هزینه ها

هزینه های تحصیل و زندگی در کشور ایتالیا بر اساس رشته ، مقطع، شهر و دانشگاه محل تحصیل متفاوت است.

یکی از معیارهای مهم در محاسبه هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا، استفاده یا عدم استفاده از بورسیه استانی است.

با دریافت بورسیه استانی ایتالیا شهریه دانشگاه در تمامی مقاطع حذف گردیده و دانشجویان صرفا مبلغ ناچیزی بابت مالیات و بیمه دانشجویی را پرداخت خواهند نمود.علاوه بر حذف کامل شهریه، خوابگاه و غذای رایگان در اختیار دانشجویان قرارداده خواهدشد.همچنین مبلغ نقدی کمک هزینه (نزدیک به 3000یورو) به دانشجویان طی 2 قسط در طول سال تحصیلی پرداخت خواهد شد.تمامی دانشجویان پذیرفته شده در تمامی مقاطع تحصیلی بدون در نظر گرفتن شرایط علمی مانند معدل ، مقالات علمی و….امکان دریافت بورس استانی(جهان سوم)را خواهند داشت.

توضیحات کامل بورسیه استانی(جهان سوم) را در این صفحه مطالعه نمایید.

توجه:

در این قسمت می خواهیم هزینه ها را بدون در نظر گرفتن بورسیه استانی ایتالیا توضیح دهیم.

شهریه دانشگاه

شهریه سالیانه تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی ایتالیا از 450 یورو تا 3000 یورو در سال متغیر هستند. شهریه دانشگاههای ایتالیا برای یک دوره دانشگاهی مشابه ممکن است یکسان نباشدوعواملی از جمله: ملیت متقاضی،درامد سرپرست خانواده،مجموع دارایی وتعداد اعضای خانواده و …در محاسبه شهریه دخیل هستند.

در حال حاظر بسیاری از دانشگاههای ایتالیا با توجه به رویکرد جذب دانشجوی بین المللی و جهت تشویق دانشجویان خارجی،شهریه های خود را به میزان قابل توجهی کاهش داده اند که از این میان می توان دانشگاه های معتبر میلان و دانشگاه ناپل(فدریکو سکوندو) با شهریه هایی نزدیک به 500 یورو در سال را نام برد.

شهریه سالیانه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های دولتی ایتالیا از 140 یورو تا 500 یورو در سال متغیر هستند(در صورت اخذ بورسیه استانی ایتالیا همانند سایر مقاطع،هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان کاملا پوشش داده خواهد شد.)

تخفیف شهریه

یکی از مزیت های تحصیل در ایتالیا امکان کاهش شهریه است.دانشجویان در صورت ارایه مدارک مناسب در هنگام ثبت نام می توانند درخواست تخفیف شهریه داده واز کاهش شهریه مناسب برخوردار شوند.

جهت شفاف تر شدن این موضوع به عنوان مثال می توانیم به بررسی شرایط رشته داروسازی دانشگاه تورورگاتا رم بپردازیم:

شهریه دوره :500تا2800یورو در سال

دریافت بورسیه استانی ایتالیا:

در این حالت شهریه حذف می گردد و تحصیل دانشجو کاملا رایگان می گردد.

درخواست تخفیف شهریه:

درحالتیکه دانشجو صرفاپذیرش شده باشد و درخواست بورسیه نداده باشد،میتوان درخواست تخفیف شهریه را به دانشگاه ارایه نمود که در این صورت مبلغ پرداختی می تواند تا حداقل شهریه یعنی 500 یورو در سال کاهش پیداکند.

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی شامل اجاره مسکن دانشجویی، حمل و نقل شهری، بیمه، خوراک و هزینه های اقامتی (اینترنت،انرژی و…) در شهرهای مختلف ممکن است باهم تفاوت هایی داشته باشند، ولی در مجموع  و به طور میانگین هزینه ماهیانه 550 یورو برای یک نفر و 800 میانگین یورو برای زوج متاهل را می توان در نظرگرفت.

رم و میلان گرانترین شهرهای ایتالیا می باشند و در سایر شهرها هزینه ها تا حدود 30 درصد ارزانتر کاهش پیدا می کند.

قابل توجه است که هزینه های زندگی را می توان با مدیریت صحیح تا حد بسیار زیادی کاهش داد.