تحصیل در آلمان یا ایتالیا

برای اینکه تصمیم بهتری داشته باشید در مورد شرایط تحصیلی این دو کشور مطالبی را نوشتیم که پس از مطالعه ی ان مطمئنا بهترین تصمیم را خواهید گرفت.

آلمان  یکی از معدود کشورهای اروپایی است که به دلیل کشف نبوغ و استعداد های دانشجویان، تحصیل را برای شهروندان آلمانی و همچنین بین المللی رایگان اعلام کرده است،به همین دلیل افراد زیادی مشتاق تحصیل در این کشور هستند.همچنین دولت آلمان  بورسیه های مختلفی در اختیار دانشجویان قرار داده است،که تا حد زیادی از هزینه های زندگی را می توان تأمین کرد.

تحصیل در کشورهای پیشرفته موضوعی است که در ایران بسیار مورد توجه افراد قرار می‌گیرد و بیشترخانواده‌ها علاقه دارند این شرایط را برای فرزندانشان برای بهره مند شدن از شرایط تحصیلی بهتر و تضمینی برای کار آینده آن‌ها، فراهم کنند. در برخی کشورها تحصیل نیاز به هزینه زیادی دارد اما در بعضی کشورها مثل آلمان، تحصیل رایگان وجود دارد؛ چون همانطور که ذکر شد دولت آلمان اعتقاد دارد که همه افراد باید از تحصیلات رایگان برخوردار شوند تا نابغه های جوان شناخته شوند و در مسیر درست از آن‌ها استفاده شود. بنابراین برخلاف بسیاری از کشورهای آمریکایی و اروپایی امکان تحصیل رایگان در آلمان برای تابعین آسیا و آفریقا نیز وجود دارد و تنها در مقطع دبیرستان بورسیه گرفتن دشوار است.

شرایط تحصیل رایگان در آلمان

اولین نکته خیلی مهم برای تحصیل رایگان در کشور آلمان تسلط بر زبان آلمانی است. با اینکه امکان تحصیل رایگان در این کشور وجود دارد اما شرط اول آن برای تحصیل رایگان یادگیری زبان آلمانی است.اگر هم زبان آلمانی و هم زبان انگلیسی را یاد بگیرید، یک امتیاز عالی محسوب می شود.تحصیل رایگان به زبان انگلیسی هم ممکن است؛ اما تعداد دانشگاه هایی با این شرایط کم هست و از شانس کمتری نسبت به زبان آلمانی برخوردار می باشید. علت تأکید بر این موضوع نیز این است که بیش از 95 درصد مردم آلمان به زبان آلمانی صحبت می‌کنند و هر شخصی برای اینکه بخواهد وارد بازار کار شود باید زبان آلمانی بلد باشد.

امکان تحصیل رایگان به‌خصوص در رشته‌های پزشکی، فنی و مهندسی و امکاناتی که برای تحصیل فراهم می‌کنند، یکی از بهترین ویژگی های این کشور است.بعد از زبان آلمانی، مهم‌ترین عامل برای پذیرش و تحصیل رایگان در آلمان معدل سال‌های تحصیلی قبلی است. دانشجویانی که قصد اخذ پذیرش مستقیم دانشگاه را داشته باشند، از نظر معدل باید در سطح قابل قبولی باشند؛ البته کسانی که معدل پایین نیز داشته باشند نیز می توانند از طریق دوره های کالج، وارد دانشگاه های تاپ رنکینگ کشور آلمان شوند.

دوره دبیرستان در آلمان

برخلاف تصور بسیاری از مهاجران که فکر می‌کنند کلیه مقاطع تحصیلی در آلمان رایگان است تحصیلات رایگان در آلمان بیشتر مربوط به دوره‌های لیسانس به بالا است و قبل از آن برای تحصیل هزینه دریافت می‌شود. در صورت داشتن رزومه قوی مثل داشتن مقام در المپیادها، معدل بالا، تسلط بر زبان انگلیسی و آلمانی امکان گرفتن بورسیه در این مقطع تحصیلی نیز از طریق مکاتبه با مدرسه مورد نظر وجود دارد. در آلمان دانش آموزان در مقطع دبیرستان علاوه بر زبان آلمانی و انگلیسی به یادگیری زبان‌های فرانسوی، اسپانیایی و لاتین نیز می‌پردازند. با وجود همه این موارد چه هزینه پرداخت کنید و چه به‌صورت بورسیه بخواهید به تحصیل ادامه دهید قبل از شروع باید بر زبان انگلیسی تسلط داشته باشید.

در این مقطع هزینه مدارس شبانه‌روزی نسبت به مدارس عادی کمتر است، اما شرط ورود به این مدارس نیز تسلط بر زبان آلمانی است.

مقطع لیسانس در آلمان

از سال 2014 تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان به‌خصوص در رشته‌های فنی و مهندسی رایگان اعلام شد، اما در برخی شهرهای آلمان برای تحصیل در این مقطع هزینه‌های کمی را دریافت می‌کنند که بابت خدمات ارائه شده توسط دانشگاه همچون حمل و نقل می باشد. در کشور آلمان دوره ی کارشناسی بین 3 الی 4 سال طول می‌کشد و تنها هزینه‌ای که بیشتر این دانشگاه‌ها دریافت می‌کنند بابت کارهای اداری بوده که بسیار ناچیز است. برخی از کالج‌های رایگان در آلمان برای مقطع کارشناسی عبارت‌اند از:

 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه مانهایم
 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه هومبولت برلین
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ
 • دانشگاه هامبورگ
 • دانشگاه آخن  RWTH
 • دانشگاه آزاد برلین

مقطع ارشد در آلمان

از همان سال 2014 تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز در آلمان به‌صورت رایگان اعلام شد. ولی خب ممکن نیست وضعیت برای همیشه ادامه یابد؛ زیرا از سال 2017 دیده شد که در بعضی دانشگاه‌ها برای دانشجویانی که تابعیتی غیر اروپایی دارند، هزینه دریافت می‌شود. بنابراین احتمال اجباری شدن پرداخت هزینه در سال‌های آینده در این مقطع برای مهاجران آسیایی و آفریقایی وجود دارد. اما این هزینه به یورو زیاد نیست و در صورت تابعیت و کار کردن در آلمان (کار دانشجویی) می‌توان آن را پرداخت کرد. مثلاً در دانشگاه‌های ایالت بادن وورتمبرگ در آلمان از سال 2017 دانشجویان غیراروپایی برای هر سال باید بین 1500 الی 3000 یورو پرداخت نمایند.

در کنار این موارد باید بدانید که برای پذیرش و تحصیل رایگان در دانشگاه‌های آلمان شرط معدل از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین تحصیل رایگان برای افرادی که لیسانس خود را نیز در آلمان گرفته‌اند بسیار راحت‌تر می‌باشد و برای افرادی که در کشورهای دیگر تحصیل نموده‌اند احتمالاً هزینه‌هایی بابت خدمات دریافت می شود.

مقطع دکترا در آلمان

به دلیل اینکه آلمان صنعتی‌ترین کشور دنیاست و به‌خصوص در رشته‌های فنی بسیار پیشرفته است، مقصد خوبی برای بسیاری از دانشجوها در این مقطع می‌باشد. ‌در این کشور دانشجویان دکتری برای 6 ترم اول هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند و تحصیل کاملاً رایگان است و بیشتر از 25 درصد دانشجویان بر حسب شرایط، کمک هزینه نیز دریافت می‌کنند. درواقع دانشجویان در این مقطع روی پروژه‌هایی کار می‌کنند که در ازای آن یا دستمزد دریافت می‌کنند یا می‌توانند از بورسیه آن دانشگاه استفاده کنند.

بورسیه های تحصیلی کشور آلمان

هرچند تحصیل در کشور آلمان رایگان است اما شما می‌توانید با گرفتن بورسیه خیال خودتان را از احتمالات گرفتن هزینه‌های اندک نیز راحت کنید. بورسیه‌های مختلفی در آلمان وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

بورسیه‌های DAAD

DAAD  یک سازمان آموزش عالی در آلمان است که با کشف استعدادهای داخلی و خارجی با هدف ارتقاء درونی دانشگاه‌های آلمان شرایط بورسیه را فراهم می‌کند. افرادی که به این سازمان تقاضای بورسیه می‌دهند نباید بیشتر از 6 سال از زمان اخذ مدرک لیسانس‌شان گذشته و نیز باید 2 سال سابقه کار داشته باشند. میزان کمک هزینه تحصیلی از طرف این شرکت برای ارشد 850 یورو و برای دکترا 1200 یورو است.

بورسیه‌های مربوط به بنیاد هاینریش بول در کشور آلمان

این بورسیه بیشتر شامل مقاطع دکتری و افرادی می‌شود که مدارک قبلی خود را از آلمان گرفته‌اند. همچنین فرد باید دارای مشاغل سیاسی اجتماعی باشد و درزمینه حقوق بشر و دموکراسی اکولوژی فعالیت کند.

بورسیه تحصیلی ملی  DeutschlandStipendium

این بورسیه برای تمامی دانشجویان با تمام ملیت‌ها امکان‌پذیر است و همه دانشجویان در آلمان نیز می‌توانند از این بورسیه استفاده کنند. میزان کمک‌هزینه تحصیلی این بورسیه به‌صورت ماهیانه مبلغ ۱۵۰ یورو به‌علاوه کمک‌هزینه دولت فدرال آلمان به مبلغ ۱۵۰ یورو دیگر می‌باشد. در مجموع مبلغ این بورسیه در ماه ۳۰۰ یورو است. این بورسیه ابتدا برای دو ماه پرداخت می‌شود و اگر فرد شرایط بورسیه را داشته باشد کمک‌هزینه ادامه پیدا می‌کند، در غیراینصورت قطع می‌شود.

بورسیه تحصیلی اراسموس در آلمان

این بورسیه برای دانشجویانی است که قصد تحصیل به‌صورت تمام وقت را دارند؛ بنابراین کمک‌هزینه طوری تعریف می‌شود که هزینه‌های زندگی، ثبت‌نام و مسافرت را برای یک سال پوشش دهد.

هرکدام از این بورسیه‌ها شرایطی دارند که مهم‌ترین آن‌ها شرط معدل، تسلط بر زبان و اعتبار دانشگاه قبلی شما می‌باشد.

شرایط تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

افرادی که تازه دیپلم گرفته‌اند و می‌خواهند در مقطع لیسانس در آلمان تحصیل کنند ابتدا باید مدارکشان در دانشگاه موردنظر تائید شود. این مدارک شامل گواهی پایان تحصیلات و یا نتیجه آزمون ورودی دانشگاه است که برای هر دانشگاه متفاوت می‌باشد. همچنین آزمون‌هایی مانند سنجش زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه از فرد گرفته می‌شود و نمره IELTS و یا TOEFL او نیز جزء امتیازات لازم برای ورود به دانشگاه است.

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

همان‌طور که گفتیم اکثر دانشگاه‌ها و مدارس به زبان آلمانی تدریس می‌کنند و تسلط بر زبان آلمانی بسیار مهم است، اما در برخی دانشگاه‌ها نیز دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند؛ در این صورت باید مدرک آیلتس با نمره حداقل 6.5 داشته باشید.

بیشتر رشته‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند از رشته‌های فنی هستند که شامل مهندسی الکترونیک، فناوری اطلاعات، مهندسی مکانیک و هوافضا می‌باشند. اما باید به این نکته هم توجه داشته باشید که در برخی از رشته‌ها تنها دروس ترم‌های اول به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و در ترم‌های پایانی باز هم دوره‌ها به زبان آلمانی هستند. بنابراین شما می‌توانید برای جلوگیری از اتلاف وقت اگر به زبان انگلیسی تسلط دارید تحصیل خود را آغاز کرده و هم‌زمان شروع به یادگیری زبان آلمانی نمایید تا برای ترم‌های بعدی آماده شوید.

تحصیل رایگان رشته پزشکی در آلمان

یکی از رشته‌هایی که طرفداران بسیار زیادی در آلمان دارد، رشته پزشکی است.  برای ورود به دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی نیاز است که متقاضیان در یک آزمون ورودی شرکت کنند تا با دیگر دانشجویان به رقابت بپردازند؛ می توانیدبرای بالا بردن شانس خود در اخذ پذیرش رشته های پزشکی در دوره های کالج شرکت کنید.

برخی از معیارهای مهم برای پذیرش در رشته پزشکی به‌صورت رایگان عبارت‌اند از:

 • میانگین نمرات تحصیلی
 • نمرات دروس خاص مثل زیست و شیمی
 • نتایج مصاحبه
 • مدارک حرفه‌ای کسب شده قبل از اقدام برای دانشگاه نظیر المپیادها و مسابقات.
 • و اما کشور ایتالیا

ایتالیا علاوه بر ساختار شهری فریبنده، اماکن تاریخی متعدد و فرهنگ بسیار غنی دارای دانشگاه های فوق العاده معتبر و شناخته شده ای است. بدون شک تحصیل در ایتالیا امکان دست یابی دانشجویان بین‌الملل به بالاترین سطوح علمی با کمترین هزینه ممکن را فراهم می نماید. ایتالیا خانه قدیمی ترین دانشگاه قاره اروپا (دانشگاه بولونیا) است، این آمار نشانگر قدمت ایتالیا در ترویج دانش و آموزش آکادمیک می باشد.

از سوی دیگر ایتالیا بین کلیه کشورهای جهان دارای بیشترین تعداد اماکن تاریخی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو است، معماری خیره کننده و تاریخچه غنی این کشور ایتالیا را بیشتر به یک موزه لوکس با آثار فاخر و هنری تبدیل نموده است تا یک کشور. از این رو تحصیل در ایتالیا علاوه بر پیشرفت تحصیلی چشمگیر تجربه هیجان انگیز و لذت بخشی از زندگی در کشوری بسیار زیبا با بالاترین استانداردها و امکانات اجتماعی را در برای دانشجویان بین‌الملل در پی خواهد داشت.

شرایط تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا به معنای دستیابی به آموزش جهانی با کم ترین میزان هزینه های تحصیل و زندگی می باشد. دانشجویان بین المللی از همه ی نقاط دنیا برای بهره مندی از بورسیه های تحصیلی ایتالیا و همچنین تحصیل در برترین دانشگاه های اروپا، تصمیم بر مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را در سر می پرورانند.

تحصیل در ایتالیا روشی برای کسب اقامت در این کشور است، دانشجویان با تحصیل در دانشگاه های برتر ایتالیا از شانس بالایی برای کار در این کشور برخوردار می باشند. مهاجرت تحصیلی به عنوان یکی از برترین و کم ریسک ترین نوع ویزا قلمداد می شود.

کشور ایتالیا به عنوان کشوری محبوب در میان دانشجویان تلقی می شود. رشته های مهندسی، مد، فشن و رشته های مرتبط با هنر از پرطرفدار ترین رشته های تحصیلی در این کشور محسوب می شود. از همین رو علاقه مندان به تحصیل در رشته های عنوان شده قادر خواهند بود با فراهم آوردن شرایط مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا اقدام نمایند.

سیستم آموزشی ایتالیا

آموزش در کشور ایتالیا از یک سیستم یک پارچه تشکیل شده است. سال تحصیلی در ایتالیا به دو ترم تقسیم می شود. ترم اول از سپتامبر تا فوریه برگزار می شود و ترم دوم در ماه فوریه آغاز می شود و در ماه ژوئیه به پایان می رسد. مدارک تحصیلی در ایتالیا به شرح زیر است:

اولین دوره / Laurea: قابل مقایسه با مدرک کارشناسی.

برنامه های ویژه کارشناسی ارشد / Master Universitario di 1 ° Livello: معمولا یک سال تحصیل را شامل می شوند و دانشجویان را با دانش حرفه ای آشنا می کند.

برنامه های کارشناسی ارشد / Laurea Magistrale Ciclo Unico

دوره سوم / Dottorato di Ricerca: برنامه های سه ساله، PhD.

مقاطع قبل دانشگاهی ایتالیا

مقطع کودکستان اولین مرکز آموزشی در کشور ایتالیا که کودکان قادر خواهند بود از سن ۳ سالگی در این مرکز مشغول به تحصیل شوند. شرایط تحصیل در ایتالیا در مقطع کودکستان همانند سایر کشورهای اتحادیه اروپا می باشد، به این صورت که تحصیلات در این سن به هیچ وجه اجباری نیست. خانواده های دانش آموزان برای ایجاد حس مسئولیت پذیری، افزایش خلاقیت، پرورش برخوردهای اجتماعی و استقلال طلبی، فرزندان خود را در کودکستان ثبت نام می کنند.

تحصیل در مدارس ایتالیا

تحصیلات ابتدایی در کشور ایتالیا از شش سالگی شروع می شود دوره ابتدایی اجباری بوده و مدت زمان این مقطع ۵ سال طول می کشد که با توجه به سن ورود، کودکان تا ۱۱ سالگی در حال سپری کردن این دوره می باشند. مدارس در کشور ایتالیا به صورت دولتی و خصوصی خدمات تحصیلی را ارائه می نمایند. لازم به ذکر است دروس در این مدارس به زبان ایتالیایی ارائه می شود و دانش زبان، اصلی ترین رکن پذیرش مدارس دولتی است.

مدارس خصوصی، جای مناسبی برای خانواده هایی است که بدنبال تحصیل فرزندان به زبان انگلیسی می باشند. هزینه های این دسته از مدارس از شهری به شهر دیگر متفاوت است.کلاس های درسی در مقطع ابتدایی در این مدارس بطور معمول از ۱۰ تا ۲۵ نفر تشکیل می شود. دانش آموزان در این مقطع دروسی همچون ریاضی، زبان ایتالیایی، زبان انگلیسی و جغرافیا را فرامی‌گیرند.

مقطع راهنمایی

پس از اتمام دوره ابتدایی، دانش آموزان از سن ۱۱ سالگی وارد مقطع راهنمایی می شوند که طول این دوره تحصیلی ۳ سال می باشد. خانواده هایی که خواهان تحصیل رایگان در ایتالیا برای فرزندان خود هستند بهترین گزینه برای آنها مدارس دولتی می باشد.

در صورت انتخاب مدارس خصوصی ملزم به پرداخت هزینه متناسب با مدرسه انتخابی می باشند. در پایان هر سال، از دانش آموزان امتحانات مشخصی گرفته می شود تا مجوز ورود به سال بعد برای آنها صادر شود. دانش آموزان پس از سپری کردن هر سه سال باید در آزمون نهایی که شامل دروس سه سال راهنمایی مثل زبان، ریاضیات و علوم می باشد، شرکت کنند.

تحصیل در دبیرستان ایتالیا

مدت زمان این دوره بین ۳ تا ۵ سال است. در دو سال اول آموزش، دانش آموزان دروسی مثل زبان ایتالیایی، ادبیات، علوم، ریاضیات، زبان های خارجی، تاریخ، مطالعات اجتماعی و تربیت بدنی را آموزش می بینند.دوره های دبیرستان به زبان ایتالیایی ارائه می شود و دانش آموزان باید مدرک تسلط برزبان ایتالیایی را به سفارت ارائه دهند. دوره های زبان ایتالیایی عموماً در سفارت برگزار می شود و از دیگر مراکز معتبری که می توان زبان ایتالیایی را در آنجا فراگرفت، مدرسه زبان ایتالیایی پیترودلاولا است.

شرایط تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

افرادی که دارای مدرک دیپلم می باشند می تواند برای ورود به مقطع تحصیلی کارشناسی که در ایتالیا به LAUREA شهرت دارد اقدام نمایند. این دوره تحصیلی بسته به رشته مورد نظر بین ۳ الی ۴ سال به طول می انجامد، و دانشجویان برای گذراندن این دوره می بایست ۱۸۰ Credit کسب نمایند.

تحصیل کارشناسی در ایتالیا

مدرک کارشناسی در ایتالیا به عنوان لوریا شناخته می شود. دانشجویان از ۱۸ تا ۳۰ سالگی قادر خواهند بود برای دوره های کارشناسی این کشور اقدام نمایند. این نکته بدین معناست که محدودیت سنی برای سفارت این کشور معنا ندارد و در صورت ارائه مدارک قابل استناد، می توانید برای ادامه تحصیل در ایتالیا اقدام کنید.

دوره های تحصیلی در این کشور به زبان ایتالیایی برگزار می شود و دانشجویان برای ورود به دانشگاه نیازمند ارائه مدرک تسلط  بر زبان ایتالیایی هستند. سفارت ایتالیا در تهران هر ساله کلاس های زبان ایتالیایی برگزار می کند که در طول ۳ ترم، سه کتاب (Espresso) تدریس می شود. هر ترم شامل ۲۳ جلسه ۲ ساعته و در سه روز هفته می باشد. در صورتی که دانشجو بتواند ۹۰ درصد نمره امتحان را کسب کند، می تواند برای پذیرش از دانشگاه های ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی به سفارت مراجعه کند.

دوره های زبان ایتالیایی در ایتالیا نیز برگزار می شود و دانشجویان می توانند قبل از تحصیل، دوره ای را در این کشور سپری کنند.

تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

جذاب ترین مقطع تحصیلی در کشور ایتالیا، مقطع کارشناسی ارشد (Laurea Magistrale) است. کشور ایتالیا به عنوان برترین کشور برای زمینه سازی تحصیل در سایر کشورها شناخته می شود. این نکته بدین معناست که افرادی که بدنبال تحصیل و اخذ بورسیه در کشورهایی مثل انگلستان، کانادا، استرالیا و آمریکا می باشند، مقطع کارشناسی ارشد را در برترین دانشگاه های ایتالیا سپری می کنند تا با پر بار کردن رزومه خود شانس اخذ بورسیه را در کشورهای فوق افزایش دهند.

مدت دوره کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا دو سال است که دانشجویان با سپری کردن ۱۲۰ واحد درسی فارغ التحصیل می شوند. نکته حائز اهمیت، محدود نبودن دوره کارشناسی ارشد می باشد که دانشجویان زیادی مدت زمان تحصیل در این دوره را تا ۴ سال ادامه داده اند. در بعضی از رشته های تحصیلی مانند حقوق، فارموکولوژی، معماری و پزشکی، در دانشگاه های خاص یک برنامه پنج یا شش ساله کارشناسی ارشد (به نام Lauree Magistrali a Ciclo Unico ارائه می شود.

تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا

دوره های دکترا در کشور ایتالیا (Dottorato di Ricerca) به طور معمول ۴ سال به طول می انجامد و دروس در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می شود. دانشجویان در صورت اخذ نمره ۶٫۵ به بالا در آزمون آیلتس می توانند برای ادامه تحصیل در ایتالیا اقدام نمایند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارند کشور ایتالیا بهترین گزینه برای آنها می باشد زیرا شرایط بورسیه های تحصیلی در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی هموارتر است. بورسیه ها در کشور ایتالیا معمولاً با حقوق ماهیانه همراه است و دانشجویان در صورت تاییدیه استاد راهنما از آن بهره مند می شوند.

اقدام جهت اخذ بورسیه در مقطع دکترا، مستلزم انتخاب و تائید استاد راهنما می باشد. این مهم ترین قدم در اخذ بورسیه در مقطع دکترا در کشور ایتالیاست. دانشجویان رزومه های خود را می توانند برای اساتید مختلف ارسال کنند و از صلاحیت خود دفاع کنند اساتید پس از بررسی رزومه های ارسال شده، وقت مصاحبه ای را به صورت حضوری و یا برنامه های مجازی با دانشجوی مورد پسند خود تنظیم می کنند.

متقاضیان تحصیل در ایتالیا برای اخذ بورسیه شرایط اولیه ای را باید داشته باشند. از حداقل شرایط لازم برای اخذ بورسیه می توان به:

 • معدل بالای ۱۷
 • مدرک زبان انگلیسی (نمره ۶٫۵ آزمون آیلتس)
 • توصیه نامه از اساتید برجسته
 • مقالات بین المللی از جمله ISI و AAA

دانشجویانی که مقطع کارشناسی ارشد خود را در کشور ایتالیا و یا در دانشگاه های معتبر سپری کرده اند، شانس بالاتری برای اخذ بورسیه دارا می باشند

دانشگاه های ایتالیا

ایتالیا با داشتن چندین دانشگاه معتبر بخصوص در رشته های مهندسی جزو کشورهای برتر دنیا به شمار می رود. دانشگاه های کشور ایتالیا در رتبه بندی جهانی از جایگاه مناسبی برخوردار می باشند. دانشگاه پلی تکنیک میلان به عنوان برترین آنها شناخته می شود. دانشگاه پلی تکنیک در رشته های مهندسی در میان ۳۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد و از برترین رشته های آن می توان به مهندسی، عمران، کامپیوتر و معماری اشاره کرد.

از دیگر دانشگاه های برتر کشور ایتالیا می توان به دانشگاه پلی تکنیک تورین اشاره کرد که در میان ۵۰ دانشگاه برتر دنیا در رشته های مهندسی قرار دارد. دانشگاه هایی همچون ساپینزا رم، فلورانس، بولونیا و پاویا گزینه های مناسبی برای تحصیل در ایتالیا می باشند که دانشجویان در صورت فراهم کردن شرایط می توانند اقدامات لازم را انجام دهند.

مزایای تحصیل در ایتالیا

ایتالیا به عنوان یکی از برترین کشورهای اروپایی برای ادامه تحصیل شناخته شده است. اطلاع از مزایای تحصیل در ایتالیا به دانشجویان کمک می کند تا با شرایط ایده آل این کشور آشنا شوند.

دانشگاه های برتر دنیا

با توجه به اینکه ایتالیا دانشگاه های معتبر دنیا را دارد، می توان این کشور را به عنوان مقصد اصلی دانشجویان برای ادامه تحصیل شناخت. سالیانه تعداد زیادی از دانشجویان از اکثر نقاط دنیا جهت مهاجرت تحصیلی به ایتالیا اقدام می نمایند. شانس اخذ پذیرش در دانشگاه های برتر دنیا از جمله پلی تکنیک میلان، دانشگاه تورین برای دانشجویان بین المللی میسر می باشد.

تحصیل به زبان انگلیسی

دانشگاه های ایتالیا دروس خود را به زبان های انگلیسی و ایتالیایی ارائه می دهند. دانشجویان با توجه به انتخاب دوره مورد نظر ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط به زبان انگلیسی می باشند.

بورسیه تحصیل در ایتالیا

دانشجویان برای کاهش هزینه تحصیل خود در این کشور می توانند برای اخذ بورسیه DSU اقدام نمایند. این بورسیه یکی از نکات مثبت کشور ایتالیا نسبت به دیگر کشورهاست. افرادی که بدنبال اخذ بورسیه DSU هستند، برای بالاتر بودن شانس خود نیازمند نمره ۶ در آزمون آیلتس و معدل بالای ۱۴ در مقطع لیسانس می باشند.

معایب تحصیل در ایتالیا

اگرچه تحصیل در ایتالیا  مزایای باورنکردنی دارداما همواره با چالش هایی نیز همراه است. آگاهی از مشکلات تحصیل در ایتالیا کمک می کند تا انتخاب بهتری را داشته باشید. از بزرگترین چالش های تحصیل در این کشور می توان به شرایط پس از تحصیل و حق همراه اشاره کرد که مورد بررسی قرار می دهیم.

شرایط پس از تحصیل در ایتالیا

دانشجویان پس از تحصیل می توانندبه مدت یکسال مجوز حضور در کشور ایتالیا را دریافت کنند. دانشجویان مدت زمانی که ذکر شد در صورت پیدا شدن کار می توانند از قوانین تبدیل ویزا برای کسب اقامت بهره مند شوند. کسانی که قصد دارند پس از پایان تحصیل در ایتالیا مشغول به کار شوند باید به زبان ایتالیایی مسلط بوده و دوره خود را به خوبی گذرانده باشند.

در این صورت می توانند شغل مناسبی را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل کنند..

نداشتن حق همراه در ایتالیا

یکی از بزرگترین معایب تحصیل برای دانشجویان متاهل، شرایط همراه می باشد. دانشجویان متأهل برای تحصیل در ایتالیا اجازه همراه ندارند و نمی توانند همسر و فرزندان خود را به همراه داشته باشند. اگر بدنبال تحصیل در ایتالیا می باشید، باید بصورت انفرادی برای تحصیل اقدام نمایید.

حق کار دانشجویی در ایتالیا

دانشجویان در مقاطع تحصیلی از ۱۰ تا ۳۰ ساعت حق کار دانشجویی در هفته برخوردار می باشند. شرایط کار پیدا کردن در ایتالیا متفاوت و طبق دو راه حل است. روش اول،دانشجویان بین المللی با دانشگاه های خود قراردادی را تنظیم می کنند. مدت زمان این قرارداد بصورت معمول سه ماه می باشد و برای دانشگاه مشغول به کار می شوند. روش دوم همانند سایر کشورهای اروپایی است.

دانشجویان در حین تحصیل می توانند در مراکز خارج دانشگاهی مشغول به کار شوند. از لحاظ دستمزد و حقوق، شرایط یکسان است و دانشجویان به ازای هر ساعت در حدود ۷ تا ۹ یورو حقوق دریافت می کنند.

هزینه های تحصیل در ایتالیا

یکی از مهم ترین عامل محبوبیت ایتالیا بین دانشجویان بین المللی علاوه بر دانشگاه های معتبر و امکانات آموزشی ایده ال هزینه های ناچیز تحصیل و زندگی در این کشور است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی کمتر از دانشگاه های خصوصی ایتالیا خواهد بود، علاوه بر این شهروندان اتحادیه اروپا برای تحصیل در ایتالیا هزینه کمتری نسبت به شهروندان خارج از اتحادیه اروپا پرداخت می نمایند. به طور کلی هزینه های تحصیل در ایتالیا بسته به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بودبه طور متوسط ​​دوره های کارشناسی در موسسات دولتی بین ۹۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال هزینه می شود. هزینه های سالانه در دانشگاه خصوصی معمولا از ۶۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ یورو می باشد.

هزینه های زندگی در ایتالیا

هزینه های زندگی در ایتالیا برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه می باشد که با توجه به سبک زندگی و شهر انتخابی متفاوت می باشد. هزینه اجاره مسکن بیشترین سهم را در هزینه ها به خود اختصاص می دهد. از دیگر هزینه ها می توان به خوراک، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه های جاری اشاره کرد.

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

Rate this post