تحصیل رشته مهندسی انرژی در ایتالیا

مهندسین انرژی در چرخه انرژی از جمله استخراج، تولید، تبدیل، توزیع و انتقال انرژی در حال فعالیت هستند. این افراد درصدد تولید انرژی به وسیله منابع طبیعی همچون استخراج نفت و گاز و همینطور از انرژی های پایدار و مایع تجدید پذیر از جمله سوخت های برق، آبی، زیستی، خورشیدی و بادی خواهند بود.

انرژی در شرایط امروزی بسیار حائز اهمیت است به گونه ای که جهان بدون آن چرخه درستی ندارد. مهندسین انرژی درصدد یافتن انرژی جدید و تبدیل این انرژی ها به محصولی ملموس می باشند.

رشته مهندسی انرژی در ایتالیا یکی از رشته هایی است که به صورت تخصصی تدریس می شود. ما در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم چگونه در ایتالیا تحصیل کنید و کارشناسی ارشد مهندسی انرژی شوید بنابراین تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

شرایط و نحوه پذیرش مهندسی انرژی در ایتالیا

در کشور ایتالیا رشته مهندسی معمولا به زبان ایتالیایی برگزار می شود. با توجه به بالا بودن تعداد متقاضیان دانشگاه های ایتالیا در دانشگاه پلی تکنیک تورین این رشته به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی برگزار می گردد. دوره های اول تحصیلی این رشته در دانشگاه تورین به زبان انگلیسی و دوره های دوم و سوم به زبان ایتالیایی برگزار می شود. بنابراین دانشجویان می توانند در طول مدت دوره های اول در کلاس های زبان ایتالیایی شرکت کرده و مهارت زبانی خود را افزایش دهند. نحوه پذیرش در دانشگاه تورین بدین صورت است که متقاضیان توسط آزمون TIL مورد بررسی قرار گرفته و پذیرش دانشجویان از طریق این آزمون تعیین می گردد.

آزمون TIL چیست؟

آزمون TIL آزمونی است که هر ساله در دانشگاه تورین جهت پذیرش دانشجویان در مقطع لیسانس و به زبان ایتالیایی برگزار می شود. این آزمون تنها مختص دانشگاه تورین بوده و شامل دانشگاه های دیگر نمی شود. این آزمون ها توسط نظرسنجی های پیشرفته مورد بررسی قرار گرفته و دانشجویان برگزیده از طریق آن پذیرش می شوند.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد مهندسی انرژی در ایتالیا

با توجه به این که تورین دانشگاهی دولتی است، هزینه تحصیل در آن بسیار پایین می باشد. البته در صورتی که قصد تحصیل این رشته را در دانشگاه های خصوصی دارید باید هزینه بیشتری پرداخت کنید. هزینه های دریافتی در دانشگاه تورین بابت خدماتی همچون بیمه دانشجویی، کارگاه های مجهز و … می باشد. دانشجویان در ابتدای شروع هر ترم تحصیلی باید مبلغ تعیین شده را به حساب دانشگاه واریز کنند.

بیمه دانشجویی در ایتالیا

بیمه های درمانی برای دانشجویان ایتالیایی الزامی بوده و افزادی که دارای بیمه درمانی هستند می توانند ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنند. البته باید بدانید که بیمه های درمانی دانشگاه های ایتالیایی هر کدام پوشش های مختلفی را شامل می شود و افراد برای این بیمه ها باید هزینه های جداگانه ای را پرداخت نمایند. بیمه های درمانی دانشجویی بر روی شهریه افزوده شده و باید به حساب دانشگاه واریز شود. این بیمه ها سقف مشخصی داشته و تنها بیماری های سطحی را پوشش می دهد. دانشجویان برای این که هزینه های درمانی بیشتری را تحت پوشش داشته باشند باید مبلغ آن را به صورت جداگانه و آزاد پرداخت نمایند.

ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی کشور ایتالیا مجوزی است که به دانشجویان امکان زندگی در کشور ایتالیا و برخورداری از تمامی حقوق شهروندی این کشور را می دهد. دانشجویانی که در دانشگاه های ایتالیا پذیرفته شده اند می توانند باید به سفارت این کشور مراجعه کرده و فرم درخواست ویزای تحصیلی را پر کنند. این فرم باید به صورت دقیق پر شده و تمامی اطلاعات مندرج در آن حقیقی باشد زیرا در صورتی که یکی از این اطلاعات نادرست باشد درخواست شما رد می شود. این ویزای تحصیلی از سه ماه پیش از شروع سال تحصیلی اعتبار داشته و شش ماه پس از فارغ التحصیلی اعتبار آن به پایان می رسد. برای دریافت ویزای تحصیلی ابتدا دانشجویان باید تمکن مالی خود را به اثبات رسانده و سپس انگیزه نامه ای قوی را به سفارت ارائه کنند.

تمکن مالی

تمکن مالی یکی از اصلی ترین مدارکی است که سفارت ایتالیا در هنگام تایید مدارک ویزای تحصیلی از شما درخواست می کند. تمکن مالی در واقع سند و مدارکی است که ثابت می کند شما می توانید هزینه های تحصیل و زندگی در کشور ایتالیا را به تنهایی پرداخت کنید. تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی طی دو مرحله صورت می گیرد یکی مرحله اول که شما باید مبلغ مشخصی را در حساب بانکی خود داشته باشید و مرحله دوم این که ثابت کنید که می توانید ماهیانه مبلغی درآمدزایی کرده و تعهد کنید که تمامی هزینه های تحصیل در این کشور را می توانید پرداخت نمایید.

انگیزه نامه

از دیگر مدارکی برای دریافت ویزای تحصیلی مورد نیاز است، انگیزه نامه می باشد. انگیزه نامه یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا محسوب می شود و در صورتی که شما دلیل خوبی برای تحصیل در ایتالیا داشته باشید ولی نتوانید به خوبی سفارت را توجیه کنید، درخواست ویزای شما رد و یا به قولی ریجکت می شود. متقاضی در انگیزه نامه می بایست به چهار سوال پاسخ اصولی و صحیح دهید. اولی این که چرا ایتالیا را برای تحصیل انتخاب کرده است؟ دوم این که هدف از انتخاب رشته مهندسی انرژی چیست؟ سوم این که دلیل انتخاب دانشگاه مورد نظر چیست؟ و سوال آخر این که باید برنامه خود را برای پس از دوره تحصیلی در این رشته بیان کند. پاسخ های ارائه شده برای این چهار سوال، تایید و یا عدم تایید ویزای شما را مشخص خواهد کرد به همین دلیل باید به صورت صحیح و کاملا توجیه کننده به آن ها پاسخ دهید.

شرایط سنی تحصیل در رشته مهندسی انرژی ایتالیا

دولت ایتالیا اهمیت زیادی برای تحصیل قائل است به همین دلیل هیچ ممنوعیت سنی را برای تحصیل تعیین نکرده و افراد در هر سنی می توانند در دانشگاه های مختلف این کشور به تحصیل بپردازند. البته افرادی که گپ تحصیلی آن ها یعنی همان فاصله تحصیل بین آخرین مدرک اخذ شده تا سال درخواست کمتر باشد، راحت تر می توانند ویزای تحصیلی دریافت کنند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل رشته مهندسی انرژی در ایتالیا

برای تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی ایتالیا دانشجویان نیاز به ارائه مدرک خاصی دارند. از جمله این مدارک به شرح ذیل می باشد:

 • مدارک هویتی شامل شناسنامه، کارت ملی، پاسپورت و …
 • عکس پرسنلی پشت نویسی شده
 • انگیزه نامه
 • رزومه تحصیلی
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات

بورسیه تحصیلی ایتالیا

دانشجویانی که در دانشگاه های دولتی ایتالیا تحصیل می کنند با ارائه نمرات بالای خود می توانند بورسیه تحصیلی دریافت کنند. این بورسیه های تحصیلی هر ساله به تعداد مشخصی از دانشجویان بین المللی تعلق می گیرد و افرادی که نمرات بالاتری دریافت کنند شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی خواهند داشت. این بورسیه های تحصیلی دارای سقف خاصی است و هر فرد با توجه به نمرات خود می توانند از تخفیفاتی در زمینه تحصیلی بهره مند شوند. همچنین برای دانشجویان نخبه و ممتاز نیز امکان تحصیل رایگان وجود دارد.

زندگی دانشجویی در ایتالیا

بر اساس نظرسنجی های صورت گرفته، کیفیت زندگی دانشجویی در کشور ایتالیا در سطح بالایی قرار دارد. دانشجویان این کشور با استقبال گرم شهروندان ایتالیایی مواجه هستند و از این رو احساس غربت کمتری می کنند. همچنین این کشور دارای جاذبه های گردشگری بسیاری بوده و دانشجویان در حین تحصیل می توانند از این مکان ها نیز دیدن کنند. هزینه زندگی در کشور ایتالیا به دلیل وجود خوابگاه های دانشجویی به نسبت پایین تر بوده و افراد با شرایط بهتری می توانند در این کشور زندگی کنند.

خوابگاه های دانشجویی ایتالیا

دانشگاه ایتالیا برای دانشجویان بین المللی خوابگاه هایی را در نظر گرفته تا این افراد مشکلی در اسکان نداشته باشند. این خوابگاه ها تالارهایی در داخل دانشگاه هستند که با معماری جدید و روز دنیا ساخته شده اند و تمامی امکانات رفاهی از جمله لوازم زندگی، سلف های غذاخوری، کتابخانه، سالن مطالعه و … نیز برای آن در نظر گرفته شده است. دانشجویان با بودجه کمتری می توانند در خوابگاه ها اقامت کنند و از امکانات آن بهره مند شوند.

کار حین تحصیل در ایتالیا

از دیگر شرایطی که کشور ایتالیا برای دانشجویان بین المللی خود فراهم کرده، امکان کار ضمن تحصیل می باشد. دانشجویانی که در حال تحصیل در ایتالیا هستند می توانند به صورت پاره وقت مشغول به کار شده و بخشی از هزینه های زندگی در این کشور را تامین کنند.

با توجه به نرخ بیکاری در کشور ایتالیا پیدا کردن کار در این کشور کار چندان آسانی نیست و دانشجویان باید در زبان ایتالیایی مهارت داشته باشند تا امتیاز استخدام آن ها افزایش یابد. کار ضمن تحصیل نه تنها رزومه ای قوی برای دانشجویان ایجاد می کند، بلکه بخشی از هزینه های زندگی در این کشور را نیز تامین خواهد کرد.

مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در رشته مهندسی انرژی در ایتالیا

 • کیفیت آموزشی بالا
 • امکان اسکان در خوابگاه های دانشجویی
 • مدرک تحصیلی بسیار معتبر
 • تحصیل با هزینه پایین
 • وجود اساتید مجرب و متخصص
 • امکان دریافت بورسیه های تحصیلی
 • امکان کار ضمن تحصیل

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

Rate this post