شرایط تحصیل در ایتالیا کدام است؟ برای آگاهی از شرایط تحصیل در ایتالیا به چه اطلاعاتی مهمی نیاز داریم؟ مهمترین شرایط تحصیل در ایتالیا کدامند؟

درباره ایتالیا

ایتالیا با نام رسمی جمهوری ایتالیا، کشوری در جنوب اروپا و پایتخت آن شهر رم است. این کشور از شبه‌جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردنی در دریای مدیترانه تشکیل شده‌است. امروزه ایتالیا کشوری توسعه‌ یافته است و جزو گروه هشت به‌ شمار می‌آید. واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی آن ایتالیایی است. جمعیت ایتالیا ۶۰ میلیون و ششصد هزار نفر است و ۹۱٫۶ درصد مردم آن مسیحی هستند. کشور ایتالیا به دلیل سابقه‌ی طولانی در هنر، همواره مورد توجه دانشجویان و هنرمندان قرار گرفته است. با موسسه حقوقی نوباوران همراه باشید تا راهنمای تحصیل در ایتالیا را برایتان بازگو کنیم.

نظام آموزشی ایتالیا و مدت زمان تحصیل در ایتالیا در هر مقطع تحصیلی

تحصیل در ایتالیا دوره پیش‌ دانشگاهی:

شرایط تحصیل در ایتالیا درباره دوره ابتدایی Elementare از پنج سالگی آغاز و به مدت پنج سال ادامه می یابد. دانش آموزان پس از پایان این دوره، وارد یک دوره سه ساله متوسطه Media می شوند که در آن دروس ریاضیات پایه و علوم اهمیت ویژه‌ای دارد. در پایان دوره پنج ساله ابتدایی و سه ساله متوسطه، امتحانات داخلی برگزار می شود و پس از آن دوره پنج ساله دبیرستان آغاز می شود. در پایان این دوره که Superiore نامیده می شود، کلیه دانش آموزان در امتحانات نهایی سراسری شرکت نموده و دیپلم دبیرستان موسوم به Diploma di Maturita می گیرند.

شرایط تحصیل در ایتالیا و تحصیلات تکمیلی در آن به دنبال توافق های سوربن (۱۹۹۸)، بولونیا (۱۹۹۹)، پراگ (۲۰۰۱) و برلین (۲۰۰۲) دستخوش تغییر و تحولاتی گردید. براساس این توافق ها مقرر گردید طی دهه اول ۲۰۰۰، نظام تحصیلات دانشگاهی اروپا منطبق با سه دوره تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا چنان پایه ریزی شود که جابجایی دانشجویان و دانش آموختگان و تایید مدارک تحصیلی به صورت بین المللی امکان پذیر گردد.

در راستای دستیابی به این هدف، نظام آموزش عالی ایتالیا تحصیلات دانشگاهی را در بخش های ۱) تحصیلات دانشگاهی، ۲) تحصیلات عالی هنر و موسیقی و ۳) تحصیلات عالی فنی IFTS و گروه های تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته است. سیستم تحصیلات دانشگاهی ایتالیا از ۸۲ مرکز تحصیلات دانشگاهی تشکیل شده که به بخش های زیر طبقه بندی می شود:

۱- دانشگاه های دولتی

۲- دانشگاه های غیر دولتی مورد تایید

۳- دانشگاه های مجازی Telematiche

دانشگاه های ایتالیا مستقل بوده و می توانند ارگان های اداره کننده (رئیس و شورای دانشگاه) و ساختار آموزشی و تحقیقاتی خود را تعیین کنند. برای ورود به دانشگاه و تحصیل در ایتالیا و موسسات آموزش عالی در ایتالیا، متقاضی باید مدرک (دیپلم) پایان دوره دبیرستان را داشته باشد. دارندگان این مدرک (دیپلم دبیرستان) از کشورهای دیگر نیز می توانند پس از گذراندن امتحانات ورودی ای که دانشگاه مورد نظر برگزار می کند مجوز ورود به دانشگاه را دریافت نمایند. از سال ۱۹۹۸ متقاضیان دارای مدرک دیپلم دبیرستان از طریق تکمیل برگ مخصوص جایابی و ارسال آن به وزارت دانشگاه ها و تحقیقات علوم و فناوری MIUR مجوز ورود به دانشگاه ها را دریافت می کنند.

توجه: در ادامه، نظام آموزشی محقق شده بعد از توافق های یاد شده را نظام جدید و نظام قبل از آنرا نظام قدیم می نامیم.

‌دوره‌های تحصیلی در ایتالیا

سیکل اول:

– Diploma Universitario: شرایط تحصیل در ایتالیا یک دوره تحصیلی مبتنی بر نظام قدیم است. طول این دوره حداقل ۲ و حداکثر ۳ سال تحصیلی بعد از دیپلم دبیرستان بوده و سطح اول تحصیلات دانشگاهی در ایتالیا محسوب می گردد. دانشجویان این دوره علاوه بر گذراندن دروس، در دوره های کارآموزی شرکت کرده و آماده می شوند تا بعد از پایان دوره در حرفه های مورد نظر مشغول کار شوند.

– Diploma di Laurea: دوره ای مبتنی بر نظام قدیم که مدت تحصیل در آن ۴ تا ۶ سال می باشد. در این دوره نیز دانشجو علاوه بر گذراندن دروس مربوط، در اثنای دوره، در دوره های کار آموزی نیز شرکت می کند.

– (PL (Laurea: مبتنی بر نظام جدید است. طول این دوره ۳ سال و شامل ۱۸۰ واحد می باشد. شرط ورود به این دوره داشتن دیپلم دبیرستان می باشد.

سیکل دوم:

– Diploma di Laurea: از دوره های مبتنی بر نظام قدیم ایتالیا می باشد. مدت تحصیل در این دوره ۴ تا ۶ سال بوده و دانشجو همرا با گذراندن دروس مربوط، به کار آموزی نیز اقدام می نماید. دانشجویان این دوره موظف اند که در سال های پایانی پژوهشی نیز انجام داده و از پایان نامه خود دفاع کنند.

– (LS (Laurea Specialistica: دوره ای مبتنی بر نظام جدید است. طول این دوره ۲ سال و شامل ۱۲۰ واحد آموزشی- تخصصی است. شرط ورود به این دوره داشتن مدرک Laurea است.

– Laurea Magistrale a Ciclo Unica: یکی از دوره های نظام جدید است. طول این دوره تخصصی ۵ تا ۶ سال بوده و شامل ۳۰۰ تا ۳۶۰ واحد می باشد. شرط ورود به این دوره داشتن مدرک دیپلم دبیرستان است.

– Master universitario di primo Livello: از دوره های نظام جدید تحصیلی ایتالیا می باشد. این دوره یک دوره دانشگاهی ۱ ساله با ۶۰ واحد است و شرط ورود به آن داشتن مدرک Laurea می باشد.

سیکل سوم:

– (DR (Dottore di Ricerca: دوره ای آموزشی است که هم در نظام قدیم و هم در نظام جدید وجود دارد. در این مقطع، دانشجویان در طی یک دوره ۳ تا ۴ ساله پژوهشی اقدام به تحصیل می نمایند.

– Master universitario di secondo Livello: از دوره های نظام جدید تحصیلی به مدت یک سال می باشد که در آن گذراندن ۶۰ واحد ضروری است. شرط ورود به این دوره داشتن مدارک Laurea Specialistica یا Laurea Magistrale است. – دوره های تخصصی دیگری نیز وجود دارد که طول مدت آن ها طبق ضوابط تحصیلی و قوانین اروپایی تعیین می گردد. یادآوری: در برخی مدارک دانشگاهی ایتالیا واژه Dottore قید می شود که این واژه نباید با عبارت Dottorato di Ricerca که در مدرک تحصیلی سطح سوم آن کشور قید می گردد، اشتباه شود.

‌نحوه‌ ارزشیابی مدارک تحصیلی در ایتالیا

سیکل اول:

– (DU (Diploma Universitario: دوره ای با ۲ تا ۳ سال تحصیل بعد از دیپلم دبیرستان است که “کاردانی” ارزشیابی می شود.

– Diploma di Laurea: دوره ای است که بعد از دیپلم دبیرستان، ۴ الی ۶ سال تحصیل را در بر می گیرد. ارزشیابی مدارک این مقطع در صورتی که دانشجو فاقد کار پژوهشی در دوره تحصیل یا پایان نامه و دفاع از آن باشد، “کارشناسی” ارزشیابی می شود.

– (PL (Laurea: با طی یک دوره حداقل ۳ ساله بعد از دیپلم دبیرستان و گذراندن ۱۸۰ واحد اروپایی (ECTS) “کارشناسی” ارزشیابی می شود.

سیکل دوم:

– Diploma di Laurea: دوره تحصیلی ۴ الی ۶ ساله، که با انجام یک کار پژوهشی و ارایه و دفاع از پایان نامه “کارشناسی ارشد” ارزشیابی می گردد. – (LS (Laurea Specialistica: در صورت داشتن Diploma di Laurea، گذراندن دوره و انجام کار پژوهشی و ارایه و دفاع از پایان نامه “کارشناسی ارشد” ارزشیابی می گردد.

– (LS (Laurea Specialistica: برای آگاهی از شرایط تحصیل در ایتالیا باید گفته شود که با شرط داشتن کارشناسی، بعد از گذراندن ۲ سال و ۱۲۰ واحد اروپایی و دفاع از پایان نامه “کارشناسی ارشد” ارزشیابی می گردد.

– Laurea Magistrale a Ciclo Unica: با گذراندن ۵ تا ۶ سال و ۳۰۰ تا ۳۶۰ واحد اروپایی (بعد از دیپلم دبیرستان) و انجام کار پژوهشی و ارائه و دفاع از پایان نامه “کارشناسی ارشد” ارزشیابی می گردد.

– Master universitario di primo Livello: بعد از گذراندن ۱ سال و ۶۰ واحد اروپایی گواهی صرفا “صحت صدور” صادر می گردد.

سیکل سوم:

– (DR (Dottorato Ricerca: با شرط داشتن کارشناسی ارشد و انجام کار پژوهشی و دفاع از رساله، “دکتری” ارزشیابی می شود.

– Master universitario di secondo Livello: بعد از گذراندن ۱ سال و ۶۰ واحد اروپایی گواهی صرفا “صحت صدور” صادر می‌شود. – برای سایر دوره های تخصصی نیز صرفا گواهی ” صحت صدور” صادر می‌شود.

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی در ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی فقط به زبان ایتالیایی میسر بود که امروزه دیگر به زبان انگلیسی نیز میسر است و در مقطع کارشناسی ارشد به زبان ایتالیایی و انگلیسی است. دو دانشگاه انگلیسی زبان معتبر نیز در ایتالیا وجود دارد.

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

به طور کل هزینه و شرایط تحصیل در ایتالیا برای مقاطع مختلف، سالیانه حدود ۱۲۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ یورو است، البته شایان ذکر است که در تمامی مقاطع دانشجویان امکان برخورداری از بورس تحصیلی را دارند.

میانگین هزینه زندگی در ایتالیا در سال برای یک دانشجو

میانگین هزینه زندگی در ایتالیا ماهیانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو برآورد می‌شود. گفتنی است دانشجویان علاوه بر امکان استاده از بورس تحصیلی، قادر به کار کردن نیز می‌باشند و هر دانشجو اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته دارد. حقوق کار دانشجویی نسبتا مناسب می باشد .

تعطیلات پایان سال تحصیلی

در ایتالیا هر سال تحصیلی از اواخر شهریور ماه آغاز می‌شود و تا خرداد به طول می‌انجامند. بدین ترتیب تعطیلات پایان سال حدود دو ماه در تابستان است.

آیا در تعطیلات آخر شرایط تحصیل در ایتالیا، دانشگاه محل اقامت در اختیار دانشجو قرار می‌دهد؟
دانشجویان موظفند در مدت تعطیلات آخر سال تحصیلی، خوابگاه خود را به دانشگاه تحویل دهند.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در ایتالیا

هزینه‌های بیمه در ایتالیا سالیانه حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو است. دانشجویان نیز میتوانند از این بیمه برخوردار شوند .

اخذویزا برای والدین دانشجو

دانشجویان پس از شروع شرایط تحصیل در ایتالیا و مشخص شدن دانشگاه و محل سکونت‌شان، قادر به ارسال برگه دعوت‌نامه برای خانواده خود هستند. خانواده دانشجویان نیز قادر خواهند بود تا درخواست ۱ ماه ویزای خود را به کنسولگری ایتالیا برده و برای گرفتن ویزا اقدام کنند. (( ایتالیا جز کشور های حوزه شینگن میباشد و نیاز به ویزای شینگن برای سفر می باشد ))

شرایط کار کردن دانشجو در طی تعطیلات دانشگاه های ایتالیا

دانشجویان علاوه بر داشتن مجوز کار در حین تحصیل، قادر به کار کردن در هنگام تعطیلات نیز هستند.

مدت و هزینه‌ی دوره‌‎های زبان آموزی ایتالیا

یکی از شرایط تحصیل در ایتالیا و گرفتن ویزا، داشتن مدرک قبولی زبان ایتالیایی یا نمره IELTS و یا TOEFL می‌باشد. داوطلبان باید ۲ ترم زبان ایتالیایی را در ایران بگذرانند که هزینه هر ترم آن حدود ۳۰۰ هزارتومان است. آموزشگاه اپلای ایتالیا این دوره ها را در مرکز آموزش خود برگزار می کند .

آب و هوای ایتالیا

آیتالیا با توجه به نقشه خود دارای سواحل بسیاری می باشد و آب و هوای ایتالیا نیز همچون فرهنگ آن بسیار مشابه ایران است. ایتالیا مانند ایران دارای چهار فصل می‌باشد.

محدودیت سنی برای تحصیل در ایتالیا

می توان گفت هیچگونه محدودیت سنی برای داوطلبان شرایط تحصیل در ایتالیا وجود ندارد.

آیا میتوان به همراه همسر برای تحصیل به ایتالیا عزیمت کرد؟

جواب این سوال خیر می باشد . متاسفانه دانشجوی متاهل نمی‌تواند خانواده خود را در مدت تحصیل به ایتالیا ببرد.

ایا میتوان با دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا چندین بار از خاک ایتالیا خارج شد مجدد وارد شد؟

در شرایط تحصیل در ایتالیا، ویزای اعطا شده از طرف سفارت ایتالیا برای چند ورود و خروج بوده و دانشجو قادر است و به دفعات به ایران آمده و باز گردد.

عزیزان و همراهان گرامی از طریق شماره های داده شده برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

5/5 - (5 امتیاز)