آزمون sat

آزمون SAT چیست و چه خصوصیاتی دارد؟ برای تحصیل در ایتالیا علی الخصوص مقطع کارشناسی ارشد و دکتری داشتن یک رزومه قوی و کار آمد بسیار تعیین کننده است. درست است که در کشور ایتالیا گذراندن هیچ کدام از دوره ها یا آزمون ها ( GRE ، SAT ، GMAT و …) برای پذیرش دانشگاه ها الزامی نیستند اما نمی توان از تاثیر آنها برای گرفتن پذیرش برای دانشجویان صرف نظر کرد. دانشجویانی که دارای این مدارک باشند برای پذیرش در دانشگاه های ایتالیا در اولویت خواهند بود. در این بخش برای علاقمندان تحصیل در ایتالیا به معرفی آزمون sat میپردازیم.

آزمون SAT

آزمون sat که مخفف Scholastic Aptitude Test است در حقیقت یکی از آزمون‎های معتبر آمریکا برای متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه می باشد که توسط شرکت غیردولتی College Board برگزار می شود. این آزمون برای اولین بار در سال 1901 در آمریکا برگزار شد.

امروزه بسیاری از دانشگاه های انگلیسی زبان غیر آمریکایی مانند دانشگاه‎های استرالیا، ترکیه و … نیز آزمون SAT را به عنوان معیاری جهت پذیرش متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاههای ایتالیا خود در مقاطع لیسانس و پزشکی در نظرگرفته اند. آزمون SAT نیز همانند آزمون GREبه دونوع Generalو Subject تقسیم می شود که آزمون SAT Gneral مهارتهای حل مسئله، درک مطلب و ریاضی شما را مورد ارزیابی قرار می دهد و آزمون SAT Subject که برای هر رشته به صورت تخصصی است تسلط متقاضیان بر مباحث علمی را مورد سنجش قرار می دهد.

آزمون SAT General برای گرفتن پذیرش برای اکثر دانشگاه‎های ترکیه کفایت می کند اما اگر دانشگاه هایی با رتبه های بسیار بالا در جهان را درنظر داشته باشید بهتر است که برای بخش Subject نیز برنامه ریزی کنید.

آزمون SAT General

آزمون SAT جنرال تا حدودی مشابه آزمون GRE است و شامل 3 قسمت است که در اینجا به صورت مختصر به توضیح هر بخش خواهیم پرداخت. یکی از نکات مثبت این آزمون نداشتن نمره منفی است، به این معنا که پاسخ های نادرست امتیازی از شما کسر نمی کند.

Reading Test

در این بخش مهارت های درک مطلب، استدلال، استنتاج و توانایی استفاده از اطلاعات متقاضیان مورد ارزیابی قرار می گیرد.

این بخش از آزمون SAT شامل چندین متن است که متقاضی می بایست بر اساس این متون به 52 سوال چهارگزینه ای در مدت زمان 65 دقیقه پاسخ بدهند. این متون شامل نمودار، گراف و یا جدول هستند اما برای پاسخگویی به سوالات مطرح شده از آنها نیازی به دانش ریاضی ندارد و تنها توانایی دریافت اطلاعات از این نمودار یا جدول ها کفایت می کند.

Writing and Language Test

این بخش شامل 44 سوال است که مدت زمان پاسخگویی به آنها 35 دقیقه در نظر گرفته شده است. سوالات این بخش از آزمون SAT نیز 4 گزینه ای هستند که مربوط به قواعد نگارشی، نکات گرامری و … هستند. نمره بخش های Reading Test و Writing and Language Test با هم محاسبه و اعلام می شود و محدوده آن از 200 تا 800 می باشد.

Math Test

بخش ریاضی آزمون SAT جنرال شامل سوالاتی در محدوده مباحث ریاضی دوره دبیرستان همچون احتمال، هندسه، آمار، مثلثات و … می باشد که از دو قسمت مجزا تشکیل شده است. قسمت اول شامل 20 سوال است که متقاضی برای پاسخگویی به آنها تنها 25 دقیقه وقت دارد.

در این قسمت استفاده از ماشین حساب مجاز نمی باشد.

در بخش دوم که شامل 38 سوال است می توانید از ماشین حساب استفاده کنید و در مدت 55 دقیقه به سوالات این قسمت پاسخ دهید.

Essay

این بخش از آزمون SAT اختیاری است و شرکت کنندگان در آزمون SAT می توانند نمره ای بین 200 تا 800 که به صورت مجزا از دیگر بخش ها محاسبه می شود کسب نمایند.

در این قسمت از آزمون یک متن به متقاضی ارائه می شود که باید متنی را در مورد آن بنویسید.

مهارت های درک مطلب، استدلال واستنتاج جهت دریافتی صحیح از متن ارائه شده، تحلیل درست و نتیجه گیری مناسب در این بخش حائز اهمیت است و البته برای نوشتن یک متن صحیح از هر نظر مهارت های نگارشی ونوشتاری متقاضی نیز در این قسمت سنجیده خواهد شد.

SAT Subject

بسیاری از دانشگاه ها برای پذیرش دانشجویان آزمون SAT Subject را بعنوان آزمون ورودی خود انتخاب کرده اند، همچنین بسیاری از کالج ها برای انجام مشاوره انتخاب رشته متقاضیان نتیجه آزمون SAT Subject را مد نظر قرار می‎دهند.

آزمون SAT دارای 20 آزمون موضوعی متفاوت است که در 5 حوزه تخصصی دسته بندی می شود. انگلیسی، تاریخ، زبان، ریاضی و علوم(زیست،شیمی، فیزیک) دسته بندی های اصلی آزمون SAT Subject هستند.
مدت زمان برگزاری هر آزمون 60 دقیقه است که سوالات تمامی آزمون ها به صورت چند گزینه ای می باشد. متقاضیان می توانند نمره ای بین 200 تا 800 را در هر آزمون SAT Subject کسب نمایند.

سطح علمی سوالات آزمون SAT Subject در محدوده اطلاعات دروس دبیرستان می باشد و افرادی با آمادگی بالا از کتب دبیرستانی خود می توانند امتیاز بالایی را در آزمون کسب نمایند.

Mathematics

آزمون SAT در دو سطح برگزار می شود، Math Level 1و Math Level 2 که هر سطح شامل50 سوال می باشد و مدت زمان پاسخگویی به آن 60 دقیقه می باشد.

مباحث هر دو آزمون یکسان است و تنها سطح سوالات متفاوت می باشد، مباحث عبارتند از :

* اعداد و عملگرها

* جبر و توابع

* هندسه و اندازه گیری

* تجزیه و تحلیل داده ها، آمار و احتمال

درصد سوالات هر بخش از آزمون SAT به ترتیب 10-14 درصد برای اعداد و عملگرها، 38 – 42 درصد برای مبحث جبر و توابع، هندسه و اندازه گیری شامل 38-42 درصد از سوالات و در نهایت 8-12 درصد باقیمانده سوالات مربوط به مباحث تجزیه و تحلیل داده ها ، آمار و احتمال است.

Science

این بخش شامل سه رشته اصلی زیست شناسی، شیمی و فیزیک می باشد.

آزمون زیست شناسی

شامل 80 سوال 4 گزینه است که باید در 60 دقیقه به آنها پاسخ دهید که مباحث و بودجه بندی سوالات مربوط به این آزمون به صورت زیر می باشد:

زیست سلولی و مولکولی 15-27 درصد ، اکولوژی 23 درصد، ژنتیک 15-20 درصد، زیست شناسی ارگانیسم ها 25 درصد و تکامل و تنوع 15-22 درصد می باشد.

آزمون شیمی

آزمون SAT شامل 85 سوال است که مربوط به مباحث ساختار مواد با 25 درصد از سوالات،حالات مواد16 درصد، انواع واکنش‎ها 14 درصد،استوکیومتری 14 درصد، موازنه و نرخ واکنش 5 درصد، ترموشیمی 6 درصد ، شیمی توصیفی 12 درصد و مباحث مربوط به آزمایشگاه شیمی 8 درصد از کل سوالات است.

آزمون فیزیک

این آزمون شامل 75 سوال چندگزینه ای است که متقاضیان می بایست در مدت زمان 60 به سوالات آن پاسخ دهند.

مباحث و درصد سوالات هر مبحث از تعداد کل سوالات آزمون SAT Subject بخش فیزیک به صورت زیر می باشد:

مباحث مربوط به مکانیک 36 تا 42 درصد، اکتریسیته و مغناطیس 18 تا 24 درصد، امواج و اپتیک 15 تا 19 درصد، گرما و ترمودینامیک 6تا 11 درصد و فیزیک نوین 6 تا 11 درصد از سوالات را به خود اختصاص خواهند داد. همچنین 4 تا 9 درصد از سوالات باقیمانده مربوط به مباحث متفرقه فیزیک خواهد بود.

English

آزمون SAT این رشته مباحث مربوط به زبان و ادبیات انگلیسی و تسلط متقاضیان بر این مباحث را مورد ارزیابی قرار می دهد.

دارای 60 سوال چند گزینه در مورد ادبیات آمریکا که مربوط به آثار نویسندگان آمریکایی با 40 تا 50 درصد از سوالات، ادبیات انگلیس که شامل آثار مربوز به دیگر نویسندگان انگلیسی با 40 تا 50 درصد از سوالات و در نهایت چند سوال که می تواند مربوط به آثار نویسندگانی از هند، ایرلند ، کارائیب و .. باشد.

History

آزمون SAT شامل دو بخش تاریخ آمریکا و تاریخ جهان است و مدت زمان برگزاری این آزمون نیز مشابه با بقیه 60 دقیقه است و تعداد سوالات برای آزمون تاریخ آمریکا 90 سوال و آزمون تاریخ جهان 95 سوال می باشد.

سوالات این آزمون ها بر اساس دوره های تاریخی دسته بندی شده است که بسته به اهمیت هر کدام تعداد سوالات بیشتری را به خود اختصاص داده اند.

Languages

آزمون SAT در رشته های زبان اسپانیایی، فرانسوی، چینی، ایتالیایی، آلمانی، عبری مدرن، لاتین، ژاپنی و کره ای برگزار می شود.

بعضی از آزمون ها دارا ی بخش Listening نیز هستند که مهارتهای شنیداری و درک مطلب از این طریق را در زبان مورد نظر مورد ارزیابی قرار می دهند.

به صورت میانگین دارای 85 سوال هستند که متقاضی می بایست توانایی های از جمله درک مطلب، دامنه واژگان، تحلیل و استنتاج و دستور زبان خود را در یک زبان بیگانه ارزیابی نماید.

به دلیل متقاضی محدودتر تعداد دفعات برگزاری آزمون SAT سابجکت از آزمون SAT جنرال کمتر است، لذا متقاضیان گرامی باید توجه داشته باشند که برنامه ریزی صحیحی برای شرکت در آزمون واخذ نتیجه مناسب داشته باشند.

عزیزان و همراهان اجمند جهت اخذ اطلاعات بیشتر و همچنین دریافت مشاوره از مشاورین ارشد موسسه یگانه سفیران دانش لطفا با ما تماس حاصل فرمایید.

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

1.7/5 - (3 امتیاز)