دانشگاه رم تره

دانشگاه رم تره


دانشگاه رم تره

در مقاله پیش رو در مورد جزییات دانشگاه رم تره ( دانشگاه سوم شهر رم ) جهت دسترسی شما عزیزان همراه و کمک به انتخاب دانشگاه مورد نظرتان به تفصیل توضیح داده شده است. در این نوشتار می خوانید :


 معرفی دانشگاه رم تره ایتالیا
 مراکز تحقیقاتی دانشگاه رم تره ایتالیا
 روابط بین الملل دانشگاه روم تره
 گروه های تحصیلی دانشگاه رم تره
 هزینه های تحصیل و زندگی در شهر رم ایتالیا
 شرح بورسیه استانی ایتالیا

در سالیان اخیر کشور ایتالیا به قطب جدید تحصیل در اروپا تبدیل شده است. راحتی پذیرش، عدم سخت گیری برای ویزای تحصیلی ایتالیا، دانشگاههای معتبر و از همه مهمتر وجود بورسیه استانی ایتالیا باعث شده است که دانشجویان برای تحصیل در ایتالیا درخواست پذیرش دهند و پس از اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا برای تحصیل به این کشور تاریخی و زیبا سفر کنند.

افرادی که علاقمند به تحصیل در ایتالیا هستند و قصد سفر به ایتالیا برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف را دارند نیازمند آن هستند که اطلاعات جامعی درباره مهاجرت به ایتالیا ، دانشگاه های آن، بورسیه استانی ایتالیا، چگونگی اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و … داشته باشند. موسسه یگانه سفیران دانش در یک سلسله مطلب به معرفی دانشگاههای ایتالیا از جهات مختلف پرداخته است، در این قسمت به معرفی دانشگاه سوم رم ( روما تره ) برای علاقمندان به تحصیل در این دانشگاه پرداخته شده است.

معرفی دانشگاه رم تره

دانشگاه رم تره، جوانترین دانشگاه در رم است که امروز تقریبا 40000 دانشجو و حدود 1000 دانشجوی بین المللی دارد . ایده ایجاد سومین دانشگاه در رم در اواسط دهه 1980 میلادی مورد بحث قرار گرفت، زمانی که وزارت آموزش عمومی ، وظیفه تشکیل کمیته تحقیق در مورد آموزش عالی را به عهده داشت. پس از بحث زیاد، نیاز به یک دانشگاه اعلام شد. دانشگاه رم تره، به طور رسمی در سال 1992 تحت نام سومین دانشگاه رم (roma tre) تاسیس شد.

این دانشگاه طیف بسیار گسترده ای از زمینه های مطالعاتی از قبیل معماری، اقتصاد، آموزش و پرورش، مهندسی، حقوق، نامه ها و فلسفه، علوم سیاسی، علوم طبیعی، ریاضیات، فیزیک، زیست شناسی و زمین شناسی و … را ارئه می دهد.

دانشگاه رم تره در منطقه ایالت اوستینس واقع شده است و تنها چند دقیقه دور از مرکز تاریخی رم است. ساختمان اداری، اداره برنامه ریزی دانشجویان رانندگی اروپا و مکان های دانشگاه در منطقه Ostiense هستند. ساختمان های دانشگاه با متروبه راحتی قابل دسترسی است.

رؤسا، معاون ریاست دانشگاه، مجلس علمی و هیئت مدیره، اعضای اصلی این دانشگاه هستند. کمیته اجرایی، شورای نمایندگی دانشجویان، شورای نمایندگان دانشکده و بازرس دانشگاه نیز دیگر مسئولان اجرایی دانشگاه رم تره هستند.
از روزهای تاریخی دانشگاه سوم رم (روما تره ) نیز می توان به روز 17 فوریه سال دوهزار و هفده اشاره کرد.در این روز پاپ فرانسیس (رهبر کاتولیک های جهان ) از دانشگاه سوم رم بازدید کرد و با دانشجویان به گفتگو پرداخت .

دانشگاه روما تره عضو سازمان های زیر است

 • شبکه اروپا از دانشگاه ها برای اجرای کنوانسیون چشم انداز اروپا
 • انجمن دانشگاهی اروپا
 • شبکه های نهادی از دانشگاه ها از پایتخت های اروپا
 • اتحادیه دانشگاه های مدیترانه ای

مراکز تحقیقاتی دانشگاه رم تره

دانشگاه روم تره دارای فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی زیادی است ، این فعالیت ها از طریق قراردادهایی که با موسسات دولتی و خصوصی ایتالیا و فرانسه و همچنین با سازمان های اتحادیه اروپا به امضاء می رسد، هماهنگ و اجرا می شود.
دانشگاه رم تره دارهای مراکز تحقیقاتی زیادی است که تعدادی از این مراکز در لیست زیر آورده شده است

 • مرکز جیووانی پگلیزه در زمینه حقوق بین الملل
 • مرکز تحقیقات بین اداره مطالعات آمریکا
 • مرکز تحقيقات تعاوني های آموزش و پرورش و مطالعات اجتماعی
 • مرکز تحقیقات بین اداره محیط زیست تکاملی
 • مرکز تحقيقات تعاوني ها براي اقتصاد نهادي
 • مرکز تحقیقات بین اداره مطالعات ایرلند و اسکاتلند
 • جورجيو ركچيا : مركز تحقيقات بينالمللي مطالعات حقوقي سياسي، قانون اساسي و مقايسه اي

گروه های تحصیلی دانشگاه رم تره

معماری
کسب و کار
اقتصاد
علوم انسانی
مهندسی
زبان فرانسوی
ادبیات و فرهنگ
علوم انسانی
حقوق
فیزیک
فلسفه
ارتباطات و هنرهای نمایشی
علوم سیاسی

کتابخانه دانشگاه رم تره

سیستم کتابخانه دانشگاه رم تره (SBA) منابع و خدمات را در زمینه تدریس و تحقیق ارائه می دهد، بنابراین نیازهای اطلاع رسانی جامعه دانشگاهی را برآورده می کند. بعضی از کتابخانه ها به بخش های مختلف دانشگاه متصل شده اند و مدیریت می شوند تا به دانشجویان و استادان نزدیک باشند.

سیستم کتابخانه دانشگاه بیش از 950000 مقاله، اسناد الکترونیکی و دیجیتال را فراهم می کند و به منظور ارائه پیشرفته ترین منابع فناوری اطلاعات به روز می شود.

امکانات دیگر دانشگاه رم تره

موزه جانورشناسی و مقایسه آناتومی که یک آزمایشگاه است و از تحقیقات علمی و آموزش در زیست شناسی جانوری پشتیبانی می کند. نقش اصلی موزه این است که موارد زیست شناختی را برای دانش آموزان، دکترا و محققان حفظ و نمایش دهد.

تئاتر پالادیوم : تئاتر پالادیوم تئاتر دانشگاه است. ساختمان این تئاتر بین سالهای 1927 و 1929 توسط معمار سبتانی ساخته شد و توسط دانشگاه به طور کامل بازسازی شد.

مزرعه روما تره : مزرعه در یک زمین 24 هکتاری واقع شده است . این دانشگاه از یک پروژه غذایی پایدار پشتیبانی می کند.

روابط بین الملل دانشگاه رم تره

دانشگاه رم تره دارای تعدادی از موافقت نامه های همکاری دانشگاهی با دانشگاه های خارجی، ارتقاء اساتید، محققان و دانشجویان و تبادل دانشجویان است. مانند دانشگاه مورسیا کشور اسپانیا ، و دانشگاه نوا شرقی .
دانشگاه رم تره در یک سری از شبکه های دانشگاهی بین المللی شرکت می کند که وظیفه ترویج فعالیت های همکاری در حوزه های مختلف را در بر می گیرد و در پی ایجاد یک منطقه اروپایی آموزش عالی جمعی است.

رنکینگ دانشگاه رم تره ( روما تره )
رتبه در کشور ایتالیا :29
رتبه جهانی دانشگاه روما تره :800 -900
رتبه در هنر و علوم انسانی :359

دانشگاه رم تره برای علاقمندان به تحصیل در ایتالیا تعدادی رشته را به زبان انگلیسی ارائه کرده است. کسانی که علاقه ایی به تحصیل به زبان ایتالیایی ندارند می توانند در این رشته ها برای تحصیل در ایتالیا به شهر رم و دانشگاه روماتره پس از اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا سفر کنند

رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه روم تره

 • Biomedical Engineering International Studies
 • مهندسی پزشکی
 • مطالعات بین الملل

هزینه های تحصیل و زندگی در شهر رم ایتالیا

هزینه های تحصیل در ایتالیا به دلیل وجود بورسیه استانی از دیگر نقاط اروپا بسیار پایین تر می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه روم تره تقریبا 1000 الی 2000 یورو در سال برای دانشجویان خارجی می باشد که این مبلغ نیز پس از دریافت بورسیه استانی ایتالیا تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد یافت.

رستوران و کافه
عنوانمبلغ
یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت :10 الی 20 یورو
کاپوچینو :1 الی 1.5 یورو
نوشابه :1.5 الی 2.5 یورو
آبمعدنی :ا الی 1.5 یورو

فروشگاه ها
عنوانمبلغ
شیر :هر لیتر معادل 1 الی 2 یورو
برنج سفید :هرکیلو گرم 1 الی 3 یورو
تخم مرغ :12 عدد ، 2 الی 5 یورو
پنیر محلی :هرکیلو 7 الی 12 یورو
گوشت گاو :9 الی 19 یورو
موز :هرکیلو 1.5 الی 2.5 یورو
سیب زمینی :هرکیلو یک الی 1.5 یورو

حمل و نقل
عنوانمبلغ
بلیط یک طرفه حمل و نقل محلی :1.5 یورو
تاکسی :ورودیه 3 تا 5 یورو و به ازای هر مایل 1.4 یورو
تاکسی در اختیار :حدود ساعتی 25 الی 35 یورو
بنزین :هر لیتر 1.5 یورو

هزینه اسکان
عنوانمبلغ
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر :800 الی 1000 یورو درماه
اجاره اپارتمان یک خوابه دور تر از مرکز شهر :400 الی 700 یورو درماه

*این قیمت ها حدودی بوده و آپارتمان هایی با قیمت های بالاتر و پایین تر نیز وجود دارد.
هزینه های بالا در صورتی که دانشجو بورسیه استانی ایتالیا را دریافت کند تا حد خیلی زیادی پوشش داده شده و دانشجو متحمل هزینه زیادی و برای زندگی و تحصیل در ایتالیا نخواهد شد.

شرح بورسیه استانی ایتالیا

بورسیه استانی ایتالیا یکی از امکانات منحصر به فردی است که تنها در کشور ایتالیا وجود دارد و متقاضیان مهاجرت به ایتالیا می توانند به خوبی از آن استفاده کنند.

به طور مثال دانشجو دانشگاه رم تره بورسیه استانی که توسط استان محل تحصیل دانشجو در ایتالیا پرداخت می شود به دانشجویانی تعلق می گیرد که در کشور خود دارای درامد بالایی نیستند و توانایی پرداخت شهریه یا زندگی در ایتالیا را ندارند. با استفاده از این بورسیه دانشجویان می توانند تمامی هزینه های تحصیل یا بخشی از آن را پرداخت کنند. این بورسیه فقط بر اساس مدارک مالی ارائه شده توسط دانشجو پرداخت می شود و نیازی به هیچ گونه رزومه تحصیلی یا مقالات isi ندارد.

مبلغ بورسیه 5200 یورو وجه نقد به علاوه 70% تخفیف در خدمات خوابگاه و سلف سرویس و کارت تردد است. شهریه دانشجویان در این بورسیه به طور کامل حذف خواهد شد و دانشجویان مبلغی بابت شهریه پرداخت نمی کنند. در برخی شهر ها در صورتی که به دانشجو خوابگاه تعلق بگیرد هزینه خوابگاه به طور خودکار از مبلغ بورسیه کم شده و مبلغ 2500 الی 3000 یورو به دانشجو پرداخت می گردد.

قدم اول جهت گرفتن بورسیه اخذ پذیرش قطعی از یکی از دانشگاه های دولتی ایتالیا  مانند دانشگاه رم تره می باشد. پس از از آن دانشجو می بایست مدارک بورسیه ( درامد سرپرست ، اعضای خانواده ، وضعیت سکونت و … ) را تهیه جهت دریافت بورسیه استانی ارائه دهد.
دانشجو با ارائه این مدارک ، شرایط زندگی خود را شرح داده و برای گرفتن بورسیه درخواست می دهد

مدارک مالی مورد نیاز برای درخواست بورسیه استانی ایتالیا

1. فیش حقوقی یا گواهی حقوقی سرپرست دانشجو
2. اجاره نامه که به نام سرپرست دانشجو باید باشد
3. ترجمه شناسنامه دانشجو و سرپرست وی
4. گواهی معادل یورویی بانک مرکزی

نکته : در صورتی که دانشجو سرپرست خانواده است می بایست فیش حقوقی خود را ترجمه نموده و اجاره نامه را نیز به نام خود بگیرد.

گروه اعزامی اپلای ایتالیا که تحت مجوز وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران و با عنوان موسسه یگانه سفیران دانش به فعالیت پرداخته و با چندین سال تجربه در زمینه اعزام دانشجو به منظور تحصیل در ایتالیا ، هر ساله موفق به کسب پذیرش از بهترین دانشگاههای ایتالیا یه عنوان مثال دانشگاه رم تره ،برای تعداد زیادی از متقاضیان عزیز در رده های مختلف تحصیلی گشته است.

موسسه یگانه سفیران دانش ( گروه اعزامی اپلای ایتالیا ) با افتخار اعلام می دارد همه علاقمندان به تحصیل در ایتالیا می توانند از مشاوره رایگان ( آنلاین ، تلفنی ، حضوری ) این موسسه برخوردار شوند تا از زبده ترین کارشناسان ما در زمینه های اپلای، بورسیه استانی ایتالیا، مشاوره های سفارت ایتالیا و ویزای تحصیلی ایتالیا کسب اطلاع نمایند.