شرایط پذیرش در دانشگاه های ایتالیا

شرایط پذیرش در دانشگاه های ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی به مراتب راحت تر است. در حقیقت ایتالیا راحت تر دانشجویان را پذیرش کرده و از این رو تعداد افرادی که به این دانشگاه درخواست پذیرش می دهند نیز به مراتب بیشتر از سایر دانشگاه های سایر کشورهای اروپایی است. هر کدام از دانشگاه های این کشور دارای ملاک ها و مدارک خاصی برای پذیرش است و از این رو برخی از دانشگاه ها شرایط سخت گیرانه ای را نیز برای متقاضیان خود تعیین کرده تا تنها افراد خاص و مورد تایید در این دانشگاه ها پذیرش شوند.

شرایط پذیرش در دانشگاه های ایتالیاشرایط پذیرش در مقطع کارشناسی در دانشگاه های ایتالیا

پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های‌ایتالیا یکی از جذاب ترین مباحث برای متقاضیان به شمار می رود. دانشجویان برای پذیرش در این مقطع باید مدارک 12 سال دیپلم خود را به این دانشگاه ارائه دهند. برخی از دانشگاه ها برای پذیرش دانشجویان از بین متقاضیان آزمون هایی را برگزار می کنند و از بین شرکت کنندگان افرادی که بالاترین نمره را در این دانشگاه ها اخذ می کنند می توانند به دانشگاه مورد نظر خود را پیدا نمایند. همچنین دانشجویان پیش از روز ثبت نام باید مدارک زبان خود را برای دانشگاه ارسال کرده تا نمرات آن ها مورد تایید دانشگاه قرار گیرد.

شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا امکان تحصیل رایگان دانشجویان را در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان فراهم کرده است. متقاضیان باید ابتدا مدرک تحصیلی کارشناسی خود را به همراه ریز نمرات برای دانشگاه ارسال کرده تا تمامی مدارک به تایید این دانشگاه برسد. برخی از دانشگاه‌های‌ایتالیا برای پذیرش متقاضیان مصاحبه هایی را به صورت آنلاین انجام داده و از بین مصاحبه شوندگان بهترین افراد را گزینش می کند به همین دلیل دانشجویان این مقطع در روز مصاحبه آنلاین باید به دو زبان انگلیسی و یا ایتالیایی تسلط داشته باشند.

شرایط پذیرش در مقطع دکترای دانشگاه های ایتالیا

دانشجویان دکترا برای پذیرش در مقطع دکترا باید رزومه ای بسیار قوی را به دانشگاه ارائه دهند. همچنین از دیگر شرایط پذیرش در این مقطع تسلط به زبان ایتالیایی و انگلیسی است. دانشجویان دکترا باید در انتهای تحصیل خود مقاله ای را به زبان انگلیسی و یا ایتالیایی به اساتید مربوطه به صورت تئوری و یا عملی ارائه دهد. در نتیجه تسلط به هر دو زبان برای پذیرش و موفقیت در این دانشگاه الزامی است.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های ایتالیا

همان طور که می دانید ایتالیا دارای دانشگاه های متعدد معتبری است که کیفیت آموزشی تمامی دانشگاه ها فوق العاده بالا می باشد. هر کدام از این دانشگاه ها مدارک خاصی را برای پذیرش درخواست می کنند که از جمله مدارک عمومی برای پذیرش به شرح ذیل می باشد:

 • ارائه تمامی مدارک تحصیلی به همراه ریزنمرات آن ها به صورت ترجمه شده
 • ارائه اصل و کپی تمامی مدارک هویتی از جمله شناسنامه، کارت ملی، پاسپورت و …
 • ارائه رزومه ای بسیار قوی و در صورت امکان مقاله ای هزار کلمه ای برای افزایش امتیاز پذیرش
 • ارائه 4 قطعه عکس پرسنلی پشت نویسی شده به زبان انگلیسی و یا ایتالیایی
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا ایتالیایی با توجه به رشته تحصیلی

مدارک زبان برای پذیرش در دانشگاه های ایتالیا

برخی از دانشگاه های ایتالیا از دانشجویان خود درخواست مدرک زبان را دارند و برخی دیگر نیز بدون مدرک زبان دانشجویان را پذیرش می کنند. دانشگاه هایی که مدرک زبان نیاز ندارد پیش از پذیرش در این دانشگاه ها مصاحبه هایی را از دانشجویان به صورت آنلاین برگزار می کنند تا میزان تسلط آن ها را به زبان و رشته خود بسنجند.

شرایط پذیرش در ایتالیا و آزمون ورودی

لازم به ذکر است که تمامی دانشگاه های ایتالیا برای پذیرش نیازی به برگزاری آزمون ورودی ندارند ولی بعضی از دانشگاه ها نیز برای پذیرش دانشجو آزمون هایی را برگزار می کنند تا برترین دانشجویان را برای پذیرش انتخاب کنند. متقاضیانی که قصد پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی را دارند باید در آزمون های مخصوص دانشگاه که هر ساله در زمان های مشخصی برگزار می شود شرکت کرده و در صورت قبولی شما را پذیرش خواهند کرد. از آن جا که آزمون های ورودی ایتالیا که به آزمون های آی مت معروف است به زبان انگلیسی است، دانشجویان می بایست به این زبان تسلط کافی داشته باشند.

محدودیت سنی برای پذیرش در دانشگاه های ایتالیا

پذیرش تحصیل در ایتالیا هیچ محدودیت سنی ندارد و افراد با هر سنی می توانند در دانشگاه‌های‌ایتالیا پذیرش شوند. سن مورد پذیرش در دانشگاه برای کارشناسی 28 سال و برای کارشناسی ارشد 35 سال است ولی دانشگاه‌‍‌های‌ایتالیا محدودیت سنی نداشته و افراد در هر سنی می توانند در دانشگاه‌های‌ایتالیا به تحصیل بپردازند.

شرایط پذیرش در دانشگاه های ایتالیا شرط معدل برای پذیرش در دانشگاه های ایتالیا

برخی از دانشگاه ها شرایط معدل را از جمله مهم ترین شرایط برای پذیرش در دانشگاه ها می دانند. با این وجود دانشگاه ایتالیا معدل تحصیلی را ملاک پذیرش قرار نداده و تنها کافیست که دانشجویان نمره قابل قبولی را به این دانشگاه ارائه دهند.

بورسیه های تحصیلی و پذیرش در ایتالیا

بورسیه های تحصیلی از جمله امکانات دانشگاه های ایتالیاست که به دانشجویانی که تمکن مالی ندارند تعلق می گیرد. این بورسیه های تحصیلی مختص دانشگاه های دولتی ایتالیا می باشد. افراد با استفاده از این بورسیه ها می توانند به صورت رایگان در این دانشگاه ها به تحصیل بپردازند.

مزایای پذیرش در دانشگاه های ایتالیا

 • تحصیل با هزینه پایین و برخورداری از بورسیه های تحصیلی
 • پایین بودن شهریه دانشگاه‌های‌ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی
 • بالا بودن اعتبار دانشگاه‌های‌ایتالیا
 • برقراری زندگی باکیفیت و هیجان انگیز در کشور ایتالیا
 • بالا بودن رتبه دانشگاه‌های‌ایتالیا
 • دانشگاه های مجهز و دارای مراکز پژوهشی

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.