راهنمای تهیه رزومه تحصیلی یا CV

رزومه چيست؟
رزومه در اصل یک کلمه فرانسوی هست (résumé) و در فارسی هم به همین اسم یا سی-وی (که مخفف واژه انگلیسی Curriculum Vitae هست) شناخته می‌شود.
رزومه دارای چندبخش مجزا می باشد که خلاصه‌ای از سوابق کاری و تحصیلات و مشخصات فرد در آن عنوان میشود. رزومه تحصیلی بسته به مقطع تحصیلی جهت ادامه تحصیل یا سوابق تحصیلی و مهارت های مختلف وی ممکن است دارای بخش های مختلفی باشد.

در ادامه مطلب به بخش های مختلف رزومه تحصیل اشاره میکنیم.

معرفي قسمت های مختلف رزومه

1- مشخصات فردی دانشجو (Personal information) 
اغلب رزومھ ھا با این بخش آغاز مي شوند.مواردي مثل همانند: نام و نام خانوادگي، تاريخ تولد يا سن، تلفن و آدرس و ایمیل شخصی فرد از نکات مهم ولازم اين قسمت می باشند.

2- تحصيلات و توانايي‌هاي علمي(Education and Training) 
در اين بخش مقاطع و سوابق تحصیلی خود را بیان می کنید.مدت زمانی تحصیل در هر مقطع،عنوان دقیق رشته تحصیلی،نام دانشگاه یا دبیرستان و پیش دانشگاهی و معدل فارغ التحصیلی از مواردی هست که باید در این قسمت عنوان شوند.هدف از تکمیل این قسمت این است که سوابق تحصیلی خود را با بیان جزییات به صورت مجزا عنوان نمایید. 

3- گواهینامه ها و تخصصی ها(Certification)
این قسمت شامل دوره های تخصصی-کاری،مدارک تخصصی مرتبط و توانایی‌های کامپیوتری و نرم‌افزاری مرتبط و زبان‌های خارجی که شما با آن آشنا هستید و میزان سطح توانایی خود در هر یک از این موارد.

ذکر کنید با چه زبان‌هاي خارجی آشنا هستيد و تا چه حد؟  میزان مهارت خود در هر بخش یا نمره ازمون ان مهارت را عنوان کنید.

4- سوابق کاری (Work Experiences)   
در اين بخش بايد كل سوابق شغلي شما ، اعم از تمام وقت يا پاره وقت ، سمت شغلی شما در شرکت یا ارگان مربوطه وهمچنین بازه زمانی اشتغال فهرست شود.
مواردی که در این بخش باید معرفی کنید عبارتند از: عنوان فعالیت، سمت، نوع فعالیت (قراردادی، پیمانی، رسمی …)، محل کار (و یک توضیح بسیار خلاصه در صورت نیاز) و دوره زمانی کار.                                 
هنگام فهرست کردن تجارب کاری، همیشه آخرین شغلی که در آن مشغول بوده‌اید را ابتدا بنویسید و به همین ترتیب به گذشته برگردید. این در مورد فهرست کردن سوابق تحصیلی نیز صدق می‌کند.

5- سوابق علمي و پژوهشي (Publications and Articles)     
فهرست کارهای تحقیقاتی ، كتابها و مقالاتي كه منتشر كرده و يا در كنفرانس‌ها یا ژورنال های داخلی و خارجی ارائه نموده‌ايد به اضافه زمان انتشار را در اين بخش بياوريد.عنوان دقیق مقاله یا کتاب را قید کنید.در صورت لزوم چکیده ای نیز عنوان نمایید.
در این قسمت کتاب‌ها ، مقاله‌ها چاپ شده در مجلات علمی و تخصصی ، مقالات ارائه شده در کنفرانس‌ها و همایش‌های ملی و بین‌المللی و دیگر تالیفات شما نوشته می‌شود. فرمت صحیح آوردن یک مقاله در رزومه به این صورت هست:
نام نویسنده یا نویسندگان؛ “نام مقاله”، محل چاپ یا ارائه، و سال انتشار .

6- عضویت ها(Memberships)   

در این بخش در صورت داشتن عضویت در انجمنھای علمی , واحد ھای پزوھشی در این قسمت باید ذکر شود.در صورتی که عضویت انجمن های علمی و تخصصی مربوط به حیطه تحصیلی یا کاری مرتبط دارید را عنوان نمایید.

به طور مثال:عضویت انجمن مشاورین مدیریتی،عضویت نظام مهندسی،عضو انجمن خبرنگاران ورزشی و…….

7- عناوین و افتخارات (Honors and Awards)

در این بخش باید تمامی جوایز و افتخاراتی کھ درمراحل زندگی و تحصیل به دست آورده اید را از آخرین و جدید ترین آنھا شروع نمایید.
بطور مثال می توانید به این موارد اشاره نمایید: کسب رتبه های بالا در قبولی دانشگاه در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد ، کسب رتبه های بالا در فارغ التحصیلی در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد ، کسب افتخارات در المپیادهای علمی دانش آموزی و دانشجویی در سطح ملی و بین المللی، انجام اختراع و ثبت آن و ……  .

8 – علائق (Interests)  
در صورت تمایل می توانید فهرستي از علائق خود در زمينه هاي فوق برنامه مثل ورزش يا هنر را در اين بخش بنويسيد و احياناً اگر سوابق حرفه‌اي در اين زمينه ها نیز داريد، حتما ذكر كنيد.

9- معرف‌ها (References)   
در رزومه‌های علمی معمولا رسم هست که افرادی را بعنوان معرف فرد در انتهای رزومه با مشخصات کامل و نحوه تماس می‌آورند. شما هم می‌توانید این کار را انجام دهید. لذا نام ، رتبه ، درجه تحصيلي ، آدرس يا تلفن و كلاً اطلاعات مربوط به معرفين خود ( كه معمولا اساتيد شما هستند ) را در اين بخش بياوريد. اين معرف‌ها مي‌بايست همان معرفيني باشند كه توصيه نامه‌هاي شما را تكميل نموده‌اند.
حتماً چند نسخه اضافه از رزومه براي خودتان نگه داريد تا در صورت لزوم از آن ها استفاده كنيد.

نكات مهم برای نگارش یک رزومه مؤثر:

پیش از نگارش رزومه،خوب در مورد سوابق تحصیلي و شغلي خود فكر كنید تا چیزي را از قلم نیاندازید . سعي كنید تا حد امكان ، مداركي دال بر سوابقتان آماده و ترجمه كنید تا ضمیمه رزومه نمایید.
– از دروغگویي یا بزرگنمایي جداً پرھیز کنید ، ممكن است برایتان دردسر ساز شود!ولی کمی بزرگنمایی بلامانع است.

– حتما چند نسخه اضافه از رزومه براي خودتان نگه دارید تا در صورت لزوم از آن ھا استفاده كنید.

– در مورد نگارش انگلیسي ، حتماً درباره متن رزومه با یك مترجم و یا كسي که انگلیسي ادبي را به خوبي مي داند مشورت كنید.

– رزومه را حتما تایپ كنید و از ارایه رزومه دست نویس جداً خود داري كنید.

راهنمای تهیه رزومه تحصیلی یا CV
5 از 1 رای

۱ دیدگاه

  • Pingback: رضا کیانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *