شرایط و هزینه زندگی در میلان ایتالیا

یکی از مورد هایی که کم‌تر افرادی به آن توجه می‌کنند، آشنایی با شرایطِ شهر و کشوری است که برای مهاجرت انتخاب می کنند. دانشجویان و افرادی که قصد رفتن به میلان را دارند باید هم از هزینه‌های مربوطه اطلاع داشته باشند و هم با شرایط و عادات رفتاری مردم ایتالیا و کشور مورد نظر آشنا شوند.

سکونت در هتل و اسکان های موقت

تا زمانی که جایی برای محل سکونت خود بیابید و قطعی کنید میبایست در هتل و یا اسکان های موقت اقامت داشته باشید . به ازای هر روزی که هستید برای اتاق تک نفره 30 تا80 یورو و در اسکان های موقت یا همان پانسیون ها از شبی20 یورو به بالا هزینه خواهد شد.

اجاره خانه دانشجویی در میلان

به طور کلی در مورد انتخاب خوابگاه یا اپارتمان شخصی باید به این موضوع توجه داشت که به دانشگاه نزدیک باشد،نوع مکان (اپارتمانی یا ویلایی)باشد،تعداد افراد که در انجا ساکن باشند،جنسیت هم خانه و هزینه خوابگاه یا اپارتمان شخصی

در حقیقت میلان شهر ارزانی نیست اما فرصت‌های تاپی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. همچنین دانشگاه‌های بسیاری خانه‌های دانشجویی زیادی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند که معمولا اجاره بهای این خوابگاه ها به صورت ماهانه حدود 250تا300 یورو می باشد.

دانشجویانی که بورسیه باشند،برای اتاق تک نفره حدود 150تا250 یورو و اتاق دو نفره حدود 75تا150 یورو باید پرداخت کنند.

و اما دانشجویانی که بورسیه نباشند،برای اتاق تک نفره 300تا450 یورو و برای اتاق دو نفره برای هر شخص 200تا350 یورو باید پرداخت کنند.

خوابگاه های خصوصی هم به نسبت خوابگاه های دولتی گران ترند و هزینه اتاق تک نفره 350تا500 یور و اتاق دونفره 250تا350 یورو میباشد.

همچنین بخوانید: دانشگاه میلان

 اجاره ماهیانه در میلان

دانشجویانی که اپارتمان خصوصی میخواهند میتوانند به راحتی در اژانس های املاک جست و جو کنند و اپارتمان مد نظر خود را بیابند،همچنین موسسسه های اموزش عالی و دانشگاه ها برای کمک به دانشجویان بین المللی کشور ایتالیا دفتر های خدماتی خوابگاهی دارند که برای پیدا کردن محلی امن و مطمئن گزینه خوبیست.این دفتر ها اپارتمان هایی برای دانشجویان بین المللی دارند که هزینه اجاره ان چیزی بین250تا700 یورو در ماه است.

همچنین اپارتمان های شخصی نیز هست کسانی که وضع مالی خوبی دارند میتوانند برای خود اپارتمان کرایه کنند و اجاره این اپارتمان ها 300تا1000 یورو در ماه است.

یکی از موضوعاتی که باید در خصوص هزینه اجاره در نظر گرفت، هزینه مربوط به قبض ها و اینترنت است. هزینه قبض آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی در میلان بسته به نوع آپارتمان مربوطه متفاوت است. برای مثال این هزینه برای یک آپارتمان ۸۲ متری برابر ۹۴/۱۶۶ یورو در ماه است. همچنین دانشجویان برای اینترنت (۶۰ Mbps یا بیشتر) باید هزینه‌ای حدود ۲۹ یورو در نظر بگیرید.

هزینه خرید خانه

برخی از گرانترین شهرهای کشورایتالیا  برای خرید ملک ، شهرهای رم، ونیز و میلان  است.
هنگام تخمین هزینه خرید خانه در ایتالیا به جز قیمت خرید املاک در ایتالیا، پنج هزینه وجود دارد، که باید در نظر گرفته شود:

 • سه درصد قیمت خرید توافقی، هزینه آژانس املاک است که حداقل هزینه 2800 یورو می­باشد.
 • 1 تا 2 درصد صرف هزینه نقشه برداری و سایر هزینه ها و مخارج مربوطه خواهد شد.
 • هزینه دفتر اسناد رسمی، میزانی است که توسط دولت تعیین شده است.
 • مالیات بر ارزش افزوده یا VATو مالیات فروش در آژانس، که IVA نامیده می­شود و همچنین مالیات خدمات نقشه برداری و دفتر اسناد رسمی، از هزینه های مالیاتی است که باید پرداخت گردد.
 • مالیات پرداختی به دولت که دارای درصد متفاوتی از ارزش مالی خانه و ارزش زمین و املاک در ایتالیا است.

خوب است بدانید:

قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر : 7،438.60 یورو

قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان خارج از مرکز : 3،063.14 یورو

هزینه زندگی در میلان

هزینه های زندگی در هر شهر و کشوری  به طور قطع وابسته به سبک زندگی هر فرد است. از این رو متقاضیان تحصیل در ایتالیا باید به این نکته توجه داشته باشند که هزینه های تحصیل و زندگی در شهر های بزرگ ایتالیا از جمله رم و میلان نسبت به سایر شهر ها از هزینه های بالاتری برخوردارند. هزینه زندگی دانشجویی در این شهرها ماهیانه حدود ۸۵۰ تا ۱۴۵۰ یورو است. که برای کسب اطلاعات بیشتر باید با جزئیات این هزینه‌ها آشنا شد

هزینه خوراک در میلان

هزینه غذا (در رستوران) و خوار و بار (سوپرمارکت) در میلان:

هزینه غذا در رستوران ارزان: ۱۵ یورو

 • شیر (۱ لیتر): ۲۰/۱ یورو
 • نان سفید (۵۰۰ گرم): ۹۵/۱ یورو
 • برنج سفید (۱ کیلوگرم): ۲۵/۲ یورو
 • تخم‌مرغ (۱۲ عدد): ۹۰/۲ یورو
 • پنیر محلی (۱ کیلوگرم): ۶۰/۱۳ یورو
 • گوشت گاو (۱ کیلوگرم): ۰۶/۱۸ یورو
 • سینه مرغ بدون پوست و بدون استخوان (۱ کیلوگرم): ۱۰/۹ یورو

یکی از اساسی ترین موضوعی که تا حدود زیادی به دانشجویان کمک می‌کند راهی برای کاهش هزینه خوراک است. یکی از راهکارهای بسیار مؤثر این است که به جای رفتن به رستوران از غذاهای ارزان موجود در سلف دانشگاه استفاده کرد و یا با پیدا کردن اماکن شلوغی که غذاهای خیابانی سرو می‌کند و یا با خرید یک ساندویج و یا یک تکه پیتزا هزینه کم‌تری را برای خوراک کنار گذاشت. این در حالی است که با رفتن به رستوران باید هزینه‌ای تقریباً دو برابر صرف کرد.

همچنین بخوانید: بیمه سفر ایتالیا

هزینه حمل و نقل

آشنایی با هزینه حمل و نقل نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که باید به آن توجه شود. در ادامه به برخی از این هزینه‌های مربوطه می‌پردازیم.

 • بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی): ۲ یورو
 • بلیط یک ماهه: ۳۹ یورو
 • ورودیه تاکسی: ۵ یورو
 • کرایه تاکسی (۱ کیلومتر): ۱۲/۱ یورو
 • بنزین (۱ لیتر): ۵۹/۱ یورو

سایر هزینه های زندگی در میلان ایتالیا

هدف همه ی دانشجویان از رفتن به میلان، بالا بردن سطح تحصیلات است اما تفریح، ورزش و یا خرید کردن هم از الزامات زندگی است. دانشجویان می‌توانند در زمان آزاد خود به اماکن تفریحی شهر رفته و با ورزش  و خرید کردن، انرژی خود را احیا کنند که البته هزینه‌های مربوط به تفریح و ورزش و یا خرید نیز بسیار مهم است. برای مثال هزینه رفتن به سینما در میلان برابر ۱۰ یورو برای هر نفر است. آن دسته از دانشجویانی که ورزشکارند باید بدانند که شهریه ماهیانه باشگاه ورزشی برابر ۹۳/۶۴ یورو و  اجاره زمین تنیس به مدت ۱ ساعت (آخر هفته‌ها) برابر ۴۸/۲۳ یورو است. خرید کردن نیز در افزایش روحیه و انرژی تأثیر زیادی دارد. برخی از هزینه‌های مربوط به پوشاک در میلان به شرح زیر هستند.

هزینه پوشاک

1 عدد شلوار: 83.86 یورو

1 عدد لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره ای: 31.56 یورو

1 جفت کفش ورزشی سایزمتوسط نایک:82.44 یورو

1 جفت کفش چرم مردانه: 130.00 یور

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

Rate this post