نکات و اطلاعات برای دانشجویان در ایتالیا در زمان یادگیری آنلاین

تحصیل در ایتالیا مزایای بسیاری را به دنبال داشته و کیفیت آموزشی در این کشور در سطح بالایی قرار دارد. در مقاله ” یادگیری آنلاین: نکات و اطلاعات برای دانشجویان در ایتالیا ” ما به تمامی زوایای تحصیل در ایتالیا خواهیم پرداخت. کشور ایتالیا دارای اعتبار بسیار بالایی بوده و سطح علمی در این دانشگاه بسیار بالا می باشد.

معرفی کشور ایتالیا

ایتالیا کشوری است که در جنوب اروپا قرار دارد و در همسایگی کشورهایی همچون اتریش، سان مارینو، اسلوونی، سوییس و فرانسه واقع شده است. این کشور که به دلیل شکل چکمه مانندش در نقشه شهرتی جهانی دارد، یکی از برترین کشورها برای کار و تحصیل به شمار می رود. پایتخت این کشور شهر رم بوده که به دلیل زیبایی ها و مکان های تاریخی و گردشگری بسیار پرطرفدار است. نظام آموزشی کشور ایتالیا یکی از مواردی است که باعث برجسته شدن این کشور در کل جهان شده و توجه بسیاری از مهاجرین بین المللی را به خود جلب کرده است. این کشور سالانه بودجه قابل توجهی را برای تحصیل در ایتالیا در اختیار دانشجویان قرار می دهد تا با هزینه ای پایین تر در این کشور به تحصیل بپردازند.

تحصیل در ایتالیا

کشور ایتالیا با جمعیت رو به رشد و وضعیت اقتصادی مطلوب یکی از کشورهای مورد توجه در جهان است. ارتقاء سطح علمی و آموزشی دانشگاه های ایتالیا باعث شده که این کشور بیش از پیش مرکز توجه بسیاری از مهاجرین تحصیلی قرار گرفته و اقتصاد این کشور را با رونق چشمگیری مواجه کرده است. در حال حاضر تعداد متقاضیان تحصیل در ایتالیا بسیار بالا بوده و افراد زیادی تمایل دارند که در این کشور پذیرش شوند. تحصیل در ایتالیا این امکان را به دانشجویان می دهد که با تحصیل در برترین دانشگاه های کشور بر علمم و دانش خود افزوده و آینده ای درخشان را برای خود رقم بزنند.

پذیرش در دانشگاه ایتالیا

دانشگاه های دولتی ایتالیا دارای متقاضیان بسیاری از سراسر دنیا است و از این رو پذیرش در دانشگاه های این کشور به صورت سخت گیرانه انجام می شود. برای پذیرش در دانشگاه های این کشور ابتدا متقاضیان باید مدارک خود را برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنند. تمامی مدارک توسط مسئولین دانشگاه بررسی شده و از میان متقاضیان افرادی که مدارک برتر و کامل تری را ارسال کرده باشند می توانند تاییدیه پذیرش دریافت نمایند. بدین صورت که متقاضیان درخواست پذیرش خود را برای دانشگاه ارسال کرده و تا نهایت یک ماه پس از آن نتیجه درخواست توسط یک ایمیل به فرد ارسال می گردد.

همچنین بخوانید: بیمه سفر برای ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا

نهایتا پس از پذیرش در دانشگاه های ایتالیا نوبت به دریافت ویزای تحصیلی می رسد. این مرحله یکی از مهم ترین مراحل تحصیل در ایتالیا به شمار می رود زیرا در صورتی که متقاضی در این مرحله ریجکت شود، امکان تحصیل در ایتالیا را از دست خواهد داد. بنابراین متقاضیان باید تمامی مدارک را به صورت صحیح و بدون هیچ نقصی به کنسولگری سفارت ایتالیا تحویل دهند. یکی از مدارک حائز اهمیت در سفارت، فرم ویزای تحصیلی است. این فرم باید به گونه ای پر شود که به خوبی سفارت ایتالیا را توجیه کند که هدف از دانشجو از تحصیل در ایتالیا تنها تحصیل بوده و دلیل دیگری برای این کار وجود ندارد.

تمکن مالی

از دیگر شرایطی که برای دریافت ویزای تحصیلی لازم است، اثبات تمکن مالی است. بدین صورت که دانشجو باید ثابت کن که قادر به پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل در ایتالیا می باشد. برای این کار دانشجو باید مبلغی را در حساب خود داشته و همچنین مدارکی که نشان دهد فرد می تواند هزینهه ماهیانه زندگی خود را پرداخت کند نیز با خود به همراه داشته باشد.

انگیزه نامه

انگیزه نامه نیز یکی از مدارک مهم برای دریافت ویزای تحصیلی به شمار می رود که در روز درخواست ویزا باید به سفارت ایتالیا تحویل داده شود. این انگیز نامه باید به دقت و به صورت صحیح پر شده و هیچ نقصی در آن وجود نداشته باشد. در این فرم شما باید انگیزه خود را از تحصیل در ایتالیا مشخص کرده و ذکر کنید که برنامه شما پس از فارغ التحصیلی چیست.

هزینه تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا برخلاف تصور برخی از افراد که بر این باورند تحصیل در این کشور رایگان است، دارای هزینه می باشد. هزینه های دریافتی از دانشجویان کم بوده ولی همچنان دانشجویان باید در ابتدای هر ترم مبلغی را جهت خدمات و بیمه دانشجویی پرداخت کنند. ولی با توجه به حمایت مالی بالای دولت ایتالیا از دانشجویان بین المللی، هزینه تحصیل در این کشور بسیار پایین می باشد. همچنین دولت برای حمایت از دانشجویان با توان مالی پایین، بورسیه هایی را در نظر گرفته تا هزینه های تحصیل در این کشور را برای دانشجویان بین المللی کاهش دهد. این بورسیه دارای درصدهای خاصی است و گاهی امکان تحصیل رایگان را نیز برای دانشجویان فراهم می کند.

خدمات پس از ورود به ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای اروپایی است که به نظم و رعایت قوانین اهمیت بسیاری می دهد. این کشور تمامی مدارک مهاجرین را در همان ابتدای ورود مورد بررسی قرار داده تا هیچ اشکال و ایرادی در آن وجود نداشته باشد به همین دلیل وجود راهنما در ابتدای ورود دانشجویان به آن ها کمک می کند تا با موفقیت به خاک این کشور ورود پیدا کنند.

توصیه های مهم پس از ورود به ایتالیا

 • تنها وسایل ضروری را با خود به همراه داشته و از آوردن وسایل غیرضروری اجتناب کنید.
 • برای تشکیل پرونده در کنسولگری ایتالیا تمامی مدارک هویتی خود اعم از شناسنامه و کارت ملی و پاسپورت را با خود به همراه داشته باشید.
 • نامه پذیرش دانشگاه و تاییدیه ویزای تحصیلی را در دسترش قرار داده تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید.
 • جهت ورود به ایتالیا به گونه ای برنامه ریزی کنید که حداقل ده روز پیش از شروع تحصیل به این کشور وارد شوید.
 • پیش از ورود به ایتالیا تمامی مراحل اقامت از جمله محل اسکان را از قبل رزرو کنید.

شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا

شرایط سنی یکی از ملاک های مهم برای تحصیل در ایتالیا به شمار می رود. کشور ایتالیا دارای دانشگاه های معتبری است که به دلیل کیفیت بالای تحصیلی متقاضیان بسیاری دارد. سن تحصیل در این دانشگاه ها با توجه به مقطع تحصیلی متفاوت می باشد. به عنوان مثال دانشجویان کارشناسی باید حداقل 17 سال سن داشته باشند تا بتوانند در دانشگاه های این کشور پذیرفته شوند. ولی به طور کلی تحصیل در ایتالیا شرایط خاصی نداشته و افراد در هر سنی می توانند درخواست پذیرش را برای دانشگاه های این کشور ارسال کنند. لازم به ذکر است که هر چند محدودیت سنی برای تحصیل در این کشور وجود ندارد ولی نمی توان گفت که سن بر روی امتیاز پذیرش بی تاثیر است. هر چه گپ تحصیلی و یا همان فاصله بین درخواست پذیرش تا آخرین مدرک تحصیلی شما کمتر باشد، امتیاز پذیرش شما افزایش خواهد یافت. به طور کلی می توان گفت هنگامی که فاصله بین درخواست پذیرش و آخرین مدرک تحصیلی شما بیشتر باشد، کنسولگری سفارت ایتالیا به این نتیجه می رسد که هدف شخص از تحصیل در ایتالیا تنها اقامت در این کشور بوده و از این رو درخواست ویزای شما ریجکت می شود.

زبان مورد نیاز برای یادگیری آنلاین در ایتالیا

تحصیل در هر یک از دانشگاه های ایتالیا دارای قوانین و مدارک مخصوصی است. زبان تحصیل در دانشگاه های این کشور اغلب انگلیسی و ایتالیایی می باشد. دانشجویان ایتالیایی برای پذیرش در دانشگاه باید مدارک زبان خود را به دانشگاه ارائه کنند. نمره زبان آیلتس متقاضی باید حداقل 6 باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

سن تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های ایتالیا معمولا 17 سال به بالا است و برای پذیرش در این دانشگاه ها متقاضی باید مدرک 12 سال دیپلم خود را به دانشگاه ارائه دهد. کیفیت آموزشی مقطع کارشناسی دانشگاه های ایتالیا در سطح بالایی قرار داشته و افراد زیادی تمایل به پذیرش در این دانشگاه را دارند. مدت زمان تحصیل در این کشور بین 3 تا 4 سال بوده و هر دانشگاه دروس مختلفی را به دانشجویان خود ارائه می کند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

طول دوره تحصیلی در دانشگاه های ایتالیا معمولا 2 ساله بوده و ارائه مدرک زبان و آخرین مدرک تحصیلی برای پذیرش در این دانشگاه الزامی است. هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا به رشته انتخابی هر فرد بستگی دارد. دانشجویان ممتاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های ایتالیا می توانند بورسیه دریافت کرده و از این طریق به صورت رایگان در این کشور تحصیل کنند.

تحصیل مقطع دکترا در ایتالیا

در کشور ایتالیا برای تحصیل در مقطع دکترا نیاز به استاد راهنما دارد. این استاد راهنما مصاحبه هایی را به صورت آنلاین و حضوری با متقاضیان داشته تا میزان تسلط آن ها به زبان انگلیسی و ایتالیایی و تسلط به دروس را مورد ارزیابی قرار دهد. همچنین دانشجویان دکترا باید در پایان تحصیل مقاله ای حداقل هزار کلمه ای را به زبان انگلیسی و یا ایتالیایی به دانشگاه ارائه کنند.

مزایای تحصیل در ایتالیا

 • کیفیت دانشگاه های ایتالیا در سطح بالایی قرار دارد.
 • مدارک اخذ شده در این دانشگاه از اعتبار بسیار بالایی برخوردار می باشد.
 • هزینه تحصیل در این کشور پایین می باشد.
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی در ایتالیا وجود دارد.
 • این دانشگاه دارای خوابگاه های اختصاصی است.
 • اساتید استخدامی در دانشگاه های این کشور بسیار برجسته هستند.

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

Rate this post