ماندن در ایتالیا بعد از فارغ التحصیلی

اقامت از طریق ویزای تحصیلی اقامتی موقتی بوده و تنها تا طول مدت تحصیل اعتبار دارد. ولی در این میان برخی از افراد تمایل دارند به صورت دائم در این کشور زندگی کنند. سوالاتی که همواره پرسیده می شود این است که بعد از فارغ التحصیلی چه مدت می توانم در ایتالیا بمانم؟ مدت اقامت بعد از تحصیل بین 6 تا 18 ماه است ولی نهایتا با به پایان رسیدن این تاریخ دانشجو باید به وطن خود بازگردد مگر این که از روش های مختلف اقامت خود را تمدید کند. ما در این مقاله قصد داریم تمامی ابعاد تحصیل در ایتالیا و اقامت آن را مورد بررسی قرار دهیم بنابراین تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

ماندن در ایتالیا بعد از فارغ التحصیلی

تحصیل در ایتالیا

ایتالیا کشوری است که از دیرباز ارزش زیادی را برای امر تحصیل قائل بوده و امروزه یکی از قدیمی ترین و برجسته ترین دانشگاه ها در این کشور وجود داشته و توانسته اند رتبه برترین دانشگاه های جهان را بدست بیاورند. دانشگاه های ایتالیا از استانداردهای نظام آموزشی جهان پیروی کرده و از این رو مدرک این دانشگاه در تمامی جهان مورد تایید است. هزینه های شهریه دانشگاه های ایتالیا پایین بوده تا دانشجویان بتوانند بدون دغدغه به تحصیل بپردازند. همین ویژگی ها سبب شده که سالانه تعداد متقاضیان دانشگاه های ایتالیا افزایش یابد.

پذیرش در دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا هر ساله تعداد مشخصی دانشجوی بین المللی پذیرش می کنند ولی امروزه به دلیل افزایش متقاضیان بین المللی شرایط پذیرش در این دانشگاه ها سخت تر شده و این کشور برای پذیرش دانشجو استانداردهایی را در نظر گرفته و افرادی که این قوانین را رعایت کنند می توانند موفق به دریافت پذیرش کشور ایتالیا شوند. برای درخواست پذیرش دانشگاه های ایتالیا متقاضیان ابتدا باید از طریق سایت دانشگاه در روز مشخص درخواست خود را ارسال کرده و منتظر تاییدیه آن باشند.

اقامت از طریق تحصیل

متقاضیان بین المللی دانشگاه های ایتالیا به دو دسته تقسیم بندی می شوند. دسته اول افرادی که حقیقتا قصد تحصیل در ایتالیا را داشته و قصد دارند که پس از فارغ التحصیلی به کشور خود بازگردند. دسته دوم افرادی که تحصیل را پلی برای ورود به کشور ایتالیا می دانند و قصد اخذ اقامت دائم این کشور را دارند. این دسته از افراد باید پیش از فارغ التحصیلی از روش های مختلفی اقامت دائم بگیرند.

اقامت بعد از تحصیل در ایتالیا

برخی از افراد قصد مهاجرت دائم به کشور ایتالیا را داشته و تحصیل را پلی برای رسیدن به این هدف می دانند. در نتیجه پس از فارغ التحصیلی درصددند که از روش های مختلفی اقامت خود را تمدید کنند. روش های مختلفی برای اخذ اقامت ایتالیا وجود دارد که از جمله رایج ترین آن ها به شرح ذیل می باشد:

اقامت از طریق کار

یکی از فرصت هایی که بر اساس قوانین ایتالیا در اختیار افراد قرار می گیرد، اجازه اقامت 6 ماهه در ایتالیا است تا در طول این مدت دانشجو موفق به پیدا کردن کار شده و اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کنند. با این روش فرد اقامت خود را تا یکسال دیگر تمدید می کند و در صورتی که بعد از یک سال همچنان مشغول به کار بود، ویزای وی به ویزای کاری تبدیل شده و اقامت کاری دریافت می نماید. افرادی که موفق به تمدید اقامت خود به مدت پنج سال متوالی شوند، می توانند به صورت دائم در این کشور زندگی کنند. با توجه به شرایط اقتصادی ایتالیا پیدا کردن کار چندان کار ساده ای نبوده و متقاضیان باید توانایی مکالمه و نوشتن به زبان ایتالیایی را داشته باشند.

اقامت پس از تحصیل در مقطع لیسانس

دانش آموزان مدارس ایتالیا از طریق تحصیل در مقطع لیسانس می توانند اقامت خود را تمدید کنند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های ایتالیا افراد باید مدرک 12 سال دیپلم خود را به دانشگاه ارائه کرده و منتظر تاییدیه آن باشند. متقاضیان بین المللی که در مدارس ایتالیا تحصیل کرده اند شانس بیشتری را برای پذیرش در دانشگاه های این کشور دارند. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ایتالیا 4 سال به طول می انجامد.

اقامت پس از تحصیل از طریق تحصیل در فوق لیسانس

دانشجویان مقطع کارشناسی می توانند با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مجدد اقامت خود را تمدید کنند. مقطع فوق لیسانس دانشگاه های ایتالیا معمولا 2 ساله بوده و برای پذیرش در این مقطع باید مدرک کارشناسی خود را همراه با ریز نمرات آن به دانشگاه ارائه دهند. در صورتی که دانشجو موفق به دریافت تاییدیه پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد شود می تواند همچنان در این کشور زندگی کند.

اقامت پس از تحصیل از طریق تحصیل در دکترا

دانشجویان مقطع فوق لیسانس از طریق تحصیل در دکترا می توانند همچنان در کشور ایتالیا اقامت داشته باشند. طول مدت تحصیل مقطع دکترا بین 3 تا 5 سال بوده و متقاضیان باید پس از ارائه مدرک خود مصاحبه هایی را به صورت آنلاین با استاد راهنمای خود داشته باشند تا میزان تسلط آن ها مورد ارزیابی قرار گیرد. مقطع دکترا در کشور ایتالیا دارای رشته های گسترده ای بوده و تحصیل در این مقطع می تواند آینده ای درخشان را پیش روی دانشجو قرار دهد.

اقامت پس از تحصیل از طریق سرمایه گذاری

البته سرمایه گذاری تنها به دانشجویان اختصاص نداشته و تمامی افراد می توانند از طریق سرمایه گذاری در کشور ایتالیا اقامت این کشور را بدست بیاورند. دانشجویان در طول تحصیل خود نیز می توانند کسب و کاری را برای خود شروع کرده و از این طریق در کشور ایتالیا سرمایه گذاری کنند. لازم به ذکر است که سرمایه گذاری در کشور ایتالیا تابع یک سری قوانین بوده و افراد باید در چارچوب استانداردهای این کشور سرمایه گذاری موفقی داشته باشند.

اقامت پس از تحصیل از طریق ازدواج

ازدواج از دیگر روش هایی است که افراد می توانند تابعیت کشور ایتالیا را بدست بیاورند. افرادی که با یکی از شهروندان ایتالیایی ازدواج می کنند، ابتدا تا مدت 5 سال به صورت موقت اقامت کشور ایتالیا را دریافت می نمایند و در صورتی که ثابت شود که ازدواج آن ها حقیقی بوده و زوجین زیر یک سقف زندگی می کنند، می توانند اقامت دائم کشور ایتالیا را دریافت نمایند. برای این کار فرد باید پس از گذر پنج سال درخواست اقامت دائم دهد تا کارشناسان به محل مراجعه کرده و پس از بررسی، مجوز اقامت دائم را برای وی صادر کند.

کار ضمن تحصیل در ایتالیا

قانون ایتالیا این اجازه را به دانشجویان بین المللی می دهد که در هفته به مدت 20 تا 30 ساعت مشغول به کار شوند. برخی از دانشگاه های ایتالیا دارای مراکز پزشکی و یا پژوهشی است و افراد می توانند به صورت کارآموز در آن به کار بپردازند. ولی افرادی که قصد دارند به صورت آزادانه و در موسسات و شرکت ها فعالیت داشته باشند برای این که درصد استخدام آن ها بیشتر شود باید به زبان ایتالیایی مسلط باشند.

تا چه مدت امکان اقامت بعد از تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی ممکن است؟

دانشجویانی که قصد اشتغال به کار را در کشور ایتالیا دارند می توانند به مدت یکسال اقامت گرفته و در طول این یک سال برای خود کاری پیدا کرده و اقامت کاری دریافت نمایند.

اخذ اقامت دائم ایتالیا

اقامت های ایتالیا موقتی بوده و افراد به راحتی نمی توانند اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند. اخذ اقامت دائم ایتالیا نیازمند 5 سال زندگی در این کشور می باشد. افرادی که بتوانند به مدت 5 سال اقامت خود را در این کشور تمدید کنند این امکان را دارند که با مراجعه به اداره اقامت، ویزای موقت خود را به اقامت دائم تبدیل نمایند.

هزینه تحصیل در کشور ایتالیا

دانشگاه های خصوصی ایتالیا هزینه بالایی را از دانشجویان خود دریافت کرده و افراد باید به صورت کامل شهریه را پرداخت کنند. دانشگاه های دولتی کشور ایتالیا از طرف دولت این کشور حمایت شده و هزینه دریافتی از دانشجویان بسیار پایین می باشد. همچنین دولت ایتالیا بورسیه هایی را به دانشجویان می دهد تا از این طریق به صورت رایگان در این دانشگاه ها تحصیل نمایند.

هزینه زندگی در کشور ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا شامل هزینه مواد غذایی، هزینه حمل و نقل، هزینه خرید پوشاک و … می شود. برآورد دقیق قیمت زندگی در کشور ایتالیا به سبک زندگی هر فرد بستگی داشته و افراد می توانند با کاهش توقعات خود هزینه زندگی در این کشور را کاهش دهند.

اشتغال پس از فارغ التحصیلی

کشور ایتالیا دارای نظام آموزشی یک پارچه هستند و تمامی دروس این دانشگاه بر اساس استانداردهای جهانی برنامه ریزی شده است. افرادی که در دانشگاه های ایتالیا فارغ التحصیل شده اند می توانند در تمامی کشورهای دنیا استخدام شوند. زیرا مدرک دانشگاه های این کشور از اعتبار بسیار بالایی برخوردار بوده و کیفیت آموزشی این کشور بسیار بالا می باشد.

دانشگاه های ایتالیا

ایتالیا قدیمی ترین دانشگاه های جهان را داشته و تمامی آن ها در لیست رتبه بندی جهانی قرار دارند. از جمله معتبرترین و قدیمی ترین دانشگاه های ایتالیا می توان به دانشگاه رم، دانشگاه تورین، دانشگاه میلان، دانشگاه باری، دانشگاه بولونیا و دانشگاه تورنتو اشاره کرد. در این دانشگاه ها بهترین اساتید در حال تحصیل هستند و کیفیت علمی این دانشگاه ها بسیار بالا می باشد.

همچنین بخوانید: 4 مدرک تحصیلی برتر برای تحصیل در ایتالیا

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

Rate this post