پمپئی ، با شهر افسانه ای ویران شده ایتالیا آشنا شوید

پمپئی باستان یکی از دیدنی ترین مکانهای دیدنی ایتالیا است . خیابان های ویرانه های اسکلتی تا جایی دور می شوند که کوه وزوویوس به طرز تاریکی در افق ظاهر می شود ، یادآوری شدیدی از روزی که در سال 79 میلادی آغاز شد ، جمعیت محلی را از بین برد و شهر را در یک لایه ضخیم از بقایای آتشفشان دفن کرد.

در اینجا ما به تاریخ پمپئی ، نابودی فاجعه بار آن و رستاخیز مدرن به عنوان یکی از محبوب ترین مکان های باستان شناسی جهان نگاه می کنیم.

معرفی ناپل ، پمپئی و ساحل آمالفی

پمپی قبل از فوران چگونه بود؟

پمپئی واقع در خلیج ناپل در منطقه کامپانیا در جنوب ایتالیا ، در اصل توسط یک قبیله ایتالیایی معروف به Osci تاسیس شد. در طی قرون بعدی ، قبل از اینکه در قرن اول قبل از میلاد در جهان روم قرار گیرد ، به دست یونانیان ، اتروسک ها و سامنی ها افتاد.

به لطف موقعیت نزدیک دهانه رودخانه سارنو ، به یک بندر مهم تجاری تبدیل شد. در حالی که ادویه جات ، ابریشم ، بردگان و حیوانات وحشی از سراسر امپراتوری روم وارد می شدند ، محصولات داخلی حاصلخیز به خارج از شهر منتقل می شد.

در قرن اول میلادی ، جمعیت آن به حدود 20،000 نفر افزایش یافته بود و همه آثاری از یک شهر موفق رومی را در خود جای داده بود: سالن آمفی تئاتر ، تالار گفتگو ، باسیلیکا ، چندین معبد و چشمه های عمومی. در همان نزدیکی ، ویلا های بزرگ و بزرگ برای تعطیلات خط ساحلی اطراف را نشان می دهند.

در شهر ، بیشتر مردم در بلوک های مسکونی تنگ در خیابان های مملو از مغازه ها ، نانوایی ها ، میان وعده ها )ترموپولیا( ، زیارتگاه ها ، میخانه ها و روسپی خانه ها زندگی می کردند.

همچنین بخوانید: معرفی شهر ناپل

فوران وزوو

حتی قبل از آتش بازی وزووس ، پمپئی در قرن اول مکانی خطرناک بود. در سال 62 م ، این شهر دچار یک زلزله بزرگ شده بود و بسیاری از ساختمانها هنوز در حال بازسازی بودند که وزوویوس در 24 آگوست 79 قله خود را منفجر کرد.

این تاریخ ، تاریخی که به طور سنتی برای این فاجعه در نظر گرفته می شد ، براساس روایتی از شاهدان عینی بود که توسط پلینی جوان تر برای مورخ تاچیتوس نوشته شده است. با این حال ، در سال 2018 کتیبه ای از ذغال سنگ کشف شد که باعث شد باستان شناسان اکتبر را به عنوان تاریخ محتمل تر قلمداد کنند.

آنچه مورد اختلاف نیست ، خشونت ویرانگر فوران است. یک شکوفایی عظیم خبر از دهانه دهانه آتشفشان می دهد که ابر تاریکی از ماده آتشفشانی را در فاصله 9 مایل (14 کیلومتری) به آسمان شلیک می کند. اندکی پس از آن ، باران خاکستر و لاپیلی (سنگ پومسه در حال سوختن) بارید و باعث ریزش ساختمان ها و دفن افراد گرفتار در خانه شد.

در طول شب و تا صبح روز بعد شش موج آتش سوزی (امواج گاز داغ کشنده و خاکستر) در منطقه رخنه کرد و دمای زمین را به 572 درجه فارنهایت (300 درجه سانتیگراد) رساند و همه را در مسیر خود کشت.

با پاک شدن هوا ، حدود 2000 نفر کشته شده بودند و پمپئی در زیر 20 فوت (6 متر) از بقایای جامد مدفون شده بود. این شهر کاملاً به معنای واقعی کلمه از روی زمین ناپدید شده بود.

حفاری های پمپئی

ویرانه های زیرزمینی برای اولین بار توسط معمار دومنیکو فونتانا در سال 1594 کشف شد. او هنگام حفر یک کانال روی آنها برخورد کرد ، اما آنها آنها را تعقیب نکرد و تا سال 1748 بود که حفاری ها به طور جدی آغاز شد.

خبر این حفاری ها در سراسر اروپا پخش شد و پمپئی به سرعت به یک توقف اساسی در تور بزرگ تبدیل شد. جویندگان گنج نیز برای بارگیری در نقاشی های دیواری ، موزاییک ، مجسمه ها و طومارها به محل می آمدند.

کار سیستماتیک در طول قرن نوزدهم ادامه یافت و در این دوره بود که بازیگران بدن سرد سایت ساخته شدند. اینها با ریختن گچ مایع در حفره های زیر زمینی که توسط اجساد تجزیه شده قربانیان ایجاد شده ، ایجاد شده اند.

اخیراً ، یک برنامه ترمیم بلند پروازانه معروف به پروژه بزرگ پمپئی در سال 2012 آغاز شد. به عنوان بخشی از این ، یک تیم 200 نفره از متخصصان بین المللی متشکل از باستان شناسان ، مرمتگران هنر ، دانشمندان علوم رایانه ، دندانپزشکان ، گیاه شناسان ، رادیولوژیست ها ، و بسیاری دیگر از متخصصان.

تلاش آنها به سرعت به ثمر نشست و سالهای اخیر شاهد کشف و بازگشایی های جدیدی بوده است. در سال 2018 ، از یک نقاشی دیواری وابسته به عشق شهوانی که اسطوره لدا و قو را به تصویر می کشد ، با شور و هیجان زیادی رونمایی شد. سپس ، در اوایل سال 2020 ، جشن معروف Casa degli Amanti (خانه عاشقان) برای اولین بار در دهه های گذشته برای عموم افتتاح شد.

اگر علاقه من به مکان های تاریخی هستید، پیشنهاد می شود بازدید از این مکان را در برنامه های خود به عنوان توریست و یا برای تحصیل در ایتالیا راهی این کشور هستید، بازدید از این مکان را در برنامه های سفر خود قرار دهید.

برجسته های پمپئی

ویلا اسرار

این ویلای 90 اتاقه مرمت شده ، حاشیه دیونسیاک ، مهمترین نقاشی دیواری موجود در خانه را در خود جای داده است. این یکی از بزرگترین نقاشی های دنیای باستان ، آغاز عروس در آیین دیونیسیوس است.

خانه شاعر تراژیک

خانه شاعر تراژیک در قرن اول دارای اولین علامت “مراقب سگ” در جهان باشید. به دنبال یک موزاییک مزین به تصویر یک سگ غر زدن و کلمات لاتین Cave Canem باشید .

خانه فاون

این ویلا در قرن 2 قبل از میلاد یکی از بزرگترین خانه های خصوصی پمپئی است که برخی از مشهورترین گنجینه های پمپئی در آن یافت شده است. اینها شامل موزاییک عظیم الکساندر کبیر و داریوش پادشاه ایرانی است که در Museo Archeologico Nazionale ناپل به نمایش درآمده است . یکی دیگر از ویلاهای خوش آب و هوا ، مجلل Casa del Menandro است.

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

Rate this post