بورسیه تحصیلی در ایتالیا

امروزه با توجه به شرایط اقتصادی بسیاری از متقاضیان به دلیل هزینه های بالای تحصیل و زندگی در کشورهای خارجی از تحصیل منصرف می شوند. دولت ایتالیا برای حمایت از این افراد بورسیه ها تحصیلی را برای آن ها فراهم کرده تا به راحتی و با شرایطی ایده آل در این کشور به تحصیل بپردازند. حال این سوال پیش می آید که بورسیه تحصیلی چیست و انواع کدام است؟ با ما در ادامه مقاله همراه باشید تا شما را با تمامی شرایط دریافت بورسیه و انواع آن به صورت کامل آشنا کنیم.

بورسیه تحصیلی چیست؟

کمک هزینه هایی است که بودجه آن از طریق دولت ایتالیا تامین می شود. این سیستم سبب می گردد که هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی با هزینه های کمتری صورت گیرد. بورسیه انواع مختلفی دارد و هر کدام دارای شرایط و قوانین خاص خود هستند.

انواع بورسیه تحصیلی

به طور کلی بورسیه تحصیلی به دو نوع دانشگاهی و استانی تقسیم بندی می شود که به شرح ذیل می باشد:

بورسیه دانشگاهی: نوع دانشگاهی بر اساس دانش شخصی متقاضی، رزومه علمی فرد، مقاله های چاپ شده از متقاضی و معدل کسب شده وی تعیین می گردد. اغلب این نوع به مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می گیرد که این بورسیه ها دارای سقف هزینه ای مشحصی بوده و دانشگاه های معتبری همچون دانشگاه تورین، دانشگاه میلان و دانشگاه ونیز را شامل می شود.

بورسیه استانی: نوع استانی به وسیله اداره بورسیه هر استان به تمامی مقاطع تحصیلی اختصاص داده شده است. این نوع که به نام DSU معروف است، شرایطی ساده ولی ویژه دارد. برای دریافت این نوع متقاضی باید درخواست خود را به صورت کتبی به اداره بورسیه تحویل دهد. در این نوع علاوه بر هزینه های دانشگاه، هزینه های دیگری همچون هزینه سلف، هزینه خوابگاه و … را نیز شامل می شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا

  • ترجمه شناسنامه به صورت رسمی و به زبان ایتالیایی
  • ترجمه تمامی صفحات شناسنامه پدر (در صورت فوت پدر ارائه گواهی فوت)
  • کپی فیش حقوقی پدر و مادر
  • تکمیل و ارسال کردن فرم درخواست بورسیه
  • ارائه ترجمه مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا

افرادی که پدر و مادر خود را از دست داده اند می توانند امتیاز خود را برای دریافت نوع تحصیلی افزایش دهند.

افرادی که بالای 18 سال سن دارند نمی توانند بورسیه تحصیلی بگیرند.

همچنین امتیاز متقاضیان بین 18 تا 36 سالگی به نسبت سایر سنین از امتیاز بالاتری برای دریافت بورسیه برخوردار هستند.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی دانشگاه ایتالیا شامل دوره ای 4 ساله بوده که برای پذیرش در این مقطع دانشجو باید مدرک 12 سال دیپلم خود را ارائه دهد. دانشجویان این مقطع کمک هزینه هایی را برای تحصیل دریافت می کنند. برای دریافت آن کارشناسی دانشجو باید تمامی مدارک خود را به صورت ترجمه شده به سفارت ایتالیا تحویل دهد و در صورت تایید با هزینه ای پایین تر در این کشور به تحصیل بپردازند.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

بورسیه تحصیلی یکی از امتیازاتی است که توسط دولت ایتالیا به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه پرداخت می شود. این نوع که اکثر رشته های تحصیلی را شامل می شود، کمک هزینه هایی برای کاهش شهریه دانشگاه های این کشور می باشد. برای دریافت این تحصیلی متقاضیان می توانند در روز ثبت نام مدارک مورد نظر را تحویل داده و این بورسیه را شامل حال خود کنند.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا در مقطع دکترا

با توجه به بالا بودن هزینه های تحصیلی مقطع دکترا و بالا بودن تعداد متقاضیان این مقطع، افرادی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی را دارند باید رزومه ای بسیار قوی را به این دانشگاه ارائه دهند. دانشجویان این مقطع باید تسلط کاملی بر روی زبان ایتالیایی و زبان انگلیسی داشته باشد و مدارک آن را نیز به دانشگاه تحویل نماید.

شرایط سنی بورسیه استانی ایتالیا

بورسیه های تحصیلی برای هر مقطع تحصیلی متفاوت است و از این رو هر دانشگاه و هر مقطعی شرایط سنی خاص خود را دارد. به طور کلی می توان گفت که شرایط سنی برای تحصیل در این دانشگاه حداکثر 30 سال سن می باشد ولی همچنان رشته تحصیلی نیز تعیین کننده سن دقیق دریافت آن محسوب می شود.

هزینه تحصیل در ایتالیا چقدر است؟

هزینه تحصیل در ایتالیا به عوامل متعددی بستگی دارد که یکی از اصلی ترین عوامل آن نوع دانشگاه می باشد. برای شرکت در دانشگاه های خصوصی ایتالیا نیاز به هزینه بالایی بوده و تمامی این هزینه ها برعهده دانشجو است. دانشگاه های دولتی نیاز به پرداخت هزینه های پایین تری دارد. به طور میانگین هزینه تحصیل در یک دانشگاه دولتی در کشور ایتالیا مبلغی بین 400 تا 900 یورو برآورد شده و قیمت دقیق آن با توجه به نوع رشته تحصیلی و مقطع آن تعیین می گردد.

تحصیل در ایتالیا با استفاده از بورسیه شامل چه شرایطی است؟

وزارت امور خارجه ایتالیا هر ساله تعداد مشخصی کمک هزینه را به دانشجویان پذیرفته شده پرداخت می کند. این کمک هزینه ها به دانشجویان نخبه و ممتاز تعلق گرفته و هدف آن کمک به وضع اقتصادی متقاضیان می باشد. دانشجویان می توانند برای دریافت بورسیه‌های‌تحصیلی در روزهای مشخصی اقدام نمایند.

بهترین بورسیه تحصیلی کشور ایتالیا کدام است؟

نوع تحصیلی و تعیین بهترین به نوع دانشگاه بستگی دارد. به عنوان مثال بهترین بورسیه‌های‌تحصیلی برای دانشگاه هایی همچون دانشگاه بولونیا و پادووا بورسیه استانی می باشد.

همچنین بخوانید: بورسیه استانی ایتالیا

درصورتیکه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید با کارشناسان زبده موسسه اعزام دانشجوی یگانه سفیران دانش از طریق فرم های درخواست مشاوره و ارزشیابی تحصیلی در ارتباط باشید.

3/5 - (3 امتیاز)