کشور ایتالیا با داشتن دانشگاه های معتبر در زمینه پزشکی یکی از کشور هایی است که در سالیان اخیر به شدت مورد توجه علاقمندان به تحصیل در ایتالیا و علی الخصوص دوستداران رشته پزشکی قرار گرفته است . سطح پایین تر آزمون پزشکی ایتالیا (IMAT) نسبت به کنکور ایران و پذیرش ساده تر آن سبب شده است که دانشجویان مستعد و علاقمند به رشته پزشکی برای ادامه تحصیل به ایتالیا سفر کنند . لازم به ذکر است که دانشجویان کشورهای خارج اتحادیه اروپا سهمیه خاص خود را دارند و امسال ظرفیت پذیرش برای دانشجویان خارج اتحادیه اروپا برابر 216 نفر است.

آزمون آی مت (IMAT) هر ساله در اواسط سپتامبر (شهریور) برگزار شده و پذیرش دانشگاه های مختلف ایتالیا در رشته پزشکی از همین طریق انجام می شود. شرط اول شرکت در این آزمون گذراندن 12 سال تحصیلی توسط دانشجویان محترم است .

این آزمون به غیر از ایتالیا در 16 کشور دیگر برگزار می شود که از کشور های نزدیک به ایران می توان به ترکیه ، امارات ، قطر ، قبرس و عربستان سعودی اشاره کرد.

دیگر کشور ها که میزبان برگزاری آزمون آی مت هستند عبارتند از :

فرانسه ، هند، لهستان ، پرتغال ،آمریکا ، یونان ، برزیل ، انگلیس ، چین ، آلمان و فلسطین اشغالی

مباحث آزمون :  

این آزمون دارای 60 سوال است و وقت آزمون نیز 100 دقیقه می باشد . برای هر پاسخ صحیح 1.5 نمره مثبت و هر پاسخ غلط 0.4 نمره منفی محاسبه خواهد شد . از این رو حداکثر نمره کسب شده توسط یک متقاضی برابر 90 خواهد بود .

مباحث آزمون عبارتند از : ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، زیست ، منطق و استدلال و اطلاعات عمومی . بودجه بندی سوالات به تفکیک هرمبحث زیر به شرح زیر میباشد :

نام درس تعداد سوال
ریاضیات 4
فیزیک 4
شیمی 12
زیست شناسی 18
منطق و استدلال 10
اطلاعات عمومی 12

 

دانشگاه هایی که پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه میکنند و ظرفیت پذیرش هرکدام :

 

 نام دانشگاه ظرفیت
 دانشگاه باری 8
 دانشگاه تورین 30
 دانشگاه ساپینزا 10
 دانشگاه پاویا 40
 دانشگاه ناپل – لوییجی وان ویتلی 52
 دانشگاه ناپل- فدریکو سکوندو 10
 دانشگاه میلان – بیکوکا 5
 دانشگاه بلونیا 10
 دانشگاه میلان 16
 دانشگاه تور ورگاتا 10
 دانشگاه مسینا 25

 

هزینه ثبت نام آزمون :

هزینه ثبت نام آزمون آیمت 120 یورو می باشد .

سوالات متدوال :

1.آیا معدل و رزومه تحصیلی تاثیری در قبولی آزمون دارد؟

خیر . ملاک قبولی فقط آزمون است و معدل و سابقه تحصیلی تاثیری در قبولی متقاضی ندارد

2.آیا با مدرک دیپلم رشته های انسانی و ریاضی یا فنی هم امکان آزمون دادن هست ؟

بله . تنها شرط ثبت نام در آزمون گذراندن 12 سال تحصیلی توسط متقاضی آزمون ایمت است و همه دارندگان دیپلم ( اعم از تجربی ،ریاضی ، انسانی ، فنی و …) می توانند در آزمون شرکت کنند

3.آیا تحصیل در رشته پزشکی شرایط سنی خاص دارد؟

خیر . تحصیل در رشته پزشکی هیچگونه شرایط سنی خاصی ندارد و متقاضیان قادر خواهند بود با هر شرایط سنی ایی که دارند برای تحصیل در این رشته عازم ایتالیا شوند.

4.آیا داشتن مدرک زبان جهت اخذ پذیرش الزامی است؟

خیر. اخذ پذیرش اولیه بدون مدرک زبان نیز امکان پذیر است اما برای اخذ ویزای تحصیلی از سفارت ایتالیا وجود مدرک زبان برای دانشجو الزامی خواهد بود.

5.آیا برای دانشجویان پزشکی خارج از کشور امکان انتقال واحد وجود دارد ؟

بله .در صورت قبولی در آزمون آیمت دانشجو می تواند تقاضای تطبیق واحد داده و واحد های گذرانده در کشور مبدا را به دانشگاه مقصد در کشور ایتالیا انتقال دهد

6.آیا برای آزمون ایمت منابع درسی خاصی وجود دارد ؟

بله . موسسه یگانه سفیران دانش بهترین و جامع ترین منابع را برای آزمون پزشکی ایتالیا تهیه کرده است ، دانشجویان محترم در صورت تمایل می توانند پکیج منابع آیمت را از موسسه تهیه نمایند.

7.آیا بورسیه استانی به رشته های پزشکی نیز تعلق میگیرد؟

بله.بورسیه استانی به تمامی مقاطع تحصیلی و رشته های دانشگاهی در کشور ایتالیا تعلق میگیرد.

موسسه یگانه سفیران دانش بزرگترین و زبده موسسه اعزام دانشجو به کشور ایتالیا مفتخر است که اعلام نماید هرساله تعداد قابل قبولی از دانشجویان این موسسه از آزمون آیمت با موفقیت عبور کرده و ویزای خود را جهت تحصیل در ایتالیا دریافت می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمون پزشکی ایتالیا می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش (گروه اعزامی اپلای ایتالیا) تماس گرفته و یا از مشاوره حضوری رایگان ما بهره مند شوید.

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

Rate this post