موزه واتیکان

بناهای عظیم تاریخی در کشور ایتالیا نشان از فرهنگ و تاریخ سرشار این کشور است. یکی از شگفت انگیزترین و پربازدیدترین موزه های جهان در شهر واتیکان واقع شده است. واتیکان شهری است که در رم پایتخت کشور ایتالیا واقع شده اما امروزه بصورت مستقل توسط پاپ, رهبر کاتولیک های جهان اداره می شود. موزه واتیکان مجموعه ای از موزه های گوناکون , جذاب و دیدنی است که روی تپه ای در شهر واتیکان مرکز شهر مواقع شده است. این ساختمان بزرگ ترین و کامل ترین کلکسیون از آثار هنری در دنیا است که در سال 1506 به دست پاپ ژولیوس دوم بنیانگذاری شده .

موزه واتیکان 

این مجموعه شگفت انگیز دارای ساختمانی عظیم و گسترده متشکل از چندین مجموعه از موزه های متنوع می باشد که باغ ها, کلیساها, نگارخانه ها و مجموعه های کم نظیری را تشکیل داده است. این مجموعه ها حاوی آثار متعدد و نادر باستان شناسی, هنری, مذهبی و فرهنگی منحصر به فرد می باشد.  مجموعه موزه های واتیکان , شامل 26 بخش مختلف است که در طول دوره 160 ساله تحت حمایت پاپ ها گرداوری و گسترش یافته است. این آثار ارزشمند توسط هنرمندان برجسته ای همانند میکل آنژ خلق شده اند که شهرت این بنا را دوچندان ساخته است. همچنین معماری این بنای بی بدیل توسط معماران مشهور آن دوران , مثل باسیو پونتلی و دوناتو برامانته صورت گرفته که نقش موثری در اهمیت این موزه دارد.

موزه واتیکان 

قدمت مجموعه موزه های واتیکان به قرن 16 بر میگردد. در ابتدا پاپ ژولیوس از ساختمان این بنا برای جمع اوری مجسمه های کلاسیک استفاده می کرده . بعد ها پاپ نیکولاس پنجم اقدام به تاسیس کتابخانه واتیکان کرده بود و برای اولین بار در قرن 18 میلادی این موزه به نمایش عموم قرار گرفت . به همین خاطر این موزه به نام موزه پیوس هم نامبرده می شود. اگر اهل سفر هستید یا علاقه آثار هنری دارید پیشنهاد می کنیم حد اقل یک باربازدید از این موزه رادر برنامه های خود قرار دهید. بازدید از این موزه بطور ثابت در تور های اروپا قرار دارد . چرا که این مجموعه کمک شایانی به جاودانگی و گسترش هنر در طول 800 سال کرده است بطوریکه ییشتر از 460 اثر نقاشی از هنرمندان برجسته  در زمان های مختلف در این مجموعه قرار گرفته علاوه بر این دیگر آثار تاریخی و فرهنگی و هنری بسیاری جزو گنجینه های ارزشمند این موزه هستند.همچنین مقبره های پاپ های درگذشته در این موزه قرار گرفته است. گفته می شود این موزه بزرگترین و تنها مجموعه آثار هنری در جهان است که شاید تنها رقیب همتای آن موزه لور پاریس باشد.

چیزی که بیشتر از همه این موزه باستانی را متمایز می کند صف های طولانی و گستردگی جمعیت بازدید کننده از این موزه هستند .  البته امکانات رفاهی بسیاری برای بازدیدکنندگان میسر شده .امروزه بیش تر از 6 میلیون نفر سالانه  بازدید کننده های این مجموعه هستند که از سراسر دنیا به ایتالیا سفر می کنند. درآمد و هزینه های این موزه از طریق درآمد حاصل ازفروش بلیط به بازدیدکنندگان صورت می گیرد.

پربازدیدترین بخش های موزه واتیکان

پربازدیدترین بخش های موزه واتیکان

قسمت هایی که بیشترین میزان بازدیدکننده را دارد موزه مصر و کلیسای سیستین است

آثار تاریخی

آثار تاریخی بسیاری در این موزه جای گرفته اند مثل محاکمه گالیله , آثاری از دوره قرون وسطی و همچنین آثار پارسی  متعددی نیز در این موزه وجود دارد. از جمله نقشه ایران برکه روی کره های موجود در این موزه قرار دارد.

دیگر آثار تاریخی همانند نقشه هایی از چرم در این موزه نگه داری می شود. همچنین مجموعه ای نفیس از فرش ها,پرده های منقوش و قالیچه های نفیس در قسمتی از این موزه قابل بازدید عموم  است.

علاوه بر این قسمت سنگ شناسی عبری در این موزه در دوره سنت پیوز دهم تاسیس شد. این گالری حاوی 137 سنگ نوشته به زبان عبری است که باقی مانده هایی از دوران روم باستان است. همچنین انواع ابزار و وسایل جنگی تاریخی در بخشی از موزه نگهداری می شود.

همچنین بخوانید: درباره کشور ایتالیا

 جذاب ترین قسمت های این مجموعه در موزه واتیکان:

این موزه مجموعه ای از موزه های مختلف از آثار تاریخی , فرهنگی , مردم شناسی, مذهبی , هنری و باستان شناسی است . ساختمان این این مجموعه به قدری عظیم و گسترده است که اگر تمایل به بازدیدازتمام بخش های این موزه را داشته باشید شاید چند هفته به طول بیانجامد. در اینجا بسیاری از بخش های مهم که حاوی آثاری ارزشمند و نفیس است را معرفی می کنیم.

موزه واتیکانموزه سیستین

شهر واتیکان مذهبی ترین شهر در جهان شناخته شده است. بزرگترین کلیسای کاتولیک جهان یکی از بخش های زیر مجموعه این موزه می باشد. کلیسای باسیلیکای سنت پیتر عظیم ترین کلیسای دنیا واقع در مجموعه واتیکان است.

کلیسای سیستین نیز یکی از زیبا ترین و پربازدیدترین قسمت های این بنا است که آخرین ساختمان ساته شده در موزه  است. جذابیت این کلیسا بیشتر به خاطر وجود دو اثر ارزشمند هنری است.اثربرجسته (قضاوت آخر) از نقاش مشهور رنسانس در این مکان قرار گرفته . این کلیسا ساختمانی کوچک دارد که درقرن 15 میلادی بنا شد به منظور برگزاری کنفرانس ها و ملاقات های کاتولیک ها و انتخاب پاپ جدید. دیوار ها و سقف این بنا سر شار از آثار هنری خیره کننده مزین شده است. دیوار های شرقی این بنا تصاویری زیبا از داستان آدم و حوا است که به طور جذابی نقاشی شده استاین تصاویر مربوط به وسوسه آدم و اخراج آدم و حوا از بهشت می باشد. دیوار غربی شامل تصاویری شگفت انگیز از خلقت انسان فرسته ها و تصاویری اززندگی و به صلیب کشیدن  مسیح می باشد.

موزه مصر

این قسمت از موزه مجموعه کوچکی است که حاوی اشیای بی نظیر از مصر دوران باستان است. این آثار شگفت انگیز شامل تندیس ها یی از فرمانروایان باستانی و کتیبه ها و اشیاء ارزشمند قدیمی , نقاشی هایی با قدمت 1000 سال قبل از میلاد  و همچنین مومیای هایی اعجا ب انگیز و ترسناک  تشکیل شده است. این بخش از موزه در سال 1839بدست گرگوری شانزدهم تاسیس گردید.

موزه تاج و تخت

این موزه نمایانگر اهمیت سنگ مرمر قرمز بعنوان نمادی از برایپاپپ ها و  پادشاهان است که در کلیسا یا صندلی پادشاهان  استفاده میشده است.علاوه بر این این موزه حاوی موزاییک های, نقاشی های دیواری و سقف  و همچنین سرستون هایی کنده کاری شده به شکل شیر می باشد.

موزه استانزا دلا

این موزه درحقیقت کتابخانه جولیوس بوده است که رافائل ترسیم نقاشی هایش را در ابتدا در ا این مکان شروع کرد. این قسمت دربردارنده آثار نفیسی میباشد از جمله این آثارنقاشی هایی مربوط به مکتب اتن و فیلسوفان و دانشمندان هستند که در گرد ارسطو و افلاطون جمع شده اند. همچنین اثر بسیار کم نظیر از پرتره افلاطون که بدست لئوناردو داوینچی ترسیم شده است. دیگر اثر ارزشمند در این موزه نقاشی استاد رافائل یعنی پرگوئه است که به نام (آتش در برگو)  مشهور است.

موزه پیو

بسیاری از آثار شگفت انگیز موزه واتیکان در ساختمان موزه پیو جای گرفته اند.

این آثار زیبا مجسمه هایی شکیل و جذاب کلاسیک هستند . یکی از آنها آپولو بلودر نام دارد که در حیاط هشت ضلعی این بنا واقع شده است. بسیاری از مجسمه های بی نظیر که جزو اولین مجسمه های شناخته شده هستند در این موزه قرار گرفته اند. معروف ترین آنها خدای آپولو اثر شاهکار کلاسیک محسوب می شود. همچنین آثار ارزشمند دله بوسته و گانبیتو دله ماسچره در این بخش در معرض نمایش قرار گرفته اند.

موزه حمل و نقل

این بخش از موزه کلکسیونی از زین های دست دوز و منقوش قدیمی همچنین کالسکه ها و چرخ دستی ها وانواع   اتومبیل های کلاسیک  و با ارزش از ابتدا تا کنون را دارا است.

موزه استانزدی رافائل یا (اتاق های رافائل)

این بخش از موزه شامل 4 اتاق است که در آپارتمان های خصوصی ژولین دوم قرار دارند. نقاشی های این اتاق توسط رافائل و شاگردانش  کشیده شده. از برجسته ترین این آثار می توان به تابلوی بزرگ سالادی کنستانتین اثر ماکسنتیون در جنگ پی می لویان اشاره کرد که در یکی از اتاق ها رافائل قرار دارد. همچنین آثار ارزشمندی از میکل آنژه هنرمند برجسته دوره رنسانس در این بخش از موزه قرار دارد که گفته می شود او بیشتر از 10 سال از عمر خود را صرف آثار نقاشی و طراحی های  این موزه  کرده است.

دیگر بخش های جذاب این مجموعه  میتوان به موزه مسیحی, موزه تاریخ حمل و نقل و گالری نقشه ها,موزه مبلغین قومی ,پله های مارپیچی  , گالری لوستر ها و سالن های باشکوه و زیبا  اشاره کرد.

برخی از قسمت های این موزه خصوصی هستند و غیر قابل بازدید برای عموم مردم هستند.

آدرس وب سایت موزه: m.museivaticani.va

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

Rate this post