با توجه به رشد روزافزون متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکتری در رشته ها و شاخه های گوناگون و از آنجا که مدرک زبان انگلیسی معتبر یکی از ارکان مهم و مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری می باشد  اهمیت اخذ مدرک زبان انگلیسی و آزمون های زبان نیز بسیار بیشتر از گذشته شده است. از سوی دیگر به علت هزینه های بسیار  بالا و محدودیت های زمانی،مکانی  و ….  برای شرکت در آزمون های زبان انگلیسی بین المللی چون تافل یا آیلتس سبب شده که دانشجویان هزینه و زمان بسیاری را صرف این مورد کنند به همین علت سازمان های معتبر داخلی همچون وزارت علوم و یا وزارت بهداشت اقدام به برگزاری آزمون های زبان داخلی نموده اند که یکی از آن‌ها آزمون MSRT می باشد.

از مزایای این آزمون های زبان داخلی می توان به هزینه بسیار پایین و گستردگی دفعات و مراکز برگزاری آزمون اشاره نمود.

در اینجا قصد داریم که برای آشنایی بیشتر متقاضیان محترم به معرفی آزمون MSRT بپردازیم.

آزمون MSRT

آزمون MSRT یکی از آزمون های زبان انگلیسی معتبر داخلی می باشد که توسط  “سازمان امور دانشجویان” که وابسته به “وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران” می باشد داخل کشور و در شهرهای مختلف ایران برای تحصیل در ایتالیا یا سایر کشورهای جهان برگزار می شود.

نام این آزمون مخفف Ministry of Science, Research and Technology   است که  در گذشته با نام آزمون MCHE برگزار می شد که مخفف Ministry of Culture and Higher Education  بوده است.

این آزمون  در واقع مشابه آزمون تافل است و متقاضیان منابع مشابه را مطالعه خواهند کرد.

دانشجویان و متقاضیان ورود به مقطع دکتری در دانشگاه های داخل کشور متقاضیان اصلی شرکت در این آزمون هستند.

مدرک و نتیجه آزمون MSRT در تمامی دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در داخل کشور  معتبر می باشد.

ساختار آزمون MSRT

آزمون MSRT دارای سه بخش اصلی است و شامل 100 سوال می باشد که  متقاضیان می بایست در مدت زمان 105 تا110 دقیقه به تمامی سوالات پاسخ می گویند.

بخش های متفاوت آزمون عبارتند از بخش شنیداری، گرامر و درک مطلب که به ترتیب برگزاری هر بخش در آزمون به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

در ابتدا آزمون بخش شنیداری یا Listening Comprehension برگزار خواهد شد که شامل  30 سوال است که مدت زمان پاسخگویی به سوالات آن 35-30 دقیقه است.

نکته ای که در مورد بخش شنیداری آزمون MSRT قابل توجه است این است که فایل های صوتی آزمون به صورت همگانی و در محیط آزمون پخش خواهد شد .

در این بخش مهارت شنیداری متقاضیان و توانایی دریافت اطلاعات ارائه شده در مکالمات بین افراد و … مورد ارزیابی قرار می گیرد.

بخش بعدی آزمون MSRT گرامر و ساختار” Structure and Written Expression” می باشد که شامل 30 سوال است که در مدت زمان 20 دقیقه متقاضیان می بایست به آنها پاسخ دهند.

تسلط دانشجویان بر قواعد و ساختار زبان انگلیسی و آشنایی با نکات این حوزه در این قسمت مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

Reading Comprehension یا درک مطلب شامل 40 سوال است که مدت زمان در نظر گرفته شده برای پاسخگویی به سوالات آن 55 دقیقه است.

در این بخش دامنه لغات و در واقع گستردگی واژگانی که دانشجو بر آنها تسلط دارد، توانایی تحلیل و دریافتن نکات کلیدی و ایده اصلی متون ارائه شده در مدت زمان محدود  حائز اهمیت است.

زمان و برگزاری آزمون:

آزمون MSRT  علاوه بر شهر تهران و در بیش از 20 شهر دیگر در مراکز معرفی شده  برگزار می شود.

شهرهای یزد، همدان، قم، شیراز، کرمان و کرمانشاه  نمونه های از شهرهایی است  که  آزمون MSRT در آنها برگزار می شود.

تعداد دفعات برگزاری آزمون در سال 10 مرتبه است که یکی از نکات مثبت این آزمون به شمار می رود.

برای اطلاع از مراکز برگزاری آزمون و تاریخ ثبت نام و برگزاری هر آزمون می توانید به سایت آزمون MSRT مراجعه نمایید و جدیدترین تقویم را برای هر سال مشاهده نمایید.

منابع آزمون :

همانطور که عنوان شد به دلیل شباهت این آزمون با آزمون تافل منابع پیشنهادی نیز تا حدود زیادی مشابه آزمون تافل است و تفاوت اصلی در بخش مکالمه است که در این آزمون حذف شده است.

برای آمادگی در بخش  گرامر می توان از کتاب های TOEFL PBT by Longman، Grammar in use intermediate و دیگر منابه مشابه استفاده نمود.

برای بخش واژگان و درک مطلب نیز از کتب واژگان معتبری همانند ۵۰۴ واژه کاملا ضروری، Essential words for TOEFL و در صورتی که زمان کافی داشته باشید و بخواهید مهارت بیشتری داشته باشید از کتاب ۱۱۰۰ کلمه  نیز استفاده نمایید.

از دیگر منابع برای آمادگی در آزمون  می توان به TOEFL Preparation KIT، Barron’s – 11th Edition و Arco و … اشاره نمود، توجه کنید که این موارد تنها نمونه ای از کتب مجود است که می توانید به عنوان منبع از آن استفاده نمایید و محدودیتی در وجود ندارد و مهم آمادگی و مهارت شما برای شرکت در آزمون می باشد.

نحوه ثبت نام آزمون MSRT :

برای ثبت نام در این آزمون می بایست به آدرس سایت اصلی آزمون MSRT مراجعه کنید و یک پروفایل با کد کاربری و رمز بسازید.

پس از ایجاد پروفایل می بایست اطلاعات خود را تکمیل کنید و مدارک خواسته شده را بارگذاری نمایید، این مدارک عبارتند ازاسکن عکس با پس زمینه روشن، صفحه اول شناسنامه، کارت ملی و آخرین مدرک تحصیلی یا کارت دانشجویی.

توجه شود که یکی از مراحل تکمیل فرایند ثبت نام، تایید مدارک توسط مدیر سامانه می باشد، در صورتی که تایید نشد و نقص مدرک عنوان شد سریعا نسبت به تکمیل و یا اصلاح مدارک خود اقدام نمایید.

نکات و ویژگی های آزمون:

  • یکی از امتیازات و نکات مثبت آزمون MSRT این است که نمره منفی ندارد و در صورتی که پاسخ سوالی اشتباه باشد هیچ امتیازی از متقاضیان کم نمی شود .
  • هزینه ثبت نام آزمون MSRT نسبت به دیگر آزمون های زبان مانند تافل یا آیلتس بسیار پایین است و حدودا 60 هزار تومان می باشد.
  • اعتبار مدرک آزمون MSRT دو سال است.
  • حداقل نمره قبولی اکثر دانشگاه ها و رشته ها برای مقطع دکتری 50 تا 75 از کل 100امتیازآزمون است، دانشگاههای متفاوت نمرات متفاوتی را نیاز دارند که حتما این نکته را باید در نظر داشته باشید و قبل از شرکت در آزمون بررسی کنید.
  • محدودیتی برای تعداد دفعات شرکت در آزمون MSRT وجود ندارد، به جز افرادی که نمره 75 به بالا را در آزمون کسب کرده باشند که تا یک سال اجازه شرکت در آزمون را نخواهند داشت.
  • نتیجه آزمون و کارنامه آن دو هفته پس از برگزاری آزمون بر سایت رسمی آزمون MSRT اعلام خواهد شد و متقاضیان می توانند با مراجعه به پنل کاربری خود در سایت نتیجه را مشاهده نمایید.

همچنین بخوانید:

آشنایی با آزمون MHLE

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

Rate this post