رشته پرستاری در ایتالیا

همه ما از اهمیت رشته های شاخه پزشکی در هر کشور مطلع هستیم و می دانیم که چقدر یک پزشک و یک پرستار می توانند در نجات جان افراد و کاهش مرگ و میر و مساله مرگ و زندگی افراد گوناگون متاثر باشند. رشته پرستاری این روزها تبدیل به یکی از پرطرفدارترین رشته های دانشگاهی گروه علوم تجربی شده است. زیرا یک پرستار می تواند به اندازه یک پزشک نزد مردم محبوب باشد و در زنده ماندن و مراقب از افراد بیمار نقش داشته باشد.در تقسيم بندي هاي آكادميک، امروز در تمام کشور های دنیا از جمله ایتالیا و ایران ارزش پرستار خوب همطراز يک پزشک خوب قرار مي گيرد. كار يك پزشک زمانی  به حد مطلوب مي رسد كه يك پرستار خوب و ورزيده مسئوليت بيمار و نگهداری و مراقبت از ان بیمار را بر عهده داشته باشد. در ادامه شرایط پرستاری در ایتالیا را با هم بررسی می کنیم.

پرستاری در ایتالیا امروزه این رشته برای تحصیل یک رشته شناخته شده و محبوب در ایتالیا است. این رشته  در دانشگاه های بسیاری  برای متقاضیان تحصیل در رشته پرستاری  در ایتالیا عرضه می شود. از جمله از وظایف یک پرستار خوب می توان به ثبت مشخصات بیمار در پرونده های پزشکی او و گزارشات پرستاری، بررسی منظم وضعیت بیماران از جمله گرفتن دمای بدن، اندازه گیری فشار خون و کنترل وضعیت تنفسی آنها،کمک به پزشکان و سایر تیم درمان، دادن داروی بیماران مطابق با دستور پزشک، انجام تزریقات، تزریق خون، تمیز کردن و پانسمان زخم ها،استفاده از تجهیزات و دستگاه های پیشرفته پزشکی،احترام به بیماران و رعایت حقوق آنها،همکاری با بخش های مختلف بیمارستان، آرام سازی محیط فیزیکی، کنترل دما و نور، سر و صدای محیط و سایر عوامل محیطی و تامین شرایط استراحت به آرامش بیمار،کنترل و نظارت بر کار واحد پرستاری و برنامه ریزی شیفت های کاری مراقبت از بیمار ،حضور در اتاق عمل و یاری رساندن به پزشک اشاره نمود.

پرستاری یکی از پرطرفدارترین رشته ها در اکثر کشورها می باشد که کشور ایتالیا یکی از بزرگترین دانشگاهها را در رشته پرستاری دارد. دانشگاه های بسیاری در ایتالیا این رشته را در اختیار متقاضیان قرار داده اند .

از آن جهت که سلامتی در کشور ایتالیا نقش به سزایی در زندگی و اقتصاد و تجارت و …. این کشور دارد. سلامتی و تندرستی در  کشور ایتالیا بسیار حائز اهمیت است و برای سلامتی و تندرستی ساکنین یک کشور ابتدا باید پزشکان و پرستاران خوبی از دانشگاه ها فارغ التحصیل شده باشند  تا ان جامعه  در سلامت باشند .

خوشبختانه کشور ایتالیا خود را در جهان از لحاظ تربیت و آموزش پزشکان و پرستاران خوب و موفق بسیار نشان داده است و دانشگاه های پزشکی و دانشکده های پرستاری  این کشور از رنکینگ بسیار خوبی در سطح جهان برخوردار هستند

تحصیل در دانشگاه های برتر پرستاری در ایتالیا به دلیل هزینه های پایین و مقرون به صرفه بودن و رنکینگ بسیار خوب دانشگاه های ایتالیا و حائز اهمیت بودن تربیت و آموزش پرستاران خوب در این کشور مورد توجه و درخواست بسیاری از دانشجویان و داوطلبان این رشته می باشد.

اهداف آموزشی

الف) در شناسایی نیازهای بهداشتی فرد و جامعه
ب) نیاز و مراقبت های پرستاری فرد و جامعه.
برنامه ریزی ، مدیریت و ارزیابی مداخلات مراقبت های پرستاری در شرایط مزمن و اضطراری اضطراری ؛
استفاده صحیح از نسخه های تشخیصی درمانی
فعالیتهای حرفه ای  در ساختارهای بهداشتی عمومی یا خصوصی

کارمند در ایتالیا یا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا

دانشگاه پرستاری در ایتالیا

 • ساپینزا
 • پالرمو
 • ناپل

الزامات و شرایط پذیرش رشته پرستاری در ایتالیا

پذیرش در دوره لیسانس  پرستاری منوط به داشتن دیپلم دوازده ساله  یا سایر مدارک معادل آن که در خارج از کشور اخذ شده است.

پذیرش همچنین منوط به داشتن دانش و توانایی کافی در فیزیک ، ریاضیات  ، استدلال منطقی ، زیست ، شیمی است  که با شرکت در ازمون مربوطه سنجیده میشود .

تسلط به زبان انگلیسی حداقل ایلتس 6 یا تافل 78 به بالاتر  الزامیست .

برای  تحصیل رشته  پرستاری در ایتالیا ابتدا باید  در آزمون جامع پرستاری شرکت کرد  که برای  هر دانشگاه  بطور  اختصاصی برگزار می شود ، رتبه مورد نظر را کسب نمود و سپس با توجه به رتبه در دانشگاه پذیرش شده در این رشته می توانید تحصیل کنید .

منابع آزمون

این آزمون شامل دروس دبیرستان از جمله ریاضیات،فیزیک،زیست ، شیمی ، تست هوش ، منطق  و استدلال می باشد که موسسه یگانه سفیران دانش منابع کامل و بروز آزمون را در اختیار متقاضیان رشته پرستاری ایتالیا میگذارد.

طول دوره

3 سال

فرصت های شغلی

فارغ التحصیلان  دوره پرستاری ، فعالیت حرفه ای خود را میتوانند در زمینه های  بسیار گسترده ای انجام دهند: ساختارهای بهداشتی عمومی یا خصوصی ، مساعدت در منزل، .  آموزش کارکنان ، پژوهشگاه های تحقیقاتی .

و همچنین دانشجویان در صورت تمایل  میتواننند مقاطع بالاتر -کارشناسی ارشد پرستاری ،مامایی  و بهداشت و…در ایتالیا یا سایر کشورهای اتحادیه اروپا ادامه تحصیل دهند.

 واحد های درسی

 •  بهداشت عمومی و کاربردی: فارماكولوژي و پاتولوژي – اپیدمیولوژیک – بهداشت
 • آمار پزشکی: امار
 • روانشناسی عمومی: علوم انساني-روانشناسی
 • فیزیک کاربردی  (در زمینه های ، زیست محیطی ، زیست شناسی و پزشکی ): علوم زیست پزشکی-فیزیک
 • میکروبیولوژی و میکروب شناسی بالینی: علوم فيزيوپاتولوژيك- میکروبیولوژی
 • آسیب شناسی عمومی: پاتولوژی سالمی- علوم فيزيوپاتولوژيك
 • هیستولوژی: آناتوموفیزیولوژی- جنین شناسی
 • آناتومی انسان: آناتومویفیزیولوژی2- آناتومی انسان
 • زیست شناسی کاربردی: علوم زیست پزشکی-زیست شناسی
 • بیوشیمی: علوم زیست پزشکی-بیوشیمی
 • فیزیولوژی: آناتوموفیزیولوژی3- فیزیولوژی
 • بیهوشی: بیهوشی-اورژانس
 • جراحی عمومی: جراحی عمومی-اورژانس
 • علوم پرستاری زنان و زایمان: زنان و زایمان- پرستاری زنان و زایمان

علوم پرستاری عمومی ، بالینی و کودکان- جامعه پرستاری- علوم انساني- پرستاری عمومی- روش های  پرستاری- نظریه پرستاری-اونکولوژی مراقبت و  پیشگیری- پرستاری

پزشکی- پرستاری (سرطان)- پرستاری جراحی ویژه –  معلولیت- پرستاری معلولیت – پرستاری کودک- پرستاری داخلی ویژه- علوم انسانی و روانشناسی تربیتی- بیماری های سیستم اسکلتی عضلانی- بیماری های عفونی- آسیب شناسی بالینی- داروسازی – طب کار- جلوگیری و محافظت در برابر اشعه – تصویربرداری تشخیصی و رادیوتراپی-  تصویربرداری تشخیصی و رادیوتراپی- بیماری های خونی- بیماری های سیستم قلبی عروقی- انفورماتیک- پزشکی قانونی

شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان تحصیل در ایتالیا با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

Rate this post