دانشگاه برگامو (ایتالیایی: Università degli Studi di Bergamo)، که به طور مخفف  به نام UniBg شناخته می شود، یک دانشگاه دولتی ایتالیایی واقع در برگامو  ایتالیا است. این دانشگاه در تاریخ 11 دسامبر 1968 تأسیس شده است . دانشگاه برگامو، در ابتدا به نام “موسسه زبان های خارجی و ادبیات” نامگذاری شدو در نهایت تبدیل در سال 1988 تبدیل به دانشگاه  شد.

در زمان تشکیل دانشگاه استان لومباردی دارای یک سری نیاز ها بود. در دهه هفتاد میلادی  شبکه کسب و کار کارآفرینی برگامو خواستار تعداد روزافزونی از چهره های حرفه ای که از لحاظ اقتصادی بسیار واجد شرایط هستند بود و وجود یک مرکز دانشگاهی در شهر حس می شد .  درک این فرصت واقعا مهم بود. تاسیس دانشگاه ابتکار وزیر آموزش و پرورش زمان (آقای اسکالیا )که بومی شهر برگامو بود انجام شد . این امر به کمک پروفسور برانکا  باعث ایجاد یک دانشگاه شد که اهداف آن ارتقاء آموزش و پرورش در سطح بالا و ترویج  ترین زبان ها و فرهنگ های اروپایی بود .   بین سالهای 1974 تا 1985 دوره های علمی ایجاد شد و سپس  این دوره ها توسط دانشکده مدیریت اقتصاد و کسب و کار( ویا سالوچیو ) برگزار شد .

در طول سالها این دانشگاه نقش مهمی در احیای برخی از ساختمان های تاریخی در شهر برگامو ایفا کرده است: تشکیل دانشکده زبان های خارجی در کاخ سابق فرماندار ونیزی در پایتخت وچیا  وتاسیس دانشکده  اقتصاد در صومعه سابق کاپوچین و … . این دانشگاه به طور پیوسته گسترش یافته و در چند سال اخیر تحت مدیریت ریاست دانشگاه دارای رشد قابل توجهی بوده است. ثبت نام نام در دانشگاه برگامو به طور پیوسته افزایش داشته است . در سال 2000 هفت هزار نفر در این دانشگاه ثبت نام کردند ولی این تعداد در سال 2014 به 15000 نفر رسید که همین می تواند نشانه ایی برای اعتبار دانشگاه برگامو برای متقاضیان تحصیل در ایتالیا می باشد . در طول دوره های ریاست آلبرتو کاستولدی (1999-2009) و استفانو پالئری (2009-2015)، تعداد دانشجویان و کارکنان آموزش دیده افزایش چشمگیری داشت. 3 گروه جدید تاسیس شد، گروه فلسفه ، ارتباطات و اداره حقوق . همچنین دوره های لیسانس و کارشناسی ارشد و برنامه های دکترا در این دانشگاه گسترش یافتند . این دانشگاه هر روز بزرگتر و قوی تر می شود و سطح آموزشی و علمی آن نیز بالاتر می رود . دانشکده های  جدید  دانشگاه  در در سراسر شهر پراکنده  هستند و سیستم دانشگاهی را ایجاد می کنند.

دانشگاه برگامو همواره به پیشرفت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی این شهرکمک می کند . نکته حایز اهمیت اساسنامه دانشگاه معنی همکاری دانش آموزان، معلمان، محققان، کارکنان اداری و فنی و خدمات و … در رابطه با ارتقای شهر و ارتقاء انسان ها  است.

امروزه این دانشگاه تحت حمایت دولت دارای هفت دانشکده  است که در اطراف شهر قرار دارد. سه دانشکده اصلی وجود دارد: پردیس اقتصاد و حقوق، که در مرکز برگامو قرار دارد؛ پردیس علوم انسانی، در منطقه  قرون وسطایی برگامو  و در نهایت پردیس مهندسی، واقع در منطقه صنعتی دالمین ، در حدود 8 کیلومتری جنوب غربی برگامو.

دانشگاه برگامو  دانشجویان خارجی جدید را جذب می کند ، تعداد برنامه های تحصیلی را افزایش می دهد و جامعه محققان پر جنب و جوش و سازنده دارد. یکی از دانشجویان برجسته دانشگاه برگامو، بنیانگذار و سردبیر مجله علمی Academicus، آرتا موسارای است که برای دکترای خود در برگامو تحصیل کرده است .

علاقمندان به تحصیل در ایتالیا می توانند دانشگاه برگامو را نیز به به گزینه های خود برای تحصیل در ایتالیا اضافه کنند .

اطلاعات مختصر دانشگاه برگامو :

سال تاسیس :  1968                                                        رتبه در کشور : 35

تعداد دانشجو : حدود 20 هزار نفر                                    درصد دانشجویان خارجی : 4 درصد

شهریه دانشگاه : 2500 الی 3500 یورو در سال                     وب سایت :  www.unibg.it

درصد دانشجویان دختر : 62 درصد                                  درصد دانشجویان پسر : 38 درصد

درصد دانشجویان خارج استان : 48 درصد                         قرارداد های بین المللی :  261 قرارداد

تعداد دانشجویان پروژه اراسموس : 400 نفر                       تعداد مقاله های علمی در سال گذشته : 5000 مقاله

تعداد اساتید : 93 استاد تمام ، 134 دانشیار                           تعداد کارمندان اداری : 237 کارمند

گروه های تحصیلی دانشگاه برگامو به شرح زیر است :

گروه های تحصیلی که در دانشگاه برگامو برای متقاضیان تحصیل در ایتالیا ارائه می شود به شرح زیر می باشد :

گروه هنر و فلسفه                                                      گروه اقتصاد و بازرگانی

گروه حسابداری، و مدیریت                                        گروه مدیریت، امور مالی و تجارت بین المللی

گروه مهندسی                                                           گروه مهندسی مدیریت

گروه زبان های خارجی، ادبیات و ارتباطات                    گروه برنامه ریزی و مدیریت سیستم های گردشگری (MSc)

گروه علوم انسانی و اجتماعی                                       گروه روانشناسی بالینی برای افراد، خانواده ها و سازمان ها

انواع خدمات ارائه شده توسط دانشگاه برگامو :

کسانی که متقاضی تحصیل در ایتالیا هستند و دانشگاه برگامو را برای تحصیل خود انتخاب کرده اند از یک سری خدمات در دانشگاه بهره مند خواهند بود . تعدادی از این خدمات را در این بخش برای شما آورده شده است :

1 . کتابخانه ها ی دانشگاه پالرمو :

کتابخانه حقوق دانشگاه برگامو نیازهای آموزشی، یادگیری و تحقیق کارکنان و دانشجویان در دانشکده حقوق دانشگاه را فراهم می کند . اینکتابخانه نزدیک به 70 هزار سند دراختیار دارد از جمله کتاب ، مقالات ، نشریات ، پایان نامه ها و …

بیشتر مجموعه های کتابخانه در قفسه های باز هستند ( قابل دسترس هستند ) . تعدادی سند هم جزو آثار خطی هستند که دسترسی به آنها محدود شده است . کتابخانه اقتصاد و حقوق در همکاری با دیگر کتابخانه های دانشگاهی برای به اشتراک گذاری اطلاعات و منابع، در پروژه ESSPER عضو است . این مجموعه با کمک سالانه اداره مطالعات حقوقی پشتیبانی می شودو مهم ترین  منابع قانونی در دسترس را فراهم می کند.

کتابخانه علوم انسانی دانشگاه برگامو دارای گستره وسیعی از زمینه های آموزشی و تحقیقاتی دانشکده های علوم انسانی است. بخش بزرگی از این کتابخانه مربوط به بخش ادبیات و زبان شناسی (ادبیات انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، روسی و اسپانیایی) است. این کتابخانه تقریبا صدو بیست هزار جلد کتاب و بیش از 600 مجله دارد . در اتاق مطالعه آن نیز  یک مجموعه بزرگ از کل مجموعه در قفسه های باز وجود دارد .

کتابخانه مهندسی  این جدیدترین کتابخانه (ژوئیه 1996) دانشگاه پالرمو است . تمام مواد در قفسه های باز هستند و به راحتی در دسترس هستند. این کتابخانه دارای حدود ده هزار جلد کتاب است  و بیش از 100 نشریه را در اختیار دارد. هر سال 1000 جلد کتاب به مجموعه کتابخانه مهندسی افزوده می شود .

نکته های درباره کتابخانه های دانشگاه برگامو :

]* همه دانشجویان علاقمند به تحصیل در ایتالیا که به دانشگاه برگامو خواهند رفت می توانند از کتابخانه های مختلف دانشگاه برگامو بازدید کند و از کتاب ها و نشریات موجود در قفسه های باز استفاده کند.

* برخی از انواع اسناد فقط برای خواندن در سایت هستند(نشریات ، کتاب های مرجع ، پایان نامه ها )  و کاربران باید کارت کتابخانه خود را برای چک کردن کتاب ها نشان دهند .

* کارت های کتابخانه به هزینه های 26 یورو  به کاربران خارجی اعطا می شود.

* دانشجویان کارشناسی می توانند تا 5 کتاب، فارغ التحصیلان 10 کتاب ، و دانشجویان خارجی خارجی 3 کتاب را به امانت بگیرند .

* اگر شما در حال تهیه یک پایان نامه یا دکترای خود هستید، می توانید درخواست دهید تا میزان تعداد  کتاب و زمان آن را برای امانت گرفتن افزایش دهید

* کتابدارن  می توانند به شما در پیدا کردن آنچه که شما نیاز دارید کمک کنند .

*پایگاه های داده ها و مجلات الکترونیکی برای اعضای جامعه دانشگاه (کارکنان، اساتید و دانشجویان) در داخل و خارج (دسترسی از راه دور) شبکه دانشگاه در دسترس هستند.

  1. خوابگاه دانشگاه برگامو :

هر سال، از ابتدای ماه ژوئیه تا پایان ماه اوت ، دانش آموزانی که مایل به ثبت نام در دوره های دانشگاه می باشند ، می توانند برای دسترسی به خوابگاه های دانشگاه درخواست کنند . هزینه اقامت در خوابگاه از 110 تا 250 یورو در هر ماه متغیر است. که البته پس از دریافت بورسیه استانی ایتالیا توسط دانشجو این مبلغ تا حد زیادی کاهش خواهد یافت .

دانشگاه برگامو تعدادی دوره را به زبان انگلیسی ارائه می دهد که به ایجاد یک مجموعه ای از مشارکت های بین المللی کمک کرده است. توافق بین دانشگاه فیری دیکنسون در نیوجرسی، ایالات متحده آمریکا و دانشگاه برگامو اجازه می دهد تا دانش آموزان دوره ترم تحصیلی در خارج از ایتالیا یا ایالات متحده را صرف کنند. همکاری های زیادی  با دانشگاه های سراسر جهان وجود دارد، از جمله در استرالیا یا ترکیه.

3 . خدمات درمانی دانشگاه برگامو :

شما در برگامو قادر خواهید بود با پرداخت مبلغی ( 100 تا 150 یورو ) برای یکسال خود را بیمه درمانی کنید .

4 . خدمات ورزشی دانشگاه برگامو :

CUS BERGAMO مرکز ورزشی دانشگاه برگامو است و مسئول ارتقای و مدیریت ورزش در دانشگاه است .وظیفه این مرکز نه تنها در داخل دانشگاه بلکه در کل جامعه برگامو جاری است .  یکی از اهداف این مرکز سلامت و رفاه اجتماعی فعالیت ورزشی به عنوان حمایت از حفظ یک تعادل روانی و فیزیکی است که به بهبود مداوم زندگی، مطالعه و محیط کار کمک می کند. پروژه های توسعه مراکز ورزشی دانشگاه پالرمو با بازیابی یک پادگان نظامی قدیمی و تبدیل آن  به سایت مرکز ورزشی ادامه دارد .

تجهیزات ورزشی دانشگاه برگامو  مساحتی حدود سیزده هزار  متر مربع را شامل می شود که 5500 آن مسقف است . که این فضا شامل مراکز زیر می باشد .

مرکز تناسب اندام CUS که برای همه دانشجویان قابل استفاده است .

  • 200 متر پیست در فضای بازو فضای سرپوشیده راه رفتن و دویدن .
  • دو سونا و دو حمام ترکی
  • مراکز آموزش شخصی ورزش های مختلف ، پزشکی-ورزشی و خدمات ارزیابی

دانشگاه برگامو همچنین در ورزش هایی مانند بدمینتون ، فوتسال ، آیکیدو ، ژیمناستیک ، کاراته ، کیک بوکسینگ ، قایق رانی روئینگ ، شمشیربازی ، جودو و … فعالیت هایی را دارد .

5 . پروژه مارکوپولو :

پروژه مارکو پولو، که هدف آن تقویت روابط دانشگاهی بین ایتالیا و چین است، طرح دیگری است که دانشگاه درگیر آن است. همچنین دانشگاه برگامو یکی از 25 دانشگاه ایتالیایی است که در پروژه Science Without Borders  ( علوم بدون مرز ) فعالیت می کند،این طرح  توسط دولت برزیل که برای کمک به دانشجویان برزیل در زمینه مطالعات علمی و تحقیقاتی در سراسر جهان طراحی شده است.

پژوهش در دانشگاه برگامو :

دانشگاه برگامو پژوهش را  به عنوان فعالیت اصلی استراتژیک خود  در نظر گرفته است. در دانشگاه برگامو ارائه خدمات به افراد (معلمان، محققان، دانشجویان، کارکنان و افرادی که در فعالیت های علمی فعالیت می کنند) در  اولویت قرار دارند دارند. برگامو در توسعه استعدادها، نوآوری، حمایت از محققان و مشارکت های بین المللی سرمایه گذاری می کند و انواع مختلفی از منابع مالی را برای تحقیق فراهم می کند.

مراکز پژوهشی دانشگاه برگامو به شرح زیر است :

مرکز CASI برای تحلیل آماری و بررسی مصاحبه

گروه تحقیقاتی CELS در عملیات مهندسی، لجستیک و خدمات صنعتی

مرکز تحقیقاتی CERLIS در مورد زبان ها برای اهداف خاص

CISAM مرکز بین المللی مطالعات آوانگارد و مدرنیته

CRILFF مرکز تحقیقات زبان شناسی و فلسفه

CSEAR ایتالیا مرکز تحقیقات حسابداری اجتماعی و زیست محیطی

آزمایشگاه کارآفرینی ELab

موسسه ایتالیایی ریاضیات عالی INDAM UniBgFrancesco Severi

مرکز تحلیلی ORAResearch  برای علوم انسانی و تاریخی و فلسفی، مرکز تحقیقات پیشرفته تربیتی

رشته های ارئه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه برگامو :

دانشگاه برگامو بسیاری از رشته ها را به زبان ایتالیایی ارائه میکند که تعدادی از آنها به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند .اسامی آنها را در لیست زیر مشاهده می کنید .

مهندسی و مدیریت برای سلامتی

برنامه ریزی و مدیریت برای سیستم های گردشگری

اقتصاد و آنالیز داده ها

مدیریت جهانی ، کارآفرینی و مالی

رتبه بندی دانشگاه برگامو :

رتبه در کشور : 35

رتبه جهانی : +1000

معرفی شهر برگامو :

برگامو  با جمعیتی در حدود 120000 نفر در چهارمین شهر پرجمعیت در استان لمباردی است. برگامو به لطف آزادراه A4 با  شهرستانهای مختلفی در ایتالیا متصل است، میلان ، ورونا و ونیز ازجمله  این شهر ها هستند . فرودگاه برگامو سومین فرودگاه پر رفت و آمدترین در ایتالیا با 12.3 میلیون مسافر در سال 2017 بوده است. همچنین برگامو دومین شهر پر بازدید در لمباردی بعد از میلان است.  امروزه شهر دارای یک اقتصاد پیشرفته با تمرکز بر بانکداری، خرده فروشی و خدمات مربوط به بخش صنعتی استان است. شرکت های تجاری و کسب و کار مرتبط با شهر شامل گروه بانکی UBI، Brembo (سیستم های ترمز)، Tenaris (فولاد) و ABB (تکنولوژی قدرت و اتوماسیون) می باشند. سیستم حمل و نقل شهر هم شامل حمل و نقل ریلی ، حمل و نقل عمومی شامل اتوبوس و تاکسی و حمل و نقل هوایی می باشد .

هزینه زندگی در شهر پالرمو با وجود نزدیک بودن به میلان از این شهر کمتر است و همین مبلغ هم پس از دریافت بورسیه استانی توسط دانشجو قابل پوشش خواهد بود .

همچنین بخوانید:

دانشگاه جنووا

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

Rate this post