دانشگاه سالرنو (ایتالیایی: Università degli Studi di Salerno، مخفف UNISA) یک دانشگاه دولتی واقع در منطقه سالرنو و در شهرهای فیسچیانو و بارونیسی است. محوطه اصلی دانشگاه سالرنو در فیسچیانو و دانشکده پزشکی در بارونیسی قرار دارد . منشا ءدانشگاه مدرن سالرنو، از موسسه  Istituto Universitario di Magistero  (  یک کالج آموزشی معلمان)  است . این موسسه در سال 1944 تاسیس شد و در سال 1968 به دانشگاه دولتی سالرنو تبدیل شد که پس از آن تعداد دانشجویان نیز به شدت افزایش پیدا کرد .

معرفی مختصر دانشگاه سالرنو :

نام :                                                       university of Salerno نام مخفف :   unisa

سال تاسیس :                                                                            1968 رتبه کشوری : 35

شهریه دانشگاه : 1000 الی 1500 یورو در سال                                        وب سایت :  www.unisal.it

نوع دانشگاه : دولتی                                                                          رتبه جهانی :  1000 +

کتابخانه : دارد                                                                                   شهر :

محدودیت جنسی برای پذیرش  : ندارد                                                تعداد دانشجو  : حدود 30 هزار نفر

دانشکده های دانشگاه سالرنو :

دانشگاه سالرنو طیف گسترده ای از مقاطع و رشته های تحصیلی را در 10 دانشکده ارائه می دهد:

دانشکده هنر و فلسفه                                              دانشکده اقتصاد

دانشکده آموزش و پرورش                                     دانشکده مهندسی

دانشکده زبان و ادبیات خارجی                                 دانشکده حقوق

دانشکده پزشکی                                                   دانشکده ریاضی، فیزیک و علوم طبیعی

دانشکده داروسازی                                                دانشکده علوم سیاسی

انواع خدمات دانشگاه سالرنو :

هر بخش از دانشگاه  اداره قسمتی از ارائه خدمات با دانشجویان را به عهده دارد . مثلا یک پلت فرم آنلاین که به دانش آموزان اجازه می دهد به راحتی ثبت نام کنند ، خدمات برای دانش آموزان دارای معلولیت و یا اختلالات یادگیری خاص (SLD) که توسط دانشگاه پشتیبانی می شود و باعث می شود فرصت های تحصیلی برابر در اختیار تمامی دانش آموزان قرار گیرد ، خدمات شغلی به منظور آشنایی دانشجویان با بازار کار ، خدمات کتابخانه ، مرکز زبان ، خدمات پزشکی رایگان ، فعالیت های فرهنگی ، کافه تریا ، مرکز ورزش دانشگاه ، خدمات پستی ، خدمات اقامتی و … که در به شرح مختصر بعضی از این خدمات می پردازیم

1 . خدمات شغلی دانشگاه سالرنو :

اداره خدمات مهاجرت به عنوان نقطه تلاقی بین دانشگاه و بازار کار عمل می کند. این مرکز برای جهت گیری شغلی و دوران کار آموزی برای فرصت های شغلی در ایتالیا فعالیت می کند .

فعالیت های مرتبط با دفتر عبارتند از: خدمات HFJ (کمک به پیدا کردن شغل) ، آشنایی با  مصاحبه های فردی برای جهت گیری شغلی ، دوره های کار آموزی ، ارائه فهرستی از لینک های مفید در مورد دنیای کار، کمک برای نوشتن رزومه درخواست کار و … .

2 . خدمات مسکن دانشگاه سالرنو :

دانشگاه سالرنو با مجموعه ای از سالن های اقامتگاهی بسیار کارآمد مجهز شده است که همه آنها مجهز به تهویه مطبوع، آشپزخانه، تلفن، اتصال به اینترنت، ورودی ماهواره ای تلویزیون است. بعضی از واحدهای مسکونی نیز برای دانش آموزانی که دارای معلولیت هستند، مجهز هستند. همچنین برای مهمانان و دانشجویان بین المللی نیز مکان های اقامتی در نظر گرفته شده است .

3 . خدمات کتابخانه ایی دانشگاه سالرنو :

مرکز کتابخانه دانشگاه به دو کتابخانه مرکزی ( یکی برای علوم انسانی و دیگری برای علوم پایه ) تقسیم می شود که  هر دو در محوطه فیسچیانو  واقع شده است.

کتابخانه مرکزی دانشگاه سالرنو در فیسچیانو دارای مجموعه کتاب های مربوط به علوم انسانی، حقوق و اقتصاد است. این کتابخانه  با سیستم قفسه باز (open-shelf) سازماندهی شده اند که دسترسی کاربران به کتاب ها را تسهیل می کند. کتابخانه سوم نیز که توسط دانشکده پزشکی، جراحی و دندان پزشکی اداره می شود در دانشگاه بارونیسی واقع شده است.

کتابخانه علم و فناوری :

این کتابخانه که در سال 2013 افتتاح شده است و  ظرفیت حدود 350 هزار واحد کتابشناسی را دارد و امکانات این کتابخانه در حال حاضر متعلق به دانشکده های ریاضی، علوم فیزیکی و طبیعی و مهندسی و داروسازی است.

کتابخانه پزشکی (پردیس بارونسی) :

در داخل پردیس بارونیسی یک کتابخانه دیگر هم  وجود دارد که به طور خاص به نیازهای پژوهشی و آموزشی این دانشگاه اختصاص یافته است.

کتاب ها و نشریات و داده های الکتریکی این کتابخانه شامل چندین هزار کتاب و مقاله و مجله در مورد رشته های پزشکی می باشد.

این کتابخانه دارای منابع اطلاعاتی، پایگاه داده ها و نشریات متعددی است که همه به طور آنلاین در دسترس هستند . خدمات تحویل اسناد و مدارک نیز فعال است .

4 . خدمات درمانی دانشگاه سالرنو :

این مرکز خدمات  اولیه و تخصصی درمانی را برای دانشجویان دانشگاه سالرنو ارائه می دهد. خدمات غربالگری برای تشخیص بیماری ها نیز از دیگر خدمات این مرکز است .

5 . خدمات ورزشی و مرکز ورزش دانشگاه سالرنو :

مرکز ورزش دانشگاه سالرنو که در ایتالیت به طور معمول (cus) نامیده می شود تمامی فعالیت های ورزشی دانشگاه را برای دانشجویان ساماندهی می کند و دارای مجموعه های ورزشی و ورزش های زیر است :

استخر سرپوشیده ، دو زمین فوتبال  ، یک زمین تنیس ، دیوار صخره نوردی ، اتاق های تناسب اندام در خوابگاه های دانشگاهی ، خطوط دوچرخه سواری ، زمین های مخصوص دویدن ، سالن مخصوص بسکتبال ، سالن والیبال و … .

6 . باشگاه های دانشجویی دانشگاه سالرنو :

دانشگاه سالرنو دارای بسیاری از انجمن های دانشجویی بین المللی است. آنها از دانشجویان بین المللی استقبال می کنند و آنها را برای ویزا و دیگر مسائلی که ممکن است دانشجو با آنها مواجه شود کمک می کنند .

7 . مرکز مشاوره دانشگاه سالرنو :

وظیفه مرکز مشاوره میشله کاسارو (Michele Cesaro) در دانشگاه سالرنو ارائه کمک به دانشجویان برای حل مشکلات شخصی و تحصیلی ایی است که مانع دستیابی آنها به اهداف خود می شود . اهداف مرکز مشاوره دانشگاه سالرنو :

  • کمک به بهبود مهارتهای خودآگاهی و مهارتهای بین فردی و ارتباطی دانشجویان
  • کمک به دانشجویان در موقعیت های استرس زا برای شناسایی منبع نگرانی آنها و ایجاد استراتژی انطباقبا شرایط موجود
  • فعال کردن حمایت متدولوژیک، به منظور تحریک توانایی دانش آموز برای پیدا کردن یک روش مطالعه شخصی

پژوهش در دانشگاه سالرنو :

دانشگاه سالرنو توسعه و انتقال دانش را با ترویج و سازماندهی برنامه های پژوهشی و آموزشی دنبال می کند . دانشگاه سالرنو تحقیق را یکی از بزرگترین دارایی های خود می داند.

نتایج تنها پس از سال ها تحقیق دقیق و توسط کارکنان پژوهشی اختصاص یافته آن منتشر می شود. سازمان تحقیق و تدریس در بخش های مختلفی سازماندهی شده است. این واحد فعالیت های پژوهشی، برنامه ها و نظارت بر سازماندهی و انجام فعالیت های آموزشی را ترویج و هماهنگ می کند.

دانشگاه دارای یک پایگاه داده بزرگ از تمام تحقیقات منتشر شده است ودانشجویان  می توانند به راحتی با تایپ کردن نام نویسنده، عنوان پژوهش خاص و یا با استفاده از کلمه کلیدی مرتبط با تحقیق به راحتی به پژوهش مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند .

مرکز تحقیقاتی دانش مدیترانه ICSR :

در ماه مه سال 2015، دانشگاه سالرنو مرکز بین المللی مطالعات و تحقیقات دانش مدیترانه (ICSR) را تشکیل داد که توسط 14 واحد تحقیقاتی در دانشگاه های کشورهای مدیترانه تشکیل شده است. ICSR که دفتر اداری آن در دانشگاه سالرنو است، با هدف حمایت از تحقیق و انتشار دانش در مورد مهم ترین موضوعات حوزه دریای مدیترانه تشکیل شده است.

همچنین برای این منظور مجموعه کتابهایی با موضوعات مرتبط با منطقه مدیترانه را به همراه  مجموعه مقالاتی منتشر می کند. علاوه بر این ICSR، دوره های منظم کنفرانس های ملی و بین المللی را سازماندهی می کند.

رشته های ارئه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه سالرنو :

دانشگاه سالرنو علاوه بر رشته هایی که به زبان ایتالیایی ارائه می کند تعدادی از رشته ها را نیز برای دانشجویان بین المللی علاقمند به تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی ارائه می  کند :

نوآوری در تجارت                  بهداشت دیجیتال و مهندسی بیوانفورماتیک

مهندسی غذا

رتبه بندی دانشگاه سالرنو :

رتبه کشوری :  35

رتبه جهانی :  1000 +

معرفی مختصر شهر سالرنو  :

سالرنو (ایتالیایی: Salerno)  یک شهر باستانی  در جنوب غربی ایتالیا است . جمعیت سالرنو حدود 600 هزار نفر تخمین زده شده است که اکثریت جمعیت ایتالیایی با مهاجرانی هستند که عمدتا از کشور های رومانی و اوکراین هستند . دین مردم سالرنو غالبا مسیحی کاتولیک است .

سالرنو دارای آب و هوای مدیترانه ای است که در تابستان گرم و نسبتا خشک و زمستان های نه چندان سرد با بارندگی زیاد است . میانگین بارش در سالرنو حدود 1000 میلی متر در سال است . امروز سالرنو مرکز فرهنگی مهم در کامپانیا و ایتالیا است. اقتصاد سالرنو عمدتا براساس خدمات و گردشگری است همچنین کارگاه هایی در شهر وجود دارند که به تولید سفال ، تولید دارو و  مواد غذایی مشغول هستند .

بندر سالرنو یکی از فعال ترین بنادر کشور ایتالیا است  . ظرفیت بارگیری این بندر در حدود 10 میلیون تن در سال است و تاثیر بسزایی را در اقتصاد شهر سالرنو گذاشته است .

با توجه به اینکه شهر سالرنو در جنوب ایتالیا واقع شده است هزینه های زندگی آن از شهر هایی شمالی مانند میلان و بلونیا کمتر است و دانشجویان قادر خواهند بود پس از دریافت بورسیه استانی ایتالیا هزینه های تحصیل را پرداخته و مابقی آن را صرف زندگی شخصی خویش بنمایند .

همچنین بخوانید:

دانشگاه میلان

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

Rate this post