  study.tehran@esteri.it

 1. موسسه سخن سرایان اصفهان :

موسسه آموزش زبان سخن سرایان اصفهان با مدیریت آقای مهرداد خدایار نیز دیگر یکی دیگر از موسسات معتبر و مورد قبول سفارت ایتالیا در تهران است که آزمون چلی ( آزمون گواهینامه زبان دانشگاه پروجا ) را برگزار می کند و مدرک صادره از آن مورد تایید سفارت و دانشگاه های ایتالیا برای صدور ویزای تحصیلی ایتالیا و پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ایتالیا می باشد .

آدرس موسسه سخن سرایان اصفهان :

استان اصفهان ، خیابان توحید میانی ، نزدیک به چهارراه پلیس ،  نبش کوچه شهید امیری ، روبروی آزمایشگاه دی ،پلاک ۱۴۷

شماره های تماس موسسه سخن سرایان اصفهان :

09132100048

36251197-031

36285448-031

وبسایت موسسه سخن سرایان اصفهان :

www.sokhansarayan.com

 1. مجتمع فنی تهران :

سومین مرکز معتبر و مورد قبول سفارت ایتالیا در تهران برای آزمون های چلی موسسه مجتمع فنی تهران واحد قیطریه می باشد . این موسسه نمایندگی رسمی دانشگاه پروجا ایتالیا برای برگزاری آزمون چلی در ایران می باشد. این موسسه همچنین اقدام به برگزاری آزمون های آزمایشی چلی (celi) و کلاس های آشنایی با آزمون و رفع اشکال می نماید .

آدرس مجتمع فنی تهران ، نمایندگی قیطریه :

خیابان شریعتی ، خیابان کلاهدوز ، نرسیده به نقاطع کاوه ، کوچه اخلاقی غربی ، پلاک 27

شماره تماس :

22768980-021

22689300-021

وبسایت مجتمع فنی تهران واحد قیطریه :

www.mftght.com

همچنین بخوانید:

دانشگاه پارما

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

4/5 - (3 امتیاز)